Author photoAndrej Sárközi 14.12.2022 14:10

Zo zanedbanej lokality bývanie pre stovky ľudí. Projekt vo Východnom postupuje

Rača získa stovky nových obyvateľov. Stane sa tak pre vznikajúci projekt RNDZ v štvrti Východné, ktoré je jednou z najviac prehliadaných lokalít Bratislavy. Developer VI Group, ktorý prebral starší polyfunkčný zámer na tamojších zanedbaných pozemkoch, už dokončuje prvé bytovky.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Vo Východnom do veľkej miery absentujú niektoré zo silných stránok Rače – dostupnosť malokarpatských lesov, malebnosť pôvodnej obce či prítomnosť električkovej trate. Štvrť, včlenená medzi železničné trate a nezastavané poľnohospodárske plochy, tak ostávala dlho mimo radaru zastupiteľov. Od zvyšku Rače je dokonca oddelená aj mentálnou bariérou vo forme spomenutej železnice či úsekom Trávnej ulice a Pri Šajbách, ktorý je príznačný nehostinným prostredím.

Developer VI Group tu napriek tomu naštartoval projekt RNDZ. Spoločnosť ho získala akvizíciou od firmy B.D. Rača, blízkej spoločnosti Hant-BA. Tá ho ešte predtým prebrala od ďalšieho investora, Slovak-Sol. Vzniknúť tu mal pôvodne obytný súbor Triangel a neskôr Rendez-Vous. Pôvodný koncept sa zmenil len minimálne. 

Vo Východnom tak vzniká pätica objektov, zoskupených do troch blokov (A, B, C) so siedmimi až ôsmimi nadzemnými podlažiami, ktoré sú umiestnené na parkovacej podnoži. Bloky bližšie pri ceste obsahujú v parteri občiansku vybavenosť, hlbšie do územia sú kompletne rezidenčné. Štruktúra je kompaktná, zeleň sa nachádza vo vnútrobloku sektoru B a na strechách podnože A a C.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group
  • Zdroj: VI Group

Celkovo je v developmente naplánovaných 302 bytových jednotiek, z toho 136 bytov a 166 apartmánov v štruktúre jednoizbových, dvojizbových, trojizbových ako i štvorizbových jednotiek. Blok A pozostáva z dvojice sedempodlažných domov a vznikne tu 87 bytov. Podľa oficiálnej stránky projektu je tu aktuálne voľných 13 rezidencií. V bloku B, zasunutom do pozemku a ktorého súčasťou bude aj mohutný doskový osempodlažný dom, sa má nachádzať 166 apartmánov. V súčasnosti je tu voľných 21 jednotiek. Posledným je sedempodlažný blok C, v ktorom vznikne 49 bytov. Stránka projektu tu aktuálne uvádza voľných 10 bytov. 

Budúci rezidenti získajú priemerný štandard s plastovými oknami, laminátovými parketami, ale aj kvalitnou sanitou. Každá obytná jednotka obsahuje balkón, loggiu alebo terasu a časť jednotiek obsahuje aj predzáhradky. Dispozičné riešenie je štandardné, avšak najmä v prípade voľných bytov sú viditeľné nedostatky. Ide o umiestnenie kúpeľní, ktoré sú v dvojizbových jednotkách navyše spojené s toaletou.

Najlacnejší jednoizbový byt v bloku A2 o rozlohe 39 metrov štvorcových s balkónom vyjde zákazníka na takmer 174-tisíc eur, najlacnejší dvojizbový s rozlohou 47,3 metrov štvorcových v tom istom bloku 178-tisíc. Ide tak o relatívne dostupné nehnuteľnosti (na bratislavské pomery), i keď sumy za meter štvorcový dosahujú ceny, ako pred štyrmi rokmi dosahovali luxusné developmenty.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Investor ako výhody deklaruje prítomnosť komunitnej záhrady, detského ihriska, kultivovanú zeleň či dostupnosť zastávok mestskej hromadnej dopravy. Vyzdvihuje aj veľký rozsah lokálnej vybavenosti, v projekte sa totiž nachádza dostatok komerčných priestorov. Voľných je v tejto chvíli dvanásť obchodných nehnuteľností. Mala by tu sídliť veľká reštaurácia či štandardné lokálne obchody a služby. Projekt tiež oznamuje vybudovanie cyklotrasy, ktorá bude viesť pozdĺž ulice Sklabinská.

Pri tomto projekte nemožno hovoriť o jedinečnej architektúre. Architektonické riešenie sa črtá ako priemerné, avšak adekvátne dotvárajúcu túto časť Rače. Atraktivitu mierne zvyšujú tieniace paravány, ktoré sú súčasťou priebežných loggií. VI Group si architektonickú stránku projektu režírovalo samo, keďže developer je zároveň architektom. 

Domy už dosiahli štádium hrubej stavby. V auguste tohto roka na niektorých budovách prebiehalo zatepľovanie fasády a realizovalo sa aj osadenie okien. Ku koncu novembra sú už práce na budovách A1 a A2 takmer hotové. Z veľkej časti je dokončená fasáda, loggie aj balkóny a finalizujú sa práce na najvyšších podlažiach či na prízemí. Bloky B a C sú ešte stále v štádiu hrubej stavby, no už s kompletne osadenými oknami.

Stavebné práce sa na developmente RNDZ začali v druhom štvrťroku 2021. Spoločnosť uvádza úplné dokončenie v druhom kvartáli 2023. Vzhľadom na prebiehajúci postup prác je tento termín teoreticky reálny. 

Zdroj: VI Group


Polyfunkčný projekt po dokončení ale nebude sídliť v práve najatraktívnejšom prostredí. Zanikne síce ďalší brownfield, no plochy v jeho blízkosti si aj naďalej ponechajú veľmi diferencovaný charakter: v susedstve sa nachádza sídlisko, vzdelávací areál, výrobné haly alebo niekdajšia poľnohospodárska pôda. Nie je však vylúčené, že v budúcnosti príde doba, kedy v lokalite vzniknú ďalšie projekty so stovkami či tisíckami bytov. Až týmto počinom sa aktuálne budovaný súbor stane súčasťou príťažlivejšie pôsobiaceho prostredia.

Medzičasom v štvrti Východné prejde zlepšním aspoň tamojšie námestíčko. Rača pripravuje jeho kompletnú revitalizáciu, ktorá sa realizuje aj kvôli potrebe odvodnenia priestoru. Nový projekt tak prinesie odvodnenú vydláždenú plochu, výsadbu, nový mobiliár, vznik 13 parkovacích miest, parkovanie pre bicykle a aj obnovenú zastávku. Mestská časť si od tohto zásahu sľubuje optické zväčšenie priestranstva a menšie prehrievanie. Do budúcna plánuje do Východného nasmerovať ďalšie investície. 

Prehliadaná štvrť sa tak stáva záujmovým prostredím nielen pre developerov, ale aj pre mestskú časť. Vznik polyfunkčného projektu RNDZ či zrevitalizované námestie prinesú lokalite prospešné zmeny. Zo zanedbanej rozvojovej zóny sa tak stane dôstojnejšia súčasť metropoly. 

 

Fotografie z 22.11.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube