YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 08.01.2021 09:10

Tunel k Esterházyho palácu je dokončený, projekt odhaľuje nové vizualizácie

Rekonštrukcia Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici je jednou z najdôležitejších pripravovaných rekonštrukcií historických pamiatok v centre Bratislavy. Po desaťročiach chátrania všetko speje k skorému spusteniu realizácie. Ukončená bola podstatná časť prípravných prác a postupne sa odhaľuje čoraz viac informácií o budúcej podobe palácového komplexu.

Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International

Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International

Ako informoval developer projektu, spoločnosť Raifeissen Property Holding International, práce sa spustili výstavbou tunela zo Staromestskej ulice k budúcej štvorpodlažnej podzemnej garáži pod nádvorím paláca. Realizácia tunela prebehla v priebehu decembra minulého roka a investor to považuje za podstatný míľnik, ktorý ho približuje k samotnej rekonštrukcii. Prístup do historického jadra je totiž mimoriadne náročný a možný len cez špeciálne povolenia.

„To je samozrejme veľká výzva pre zabezpečenie neprerušeného postupu pri výstavbe,“ hovorí Karl-Maria Pfeffer, CEO spoločnosti RPHI. „Vďaka veľkému úsiliu pri plánovaní a citlivosti však bolo RPHI schopné presvedčiť autority, aby umožnili spustenie prác na výkopoch tunela.“  V parkovacom dome bude po dokončení umiestnených 145 parkovacích miest a v priebehu výstavby bude tadiaľto zabezpečený aj prístup techniky a materiálu.

Advertising

Medzičasom, príprava projektu napreduje aj na administratívnej úrovni. Po udelení záväzného stanoviska zo strany Hlavného mesta teraz zámer získal aj právoplatné záverečné stanovisko v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). V zmysle týchto povolení sa tak zrealizuje päť objektov, z toho tri budú novostavbami (vrátane podzemného parkovacieho domu) a dve rekonštrukciami. Spustenie ďalších stavebných prác na samotnom paláci sa predpokladá už v tomto roku.

Developer v nadväznosti na pokročilé štádium prípravy preto odhalil nové vizualizácie z pera architektonickej kancelárie adif, ktorá sa projektu venuje už dlhodobo. Tie zobrazujú pôvodné krídla paláca, ktoré zásadne nezmenia svoj výzor, a nanovo postavené objekty na mieste južného krídla a v prieluke od Kapitulskej, ktoré budú architektonicky nadväzovať na staršie vrstvy, ale so zreteľnými novými vstupmi v podobe balkónov. Samotná plocha nádvoria bude spevnená a mierne vyvýšená, čo je dôsledok umiestnenia garáže. Obnovená bude aj priľahlá časť parkanového (hradobného) múru.

Výsledkom bude oživenie areálu, ktorý dnes nemožno nazvať inak ako ruinou. Vzniknúť tu má približne 20 bytov na ploche 3-tisíc metrov štvorcových – čo jasne ukazuje, že pôjde o veľmi luxusné jednotky s mimoriadnym priestorovým štandardom – ako aj približne 450 metrov štvorcových kancelárskych a obchodných priestorov. Umiestnenie gastronomických prevádzok sa nepredpokladá. Parkovacie kapacity by mali slúžiť aj záujemcom z okolia.

Esterházyho palác bude možno po novom pôsobiť ako exkluzívny priestor, ak je to však cena za záchranu vzácnej pamiatky (už od roku 1963!), pochádzajúcej z polovice 17. storočia, je to snáď prijateľné. Doterajšie pokusy objekty zrekonštruovať dopadli neúspechom, pričom potenciálnych investorov po roku 1989 odrádzala finančná náročnosť obnovy. Aktuálny developer je svojim spojením s bankou špecifický, no zároveň dostatočne finančne stabilný na to, aby projekt úspešne dokončil.

Rekonštrukcia Esterházyho paláca by mala stáť približne 9 miliónov eur a dokončená by mala byť v roku 2024. Dobudovaním paláca sa aktivuje jeden z posledných nevyužívaných historických komplexov v stredovekom jadre Bratislavy.

 

Zdroj: adif/Raifeissen Property Holding International

 

V roku 2021 sa okrem Esterházyho paláca očakáva rekonštrukcia ďalších pamiatok v centrálnej časti Bratislavy, vrátane objektov vo verejnom vlastníctve. Z nich najvýraznejšou bude obnova Michalskej brány, jednej z ikonických atrakcií mesta, kde sídli Múzeum zbraní a je tu aj atraktívna vyhliadka. V stredovekom centre by sa mala rozbehnúť aj rekonštrukcia budovy na Panskej 35 pre účely mestského nájomného bývania, a určité práce by mali prebehnúť na budove a v interiéri lekárne Salvátor.

Mimo historického jadra sa pripravuje rekonštrukcia Základnej umeleckej školy na Panenskej ulici alebo obnova menších domov na Zámockých schodoch 1 a na Kozej 9 – opäť pôjde o nájomné byty. Hlavné mesto tak chce splniť svoj sľub, teda dodať maximum nových nájomných bytov a využiť existujúci majetok, ktorý je nezriedka v katastrofálnom stave. Nové projekty sú tak všestranne prospešné, keďže prinesú nielen potrebné funkcie, ale prinesú aj zlepšenie stavu pamiatok, resp. domov v pamiatkovom prostredí.

Zo súkromných iniciatív možno spomenúť najmä revitalizáciu tzv. Albrechtovho domu priamo naproti Esterházyho palácu, ktorá sa chýli k záveru. Aktivisti zo združenia Albrecht Forum, ktorí sa venujú záchrane budovy a priľahlého dvoru, ako aj oživovaniu pripomienky na skladateľa Jána Albrechta, aktuálne vypísali zbierku na podporu obnovy posledných priestorov, kde má byť kaviareň, co-workingový priestor, pamätná izba, výstavný priestor alebo hudobný salón. Z Albrechtovho domu sa tak stáva dôležitý kultúrny bod na mape mesta.

Advertising

Otázkou ešte ostáva rekonštrukcia bratislavských hradieb, ktorá úzko súvisí s Esterházyho palácom a oblasťou v okolí Kapitulskej ulice. Po dlhom období, kedy boli uzavreté, inicioval v roku 2013 Bratislavský okrášľovací spolok ich sprístupnenie, spojené s kultúrnymi aj komerčnými aktivitami. V nasledujúcich rokoch sa zrealizovali určité úpravy, v súčasnosti však nie je ujasnená predstava ich budúcej podoby ani prevádzky.

Dôležitosť prípadnej revitalizácie hradieb vzrastie, ak sa zrealizuje idea „oddychového plató“ na Židovskej ulici, ktoré má prispieť k zvýšeniu kvality verejného priestoru a čiastočne premostiť Staromestskú ulicu. Idea sa objavila v roku 2015 v rámci iniciatívy Mestské zásahy, kedy s ňou prišiel súčasný primátor, vtedy len architekt Matúš Vallo so svojou kanceláriou Vallo Sadovsky Architects. Dnes na zámere pracuje Metropolitný inštitút Bratislavy.

Prípadné vybudovanie plató by zvýšilo frekventovanosť hradieb, ktoré sú v rámci Bratislavy unikátnym priestorom s priehľadmi na Dóm sv. Martina, výhľadmi z bášt alebo s priestormi pre prezentáciu kultúry, histórie, remesiel alebo s možnosťami pre umiestnenie pop-up prevádzok. Ide o netradičný verejný priestor s veľkým potenciálom, jeho stav tomu však dnes nezodpovedá. Po dokončení rekonštrukcie Esterházyho paláca bude jeho nízka úroveň ešte citeľnejšia.

Ak by sa to však zmenilo a okrem plató by sa upravila aj posledná celistvá súčasť bratislavského fortifikačného systému, mesto by tým výrazne získalo. Historické jadro by tak získalo v podstate novú ulicu. V období po pandémii budú takéto projekty, ktoré zvyšujú turistický a komerčný potenciál metropoly, o to dôležitejšie.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International
  • Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International
  • Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International
  • Aktuálny stav paláca (8.11.2020)
  • Aktuálny stav paláca (8.11.2020)

Súvisiace články

Opakované odklady a rastúca nádej: Esterházyho palác čaká na rekonštrukciu

03.03.2023 13:41:37 Andrej Sárközi

Esterházyho palác zo 17. storočia je dnes asi najschátranejšou historickou ruinou v Bratislave. Vzácna pamiatka zažila počas svojich dejín niekoľko slávnych období, dnes pôsobí, ako by bola na pokraji zániku. Toho sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou nedočká. Majiteľ komplexu smeruje ku komplexnej rekonštrukcii.

Čítať viac

Najznámejšie ruiny Bratislavy. Čo čaká známe pamiatky?

16.02.2023 11:07:53 Adrian Gubčo

V centre Bratislavy sa postupne darí opravovať jednu budovu za druhou. V naozaj schátranom stave je už len zopár, o to viac je však ich zlý stav viditeľný. Čaká budovy, ktoré sú chránené aj ako národné kultúrne pamiatky, definitívny koniec, alebo sa dočkajú lepšej budúcnosti?

Čítať viac

Dnes ruina, zajtra luxusné bývanie. Esterházyho palác ukázal ďalšie vizualizácie

28.09.2022 16:48:30 Adrian Gubčo

Najznámejšou a najschátranejšou ruinou v centre Bratislavy je nepochybne komplex Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici. Vzácna historická pamiatka, ktorej dejiny siahajú až do roku 1630, je dnes na pokraji zániku. Všetko však nasvedčuje tomu, že to nebude jej osud – palác je pred komplexnou rekonštrukciou, ktorá mu prinavráti život aj príťažlivosť.  

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je opäť bližšie

07.03.2022 17:39:39 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia jedného z najviac zanedbaných areálov v centre Bratislavy – Esterházyho paláca na Kapitulskej ulice – sa opäť o čosi priblížila. Stavebný úrad v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto totiž vydal zmenu územného rozhodnutia. Zásadné povolenie tak získal pripravovaný projekt, v rámci ktorého sa má palác premeniť na polyfunkčný súbor s nadštandardným bývaním a kanceláriami.

Čítať viac

Projekt rekonštrukcie Esterházyho paláca získal dôležité povolenie

05.11.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Po včerajšom predstavení novej podoby kúpeľov Grössling sa vpred pohol ďalší dôležitý projekt revitalizácie historického dedičstva. Obnova extrémne zanedbaného Esterházyho paláca získala kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta, čo je pre spustenie rekonštrukcie zásadný krok. Prípravné práce sa začali už v uplynulých týždňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je už na posudzovaní EIA, spustiť by sa mohla na budúci rok

19.05.2020 08:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach sa Bratislava konečne blíži k odstráneniu najznámejšej ruiny v historickom jadre mesta: Esterházyho palác na Kapitulskej ulici by mal opäť ožiť. Náznaky o blížiacej sa rekonštrukcii boli čoraz jasnejšie už nejakú dobu, teraz získavajú konkrétnu podobu, keďže projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, november 2019: Historické jadro

10.12.2019 16:00:00 Adrian Gubčo

S blížiacim sa koncom roka a nadchádzajúcim zimným obdobím dochádza k dokončovaniu rekonštrukcií rozbehnutých počas teplejších mesiacov. Od posledného updatu v septembri bolo takto ukončených viacero obnov, ktorých je toľko, že som sa ich rozhodol rozdeliť. V prvom update sa pozrieme na historické jadro, teda pôvodný prvý bratislavský obvod.

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je pred spustením, bránia jej posledné povolenia

04.11.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

Asi najznámejšia ruina historickej pamiatky v Bratislave bude čoskoro minulosťou. Esterházyho palác na Kapitulskej ulici, ktorý sa pre svoj zlý stav dostal aj do vojnových filmov, sa podľa všetkého začne čoskoro rekonštruovať. Na sociálnej sieti o tom informoval miestny poslanec a obyvateľ, architekt Ľubomír Boháč.

Čítať viac

Začne sa rekonštrukcia Esterházyho paláca?

28.05.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Hoci sa historické jadro Bratislavy postupne okrášľuje a každým rokom pribúdajú zrekonštruované pamiatky, stále ostáva niekoľko ruín v hanebnom stave. Najvýraznejšou z nich je schrátraný Esterházyho palác na Kapitulskej ulici. Po rokoch sľubov o rekonštrukcii sa však teraz zdá, že by sa táto mohla skutočne už čoskoro spustiť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube