YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 10.05.2018 13:00

Construction update: Première, 27.04.2018

Zo staveniska jedného z najkontroverznejších bratislavských projektov, polyfunkčného komplexu Première, sa opäť ozýva ruch. Po menšom utlmení prác sa tieto rozbehli naplno potom, ako sa začala realizácia ďalšej časti podnože budovy. Neskôr by ešte mal vzniknúť dom Endlicher House.

Première vzniká v rušnej lokalite na Šancovej ulici, v dotyku so vzácnou budovou niekdajšieho centra YMCA. Developer FINEP odkúpil starší projekt, ktorý z pôvodnej výšky ôsmich nadzemných podlaží vyrástol na 34, až bol po viacerých protestoch znížený na 23 podlaží. Napriek tomu ide v prostredí blokovej zástavby s viacmenej vyrovnanou výškou zástavby o neprijateľný kontrast a odpor voči projektu je pochopiteľný.

Première spoločne s Endlicher House by mal obsahovať dokopy 172 obytných jednotiek, teda bytov, štúdií i apartmánov, ktoré budú 1- až 4-izbové. Cenovky sú nastavené pomerne vysoko, v čoho dôsledku je veľký počet jednotiek ešte nepredaných. V parteri by malo vzniknúť niekoľko priestorov pre občiansku vybavenosť, v pláne sú aj kancelárie. Dokončenie Première sa očakáva v priebehu roka 2019, Endlicher House zrejme o niečo neskôr.

Hoci pozemok, na ktorom projekt vzniká, mal byť jednoznačne zdevelopovaný, realizovaná koncepcia patrí k tomu najhoršiemu, čo v Bratislave vzniká, a nepomáha tomu ani dosť nepresvedčivá architektúra od pražského štúdia AHK Architekti. FINEP nedokázal ani v tomto prípade prekročiť svoj tieň developera, bezohľadne idúceho za maximálnym ziskom.
 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Kontrast YMCA a Première je šokujúci a v tomto prípade maximálne nevhodný.
  • Caracas alebo Bratislava?
  • Bratislavská kuriozita - obstavaná lampa - stále nezmizla.
  • Budova YMCA zo začiatku 20. rokov 20. storočia si napriek zanedbaniu zachováva krásu
  • Zdroj: FINEP

Súvisiace články

Endlicher House bližšie k výstavbe

08.09.2020 11:15:00 Adrian Gubčo

Na Šancovej ulici bol už pred časom dokončený asi najkontroverznejší bratislavský projekt súčasnosti – výškový dom Première, ktorý po dlhých rokoch sfinalizoval developer FINEP. Development však ešte nie je celkom ukončený, stále totiž ostáva dobudovať nárožie Šancovej a Beskydskej. Kedy to tak bude, je ale už len otázkou času, keďže zámer Endlicher House získal dôležité povolenie.

Čítať viac

Première na Šancovej sa kolauduje

10.02.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Nekonečný príbeh projektu Première na Šancovej ulici, ktorý sa začal ešte v roku 2002, sa blíži k záveru. Nevhodne umiestnená výšková budova v prostredí kompaktnej a relatívne vyrovnanej zástavby bola predmetom masívneho odporu aj škandalóznych rozhodnutí, dnes je ale takmer úplne dokončená a čoskoro bude slúžiť užívateľom. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Première konečne odhaľuje fasádu, hanbou Bratislavy ostáva

08.11.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Première na severnej strane Šancovej ulice pripomínala nekončený príbeh. Najvýraznejšia časť developmentu, 23-podlažná veža, bola v stave hrubej stavby už pred vyše rokom a pol, finalizácia fasády však prebieha až v týchto týždňoch. Nanešťastie, ani s odhaleným finálnym výzorom nemožno povedať, že by išlo o menšiu hanbu.

Čítať viac

Construction update: Première, 13.9.2018

28.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najkontroverznejších projektov v Bratislave sa postupne začína blížiť k ukončeniu výstavby. Prebieha inštalácia okien a začali sa práce na fasáde, dobudovaná už je aj hrubá stavba podnože od Šancovej ulice. Developerom projektu je spoločnosť FINEP.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube