Author photoAndrej Sárközi 19.09.2022 18:45

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Fotografia z 10.9.2022

Fotografia z 10.9.2022

Posledná etapa projektu Pri Mýte prinesie do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný dom. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Zámer bytovky, resp. jej základné rámce, boli predstavené už v roku 2017, kedy mala Penta dokončenú prvú etapu a stavala druhú. Predtým investor narábal s objektom parkovacieho domu, keďže sa musel vyrovnať s prísnymi parkovacími normami. Antimestskú funkciu chcel vyvážiť aspoň službami na prízemí budovy. 

Penta však projekt po zmene noriem upravila a namiesto parkovacieho domu naplánovala šesťpodlažný bytový dom. Tento sa ale nestretol s pochopením obyvateľov. Spoločnosť predstavila úpravy v pomerne citlivom predvolebnom období a svoje plány vysvetľovala nespokojnej časti verejnosti či mestskej časti. Odpor sa odrazil na dlhotrvajúcom povoľovaní. Napokon bola odhalená tretia verzia budovy, ktorá nakoniec najlepšie nadväzovala aj na susedný komplex Urban Residence.

Upravený a napokon aj povolený objekt disponuje väčším funkčným mixom, čo znamená, že okrem bytov a obchodov pribudnú aj kancelárie. Na pozemku tak aktuálne vzniká osempodlažný bytový dom s 98 bytmi a apartmánmi a aktívnym parterom s retailom o výmere 477 metrov štvorcových. Kancelárske priestory sa budú nachádzať na celom druhom podlaží o rozlohe 934 metrov štvorcových. Parkovanie so 179 parkovacími miestami je vyriešené v podzemných garážach, kde je situovaná aj aktuálna stavebná činnosť. 

Ako informoval developer Penta Real Estate na sociálnej sieti, v poslednej etape sa aktuálne finalizujú železobetónové konštrukcie druhého podzemného podlažia. Vďaka podzemným garážam v okolí bytového domu vznikne dostatočný priestor pre nový zelený park. Penta vo svojom statuse doplnila, že stavba bude rásť do výšky už o pár mesiacov, kedy očakáva stavbu prvých nadzemných podlaží. 

Posledná etapa tak prinesie obyvateľom projektu i okolia Račianskeho mýta retailové priestory, bývanie, ale i zelený park s fontánou. Súčasťou projektu je aj promenáda – úsek ulice so segregovanou cyklotrasou, nadväzujúcou na úsek pri Urban Residence, ale aj nabíjacie stanice pre elektromobily. Architektom projektu je Sadovsky & Architects v kooperácii so spriaznenou kanceláriou Superatelier. 

 

Zdroj:  Penta Real Estate

 

Projekt možno označiť za lepší z hľadiska štandardu a za drahší z hľadiska ceny. Už v minulosti to naznačil aj developer: „Pri výbere štandardov pre projekt Pri Mýte sme kládli dôraz na výber kvalitných materiálov a zariaďovacích predmetov, ktoré by spĺňali očakávania aj náročnejšieho klienta,“ povedala Lenka Vargová, PR Specialist v Penta Real Estate. 

V rámci základnej ceny je tak ponúkaný vyšší štandard vybavenia bytov i apartmánov, čo znamená bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy, predpríprava na chladenie v každej obytnej miestnosti či predpríprava na elektrické exteriérové žalúzie. Bytové jednotky budú orientované na ulicu i do vnútrobloku a prítomné sú aj exkluzívnejšie rezidencie. Tie sa budú nachádzať na najvyššom ustúpenom podlaží. Na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy budú tieniace hliníkové perforované posuvné panely. 

Citeľne chýbajúci dom v mestskej zástavbe sa tak postupne stáva realitou. Možno dokonca tvrdiť, že obytný súbor doplní príťažlivá, solídna a do prostredia dobre zapadajúca budova, ktorá zvýši celkovú úroveň Račianskej ulice. Vydýchnuť si môže aj Penta Real Estate, ktorá zavŕši vývoj uznávaného developmentu, ktorý bol v roku 2018 nominovaný na prestížnu architektonickú cenu CE ZA AR.

Ak sa naplnia slová developera, Račianska ulica začne aspoň v krátkom úseku onedlho pôsobiť novým dojmom - dojmom mestskej triedy. Nová budova prekryje pohľad na prvé dve etapy, ktoré napriek svojej vysokej úrovni vyvolávajú u časti verejnosti negatívne postoje. Za tieto názory môže farebnosť objektov, v dôsledku čoho dostali prezývku „Bagdad”. Projekt aj ulica však bude pôsobiť prirodzenejšie, mestskejšie a ako alternatívu voči rušnej komunikácii získa verejnosť aj niekoľko stoviek metrov dlhý pás zelene vo verejne prístupnom vnútrobloku Pri Mýte a Urban Residence. Z nových služieb i kvalitnejších verejných priestorov tak môže okrem rezidentov profitovať aj miestna komunita.

Trvať to bude takmer šesť rokov od dokončenia druhej etapy. Mnoho z tohto času bolo premárneného úplne zbytočne. 

 

Fotografie z 10.9.2022. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube