YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 07.03.2022 17:39

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je opäť bližšie

Rekonštrukcia jedného z najviac zanedbaných areálov v centre Bratislavy – Esterházyho paláca na Kapitulskej ulice – sa opäť o čosi priblížila. Stavebný úrad v mestskej časti Bratislava – Staré Mesto totiž vydal zmenu územného rozhodnutia. Zásadné povolenie tak získal pripravovaný projekt, v rámci ktorého sa má palác premeniť na polyfunkčný súbor s nadštandardným bývaním a kanceláriami.

Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International

Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International

Esterházyho palác zo 17. storočia predstavuje pomerne veľký súbor stavieb v absolútnom centre Bratislavy, na jednej z najstarších a najhistorickejších ulíc mesta. Počas svojich dlhých dejín zažil niekoľko veľmi slávnych období, v posledných desaťročiach však upadal. V priebehu 20. storočia mal prevažne obytnú funkciu, na sklonku socialistického obdobia sa spustila jeho adaptácia pre účely Mestského archívu. Prestavba sa nikdy nedokončila a po páde režimu prešiel palác cez viac majiteľov. Rekonštrukciu nerozbehol žiaden z nich.

Snahy o obnovu však existovali. V roku 2005 získal zámer územné rozhodnutie, z hľadiska povoľovania bol tak veľmi blízko k tomu, aby sa práce mohli začať. Naplánované tu boli kancelárie, obchody, reštaurácia, kaviareň, výstavné priestory a zopár bytov. V roku 2006 sa majiteľom paláca stala firma Agoria Projekt s.r.o., ktorá začala pripravovať dokumentáciu pre stavebné povolenie, vo výsledku sa jej však podarilo v roku 2011 vybudovať len odbočovací pruh k budúcemu vjazdu do uvažovaných podzemných garáží. V roku 2017 sa po opakovanej dražbe stala majiteľom spoločnosť Esterházy Real Estate, s.r.o., patriaca medzi dcérske spoločnosti rakúskej banky Raiffeisen. Na objekty mala záložné právo.

Nový a finančne silný developer rozbehol nové projekčné a prípravné práce. Zámer zadal architektonicko-projekčnej kancelárii Adif, ktorá sa palácu venuje dlhodobo. Podľa nového projektu sa opraví dvojica pôvodných objektov, dobuduje prieluka medzi nimi, zbúra a opäť postaví dnes mimoriadne narušené južné krídlo paláca a pod nádvorím vznikne podzemná garáž. Zmenil sa aj funkčný koncept paláca: posilnila sa funkcia bývania, ktorá sa bude nachádzať na takmer 2,7-tisíc metroch štvorcových, vznikne tu niekoľko kancelárií a na prízemí retail – no bez gastronomickej prevádzky. V podzemnej garáži bude 148 parkovacích miest, určených aj pre susedov z okolia.

Keďže je Esterházyho palác ako pamiatka chránený (už od roku 1963) a nachádza sa aj v pamiatkovej zóne, architekti musia splniť prísne nariadenia pamiatkarov. To pripomína vo svojich pripomienkach voči projektu aj Hlavné mesto. To taktiež žiada aj zabezpečenie priechodnosti priľahlej časti mestských hradieb. Developer v staršej dokumentácii uvádza, že zabezpečí opravu tejto sekcie hradieb. Pripomienky predložilo aj Združenie domových samospráv (spojené so známym „aktivistom“ Marcelom Slávikom), ktoré, okrem iného, žiada väčší rozsah zapracovania prvkov zelenej infraštruktúry. Stavebný úrad konštatuje, že toto je s ohľadom na podmienky projektu v historickom jadre splnené a nevidí dôvod na odmietnutie vydania rozhodnutia.

Na margo architektúry, táto je k pôvodnému riešeniu citlivá. V zmysle odporúčaného prístupu je aj na vizualizácii jasne odlíšiteľné, ktoré sú pôvodné vrstvy a ktoré časti budú nové. Farebne a materiálovo však budú zladené. Na nádvorí vznikne niekoľko zelených záhonov, čo ho spraví príjemnejším pre obyvateľov i návštevníkov. Aké obchody a služby by sa tu mali nachádzať, nie je ešte známe. Už teraz je ale zrejmé, že nepôjde o prevádzky, ktoré by generovali mimoriadny ruch.

Projekt má dnes k dispozícii záverečné stanovisko EIA, záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta, ako aj spomínanú zmenu územného rozhodnutia. K výstavbe tak potrebuje ešte stavebné povolenie, čo by už ale nemal byť taký problém. Nie je vylúčené, že toto povolenie získa ešte počas tohto roka. V takom prípade by sa mohli v roku 2022 rozbehnúť aj rekonštrukčné práce na tejto azda najviac poškodenej pamiatke v centre Bratislavy. Trvať budú niekoľko rokov, investor optimisticky dúfa, že palác ožije v roku 2024.

 

Južné krídlo (vľavo) bude nanovo postavené, rovnako ako budova v prieluke vo východnom krídle (dole). Zdroj: adif via TrendReality

 

Popri nedávnej informácii o postupe prípravy rekonštrukcie Habermayerovho paláca je toto ďalšia dobrá správa z centra Bratislavy. Dnes ide o „čiernu dieru“, ktorej akútne hrozil bezprostredný zánik. Vyzerá to však tak, že sa Esterházyho palác zachráni. S ohľadom na štandard bývania v projekte – pôjde o luxusné rezidencie, kde priemerný rozsah bytu presahuje 100 metrov štvorcových – vznikne do istej miery opäť palác. Deklarovaná absencia gastronomickej prevádzky zas bude pozitívom pre Kapitulskú ulicu, ktorá sa snaží o udržanie si pokojného koloritu.

Do budúcna sa však ale zvýšenému záujmu ulica pravdepodobne nevyhne. Hlavné mesto totiž plánuje vo zvýšenej miere aktivovať mestské hradby, ktoré v súčasnosti predstavujú len minimálne využitý koridor pre prechádzky a trávenie voľného času v historickom jadre mesta. Po zásahoch Magistrátu by však mala vzniknúť dvojica lávok ponad Staromestskú ulicu, ktoré zlepšia spojenie hradieb (a Kapitulskej ulice) s populárnou Židovskou. Kým prvá lávka vznikne na mieste súčasnej Albertovej lávky, druhá sa plánuje pri tzv. Baxovej veži. Spolu s pripravovanou rekonštrukciou hradieb tak vznikne nová atrakcia pre turistov aj obyvateľov.

Kultúrnejších návštevníkov priťahujú aj aktivity v Albrechtovom dome, teda v bývalom obydlí rodiny hudobných skladateľov Albrechtovcov. Skupina ich obdivovateľov a priateľov zo združenia Albrecht Forum sa podujala na rekonštrukciu domu a priľahlého nádvoria, ktoré teraz využívajú nielen na prezentáciu ich tvorby, ale najmä pre organizáciu koncertov vážnej a klasickej hudby. Obnova ešte nie je úplne dokončená, už teraz ale priťahuje mnohých milovníkov hudby a histórie Bratislavy.

Na zlepšovaní stavu jednotlivých objektov napokon pracuje aj najvýznamnejší lokálny aktér, Rímskokatolícka cirkev. Jeden za druhým sú obnovované staršie domy, v ktorých sídlia inštitúcie alebo organizácie, súvisiace s cirkevným životom. Ak prehliadneme Esterházyho palác, budovy na Kapitulskej sa postupne dostávajú do relatívne dobrého stavu. Opraviť ostáva zopár posledných objektov. Zdá sa, že je to otázka času.

Potešiteľná by napokon bola aj obnova povrchov, teda značne narušenej dlažby, ktorá by mala byť na tejto ulici pôvodná, teda ešte z 19. storočia. Ide o historický artefakt, preto je vhodné opraviť podložie a dlažbu nanovo osadiť tak, aby bol povrch rovnejší. Pohyb po ulici nebude ani potom najpohodlnejší pre všetky skupiny obyvateľstva, ide však o vzácnu výnimku, kedy to je pochopiteľné a azda aj akceptovateľné. Bez klasickej starej kamennej dlažby by ulica prišla o značnú časť svojho čara.

V každom prípade, oprava Esterházyho paláca posunie túto ulicu o svetelné roky vpred, a spolu s ňou aj celé historické centrum mesta. Bratislava bude opäť o čosi krajšia. O malý kúsok sa priblíži pekne upraveným vyspelým metropolám, kde si vážia historické dedičstvo a pracujú na ich obnove.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International
  • Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International
  • Zdroj: adif / Raifeissen Property Holding International
  • Zdroj: adif via TrendReality

Súvisiace články

Opakované odklady a rastúca nádej: Esterházyho palác čaká na rekonštrukciu

03.03.2023 13:41:37 Andrej Sárközi

Esterházyho palác zo 17. storočia je dnes asi najschátranejšou historickou ruinou v Bratislave. Vzácna pamiatka zažila počas svojich dejín niekoľko slávnych období, dnes pôsobí, ako by bola na pokraji zániku. Toho sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou nedočká. Majiteľ komplexu smeruje ku komplexnej rekonštrukcii.

Čítať viac

Najznámejšie ruiny Bratislavy. Čo čaká známe pamiatky?

16.02.2023 11:07:53 Adrian Gubčo

V centre Bratislavy sa postupne darí opravovať jednu budovu za druhou. V naozaj schátranom stave je už len zopár, o to viac je však ich zlý stav viditeľný. Čaká budovy, ktoré sú chránené aj ako národné kultúrne pamiatky, definitívny koniec, alebo sa dočkajú lepšej budúcnosti?

Čítať viac

Dnes ruina, zajtra luxusné bývanie. Esterházyho palác ukázal ďalšie vizualizácie

28.09.2022 16:48:30 Adrian Gubčo

Najznámejšou a najschátranejšou ruinou v centre Bratislavy je nepochybne komplex Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici. Vzácna historická pamiatka, ktorej dejiny siahajú až do roku 1630, je dnes na pokraji zániku. Všetko však nasvedčuje tomu, že to nebude jej osud – palác je pred komplexnou rekonštrukciou, ktorá mu prinavráti život aj príťažlivosť.  

Čítať viac

Tunel k Esterházyho palácu je dokončený, projekt odhaľuje nové vizualizácie

08.01.2021 09:10:58 Adrian Gubčo

Rekonštrukcia Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici je jednou z najdôležitejších pripravovaných rekonštrukcií historických pamiatok v centre Bratislavy. Po desaťročiach chátrania všetko speje k skorému spusteniu realizácie. Ukončená bola podstatná časť prípravných prác a postupne sa odhaľuje čoraz viac informácií o budúcej podobe palácového komplexu.

Čítať viac

Projekt rekonštrukcie Esterházyho paláca získal dôležité povolenie

05.11.2020 10:44:00 Adrian Gubčo

Po včerajšom predstavení novej podoby kúpeľov Grössling sa vpred pohol ďalší dôležitý projekt revitalizácie historického dedičstva. Obnova extrémne zanedbaného Esterházyho paláca získala kladné záväzné stanovisko zo strany Hlavného mesta, čo je pre spustenie rekonštrukcie zásadný krok. Prípravné práce sa začali už v uplynulých týždňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je už na posudzovaní EIA, spustiť by sa mohla na budúci rok

19.05.2020 08:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach sa Bratislava konečne blíži k odstráneniu najznámejšej ruiny v historickom jadre mesta: Esterházyho palác na Kapitulskej ulici by mal opäť ožiť. Náznaky o blížiacej sa rekonštrukcii boli čoraz jasnejšie už nejakú dobu, teraz získavajú konkrétnu podobu, keďže projekt bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Staromestské rekonštrukcie, november 2019: Historické jadro

10.12.2019 16:00:00 Adrian Gubčo

S blížiacim sa koncom roka a nadchádzajúcim zimným obdobím dochádza k dokončovaniu rekonštrukcií rozbehnutých počas teplejších mesiacov. Od posledného updatu v septembri bolo takto ukončených viacero obnov, ktorých je toľko, že som sa ich rozhodol rozdeliť. V prvom update sa pozrieme na historické jadro, teda pôvodný prvý bratislavský obvod.

Čítať viac

Rekonštrukcia Esterházyho paláca je pred spustením, bránia jej posledné povolenia

04.11.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

Asi najznámejšia ruina historickej pamiatky v Bratislave bude čoskoro minulosťou. Esterházyho palác na Kapitulskej ulici, ktorý sa pre svoj zlý stav dostal aj do vojnových filmov, sa podľa všetkého začne čoskoro rekonštruovať. Na sociálnej sieti o tom informoval miestny poslanec a obyvateľ, architekt Ľubomír Boháč.

Čítať viac

Začne sa rekonštrukcia Esterházyho paláca?

28.05.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Hoci sa historické jadro Bratislavy postupne okrášľuje a každým rokom pribúdajú zrekonštruované pamiatky, stále ostáva niekoľko ruín v hanebnom stave. Najvýraznejšou z nich je schrátraný Esterházyho palác na Kapitulskej ulici. Po rokoch sľubov o rekonštrukcii sa však teraz zdá, že by sa táto mohla skutočne už čoskoro spustiť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube