YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.07.2022 12:05

Najštíhlejšie veže bratislavského downtownu čakajú na posledné povolenie

Nedávny štart prípravných prác na druhej a tretej etape Klingerky priniesol nárast záujmu aj o ďalší blízky pozemok: naproti Klingerke, na nároží Chalupkovej, Košickej a Landererovej už roky pustne priestor, kde je naplánovaný polyfunkčný súbor Portum. Jeho súčasťou má byť dvojica veží, ktoré môžu patriť k najštíhlejším v novom centre Bratislavy. Kedy sa spustí aktivita aj tu?

Zdroj: Portum Towers

Zdroj: Portum Towers

Portum bolo prvýkrát predstavené už v roku 2017, kedy bol odhalený koncept dvojice veží, doplnených o nižšie krídla, obrátených do Chalupkovej alebo Landererovej ulice. Projekt má vymedzovať veľký blok v juhovýchodnej časti zóny Chalupkova, tvoriacej srdce nového centra Bratislavy – downtownu. Mohutný vnútroblok, zvieraný s ďalším plánovaným projektom Ister Tower, má byť tvorený verejne prístupným parkom, resp. záhradou. Developeri, spoločnosti TK Estate a Top Estates, avizujú, že Portum vďaka svojim dimenziám (vyššia z veží bude mať 115 metrov) prinesie jedny z najelegantnejších výškových budov v Bratislave.

Zámer krok po kroku postupoval – prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA), na začiatku roka 2020 získal aj územné rozhodnutie. Následné obdržanie stavebného povolenia malo byť do istej miery formalitou, vývoj projektu však zdržala pandémia a chýbajúci nájom k jednému z mestských pozemkov. Napriek tomu, po vstupe Top Estates do projektu, ohlásenom na začiatku roka 2021, sa zdalo, že Portum sa predsa len chýli k výstavbe. Dnes, v druhej polovici roka 2022, však ešte stále projekt nemá ani len stavebné povolenie, hoci naňho čaká už bezmála dva roky.

Developeri každopádne veria, že čakanie sa chýli ku koncu. „Aktuálne čakáme na vydanie stavebného povolenia, ktoré by snáď malo nastať v priebehu 1 až 2 mesiacov,“ vyjadruje nádej Dušan Dvořák , výkonný riaditeľ projektu Portum Towers. „Procedúra stavebného konania si vyžiadala radu drobných zmien tak, aby celý projekt 100% vyhovoval všetkým normám a aktuálne máme všetko potrebné pro vydanie stavebného povolenia k dispozícii a čakáme len na kapacitné možnosti stavebného úradu.“ Zámer by tak mal konečne získať zelenú pre realizáciu.

Pre developerov to je dôležitý míľnik – až po vydaní povolenia chcú spustiť predpredaj a rokovania s klientami. „V priebehu jedného mesiaca takisto dokončíme predajné priestory, na ktorých pracujeme viac ako pol roka, v budove Sky Park Offices, 15. podlažie,“ upozorňuje Dvořák. „Z týchto priestorov bude dokonale vidieť rast celej našej stavby po celú dobu realizácie a klientov budeme schopní v priestoroch privítať na konci 09/2022. Spoločne s tým dokončujeme celý nový web a prezentáciu celého projektu, kompletný projekt záhrady a priľahlého parku a naša vízia je spustiť tento web spolu s našimi predajnými priestormi.“

Okrem toho dnes developeri pracujú aj dokumentácii pre skutočnú realizáciu stavby, ktorú pripravujú v spolupráci so skúsenými projektantami. Vybratý už je stavebný dozor, ako aj financujúca banka, ktorou je Tatrabanka. Investori tendrujú dodávateľov, vrátane dodávateľa dekontaminácie územia, kde sa už majú vyhodnocovať ponuky.

Dôležitou novinkou je skoordinovanie sa s Magistrátom a investorom Ister Tower pri zámere prepojovacej ulice, ktorá spojí Chalupkovu s Landererovou popri projekte Apollo Residence. Jednotlivé strany budú pri jej realizácii postupovať spoločne. „Predmetná dohoda bola uzatvorená 18.7.2022 a sme veľmi radi, že v danej veci máme s bratislavským magistrátom i susedným projektom Ister nájdenú zhodu,“ dopĺňa D. Dvořák. Nová komunikácia by mohla zásadne zlepšiť mobilitu a priečne väzby v oblasti. V budúcnosti sa na ňu bude pravdepodobne napájať aj rezidenčný projekt, ktorý vznikne v rámci prestavby pozemku s plánovanou centrálou ZSE.

Výstavba Portumu tak snáď začne – po nutnej príprave v podobe vyčistenia pozemku – azda už v priebehu budúceho roka. „Projekt Portum máme od počiatku stavebne rozdelený na dve fázy s tým, že v každej fáze bude jedna výšková budova a jej krídlo. Projekt bude zahájený vybudovaním celého podzemia, teda spodnej stavby garáží,“ uzatvára Dušan Dvořák. Ak sa skutočne začne stavať v priebehu budúceho roka, potom sa začnú prvé byty odovzdávať azda na prelome rokov 2025 a 2026.

Galéria

  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers
  • Zdroj: Portum Towers

Portum sa má zaradiť k novým developmentom vyššieho štandardu, ktoré vzniknú v centrálnej časti Bratislavy. Developeri pritom rátajú so vznikom približne piatich stoviek bytov. Do predaja budú nepochybne nasadzované po vlnách, aby boli schopní zachytiť aktuálne pohyby na trhu. Odhadovať ceny je v tejto chvíli náročné, ale s prihliadnutím na pomery v Starom Meste a fakt, že pôjde o úplné novostavby s vysoko nastaveným štandardom, je možné očakávať aj ceny na úrovni okolo 8-tisíc eur za meter štvorcový (čo je dnešný staromestský priemer), teoreticky aj viac.

Hoci tieto ceny reflektujú aj rast cien stavebných nákladov alebo infláciu, azda budú garanciou vysokej kvality architektúry, materiálov alebo vybavenia. Súčasťou Portumu majú byť okrem bytov apartmány (príp. hotel) a veľký rozsah retailu v aktívnom parteri (na prízemí). Rezidenti budú mať k dispozícii aj súkromné wellness s bazénom. Developeri avizujú, že mimoriadnu pozornosť venovali návrhom interiérov, lobby, ale aj zeleného vnútroblokového priestoru, kým podoba budov bude reflektovať jednak industriálnu minulosť lokality, ako aj súčasný moderný charakter nového centra Bratislavy. 

Garanciou mimoriadnej kvality majú byť mená architektov, ktorí sa na projekte v nejakej miere podieľali alebo podieľajú. K najznámejším menám patrí Eva Jiřičná, Chybík + Kristof alebo hlavný architekt projektu, kancelária A1 Architecture, spojená s architektom Branislavom Kaliským. Všetci títo autori majú za sebou známe a oceňované realizácie, posledný menovaný napríklad Euroveu, Einpark, Blumental a ďalšie.  

V čase dokončenia navyše dotvorí meniace sa prostredie, ktoré bude oproti dnešku ešte výraznejšie vyplnené novými mohutnými schémami – dobudovaná bude Eurovea, Sky Park, Klingerka II a III, Metropolis, rozvíjať sa budú rezidenčné projekty HB Reavis a k dokončeniu sa bude blížiť Apollo Residence. Rozhodnuté azda bude aj o osude električky na Pribinovej a Košickej ulici. V súvislosti s jej výstavbou by sa mala prebudovať Košická, zmení sa Chalupkova, kde vzniknú obojstranné cyklotrasy a dnes nepekná ulička sa zmení na jednu z najmestskejších v metropole.

Dnešný stav pozemku (a jeho podložia) tak ostane azda naveky len nepeknou spomienkou. Nový projekt na jeho mieste prichádza s víziou vzniku elegantnej dvojice veží, pri pohľade z ulice dotvorenej nižšími mestotvornými krídlami, vytvárajúcimi základ atraktívnych ulíc. V kombinácii s overenými architektmi by tak Portum mohol a mal byť jedným z najzaujímavejších projektov v novom centre Bratislavy.

 

Prečítajte si rozhovor s českými developermi, ktorí sa podieľajú na rozvoji Portumu. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Rast downtownu bude pokračovať. Portum odhaľuje definitívnu podobu

29.12.2022 13:37:09 Adrian Gubčo

V roku 2023 by mal pokračovať stavebný rozvoj v priestore nového komerčného centra Bratislavy – v bratislavskom downtowne. Okrem už rozostavaných projektov sa predpokladá aj štart realizácie nových. K očakávaným developmentom patrí mohutný polyfunkčný komplex Portum, ktorého súčasťou je dvojica výškových budov. Známe sú pravdepodobne finálne vizualizácie zámeru.

Čítať viac

Tragické dedičstvo minulosti: Downtown vzniká na troskách vojny

14.11.2022 12:42:29 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa sa opäť pripomenulo, že následky Druhej svetovej vojny sú v Bratislave ešte stále citeľné. Najviac sa to týka priestoru nového centra mesta – downtownu, kde je rozvoj spojený s odstraňovaním dedičstva minulosti. Tým nie sú myslené len staršie objekty, ale aj znečistenie či dokonca nevybuchnutá munícia.

Čítať viac

Downtown dostane nové veže. Dlhoočakávané Portum môže ísť do výstavby

20.10.2022 19:27:05 Adrian Gubčo

Najbližšie roky sa v novom komerčnom centre Bratislavy budú niesť vo výstavbe nových výškových budov. Už čoskoro by sa mohla rozbehnúť realizácia ďalšieho výrazného projektu: Portum na nároží Landererovej, Košickej a Chalúpkovej získal stavebné povolenie. Developer sľubuje vznik luxusného bývania v najštíhlejších vežiach bratislavského downtownu.

Čítať viac

Portum sa blíži k výstavbe

28.10.2021 11:45:13 Adrian Gubčo

V poslednom období sa v bratislavskom downtowne rozbehla výstavba ďalšej série výškových budov. Štvrtú rezidenčnú vežu pridáva Sky Park od Penta Real Estate, stavebné práce sa spustili na Metropolise od Mint Investments a čoraz výraznejšia začína byť Eurovea Tower od J&T Real Estate. K týmto vežiam by sa mali čoskoro pridať dve ďalšie: pred spustením výstavby by mal byť projekt Portum od firmy Portum Towers s účasťou slovenského a českého kapitálu.

Čítať viac

Developeri projektu Portum: Bratislavský downtown je niečo unikátne

25.03.2021 11:00:00 Adrian Gubčo

Do Bratislavy vstúpil z Česka nový developer – a rovno do jedného z výrazných projektov v novom centre mesta, Portum. Spoločnosť TopEstates má za sebou v Prahe a Brne niekoľko zaujímavých realizácií a jej riadiaci partneri, Dušan Dvořák a Petr Teplý, sa netaja pri svojej bratislavskej prvotine veľkými ambíciami.

Čítať viac

Portum hlási vstup nového investora a predstavuje aktualizovanú podobu

10.02.2021 12:12:00 Adrian Gubčo

V blízkej dobe by sa mohol začať meniť ďalší exponovaný pozemok v bratislavskom downtowne. Zámer Portum na nároží Landererovej a Chalupkovej ulice dostal dôležitú posilu – do projektu vstúpil český developer TopEstates, zameriavajúci sa na prémiové developmenty. Výstavba by sa mala spustiť v priebehu tohto roka.

Čítať viac

Portum žiada o stavebné povolenie

25.11.2020 16:26:14 Adrian Gubčo

Okolo jedného z veľkých projektov v bratislavskom downtowne – zámeru Portum pripravovaného spoločnosťou TK Estate – je už dlhšie ticho. Súbor dvojice výškových budov a viacerých nižších objektov získal na začiatku roka 2020 územné rozhodnutie, odvtedy však neboli predstavené ďalšie informácie o postupe. Mení sa to až teraz, pričom sa teoreticky črtá skorý štart výstavby.

Čítať viac

Portum má územné rozhodnutie

27.01.2020 17:13:36 Adrian Gubčo

Bratislavský downtown by mohol už čoskoro získať ďalšiu dvojicu veží. Spoločnosť TK Estate získala územné rozhodnutie pre projekt Portum Towers, ktorý počíta s polyfunkčnými výškovými budovami a rozsiahlymi verejnými priestranstvami na nároží Landererovej a Košickej ulice. Realizácia by sa mala údajne spustiť už na jeseň tohto roka.

Čítať viac

Portum je bližšie k realite, developer žiada o územné rozhodnutie

06.09.2019 10:25:00 Adrian Gubčo

Projekt Portum patrí k radu zámerov výškových budov v rozvíjajúcom sa komerčnom centre Bratislavy. Dvojica veží má dotvoriť nárožie Košickej a Landererovej ulice, teda miesto, ktoré bude v budúcnosti obklopené podobne vysokými stavbami. Developer aktuálne žiada o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby.

Čítať viac

Portum napreduje v príprave

02.01.2019 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt dvojice výškových budov Portum, ktorý by mal vyrásť v atraktívnej polohe v novom komerčnom centre Bratislavy – v downtowne – postupuje v príprave. Zámer ma zverejnené záverečné stanovisko k hodnoteniu vplyvov na životné prostredie, môže teda postupovať v ďalších fázach povoľovania.

Čítať viac

Nové vizualizácie projektu Portum

30.03.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Známe sú nové vizualizácie polyfunkčného projektu Portum, ktorý doplní vznikajúci downtown v štvrti Nivy. Dvojica veží dosiahne výšku 115 a 97 metrov.

Čítať viac

Ďalšie veže pre bratislavský downtown - Polyfunkčné centrum Portum

24.10.2017 12:20:00 Adrian Gubčo

Navrhovateľ TK Estate, za ktorým stoja investori z rodiny Trajterovcov, predstavil svoj zámer výstavby na nároží Košickej a Landererovej ulice v podobe dvojice výškových budov pod názvom Portum.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube