Author photoAdrian Gubčo 29.01.2024 18:43

Bytové domy aj legendárna inštitúcia starej Bratislavy. Budovám v centre sa vracia lesk

Centrum Bratislavy sa pomaly, ale isto vzmáha. Dôkazom sú početné rekonštrukcie, ktoré sa v poslednom období v čoraz výraznejšej miere zameriavajú na budovy, ktoré boli dlhodobo v zanedbanom stave a miestami už pripomínali ruiny. Vďaka postupujúcim prácam sa mnohé z nich vrátia do života, pričom sa im prinavráti aj ich pôvodná funkcia.

Zdroj: GRUP Architects / DIMATZ, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: GRUP Architects / DIMATZ, Nino Belovič / YIM.BA

Srdce spoločenského života mesta sa vracia

Bratislava vstúpila do Československa ako ambiciózne mesto, ktoré chcelo prekonať zaostávanie a zaradiť medzi významné európske veľkomestá. Rýchlo do nej prenikali nové myšlienky a prejavy metropolitného životného štýlu. Jedným z najvýraznejších boli moderné kaviarne, ktoré sa stali obľúbeným miestom návštev intelektuálov a umelcov.

Špeciálne miesto medzi nimi má kaviareň Astoria (nazývaná aj Astorka), dvojpodlažná budova na nároží Suchého mýta a Staromestskej. Vybudovaná bola v rokoch 1924-1925 a išlo o prvý objekt v Bratislave, postavený výlučne ako kaviareň s barom. Pôvodne však mala mať ďalšie tri podlažia a podkrovie. Autormi boli legendárni moderní bratislavskí architekti Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei.

Kaviareň obľubovala vtedajšia intelektuálna elita a častý tu bol kultúrny program. V socialistickom období začala upadať. Po páde režimu tu našlo domov obľúbené divadlo, čo trvalo až do roku 2004, keď bola Astoria zatvorená s prísľubom rekonštrukcie. Investorom mala byť spoločnosť I.P.R. Slovakia, ktorá postavila susedný kancelársky komplex Astoria Palace, inak však je v Bratislave spojená skôr s kontroverziami a nedokončenými projektami.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: GRUP Architects / DIMATZ
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA

To bol aj prípad Astorky, ktorá postupne chátrala. V priebehu rokov sa síce objavovali správy o rozličných plánoch na rekonštrukciu, v praxi sa však menili len reklamné pútače na objekte. Až v roku 2022 sa v budove objavili náznaky aktivít.

V tom čase už bola majiteľom objektu spoločnosť Astoria property s.r.o. Nový investor potvrdil plány na obnovu budovy, pričom sa má vrátiť aj kultúrno-spoločenská funkcia Astorky. Hoci definitívny koncept nebol zatiaľ konkretizovaný, prevádzku má zabezpečovať produkčná spoločnosť manželov Petra a Oľgy Núñezových. Podľa všetkého by malo ísť o divadlo, ako samotná spoločnosť uvádza na svojom webe.

Práce aktuálne napredujú, pričom budova získala definitívny tvar. Dokončenie sa pôvodne predpokladalo v druhej polovici minulého roka, s ohľadom na stav prác možno hovoriť azda o ročnom meškaní. Odhalená však bola definitívna podoba zrekonštruovanej Astorie, za ktorou stojí kancelária GRUP Architekti. Zo zverejnenej vizualizácie sa zdá, že pôjde o solídnu a atraktívnu obnovu.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Výrazné domy v novom šate

Uplynulé týždne priniesli aj odhalenie, resp. dokončenie obnov viacerých známych domov, ktoré sa výrazne podieľajú na formovaní charakteru daných lokalít. K ukončeniu sa chýli obnova mohutného neobarokového domu na Šulekovej 3 a lešenie bolo sňaté aj z neskoromodernistického mestského domu na Odborárskom námestí 4 a 6.

Prvý zmienený objekt vznikol v rokoch 1910-1911 na ulici, ktorá bola už vtedy považovaná za novú lukratívnu časť Bratislavy. Staviteľ a mestský inžinier Henrich Szántó dal domu neobarokový vzhľad a vďaka mierne konvexnej čelnej východnej fasáde a výraznému štítu sa stal neprehliadnuteľnou súčasťou lokality. V roku 1980 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Napriek tomu donedávna extrémne chátral a bola medzi verejnosťou známy ako „strašidelný dom“.

Dnes je to už minulosťou. Štvorpodlažný dom obnovila firma Resident a.s., ktorá tu plánuje umiestniť exkluzívne bývanie. Podľa existujúcich informácií by tu malo vzniknúť len osem bytov, dva na každom podlaží. Z domu, ktorý bol hanbou, sa tak môže stať definícia komornej a luxusnej rezidencie v srdci prestížnej lokality.

Iný charakter má bytovka na Odborárskom námestí 4 a 6. Ide o mohutnú budovu s deviatimi nadzemnými podlažiami, pričom najvyššie podlažie je mierne ustúpené. Dom sa vyznačuje na dobu vzniku približne v 70-tych rokoch 20. storočia pomerne netradičným riešením fasády, v rámci ktorého sa kombinujú pásy omietky okolo okien s tehlovou výplňou. V parteri sa nachádzajú obchodné prevádzky. Dom má skutočne veľkomestskú mierku.

Jeho fasáda a strecha však už bola zanedbaná, elektroinštalácia zanedbaná a zateplenie chýbalo úplne. To sa po celkovej rekonštrukcii zmenilo. Bytovka je dnes obnovená a získala aj mierne odlišnú podobu, daná odlišným farebným aj materiálovým riešením zábradlí loggií. Ide o citeľnú transformáciu, vo výsledku bude ale jej prijatie skôr o zvyku.

 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

K príťažlivým budovám treba lepší verejný priestor

Postupne sa zlepšujúca kvalita domového fondu v centre Bratislavy je potešiteľná, zvlášť po desaťročiach úpadku najmä za bývalého režimu. Do 90-tych rokov minulého storočia vstúpilo slovenské hlavné mesto ako mimoriadne zúbožené sídlo. Dnes je situácia diametrálne odlišná a krok po kroku zanikajú stopy investičného dlhu.

Nemožno to ale povedať o verejných priestoroch. Hlavné mesto a v menšej miere aj Staré Mesto síce v posledných rokoch zvýšili dynamiku modernizácie ulíc či parkov, dekády bez dostatočnej údržby však nie je možné prekonať za tak krátku dobu. Navyše, samospráva je konfrontovaná s celkovým nedostatkom financií, ktorý neumožňuje dramatické rekonštrukcie chodníkov.

Dobrou správou je zákaz parkovania na chodníkoch a rozširovanie parkovacej politiky, ktorá viedla k regulácii parkovania aj vo forme jeho jasného priestorového vymedzenia. Viacero ulíc sa tým vyčistilo, čo do budúca prispeje k vyššej úrovni mesta. Teraz ale musí prísť aj druhý krok v podobe nahradenia asfaltových chodníkov dlažbou, debarierizácie, zlepšenia podmienok pre chodcov a cyklistov a doplnenia kvalitného mobiliáru. Až potom sa Bratislava stane skutočne výrazne krajším mestom.

 

Pozrite si rekonštrukcie pamiatok vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube