Author photoAdrian Gubčo 07.08.2017 13:00

Dokončenie parku Jama sa blíži

Park Jama, vznikajúci v mestskej časti Nové Mesto, získava finálne kontúry. Postupne sa vysádza zeleň, zhotovujú sa povrchy, osádza mobiliár a realizujú budúce športoviská. Mestská časť by rada projekt dokončila a sprevádzkovala už v septembri tohto roku. 

Park Jama vzniká na mieste niekdajšieho cyklistického štadióna, ktorý bol odstránený pred Majstrovstvami sveta v hokeji v roku 2011. Už odvtedy hľadala mestská časť riešenie, ako má územie vyzerať, pričom zorganizovala pomerne rozsiahly participačný proces, po ktorom zvolala architektonickú súťaž. V tej zvíťazil ateliér BAAR. Projekt je financovaný s podporou finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a tzv. Nórskych fondov.

Nový park by mal okrem zelených plôch obsahovať aj širokú škálu športovísk, multifunkčné ihriská, bežeckú a cyklistickú dráhu, retenčnú nádrž (jazierko), amfiteáter, vyhliadkovú plošinu, sociálne zariadenia, ako aj kaviareň a čitáreň.

Široká škála využití tak môže prispieť ku stálej atraktivite parku, ďalšími pozitívami sú jeho udržateľnosť, ktorá je daná aktívnym využívaním vodných zdrojov na účely závlahy (okrem retenčného jazierka bude zeleň zavlažovaná aj studňami), či spojenie s blízkymi športovými areálmi, čo ďalej prispeje k rekreačnému charakteru lokality.

S rozlohou približne 17-tisíc štvorcových metrov by malo ísť o najväčší dokončený verejný park v Bratislave v posledných niekoľko desaťročiach. 

Mestská časť Nové Mesto v nedávnej dobe realizovala viacero parkov (pozrite si náš posledný update z nových bratislavských parkov), park Jama však bude medzi ostatnými tou pomyselnou čerešničkou. Pôjde o jednu z najkrajších bratislavských zelených plôch a odhliadnuc od problémov s meškaním a predrealizačnou prípravou, ide o príkladný spôsob riešenia verejných priestranstiev, z ktorého by sa mohlo učiť aj mesto Bratislava.

 

Fotografie z 29.7.2017.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: BAAR

Súvisiace články

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube