YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.12.2022 13:37

Rast downtownu bude pokračovať. Portum odhaľuje definitívnu podobu

V roku 2023 by mal pokračovať stavebný rozvoj v priestore nového komerčného centra Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Okrem už rozostavaných projektov sa predpokladá aj štart realizácie nových. K očakávaným developmentom patrí mohutný polyfunkčný komplex Portum, ktorého súčasťou je dvojica výškových budov. Známe sú pravdepodobne finálne vizualizácie zámeru.

Zdroj: Brandmark

Zdroj: Brandmark

Portum je naplánované na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej ulice, teda v pomerne exponovanej polohe v dotyku jednej z najvýznamnejších križovatiek v Bratislave. Ide o polohu, ktorá si zasluhuje umiestnenie dominanty. Portum, známe už od roku 2017, by takýmto projektom malo byť. Podobne ako väčšina investorov v oblasti, aj majitelia týchto pozemkov – firmy TK Estate, neskôr doplnené o TopEstates a dnes spoločne známi ako Portum Towers -  tu zamýšľajú vybudovať nadštandardný súbor, tvorený nižšími domami, ale aj výškovými budovami.

Ich výška nadväzuje na existujúcu územnoplánovaciu reguláciu. Tá developerovi umožnila navrhnúť dvojicu veží, z ktorých nižšia má v zmysle dokumentácie 97 metrov a 30 podlaží a vyššia 115 metrov a 36 podlaží. Spojené budú zimnou záhradou na úrovni prvého podlažia. Doplnené budú o nižšie budovy. Popri Landererovej vznikne sedempodlažné krídlo a Chalupkovej osempodlažné, kým šesťpodlažný objekt je naplánovaný smerom do novej uličky, ktorá Portum oddelí od Apollo Residence.

Funkčne pôjde o predovšetkým rezidenčný projekt, pričom investor jednoznačne cieli na najbonitnejšiu klientelu – Portum dokonca označuje za jeden z najluxusnejších zámerov v Bratislave. Vzniknúť by tu malo niekoľko stoviek bytov a apartmánov (hovorilo sa až o 490), ale aj ubytovacie jednotky v dvojici hotelov. Umiestnené budú v samostatnom objekte pri novej uličke, ako aj v sedempodlažnom krídle popri Landererovej. K občianskej vybavenosti má patriť galéria, spa alebo materská škola pre 80 detí. V podzemnej garáži bude umiestnených 656 miest.

Galéria

  • Zdroj: Brandmark
  • Zdroj: Brandmark
  • Zdroj: Brandmark
  • Zdroj: Brandmark
  • Zdroj: Brandmark
  • Zdroj: Brandmark
  • Zdroj: Brandmark
  • Zdroj: Brandmark

Súčasťou projektu majú byť aj pomerne rozsiahle parkové úpravy vo vnútrobloku. Ten bude v budúcnosti relatívne veľký, hoci bude zvieraný spoločne so susedným projektom Ister Tower. V prípade Portumu chce developer rezidentom a návštevníkom dopriať podľa svojich slov vysokú úroveň aj v tomto prípade – husto zazelenený park bude dielom renomovaného českého záhradného architekta Ferdinanda Lefflera a jeho Ateliéru Flera.

Vysoký dôraz je kladený aj na architektonické stvárnenie veží samotných alebo ich interiérov. Dizajnového procesu sa zúčastnilo hneď niekoľko kancelárií. Autorom celkového konceptu je A1 Architecture pod vedením Branislava Kaliského, lobby navrhuje svetová česká architektka Eva Jiřičná, dvojica vzorových bytov bude vychádzať z pera kancelárie Mimolimit českej architektky Báry Škorpilovej. K ďalším prizvaným tímom patrí Chybík + Kristof alebo ADR.

Výsledkom by tak mal byť vznik pomerne elegantných výškových budov. Podľa doteraz známych informácií aj vizualizácií by mali disponovať hladkou presklenou fasádou z tmavšieho skla s kontrastujúcimi hliníkovými vertikálnymi lamelami. Veže budú k vrchu zoštíhlené, čo im má dodať štíhlejší ráz. Kompaktnosti výrazu napomôže aj prítomnosť loggií (príp. terás) namiesto balkónov. Nižšie krídla budú obložené tehličkovým obkladom, čím chce stavebník reflektovať industriálnu minulosť územia.

Tá je pre budúci vývoj projektu do určitej miery problémom. Zámer má vydané stavebné povolenie a podľa posledných informácií už developer tendruje zhotoviteľa. Pred samotnou výstavbou však bude musieť odstrániť environmentálnu záťaž, ktorá je v oblasti vysoká. Portum vznikne na mieste bývalej rafinérie Apollo, ktorá bola zbombardovaná v roku 1944. Dôsledkom je výskyt ropných a chemických látok v podloží a dokonca aj munície – o čom sa už developer presvedčil.

V každom prípade, projekt smeruje k pravdepodobnému spusteniu výstavby v priebehu roka 2023. Rovnako by sa mala v dohľadnej dobe začať predajná kampaň, ktorej súčasťou bude otvorenie veľkorysého prezentačného centra. Portum sa bude stavať v dvoch etapách, podzemná garáž by však mala vzniknúť celá už v počiatočnej fáze výstavby. Dobudovanie komplexu možno predpokladať azda v rokoch 2026-2027.

 

Portum môžu v dohľadnej dobe obklopiť iné, vyššie veže. Zdroj: Brandmark

 

Novozverejnené vizualizácie zobrazujú pomerne príťažlivo pôsobiace veže, ktoré však z vizuálneho hľadiska narážajú na problém viacerých projektov v novom downtowne – sú nízke. Portumu by prospelo, keby bol ešte o čosi vyšší, vďaka čomu by vynikla jeho štíhlosť aj architektúra. Takto sa zaradí do „Steny 115“, série podobne vysokých budov v tejto časti metropoly, ktoré spolu vytvárajú monotónnu panorámu. Pritom práve križovatka Landererovej, Košickej a Prístavnej je miesto, kde by sa vyššie budovy hodili najviac.

Všetko totiž nasvedčuje tomu, že pôjde o lokalitu s najvyššími budovami v Bratislave. Dnes je dokončená len jedna – Landererova 12, relatívne nízky kancelársky objekt od J&T Real Estate. V budúcnosti by tu ale malo vzniknúť viacero veží. Ten istý developer plánuje vybudovať v rámci pokračovania Klingerky vežu s výškou 141 metrov. Na juhovýchodnej strane križovatky sa zas nachádza pozemok s bývalou predajňou Ryba. Podľa dosiaľ nepotvrdených informácií by tu mohla byť výšková budova s teoretickou 130-150-metrovou výškou. Napokon, opäť JTRE nedávno pripustilo, že na mieste East Tower zvažuje možnosť výstavby 250 metrov vysokého mrakodrapu.

Dôvodom, prečo Portum nie je a nemohlo byť vyššie, je územnoplánovacie regulácia. Projekt je súčasťou územia, riešeného v rámci Územného plánu zóny Chalupkova. Tento veľmi presne predpisuje parametre zástavby, vrátane výšky jednotlivých dominánt. Developer tak v prípade Portumu išiel do maxima, ktoré je stanovené na 115 metrov.

Ostatné zmieňované budovy už touto reguláciou ovplyvnené nie sú. Uvažovaná výšková zonácia, ktorá by zastropila výšku veží na 160 metroch, je zatiaľ v rovine urbanistickej štúdie. Kým sa stane záväznou súčasťou Územného plánu, prejde niekoľko rokov. Developeri tak ešte majú časový priestor pre navrhovanie vyšších objektov a mesto im ich v prípade splnenia ostatných parametrov musí povoliť. Portum však už ostane maximálne 115-metrový.

Je to možno škoda. Hoci ani zďaleka nepôjde o akýsi inkluzívny projekt, ktorý by spolu s luxusnými rezidenciami priniesol aj niekoľko dostupnejších bytov, komunitné centrá, zariadenia pre seniorov alebo verejné škôlky či školy, stále by malo ísť o atraktívnu súčasť nového centra a jeho dobrý doplnok. S väčšou výškou by viac vynikol a možno sa stal – ako tvrdí developer – jednou z jeho ikon. Takto bude peknou realizáciou, ktorú ale môžu prekryť mohutnejší susedia.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Tragické dedičstvo minulosti: Downtown vzniká na troskách vojny

14.11.2022 12:42:29 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.

Čítať viac

Downtown dostane nové veže. Dlhoočakávané Portum môže ísť do výstavby

20.10.2022 19:27:05 Adrian Gubčo

Najbližšie roky sa v novom komerčnom centre Bratislavy budú niesť vo výstavbe nových výškových budov. Už čoskoro by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného projektu: Portum na nároží Landererovej, Košickej a Chalúpkovej získal stavebné povolenie. Developer sľubuje vznik luxusného bývania v najštíhlejších vežiach bratislavského downtownu.

Čítať viac

Najštíhlejšie veže bratislavského downtownu čakajú na posledné povolenie

28.07.2022 12:05:00 Adrian Gubčo

Nedávny štart prípravných prác na druhej a tretej etape Klingerky priniesol nárast záujmu aj o ďalší blízky pozemok: naproti Klingerke, na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej už roky pustne priestor, kde je naplánovaný polyfunkčný súbor Portum. Jeho súčasťou má byť dvojica veží, ktoré môžu patriť k najštíhlejším v novom centre Bratislavy. Kedy sa spustí aktivita aj tu?

Čítať viac

Portum sa blíži k výstavbe

28.10.2021 11:45:13 Adrian Gubčo

V poslednom období sa v bratislavskom downtowne rozbehla výstavba ďalšej série výškových budov. Štvrtú rezidenčnú vežu pridáva Sky Park od Penta Real Estate, stavebné práce sa spustili na Metropolise od Mint Investments a čoraz výraznejšia začína byť Eurovea Tower od J&T Real Estate. K týmto vežiam by sa mali čoskoro pridať dve ďalšie: pred spustením výstavby by mal byť projekt Portum od firmy Portum Towers s účasťou slovenského a českého kapitálu.

Čítať viac

Developeri projektu Portum: Bratislavský downtown je niečo unikátne

25.03.2021 11:00:00 Adrian Gubčo

Do Bratislavy vstúpil z Česka nový developer – a rovno do jedného z výrazných projektov v novom centre mesta, Portum. Spoločnosť TopEstates má za sebou v Prahe a Brne niekoľko zaujímavých realizácií a jej riadiaci partneri, Dušan Dvořák a Petr Teplý, sa netaja pri svojej bratislavskej prvotine veľkými ambíciami.

Čítať viac

Portum hlási vstup nového investora a predstavuje aktualizovanú podobu

10.02.2021 12:12:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa mohol začať meniť ďalší exponovaný pozemok v bratislavskom downtowne. Zámer Portum na nároží Landererovej a Chalupkovej ulice dostal dôležitú posilu – do projektu vstúpil český developer TopEstates, zameriavajúci sa na prémiové developmenty. Výstavba by sa mala spustiť v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Portum žiada o stavebné povolenie

25.11.2020 16:26:14 Adrian Gubčo

Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.

Čítať viac

Portum má územné rozhodnutie

27.01.2020 17:13:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Portum je bližšie k realite, developer žiada o územné rozhodnutie

06.09.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Projekt Portum patrí k radu zámerov výškových budov v rozvíjajúcom sa komerčnom centre Bratislavy. Dvojica veží má dotvoriť nárožie Košickej a Landererovej ulice, teda miesto, ktoré bude v budúcnosti obklopené podobne vysokými stavbami. Developer aktuálne žiada o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby.

Čítať viac

Portum napreduje v príprave

02.01.2019 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt dvojice výškových budov Portum, ktorý by mal vyrásť v atraktívnej polohe v novom komerčnom centre Bratislavy – v downtowne – postupuje v príprave. Zámer ma zverejnené záverečné stanovisko k hodnoteniu vplyvov na životné prostredie, môže teda postupovať v ďalších fázach povoľovania.

Čítať viac

Nové vizualizácie projektu Portum

30.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Známe sú nové vizualizácie polyfunkčného projektu Portum, ktorý doplní vznikajúci downtown v štvrti Nivy. Dvojica veží dosiahne výšku 115 a 97 metrov.

Čítať viac

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

24.10.2017 12:20:00 Adrian Gubčo

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube