Author photoAdrian Gubčo 05.09.2023 10:30

Obľúbený priestor bude lepší. Mesto oznámilo, kedy obnoví okolie populárnej vodnej plochy

Vodné plochy a ich okolie sú aj v Bratislave obľúbeným miestom pre rekreáciu, prechádzky či športovanie. Dopyt verejnosti po zlepšení stavu verejných priestorov v dotyku s tokmi, jazerami či nádržami je tak vysoký. Mesto sa na to rozhodlo reagovať a konkretizovalo, kedy zrevitalizuje známy areál v Ružinove.

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Územie, kde vzniklo sídlisko Ružinov, bolo pred jeho výstavbou v 60-tych rokoch rovinou, tvorenou poliami. Prerušené boli jedinou vodnou plochou – bývalým Mlynským ramenom, ktoré bolo ale pred výstavbou Ružinova zasypané. Na druhej strane, v dôsledku potreby štrku boli zriadené štrkoviská, vrátane malého Ružinovského jazera, nazývaného Rohlík.

V súčasnosti je Rohlík trochu skrytým, no obľúbeným miestom uprostred sídliska a v susedstve areálu Univerzitnej nemocnice Ružinov. Nachádza sa tu množstvo zelene a v neveľkej vzdialenosti je aj športový areál, ďalšie parky, električková trať na Ružinovskej či lokálne nákupné centrum. Budúci potenciál územia je tak veľký.

Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) sa naňho rozhodli odpovedať. Už dlhšie rozvíjajú aktivity, zamerané na obnovu verejných priestranstiev. Okolie Rohlíka by mohli začať revitalizovať v roku 2025. Uviedla to Annamária Krchňavá z MIBu. Na revitalizáciu bude nadväzovať aj realizácia centrálneho pamätníka obetí ochorenia COVID-19 na Slovensku, ktorý tam má tiež vzniknúť.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Inštitút zámer predstavil už v priebehu minulého roka. „Aktuálne sa pri tomto projekte dokončuje projektová dokumentácia. Budúci rok budú prebiehať povoľovacie procesy a predpokladaný začiatok prác sa plánuje na rok 2025,“ skonštatovala Krchňavá s tým, že presnejšie náklady na projekt budú známe až po vypracovaní projektovej dokumentácie.

Celý areál sa má rozdeliť do niekoľkých funkčných celkov. Okrem novej výsadby stromov sa má vybudovať sieť chodníkov okolo celej nádrže, pribudnúť mokraď či špeciálna oddychová záhrada v blízkosti nemocnice, ktorá bude určená pacientom a ich rodinným príslušníkom na relax či terapiu. MIB už v minulosti ubezpečil, že pôjde o citlivé zásahy, ktoré podporia biodiverzitu a rozvoj fauny i flóry.

Na projekt revitalizácie jazera nadväzuje aj spomínaný pamätník. Jeho stvárnenie vzišlo z výtvarno-architektonickej súťaže. Obete pandémie na Slovensku majú v budúcnosti pripomínať vlny na Rohlíku. Na siedmich mólach po obvode vodnej plochy majú byť nainštalované zariadenia na vytáranie umelých vĺn, ktoré aktivuje návštevník postavením sa na určené miesto na danom móle.

Vo výsledku tak vznikne atraktívnejšie oddychové miesto s pietnou a umeleckou dimenziou. Nová úprava pozitívne ovplyvní život sídliska, ktoré dostane ďalší príťažlivý park. Ružinov by sa mohol po novom začať vyznačovať nielen extrémnym množstvom zelene, ale aj kvalitnými zelenými plochami.

 

Pamätník obetiam COVID-19. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Hoci Rohlík nie je využívaný na plávanie, je vhodným doplnkom parkového prostredia. Vodné plochy väčšinou nie sú súčasťou bratislavských parkov, čo je vážny nedostatok – okrem estetickej funkcie môžu mať aj ekologickú, keď zberajú zrážky. Pokiaľ sa dajú využívať na člnkovanie alebo nebodaj vodné športy, paleta rekreačných možností dramaticky rastie.

Bratislava by mala intenzívnejšie využiť, že jej súčasťou je niekoľko vodných plôch. Veľký aj Malý Draždiak a Chorvátske rameno v Petržalke, Kuchajda v Novom Meste a Štrkovec a najmä Zlaté piesky v Ružinove sú diamanty, ktoré čakajú na vybrúsenie. Hoci sa postupne rozvíjajú, prospeli by im masívnejšie investície do verejného priestoru, rekreačných možností či do prepojenia s okolím chodníkmi aj cyklotrasami.

V prípade Zlatých pieskov je dokonca na mieste integrovaný plán rozvoja ich brehov – ide o dostatočne veľkú vodnú plochu na vznik pláží, športovísk, ale aj zástavby s atraktívnymi nábrežiami so službami či reštauráciami. Existujú náznaky, že MIB a Hlavné mesto skutočne plánujú určité koncepčné zásahy, ich rozsah ale nie je známy.

S pribúdajúcimi teplými dňami každý rok budú ľudia prítomnosť vody vyhľadávať čoraz viac. Pri tvorbe verejných priestranstiev s tým treba počítať a zlepšovať prístupnosť k vodným plochám. Pre kvalitu života môže ísť o zásadné zlepšenie.

 

(TASR, YIM.BA)

Pozrite si revitalizácie verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube