Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.08.2017 14:00

Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie napreduje (+ nové vizualizácie)

Okrem množstva súkromných projektov sa v Bratislava realizuje aj nepomerne menšie množstvo verejných zámerov. Jedným z najvýznamnejších je rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie (SNG), ktorá pomaly napreduje.

Article Big

SNG pozostáva z viacerých objektov, rekonštrukciou prechádzajú všetky s výnimkou Esterházyho paláca, ktorý je aj naďalej v prevádzke. Asi najvýraznejšou zmenou bude obnova tzv. Premostenia, ktoré je najcharakteristickejším prvkom galérie. Toto sa dočká nového plášťa, namiesto hliníkovej fasády, ktorá sa aktuálne odstraňuje, by mal byť na povrchu premostenia kovový rošt zlatistej farby. Každopádne by však hliníková fasáda mala ostať zachovaná na budove administratívnej budovy, ktorá sa nachádza v zadnej časti komplexu SNG.

Z noviniek, ktoré v rámci galérie pribudnú, treba spomenúť už rastúcu novú budovu depozitu, ktorá architektúrou nadviaže na typické domy historického centra svojou zošikmenou strechou, ale aj na spomínanú administratívnu budovu svojim materiálovým riešením, ďalej transformáciu západného krídla, ktoré bude nadstavané a vznikne tu veľká výstavná hala vhodná aj na organizovanie eventov, či vytvorenie nového vstupu do areálu zo zadnej strany, od historického jadra. 

Vytváraním nových nástupných priestorov do SNG chce vedenie inštitúcie, ako aj architekti projektu zo štúdia BKPŠ - Kusý, Paňák, dosiahnuť lepšie prepojenie galérie s mestom. SNG by mala sama osebe vytvoriť akúsi kultúrnu a umeleckú štvrť, kde sa však bude nielen prezentovať umenie, ale komplexne tráviť voľný čas vďaka doplneniu vybavenosti v podobe kaviarničiek, dizajnových obchodov, letných pavilónov a podobne. Vzniknúť majú pasáže, ktoré prepoja areál od centra na nábrežie aj od Námestia Ľ. Štúra na Lodnú ulicu, plne využité bude aj nádvorie. Od nábrežia sa oddelí sklenenou stenou, ktorá síce vizuálne galériu oddelia od verejných priestranstiev, ale bude aj hlukovou bariérou a umožní zabezpečiť priestory mimo otváracích hodín. V tomto priestore vznikne zároveň lapidárium, teda priestor, kde sa vystavujú sochy, pomníky, náhrobky a podobne. 

Vo výsledku tak má vzniknúť, a sme presvedčení, že aj vznikne, veľmi kultivovaný komplex verejného charakteru, ktorý dodá mimoriadne kvalitný rámec prezentovaniu umenia a kultúry. Vďaka zlepšeniu technických podmienok bude možné vystavovať veľmi významné diela a posilní sa zároveň aj samotný zážitok z výstavy, keďže pribudne komplexná galerijná infraštruktúra.

Jedna z najikonickejších stavieb Bratislavy tak konečne dostane podobu, ktorá jej právom náleží a vo výsledku pozdvihne nielen centrum, ale aj celú metropolu na vyššiu úroveň. 

Dokončenie rekonštrukcie sa očakáva v polovici roku 2019. Celkové náklady dosiahnu vyše 49 miliónov eur, ktoré sú hradené zo štátneho rozpočtu. 

 

Fotografie z 16.8.2017. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Slovenská národná galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská národná galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská národná galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská národná galéria / Ján Krížik
  • Zdroj: Slovenská národná galéria / Ján Krížik

Súvisiace články

Rekonštrukcia SNG bude dokončená v roku 2022

05.02.2021 16:35:23 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších súčasných kultúrnych projektov v Bratislave i na Slovensku, rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, vstupuje do ďalšieho roka. Práce sa spustili už v roku 2016, pričom sa pôvodne predpokladalo, že budú ukončené do troch rokov. Ani v roku 2021 sa dokončenia galérie nedočkáme, definitívny termín jej otvorenia je však už na obzore.

Čítať viac

Ako postupuje rekonštrukcia SNG: Exteriéry sú prakticky dokončené, práce sa presúvajú do interiérov

23.10.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave v poslednom období, komplexná rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie, postupuje. Oproti pôvodným predpokladom výstavba už teraz mešká, na konci bude oneskorenie ešte výraznejšie. Dobrou správou však je, že práce na exteriéroch budov sú už takmer ukončené a čoskoro sa začne pracovať v interiéroch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nová podoba bloku B "Šturáku", najväčšieho internátu na Slovensku - a aj jedného z najviac zanedbaných.

New look of B block of "Šturák" student hall of residence. It is the biggest hall of residence in Slovakia, as well as one of the most rundown.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #housing #students #sturak #comeniusuniversity #reconstruction #architecture #modernarchitecture
Prvá etapa Vydrice ide definitívne do výstavby.

First stage of Vydrica is finally approved and the construction will start soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #work #office #staremesto #vydrica #construction #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@vydrica.ba @compassarchitekti @markoandplacemakers
Teraz - potom. Školský dvor na Vazovovej konečne prechádza obnovou.

Now - After. School grounds on Vazovova st. is finally in reconstruction.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #reconstruction #publicspace #school #education #sport #architecture #design #staremesto #vazka #vazovova

@2021architekti
Prvá fáza projektu Rozeta v Ružinove je takmer dokončená. 

First stage of Rozeta development in Ružinov is almost completed.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #rozeta #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Rakyta je pracovný názov nového developmentu,  rámci ktorého vznikne východne od Devínskej Novej Vsi veľká nová obytná štvrť.

Rakyta is new development located east from Devínska Nová Ves. In the future it will be a large residential neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #devinska #devinskanovaves #dnv #rakyta #architecture #contemporaryarchitecture

@sadovskyarchitects
Predstava budúcnosti Nového Lida - rozšírenia centra Bratislavy aj na petržalský breh.

Conceptual drawing of Nové Lido - an extension of Bratislava city center to the right bank of Danube.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #urbandevelopment #urbanism #city #downtown #novelido #petrzalka #petržalka #danube #slovakia #thisisbratislava

@jtre_sk @compassarchitekti @markoandplacemakers
Pozrieť viac

YouTube