Author photoAdrian Gubčo 31.05.2023 13:15

Staronová dominanta nábrežia: Divadlo Aréna získava modernú tvár

Divadlo Aréna na Tyršovom nábreží v Petržalke je jedným z najstarších divadiel v Bratislave. Jeho súčasná budova už od konca 19. storočia dotvára panorámu pravého brehu Dunaja. V súčasnosti sa však stáva skutočne výrazným prvkom – napredujúca rekonštrukcia a modernizácia ho mení na špičkový kultúry stánok, skvalitňujúci vzácne prostredie.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Súčasná budova divadla pochádza z roku 1898, kedy bol prekrytý pôvodný amfiteáter. Kultúrnej funkcii slúžila do roku 1939, po vojne fungovala dlho ako sklad. Svojmu pôvodnému účelu začala slúžiť po čiastočnej rekonštrukcii až v roku 1994. Na spustenie generálnej rekonštrukcie si Aréna musela počkať až do februára 2022.

Vlastník objektu, Bratislavský samosprávny kraj (BSK), rozbehol dlhoočakávanú modernizáciu za približne 10 miliónov eur. Odvtedy práce pokračujú v neprerušenom tempe, vďaka čomu sa už začína odhaľovať finálna podoba divadla. Ako konštatuje samotné BSK, podstatná časť prác je už hotová a v súčasnosti sa pracuje prevažne vo vnútorných priestoroch.

V týchto dňoch sa realizujú dokončovacie práce ako omietky, maľovky, zhotovujú sa obklady a dlažby, protipožiarne nátery, osádzajú sa sklenené zábradlia. Rovnako sa kompletizuje zdravotechnika, sprchové kúty, toalety, umývadlá. Súčasne sa robia vonkajšie rozvody pre verejné osvetlenie, zásuvkové exteriérové systémy či rekonštrukcia spevnených plôch. Následne sa bude kompletizovať elektroinštalácia, svietidlá, vypínače, kamerový systém, wi-fi, rôzne senzory a slaboprúdové zabezpečenie stavby. V záverečnej fáze sa osadí javisková technológia spolu so svetelnou, zvukovou a premietacou technikou.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Výsledkom má byť úplne iná úroveň kultúrnej ponuky oproti minulosti. „Na rekonštrukciu sa pozeráme komplexne,“ upozorňuje Svetlana Waradzinová, vedúca oddelenia kultúry BSK. „Okrem divadelného zážitku tu bude veľmi pekná kaviareň s terasou a výhľadom na panorámu starej Bratislavy. Chceme, aby sem ľudia nielen prišli, ale aj strávili tu nejaký čas.“ Pribudne tu preto čitáreň, organizovať sa budú workshopy, dielne, diskusie a nachádzať sa tu bude experimentálna scéna. BSK chce pritiahnuť mladšie generácie tvorcov aj divákov.

Program sa presunie aj do exteriéru. „V letnej sezóne sa divadlo otvorí pre site specific projekty ako sú letná scéna, vysunuté javisko s hľadiskom, menšie šapitó, nový cirkus, hudobné večery či popoludnia,“ vypočítava Waradzinová.

Veľkou výhodou zrekonštruovaného divadla bude jeho vysoká variabilita. Hľadisko Divadla Aréna bude teleskopické, zasúvateľné a s rôznym výškovým rozptylom. Vďaka tomu tu vedia byť aj iné typy podujatí ako klasické „kukátkové“ predstavenia. Kvalitu inscenácií majú zvýšiť najmodernejšie svetelné a zvukové technológie. Nad javiskom pribudnú ťahy, ktoré divadlo predtým nemalo a ktoré prinesú ďalšie možnosti obohatenia a rozšírenia obsahovej stránky.

BSK pripomína, že činohra a dramaturgia občianskeho cyklu, typické Arénu, zostanú zachované. Multižánrovosť priestoru ale dáva možnosť vrátiť sa aj k formátom ako sú prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, hudobné podujatia či experimentálna tvorba. „Veľa našich skvelých hercov začínalo práve v Divadle Aréna, ktoré dalo priestor celej veľkej generácii divadelníkov. To ponecháme,“ sľubuje S. Waradzinová. „Chceme tiež, aby Aréna bola liahňou talentu a rovnako dávala aj mladým ľuďom priestor na autorskú dramaturgiu a prinášanie nových tém. Takých, ktoré ešte neboli spracované.“

Zmodernizované divadlo sa tak stane opäť pýchou nábrežia na najvyššej úrovni. Nadšenie netají ani predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. „Ide o najväčší investičný projekt župy v oblasti kultúry. Nielen že zrenovujeme národnú kultúrnu pamiatku, ale do vnútra nainštalujeme modernú divadelnú techniku. Z divadla chceme vytvoriť dominantu Tyršovho nábrežia, ktorého areál oživíme a otvoríme ho aj mimo času vyčleneného na predstavenia,“ uzatvára.

Ukončenie prác sa očakáva ešte v priebehu tohto roka.

 

Aréna zhora, v pozadí panoráma Starého Mesta. Fotografia z 24.4.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Zrekonštruované Divadlo Aréna dotvorí rozvíjajúcu sa rekreačnú a voľnočasovú ponuku v Sade Janka Kráľa a okolí. V posledných rokoch rastú snahy samosprávy (v tomto prípade bratislavskej) o revitalizáciu územia a zvýšenie jeho pobytového potenciálu. Sad samotný prechádza postupnými úpravami, pridávajú sa však zásahy aj v jeho bezprostrednom okolí.

Okrem Divadla Aréna, ktorá bude zásadným prvkom oživenia územia, to je úprava a regulácia parkovania v susedstve Tyršovho nábrežia, presun tradičnej letnej pláže a vznik „Tyršáku“ alebo revitalizácia okolia pamätníka Daniela Tupého. Má ísť však len o predohru pred komplexnou obnovou lokality, ktorá bude spojená aj s opravami v Sade Janka Kráľa.

Na verejné projekty majú navyše nadviazať súkromné investície. Východne od Starého mosta pripravujú developeri J&T Real Estate a Penta Real Estate masívne schémy Nové LidoSouthbank. Oba koncepty rátajú s výraznou prítomnosťou zelene, v prípade Nového Lida sa hovorí aj o nábrežnom parku a obnovení bývalej pláže, ktorá sa v minulosti výrazne podieľala na formovaní identity lokality.

Napokon je tu ešte zámer Bratislavského Dunajského Parku, ktorý predpokladá lepšie sprostredkovanie hodnôt pridunajskej lužnej krajiny verejnosti. Vzniknúť by tak mohol akýsi lesopark, vďaka ktorému by návštevníci mohli skúmať lužné lesy bez toho, aby ich poškodili. Išlo by o unikát európskeho rozmeru.

Bratislava tak smeruje k zisku výnimočnej rekreačnej lokality na pravom brehu Dunaja. Vďaka zrekonštruovanému Divadlu Aréna to ale nebude len o oddychu, športe či prechádzkach, ale aj o kultúre – a to je mimoriadne dôležitá prísada, pokiaľ chce Bratislava pôsobiť ako vyspelé a kultivované mesto.

 

Fotografie z 31.5.2023. Pozrite si rekonštrukcie historických pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube