YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.07.2021 14:10

Výstavba Polyfunkčného domu Bazová postupuje, prvá časť bude čoskoro v štádiu hrubej stavby

Na Bazovej ulici na rozhraní Ružinova a Starého Mesta napreduje pomerne rýchlo realizácia Polyfunkčného domu Bazová. Lokalita je vo vynikajúcej dostupnosti centra mesta – starého aj nového – napriek tomu je dnes výrazne zanedbaná. To sa postupne mení, pričom aktuálne rastúci projekt bude bez ohľadu na architektúru ďalším prvkom, ktorý zlepší predpoklady územia pre transformáciu.

Article Big

Polyfunkčný dom Bazová bol predstavený už v roku 2007, jeho príprava však bola narušená začiatkom hospodárskej a finančnej krízy. Napriek dlhej dobe, ktorá uplynula od odhalenia zámeru až po jeho povolenie, základný koncept projektu sa nezmenil. V pokračovaní zástavby Budovateľskej ulice mal vzniknúť doskový bytový dom so severojužnou orientáciou, ktorý vytvorí nové prepojenie medzi Kulíškovou a Bazovou a nahradí časť pôvodnej zástavby skladov a hál. Developerom je spoločnosť AK DOM s.r.o., blízka firme Gefamin.

Realizácia projektu sa po mnohých prieťahoch napokon spustila na konci minulého roka. Na Bazovej vzniká trojsekciový osempodlažný objekt (najvyššie podlažie je mierne ustúpené), v ktorom podľa oficiálneho webu vzniká 109 bytov. Pôvodne sa pritom hovorilo o 36 bytoch a 120 apartmánoch. Toto číslo je reálnejšie, keďže pri pohľade do cenníkov je celá sekcia B napríklad tvorená apartmánmi a byty sa nachádzajú len v sekcii A. Sekcia C zatiaľ do predaja nasadená nebola.

Napriek tomu sa developerovi darí byty a apartmány vypredávať. V sekcii A ostáva voľných 7 jednotiek z 49, v sekcii B je voľných 8 rezidencií z 62. Ceny sú pritom pomerne vysoké (takmer 4-tisíc eur za meter štvorcový), hoci štandardy sú solídne. V cene je podlahové vykurovanie, klimatizácia, hliníkové okná, vonkajšie tienenie alebo celkom dobrý výber dodávateľov sanity. V dome majú byť aj kočikárne, spoločenská miestnosť či recepcia. Dispozície možno nazvať štandardnými.

Súčasťou projektu je aj štvorica nebytových priestorov, určených pre občiansku vybavenosť. Umiestnené sú na vyvýšenom prízemí, čo je pomerne bežné riešenie pri nových developerských projektoch – aj keď sa tým narúša kontakt s ulicou. Voľný ostáva v tejto chvíli už len jeden. Orientované sú do nového prepojenia, ktoré by malo vzniknúť medzi Kulíškovou a Bazovou. Do zadnej strany podľa všetkého priestory orientované nie sú, dokonca sem s jednou výnimkou ani nesiahajú – a to aj napriek tomu, že sa dá v budúcnosti očakávať odstránenie existujúceho skladového objektu a otvorenie priestoru. Väčšia pozornosť bola venovaná priestoru pred budovou, kde vzniknú aj určité parkové úpravy.

Za architektúrou domu stojí kancelária Sumbal + Priehoda. Po tejto stránke nie je projekt ničím výnimočný, s ohľadom na vzácnu lokalitu 500 bytov mohol byť oveľa citlivejší – napríklad mohlo byť kreatívnejšie riešené prestrešenie aj riešenie fasád. Výhodou ostáva, že po prípadnom developmente okolia bude projekt aspoň čiastočne prekrytý inými realizáciami, ktoré snáď budú aj omnoho atraktívnejšie. Nebude to však platiť o priestore smerom k mestskému technickému areálu.

Výstavba projektu postupuje veľmi rýchlo, pričom sekcia A už onedlho dosiahne štádium hrubej stavby. Developer podľa všetkého využil pri výstavbe aj prefabrikáciu. Zvyšné sekcie v takom pokročilom stave ešte ani zďaleka nie sú. Výstavba tak bude ukončená a projekt skolaudovaný pravdepodobne až v druhej polovici, resp. na konci roka 2022.

 

Zo strany od areálu Komunálneho podniku vznikne v budúcnosti atraktívny verejný priestor

 

Polyfunkčný dom Bazová je každopádne funkčným doplnkom lokality, pričom jeho najväčším prínosom je najmä otvorenie nového prepojenia medzi Kulíškovou a Bazovou. Všetky pozemky, dôležité k realizácii tohto prepojenia, sú vo vlastníctve investora alebo Hlavného mesta, preto by to snáď nemal byť problém. Otázne je, či bude toto prepojenie použiteľné aj pre automobily nerezidentov, pre peších by ale mali možnosti mobility výrazne zlepšiť.

Nepôjde o jedinú novinku, ktorá v najbližších rokoch zmení tradičný charakter a obraz štvrte. Najaktuálnejšou zmenou je predaj niektorých objektov zo strany ŽSR, ktoré tu stále vlastnia pozemky ešte z čias, kedy po Karadžičovej viedla železničná trať. Záujem developerov je otázny, výhľadovo ale ide o ideálne miesto pre rozvoj bývania aj administratívy. Aukcia by preto mohla priniesť zaujímavé zmeny vlastníckych pomerov. Ideálne by bolo, keby prípadný developer vlastnil aj objekty bližšie ku Karadžičovej, ktorých vlastníctvo je dnes rozdrobené.

To neplatí v prípade zmieňovaného veľkého areálu východne od rozostavaného projektu, ktorý je z veľkej časti (Magistrátu nepatrí administratívna budova na Svätoplukovej a dvojica pozemkov na nároží Svätoplukovej a Kulíškovej) v rukách Hlavného mesta. Dnes tu sídli Komunálny podnik, teda technické služby. V budúcnosti sa však očakáva vznik polyfunkčného areálu, ktorého súčasťou bude nové sídlo Metropolitného inštitútu Bratislavy, Archívu mesta Bratislavy, depozitu Galérie mesta Bratislavy, alebo vybudovanie nájomného bývania. Zachované majú pritom byť fragmenty dodnes zachovanej industriálnej architektúry.

Metropolitný inštitút sľubuje, že budúcnosť lokality bude riešená súťažou, táto je ale dnes ešte ďaleko. Medzičasom však prebehli prvé kroky k jej realizácii, ku ktorým patrí aj zber podnetov vo forme určenia zadania pre študentov s témou revitalizácie územia. V tzv. vertikálnom ateliéri na FAD STU sa na túto časť mesta pozrelo viacero budúcich architektov a architektiek pod vedením pedagógov z ateliéru Fečík, Hudec a Bergerová, ktorí priniesli množstvo rozličných ideí a vízií. Návrhy vznikali s podporou inštitútu. Vznikla tak veľká databáza nápadov, z ktorých môže MIB a Hlavné mesto do budúcna čerpať.

Je zrejmé, že všetky strany považujú existenciu tzv. súhalia od Kulíškovej (bývalé autobusové dielne) a Veľkej haly v strede areálu, za prioritu. Budovy pritom nie sú pamiatkovo chránené. Otvorené priestory v ich okolí predstavujú potenciál pre vznik atraktívneho verejného priestoru, a nová zástavba by bola umiestnená po obvode zóny. Väčšina študentov ešte nový development nebrala do úvah. Každopádne však vníma potrebu veľkej prestavby celej lokality tak, aby nadviazala na 500 bytov, ale aj komunikovala s Karadžičovou, potenciálnym mestským bulvárom.  

Zo školských prác je už teraz zreteľné, že túto časť mesta môže čakať veľmi sľubná budúcnosť. Vzniknúť tu môže veľmi významný kultúrno-spoločenský areál, ktorý bude mať celomestský dosah. Developeri, ktorí si hodnotu takéhoto kultúrneho kapitálu uvedomia, a budú s ním citlivo pracovať, môžu vybudovať mimoriadne atraktívne projekty, patriace k najlákavejším v meste. Samotná Bratislava sa zas obohatí o novú dôležitú zastávku na kultúrnej mape. Čo je dôležité, bude to mimo tradičného centra, kde je kultúra v obrovskej miere koncentrovaná.

Okolie Bazovej sa tak určite zmení, a všetko nasvedčuje tomu, že to bude kvalitná transformácia. Škoda, že aktuálne budovaný projekt tomu celkom nezodpovedá. Nejde o dom, ktorý by adekvátnym spôsobom zohľadňoval lokálny kontext. Napriek tomu prinesie oživenie aj zhodnotenie územia, čo bude ďalším podnetom pre zvýšenie pravdepodobnosti jeho premeny. Z tohto ohľadu je jeho vznik pozitívom. 

 

Fotografie z 5.7.2021. Pozrite si výstavbu Bazovej vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Gefamin

Súvisiace články

Dom na Bazovej je pred dokončením, pozrite sa dovnútra

03.08.2022 15:37:57 Juraj Pokorný

Bazová ulica v katastrálnom území ružinovských Nív nebola pre najväčších žralokov rezidenčného developmentu nikdy návnadou, ktorá by im stála za reč. Naopak – na menších realitných hráčov, ktorí v nej hľadali primeranú investičnú príležitosť, pôsobila vždy ako pokušenie. Niektorí mu neodolali a za svoje odhodlanie akceptovať riziko boli odmenení úspechom. Takým je aj Polyfunkčný dom Bazová, ktorý sa práve blíži k dokončeniu.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Bazová pôjde čoskoro do výstavby

12.08.2020 11:01:00 Adrian Gubčo

V jednej z najperspektívnejších transformačných lokalít v širšom centre mesta v okolí Bazovej ulice sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Do realizácie pôjde projekt polyfunkčného domu s bývaním a občianskou vybavenosťou, ktorého ambíciou je nadviazať na kvality okolitej zástavby.

Čítať viac

Projekt od Gefaminu na Bazovej žiada o stavebné povolenie

04.02.2020 11:55:00 Adrian Gubčo

V lokalite na hranici Starého Mesta a Ružinova v blízkosti Bazovej ulice sa môže čoskoro spustiť výstavba. Developer Gefamin žiada o stavebné povolenie pre svoj zámer polyfunkčného domu s bývaním a občianskou vybavenosťou, ktorý nahradí staršie skladové objekty. V danej oblasti sa už v blízkej dobe očakáva výraznejší stavebný rozvoj.

Čítať viac

Hlavné mesto plánuje investície do kultúrnej infraštruktúry

10.09.2019 09:10:00 Adrian Gubčo

Bratislava má už dlhšiu dobu investičný dlh do rozvoja základnej infraštruktúry, no nielen dopravnej či technickej, ale aj sociálnej či kultúrnej. Posledne menovaná  je pre život mesta enormne dôležitá – na prítomnosti kvalitnej kultúry a podmienok pre jej vykonávanie je v čoraz väčšej miere založená ekonomika moderných miest. Zdá sa však, že Hlavné mesto chystá v tomto smere zmeny.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre