YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 19.09.2022 18:45

Račianska bude čoskoro mestskejšia. Ďalšia etapa Pri Mýte je takmer na úrovni terénu

Dlhoočakávaná posledná etapa projektu Pri Mýte získava podzemné podlažia a onedlho dosiahne úroveň terénu. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní obytný súbor na Račianskej ulici, čím developer Penta Real Estate dokončí svojho času jeden z najdiskutovanejších, ale aj najlepšie hodnotených bratislavských projektov.

Fotografia z 10.9.2022

Fotografia z 10.9.2022

Posledná etapa projektu Pri Mýte prinesie do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný dom. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Zámer bytovky, resp. jej základné rámce, boli predstavené už v roku 2017, kedy mala Penta dokončenú prvú etapu a stavala druhú. Predtým investor narábal s objektom parkovacieho domu, keďže sa musel vyrovnať s prísnymi parkovacími normami. Antimestskú funkciu chcel vyvážiť aspoň službami na prízemí budovy. 

Penta však projekt po zmene noriem upravila a namiesto parkovacieho domu naplánovala šesťpodlažný bytový dom. Tento sa ale nestretol s pochopením obyvateľov. Spoločnosť predstavila úpravy v pomerne citlivom predvolebnom období a svoje plány vysvetľovala nespokojnej časti verejnosti či mestskej časti. Odpor sa odrazil na dlhotrvajúcom povoľovaní. Napokon bola odhalená tretia verzia budovy, ktorá nakoniec najlepšie nadväzovala aj na susedný komplex Urban Residence.

Upravený a napokon aj povolený objekt disponuje väčším funkčným mixom, čo znamená, že okrem bytov a obchodov pribudnú aj kancelárie. Na pozemku tak aktuálne vzniká osempodlažný bytový dom s 98 bytmi a apartmánmi a aktívnym parterom s retailom o výmere 477 metrov štvorcových. Kancelárske priestory sa budú nachádzať na celom druhom podlaží o rozlohe 934 metrov štvorcových. Parkovanie so 179 parkovacími miestami je vyriešené v podzemných garážach, kde je situovaná aj aktuálna stavebná činnosť. 

Ako informoval developer Penta Real Estate na sociálnej sieti, v poslednej etape sa aktuálne finalizujú železobetónové konštrukcie druhého podzemného podlažia. Vďaka podzemným garážam v okolí bytového domu vznikne dostatočný priestor pre nový zelený park. Penta vo svojom statuse doplnila, že stavba bude rásť do výšky už o pár mesiacov, kedy očakáva stavbu prvých nadzemných podlaží. 

Posledná etapa tak prinesie obyvateľom projektu i okolia Račianskeho mýta retailové priestory, bývanie, ale i zelený park s fontánou. Súčasťou projektu je aj promenáda – úsek ulice so segregovanou cyklotrasou, nadväzujúcou na úsek pri Urban Residence, ale aj nabíjacie stanice pre elektromobily. Architektom projektu je Sadovsky & Architects v kooperácii so spriaznenou kanceláriou Superatelier. 

 

Zdroj:  Penta Real Estate

 

Projekt možno označiť za lepší z hľadiska štandardu a za drahší z hľadiska ceny. Už v minulosti to naznačil aj developer: „Pri výbere štandardov pre projekt Pri Mýte sme kládli dôraz na výber kvalitných materiálov a zariaďovacích predmetov, ktoré by spĺňali očakávania aj náročnejšieho klienta,“ povedala Lenka Vargová, PR Specialist v Penta Real Estate. 

V rámci základnej ceny je tak ponúkaný vyšší štandard vybavenia bytov i apartmánov, čo znamená bezfalcové dvere so skrytými závesmi, drevené podlahy, predpríprava na chladenie v každej obytnej miestnosti či predpríprava na elektrické exteriérové žalúzie. Bytové jednotky budú orientované na ulicu i do vnútrobloku a prítomné sú aj exkluzívnejšie rezidencie. Tie sa budú nachádzať na najvyššom ustúpenom podlaží. Na balkónoch orientovaných do vnútrobloku a na bočných stranách budovy budú tieniace hliníkové perforované posuvné panely. 

Citeľne chýbajúci dom v mestskej zástavbe sa tak postupne stáva realitou. Možno dokonca tvrdiť, že obytný súbor doplní príťažlivá, solídna a do prostredia dobre zapadajúca budova, ktorá zvýši celkovú úroveň Račianskej ulice. Vydýchnuť si môže aj Penta Real Estate, ktorá zavŕši vývoj uznávaného developmentu, ktorý bol v roku 2018 nominovaný na prestížnu architektonickú cenu CE ZA AR.

Ak sa naplnia slová developera, Račianska ulica začne aspoň v krátkom úseku onedlho pôsobiť novým dojmom - dojmom mestskej triedy. Nová budova prekryje pohľad na prvé dve etapy, ktoré napriek svojej vysokej úrovni vyvolávajú u časti verejnosti negatívne postoje. Za tieto názory môže farebnosť objektov, v dôsledku čoho dostali prezývku „Bagdad”. Projekt aj ulica však bude pôsobiť prirodzenejšie, mestskejšie a ako alternatívu voči rušnej komunikácii získa verejnosť aj niekoľko stoviek metrov dlhý pás zelene vo verejne prístupnom vnútrobloku Pri Mýte a Urban Residence. Z nových služieb i kvalitnejších verejných priestorov tak môže okrem rezidentov profitovať aj miestna komunita.

Trvať to bude takmer šesť rokov od dokončenia druhej etapy. Mnoho z tohto času bolo premárneného úplne zbytočne. 

 

Fotografie z 10.9.2022. Pozrite si výstavbu Pri Mýte vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

Súvisiace články

Z cesty do fabriky mestský bulvár. Pri Mýte je v polovici výšky

01.02.2023 17:52:17 Adrian Gubčo

Račianska ulica prešla od svojho vzniku mnohými zmenami. Spočiatku išlo o cestu, smerujúcu do vinohradov, neskôr o prístupovú cestu do fabrík, v povojnovom období tu pribudli sídliská a na začiatku 21. storočia ustúpil priemysel. Dnes sa opäť mení – na mestskú triedu. V čoraz silnejšej miere k tomu dopomáha aj tretia etapa projektu Pri Mýte.

Čítať viac

Kompletnejšia Račianska. Pri Mýte pridáva podlažia a dotvára rušnú ulicu

16.12.2022 11:28:51 Andrej Sárközi

Posledná etapa Pri Mýte prinesie už onedhlo do rušnej lokality v susedstve Račianskej ulice nový polyfunkčný objekt. Pôvodne pritom malo ísť o parkovací dom. Namiesto toho vzniká budova, ktorá s pribúdajúcimi nadzemnými podlažiami výrazne mení vizuál frekventovanej ulice k lepšiemu.

Čítať viac

Výstavba záverečnej etapy Pri Mýte začína

27.01.2022 10:04:28 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate po rokoch príprav a odkladov rozbieha výstavbu tretej a záverečnej etapy projektu Pri Mýte na Račianskej ulici v Novom Meste. Polyfunkčný dom s bývaním, kanceláriami a obchodmi doplní oceňovaný obytný súbor, ktorý zužitkoval vybúranú plochu po bývalej zástavbe. Predaj bytov sa má spustiť o niekoľko mesiacov.

Čítať viac

Začína sa územné konanie na tretiu etapu Pri Mýte

22.12.2020 10:40:00 Adrian Gubčo

Po mnohých úpravách, novom vydávaní stanovísk, opätovných posudzovaniach a neúmerne dlhom čakaní sa konečne pohla príprava tretej etapy projektu Pri Mýte. Stavebný úrad mestskej časti Nové Mesto oznámil, že sa spúšťa konanie o zmene územného rozhodnutia. Developer Penta Real Estate tak bude mať azda šancu dokončiť svoj projekt aj daný úsek zástavby Račianskej ulice.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte má prvé povolenia, jej budúcnosť je však stále neistá

04.03.2020 10:03:00 Adrian Gubčo

Račianska ulica sa postupne mení a najmä jej časť najbližšie k centru mesta už pripomína klasickú mestskú ulicu s polyfunkčnou zástavbou po oboch stranách uličného priestoru. Jedinú výnimku predstavuje prázdny priestor pri projekte Pri Mýte, kde by mala vzniknúť jeho tretia etapa. Projekt teraz získal prvé povolenia, kedy sa však začne výstavba, nie je stále jasné.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Tretia etapa Pri Mýte sa opäť mení, nový dom môže mať ešte mestskejší charakter

17.10.2019 07:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Pri Mýte pri Račianskej ulici v Novom Meste patrí k najzaujímavejším novým developmentom v Bratislave. Prvé dve etapy obytného súboru sú chválené aj zaznávané, pričom na kritiku vplýva fakt, že projekt nie je ešte úplne dobudovaný. Na problémy s povoľovaním developer Penta Real Estate reaguje predložením už tretej verzie tretej etapy v podobe posledného domu orientovaného na Račiansku.

Čítať viac

Aký je stav prípravy tretej etapy Pri Mýte?

13.08.2019 09:50:00 Adrian Gubčo

Na Račianskej ulici v dotyku s projektom Pri Mýte aktuálne prebiehajú stavebné úpravy. Viacerí sa nazdávali, že ide o spustenie výstavby tretej etapy tohto rezidenčného developmentu, označenie stavby však hovorí o parkovacom dome v zmysle pôvodného zámeru. Ako to je naozaj?

Čítať viac

Výhľady z Rezidencií Pri Mýte

17.04.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi príťažlivý a kvalitný rezidenčný komplex Pri Mýte od developera Penta Real Estate a slovinského ateliéru Arhitektura Krušec disponuje v prípade najvyššej 12-podlažnej budovy peknými výhľadmi. Jasne sú viditeľné zmeny, ktorými Bratislava aktuálne prechádza.

Čítať viac

Na návšteve v Pri Mýte, 03.04.2018

11.04.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Tesne pred dokončením je druhá fáza relatívne veľkého rezidenčného projektu Pri Mýte od developera Penta Real Estate. Prvá fáza dopadla na výbornú, rovnaké očakávania tak platili aj o druhej.

Čítať viac

Penta odhaľuje 3. etapu Pri Mýte

20.07.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Veľmi príjemný rezidenčný projekt Pri Mýte napreduje. Po dokončenej prvej fáze a dokončovanej druhej zostáva na pozemku developera Penta Investments ešte široký priestor pozdĺž Račianskej ulice, kde developer pôvodne plánoval vybudovať garážový dom. Teraz však potvrdil, že plány zmenil a namiesto toho by mali byť dve obytné fázy doplnené treťou. 

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube