YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 30.09.2022 15:27

Prvý nový projekt nájomného bývania sa blíži. Muchovo námestie je tesne pred spustením výstavby

Len približne jedno percento všetkých bytov v Bratislave sú nájomné byty. V Brne je to pätnásť percent, vo Viedni zo všetkých dostupných bytov je až tridsať percent nájomných. Tento dôležitý pilier bývania v mestách je tak v hlavnom meste Slovenska mimoriadne zanedbaný. Zlepšiť to ale môže aspoň malá kvapka v mori - nájomný bytový súbor Muchovo námeste.

Prípravné práce pred výstavbou projektu

Prípravné práce pred výstavbou projektu

V súčasnosti je v Bratislave, podľa dokumentu Bratislava 2030, 875 bytov v správe Hlavného mesta. Tento počet by sa mal zvýšiť do roku 2030 na takmer 2.500. Prvým krokom vpred môže byť development na Muchovom námestí v Petržalke. Pôvodne mal v tejto lokalite vzniknúť projekt komerčného bývania od súkromného developera. Hlavné mesto však projekt prebralo a na mieste zanedbaného areálu METRO Bratislava, a.s., vznikne nájomné bývanie.

Aktuálne informácie o projekte nám poskytla námestníčka primátora Lenka Antalová Plavuchová, ktorá projekt osviežila novinkami. „V prípade bytového domu na Muchovom námestí dopĺňame žiadosti a čakáme na schválenie financovania zo strany Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a Štátneho fondu rozvoja bývania,” povedala námestníčka. Zmluvná cena je 10.183.621,93 eur a aktuálne je podpísaná realizačná zmluva.

Staré a nehodnotné administratívne budovy a spevnená plocha parkoviska sa čoskoro stanú minulosťou, čo potvrdila aj námestníčka primátora: „V súčasnosti sa na pozemku dokončujú práce na demolácii existujúcich objektov, po schválení žiadostí vyzveme dodávateľa na prevzatie staveniska a začatie realizácie.” Ako ďalej ozrejmila, realizácia bude trvať zhruba 19 mesiacov. 

Nájomné bývanie na Muchovom námestí vznikne v transformujúcej sa časti Petržalky. Magistrátu v minulosti pomohlo, že zámer bol už rozbehnutý. Navrhovaný projekt od kancelárie Pantograph tak prebral a modifikoval. V dvoch etapách vznikne súbor, pozostávajúci z bytovky a polyfunkčného domu. Súčasťou tohto developmentu bude aj riešenie parkovania pre výhľadový TIOP (Terminál integorvanej osobnej prepravy) Einsteinova. 

Galéria

  • Prípravné práce pred výstavbou projektu
  • Prípravné práce pred výstavbou projektu
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / Pantograph
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / Pantograph
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / Pantograph
  • Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR / Pantograph

Prvá etapa počíta s dvojsekciovým osempodlažným domom so zalamovaným pôdorysom. Obsahovať bude 103 bytov, v prvej sekcii (vchode) sa bude nachádzať 52 bytov – 22 jednoizbových, 17 dvojizbových, 11 trojizbových a 2 štvorizbové. Určené budú pre potrebné povolania (učiteľov, policajtov, hasičov, zdravotné sestry). V druhom vchode je naplánovaných 51 bytov, z toho 23 jednoizbových, 20 dvojizbových, 6 trojizbových a 2 štvorizbové. Pôjde o náhradné bývanie pre reštituentov. 

Občianska vybavenosť projektu a komunitné centrum sa budú nachádzať v parteri smerom do ulice. Plochá strecha projektu bude využitá ako pobytová terasa. Nedomysliteľnou súčasťou developmentu je aj parkovanie, 124 parkovacích stojísk bude umiestnených v blízkom susedstve stavby – pod električkovou estakádou. V rámci realizácie prvej etapy vznikne aj verejne prístupný park.

Začiatok výstavby projektu možno optimisticky predpovedať ešte na tento rok. Počkať si musí druhá etapa projektu, kde je naplánovaných 50 bytov a administratívne priestory. Jej vznik je totiž podmienený zmenou Územného plánu. Súčasťou tejto etapy je osempodlažný bytový dom, ktorý vytvorí spoločne s prvou etapou hranice mestského bloku. 

Námestníčka primátora pre YIM.BA taktiež priblížila, v akých štádiách sú ďalšie najvýznamnejšie stavebné projekty nájomného bývania. Vo fáze prípravy žiadosti o stavebné povolenie na rekonštrukciu sú dva projekty – rekonštrukcia objektu Zámocké schody a rekonštrukcia a dostavba na Velehradskej. Opravou prejde aj internát Elektrovodu (Stredného odborného učilišťa energetického) v Záhorskej Bystrici (62 bytov), kde sa v súčasnosti pripravuje projektová dokumentácia pre stavebné povolenie a územné rozhodnutie. 

Nájomné bývanie má taktiež vzniknúť v obytnom súbore na Terchovskej (približne 80 bytov), kde prebieha zisťovacie konanie (EIA) a pripravuje sa dokumentácia na územné rozhodnutie a dokumentácia na stavebné povolenie. Pri tomto projekte išlo o vôbec prvú architektonickú súťaž na nájomné bývanie po veľmi dlhej dobe. Na základe výsledkov súťaže vznikla aj koncepcia projektu v Janíkovom dvore (100 bytov), kde aktuálne prebieha diskusia s projektantom a posúdenie financovania projektu. 

Hlavné mesto dopláca na neschopnosť predchádzajúcich vedení rozvíjať intenzívnejšie nájomné bývanie alebo meniť častejšie Územný plán Hlavného mesta SR Bratislavy. Súčasné vedenie Magistrátu sa to snaží zmeniť, pokroky sú však zatiaľ pomalšie. Bratislava súrne potrebuje tisícky nájomných bytov, realitou sú zatiaľ optimisticky len desiatky a v príprave sú stovky. Chystané projekty nájomného bývania sú tak kvapkou v mori. K tomu, aby zaplnili celý oceán, má metropola ešte veľmi ďaleko. 


Fotografie z 23.9.2022.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Prvé nájomné bytové domy sa blížia k realizácii

03.03.2022 15:24:44 Adrian Gubčo

Hlavné mesto postupne napreduje v príprave prvých projektov nových nájomných bytových domov. V najvyššom štádiu prípravy je projekt na Muchovom námestí v Petržalke, po ktorom nasleduje bytový dom na Terchovskej ulici v Ružinove. Čoskoro by mali byť známe aj prvé informácie ohľadne súťaže na bytovku a parkovací dom na Janíkovom dvore, opäť v Petržalke.

Čítať viac

Hlavné mesto pokročilo v príprave prvého projektu nájomných bytov, ostatné napredujú pomaly

12.11.2021 18:28:35 Adrian Gubčo

Aktuálne vedenie Hlavného mesta prišlo pred dvoma rokmi s ambicióznymi číslami ohľadne počtu dostupných nájomných bytov, ktoré by chcelo do konca roka 2022 získať. Podľa pôvodných plánov, len vďaka výstavbe ich malo byť dokončených alebo rozpracovaných približne 700 z celkovo 1,2-tisíc. Realita je smutnejšia: prvý projekt získal územné rozhodnutie, iné zámery sú na tom ešte horšie.

Čítať viac

Ako postupujú nové projekty nájomného bývania

30.04.2021 12:30:00 Adrian Gubčo

Hlavné mesto začalo v poslednom období robiť prvé kroky, ktoré majú prispieť k zvýšeniu dostupnosti bývania. V rámci Koncepcie mestskej bytovej politiky na roky 2020-2030 si stanovilo viacero cieľov, ktoré majú pomôcť zlepšiť situáciu. Jedným z nich je aj rozvoj vlastného bytového fondu, pričom v tomto smere je už známych viacero konkrétnych projektov nájomného bývania. Aký je dnes ich stav?

Čítať viac

Príprava nájomného domu na Muchovom námestí napreduje

08.12.2020 17:22:25 Adrian Gubčo

Hlavné mesto pripravuje v dohľadnej dobe realizáciu viacerých projektov nájomných bytových domov. Časť nájomných bytov chce získať rekonštrukciami starších objektov, iné chce postaviť po architektonických súťažiach. Špecifický je projekt na Muchovom námestí v Petržalke, kde Magistrát prevzal rozpracovaný zámer, upravil ho a teraz rozbieha povoľovanie procesy.

Čítať viac

Hlavné mesto predstavuje ďalší zámer nájomného bytového domu

07.09.2020 13:03:13 Adrian Gubčo

Hlavné mesto pokračuje vo svojich plánoch rozvíjať v Bratislave segment nájomného bývania. V priebehu dneška predstaví pred miestnou komunitou zámer výstavby bytového súboru na Muchovom námestí v Petržalke, kde mal pôvodne vyrásť súkromný development. Nové bývanie bude určené prioritne pre reštituentov a zamestnancov v potrebných profesiách.

Čítať viac

V Petržalke pribudne Polyfunkčný súbor Muchovo námestie

25.02.2019 08:20:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Petržalka môže už čoskoro pribudnúť nový polyfunkčný projekt. V dotyku s nedávno dokončeným projektom Muchovo námestie pripravuje spoločnosť Ahoj Development výstavbu dvoch bytových domov so službami v parteri, ktoré nahradia dnes existujúci nevyužívaný objekt.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube