Author photoAdrian Gubčo 02.11.2022 16:34

Devínska Nová Ves bude rásť. Stockerka sa blíži k výstavbe

Devínska Nová Ves je o kúsok bližšie k ďalšej expanzii. V povoľovaní sa posúva projekt obytného súboru Stockerka od investičnej skupiny Proxenta. Pre developera ide do istej miery o výnimočný projekt, a to lokalitou, ale aj rozsahom. Ide o dôležitú novinku aj pre mestskú časť, ktorá je na pokraji veľkého rozvoja, ktorý jej prinesie mohutný rast a priblíženie k zvyšku Bratislavy.

Zdroj: Proxenta

Zdroj: Proxenta

Proxenta si doteraz budovala značku najmä výstavbou v centrálnych častiach miest. V Bratislave tak zrealizovala Weinhauer, Proxentu Residence, Blokk alebo práve dokončovaný Kesselbauer, v Nitre Tabáň a v Banskej Bystrici sa chystá na development Slovenky. Stockerka, naplánovaná na juhovýchodnom okraji Devínskej Novej Vsi, tak je netradičným prvkom v portfóliu. „Je to pre nás logický krok,“ vysvetľuje však riaditeľ developmentu skupiny Proxenta, Martin Škodáček. „Developerský projekt takého rozsahu, ako je Stockerka, by sme v Starom Meste nedokázali realizovať, pretože tam už nie sú voľné pozemky na takúto výstavbu.“

Obytný súbor je totiž tvorený štvoricou rezidenčných objektov, doplnených o jeden samostatný objekt občianskej vybavenosti. Domy sú orientované západo-východne a doplnia podobne orientovanú zástavbu v podobe supermarketu a novšieho bytového domu. Budovy budú mať maximálne osem podlaží, pričom jednotlivé podlažia budú ustupovať, aby vznikli smerom na juh terasové byty. Objekt občianskej vybavenosti (pravdepodobne reštaurácia) bude mať len jedno podlažie.

V projekte by malo vzniknúť celkovo 271 rezidencií. Ako Proxenta upozorňuje, jeden z domov, nachádzajúci sa najbližšie k vstupu do lokality, ponúkne 82 jedno- až trojizbových apartmánov. Zvyšné tri bytové domy ponúknu spolu 144 dvojizbových bytov, viac ako tri desiatky trojizbových bytov a niekoľko štvorizbových. Zámer však má byť pripravený na prípadný dopyt po väčších jednotkách a umožňovať spájanie dvojizbových bytov do väčších. Developer už spustil registráciu klientov, priamy predaj plánuje spustiť v priebehu niekoľkých týždňov.

Potenciálnych obyvateľov sa snaží nalákať na benefity – okrem lokality v blízkosti lesa je to aj „veľkorysý verejný priestor“. V rámci developmentu majú vzniknúť parkovo upravené plochy, miesto na grilovanie či detské a multifunkčné ihrisko. Ďalej pripomína vznik reštaurácie, ale aj materskej školy. Naostatok, v dobrej dostupnosti autom je nákupné centrum Bory a budúca nemocnica Svet zdravia.

Architektonický štandard projektu je vo všeobecnosti priemerný, s ohľadom na lokalitu ale celkom dobrý. Výrazu domov budú dominovať horizontálne tmavé pásy a najmä drevené obloženie najvyšších podlaží. Ak sa stavebníkovi podarí dodržať vysoký materiálový štandard, Stockerka bude kultivovaným doplnkom prostredia. Autorom architektonického riešenia je skúsená kancelária Ateliér 3M.

Zámer postupuje v povoľovaní a spustenie predaja prichádza v kontexte prekonania dôležitého míľnika: Stockerka získala územné rozhodnutie, ktoré nadobudlo právoplatnosť na začiatku októbra. Rýchlosti zisku tohto povolenia podľa developera napomohla dobrá kooperácia so samosprávou. „Na projekte úzko spolupracujeme s mestskou časťou, aby sme predišli zbytočným prieťahom. Vďaka tomu Stockerka rýchlo napreduje. Už len pár mesiacov nás delí od začiatku výstavby,“ zhŕňa Škodáček. Výsledkom spolupráce je napríklad aj vznik škôlky.

Zisk stavebného povolenia a spustenie výstavby investor odhaduje na prvý štvrťrok budúceho roka. V takom prípade sa Stockerka dokončí v priebehu roka 2025.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta

Projekt od Proxenty patrí k stredne veľkým obytným súborom, ktorý prinesie menšiu expanziu Devínskej Novej Vsi juhovýchodným smerom. Skutočne veľké veci sa v budúcnosti očakávajú o čosi severnejšie – celý priestor medzi železničnou traťou, areálom automobilky Volkswagen a postupne rastúcou štvrťou Bory sa má v budúcnosti premeniť na oblasť mestskej obytnej zástavby, doplnenej o občiansku vybavenosť, športoviská a teoreticky aj veľký mestský park.

Táto budúcnosť nemusí byť natoľko vzdialená. Prvé z veľkých projektov budúcnosti sa už blížia k výstavbe. Rakyta od Lucronu a Slnečný vrch od rovnomennej firmy, blízkej spoločnosti JUNIS Development, majú už hrubé rysy dané a čakajú na zisk definitívnych povolení. V dohľadnej dobe budú pravdepodobne nasledovať ďalšie zámery na pozemkoch, ktoré sú majetkovoprávne vysporiadané. Výstavbe v tejto chvíli bránia totiž skôr vlastnícke vzťahy ako územnoplánovacia regulácia.

V každom prípade, v horizonte niekoľkých desaťročí pribudnú v Devínskej desaťtisíce obyvateľov. Pre samosprávu je to výzva, keďže spoločne s Hlavným mestom bude musieť zabezpečiť technickú, dopravnú aj sociálnu infraštruktúru. Výhľadovo sa uvažuje nad električkovou traťou, ktorá bude viesť po predĺženej Eisnerovej až do Borov, noví rezidenti však budú potrebovať aj materské, základné a stredné školy, zdravotné strediská, kultúrne domy a verejné priestory. Ich vízia ešte konkrétnejšie kontúry nemá.

V tomto kontexte je Stockerka v podstate malým projektom a malou úlohou. Séria bytoviek a individuálny objekt občianskej vybavenosti nadviaže na existujúcu zástavbu a sídlisko do veľkej miery bezproblémovo. Čo sa týka ostatných častí, tu bude urbanistická štruktúra vznikať úplne odznova. Možno by bolo namieste preriešiť územie vopred vo forme urbanistickej súťaže, ktorá stanoví základné pravidlá rozvoja, vrátane mierky a charakteru zástavby, rozvrhnutia ulíc, námestí a parkov či umiestnenia významných objektov vybavenosti.

Investori potom vstúpia do známeho prostredia – a podobne ako pri Stockerke, budú ho bezkonfliktne dopĺňať namiesto voľného testovania rozličných konceptov a prístupov. Na túto súťaž je ešte stále čas. Veľmi rýchlo a s každým ďalším projektom sa však míňa.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube