Author photoAndrej Sárközi 26.03.2023 13:15

Nová veža na bratislavskom nábreží: Divadlo Aréna sa mení na moderný kultúrny stánok

Divadlo Aréna mení panorámu pravobrežného nábrežia Dunaja. Môže za to rekonštrukcia, ktorou aktuálne prechádza. Jedno z najstarších bratislavských divadiel získava svoju pôvodnú podobu, ktorá bola naposledy viditeľná pred druhou svetovou vojnou. Práce postupujú rýchlo, vďaka čomu pôjde už čoskoro aj o jedno z najmodernejších divadiel.

Zdroj: Juraj Droba / Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Juraj Droba / Bratislavský samosprávny kraj

Divadlo Aréna sa približuje k premene na omnoho príťažlivejší doplnok bratislavského nábrežia. Vo svojich začiatkoch, medzi rokmi 1828 až 1898, slúžilo ako letné divadlo v podobe nekrytého amfiteátra na okraji Sadu Janka Kráľa. Po roku 1898 sa vybudovala krytá budova, ktorá fungovala ako divadlo do roku 1939. Po Druhej svetovej vojne mala Aréna veľmi chabé využitie – používala sa ako sklad, čo trvalo až do roku 1994. Aj vtedy prešiel objekt len čiastočnou obnovou. Problémovým sa stalo taktiež zázemie – prístup do malej sály (loftu) pre menšie javiskové formy bol bariérový, dostupný len cez technické časti budovy. Nedostatočné bolo aj technické či skladovacie zázemie. 

Rekonštrukcia objektu Divadla Aréna sa začala po dlhých rokoch vo februári roku 2022. Vlastník budovy, Bratislavský samosprávny kraj, sa rozhodol pre generálnu rekonštrukciu. Z divadla chce vytvoriť jeden z najmodernejších kultúrnych stánkov na Slovensku.

Počíta sa s obnovením javiskovej technológie, zvukovej, osvetľovacej či projekčnej techniky a opravená bude aj vodná veža. K pôvodnému objektu z roku 1901 pribudne výrazná konštrukcia, kde sa budú nachádzať technológie pre javisko (povrazisko). Pohodlie majú zvýšiť nové a komfortné sedadlá či nová, výkonnejšia vzduchotechnika v divadelnej sále. Napriek výrazným technickým zmenám sa zachovali viaceré pôvodné prvky, vrátane zábradlia s kovaniami, mramorových schodísk, fresiek či nosníkových železných trámov. Po repasovaní majú dotvárať identitu divadla.

Galéria

  • Zdroj: Juraj Droba / Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Juraj Droba / Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Juraj Droba / Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Juraj Droba / Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Práce na rekonštrukcii postupujú od začiatku obnovy pomerne rýchlo. Zhotoviteľovi sa podarilo ešte v lete minulého roka vybúrať stavebné konštrukcie budovy, odstránili sa technológie stavby či vybavenie, ako sedadlá a tribúna, ale aj podlahy hľadiska a javiska. Vyhotovené boli nové základy so základovou doskou pod javiskom a hľadiskom, nové priečky, rozvody kanalizácie v objekte aj mimo a demontáž okien. Prebiehali tiež betonárske práce na prístavkoch, reštaurátorské práce či výmena krytiny. 

V septembri minulého roka bola vybudovaná nová konštrukcia nad hľadiskom v strede divadla, budovala sa nová strecha a viditeľne sa pracovalo aj na obnove fasády. Ku koncu roka sa ukončili elektroinštalácie v celej budove, ako aj vzduchotechnika v hlavnej divadelnej sále a v priestore LOFT (určenom pre malé javiskové formy).

Na jar tohto roka je v pláne dokončenie fasády zadnej časti budovy a začiatok umiestňovania javiskovej technológie a osvetľovacej či zvukovej techniky. V tomto období sa taktiež bude revitalizovať pozemok, ktorý získa charakter multifunkčného priestoru. Bude tu možné organizovať exteriérové podujatia rôzneho druhu a pozemok bude taktiež využívaný aj pre parkovanie pre návštevníkov divadla. Má sa otvoriť aj vizuálne sa prepojiť so Sadom Janka Kráľa. 

O najnvošom postupe stavebných prác informoval predseda BSK Juraj Droba: „Nová strecha nad javiskom má už hotové nosné prvky a momentálne sa pracuje na medenom oplechovávaní. Hotová je aj betonáž základovej dosky pod javiskom, na rade sú stavebné práce na fasáde a interiérové omietky.” Okrem toho, že sa vzhľad budovy vráti do roku 1939, divadlo sa dočká aj ďalšej výraznej zmeny, na ktorú obyvatelia neboli doteraz zvyknutí. „Divadlo Aréna rozžiari medená veža,” informuje Juraj Droba. Ten v statuse zároveň potvrdil, že rekonštrukcia bude dokončená ešte tento rok. 

Ako teda vyplýva nielen zo slov, ale aj činov, Divadlo Aréna má skutočne potenciál stať sa moderným kultúrnym stánkom. Ide o ďalšiu dobrú správu pre kultúru v Bratislave po otvorení zrekonštruovanej SNG. Stane sa tak aj pre úplne nové výkonnejšie technológie, vďaka komfortným sedadlám, ale najmä v dôsledku celkovej modernizácie, ktorú budova potrebovala už roky. Celá premena je finančne náročná, hovorí sa o sume viac ako 9 miliónov eur – rekonštrukcia budovy bude stáť 5.880.000 eur a technológie zas 3,4 milióna eur. 

Pri pohľade zo Starého Mesta tak vznikol (staro)nový pohľad, keďže povrazisko je pomerne mohutné. Verejnosť si bude musieť zvyknúť, nie je však dôvod pochybovať o správnosti tohto kroku ani o prevedení. Autorom architektonickej koncepcie rekonštrukcie je kancelária G&D architekta Gabriela Drobniaka.

 

Obnovené Divadlo Aréna dotvorí postupne sa revitalizujúce nábrežie a Sad Janka Kráľa. Zdroj: Juraj Droba / Bratislavský samosprávny kraj

 

Pomerne nedávno sa v okolí divadla upravilo aj okolie pamätníka Daniela Tupého, obete vraždy, ktorá otriasla Slovenskom v roku 2005. Dnes ide o pietne miesto, venované obetiam extrémizmu. Rekonštrukcia tohto pietneho miesta je významným krokom, zvlášť v kontexte nedôstojného predošlého stavu, kedy bol pamätník obparkovaný atuami. V budúcnosti sa očakávajú aj ďalšie úpravy, súvisiace s celkovou revitalizáciou Sadu aj Tyršovho nábrežia.

Zásadným neďalekým projektom bude Nové Lido, ktoré má zmeniť celé územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Jeho súčasťou bude pravdepodobne aj vznik výškových budov, ktoré budú pri pohľade napríklad z Vajanského nábrežia rásť priamo spoza Divadla Aréna. Dnes sa tu už niekoľko veží nachádza, z nich je vo výstavbe aktuálne luxusný rezidenčný projekt Liget

Čo sa týka investičného rozvoja kultúrnych inštitúcií, rekonštrukcia Divadla Aréna je jednou z mála svetlých výnimiek. Obnovená Slovenská národná galéria pomáha hlavnému mestu dosiahnuť vyššiu úroveň, avšak tam sa ciele v oblasti budovania kultúrnej infraštruktúry končiť nemôžu. Bratislave by výrazne pomohol vznik nového PKO, čo už istý čas avizuje Hlavné mesto. Nádejne znejú aj kroky zo strany súkromného sektora, napríklad v podobe výstavby Nového Istropolisu od developera Immocap. Bratislava má šancu zlepšiť svoje postavenie na kultúrnej mape Európy. Od naplnenia svojho potenciálu však má ešte veľmi ďaleko.

 

Pozrite si obnovu bratislavských pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube