YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 09.11.2022 11:54

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Development, predtým známy ako Bergamon, bol v roku 2015 odkúpený súčasným developerom a rebrandovaný. Aktuálne ho možno označiť za jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. Umiestnený je na mieste utlmeného dopravného areálu. Už pôvodne bol naplánovaný ako dva rady bytoviek v riadkovej zástavbe, predelené líniovým parkom v centrálnej časti. V priestore pri diaľnici D1 mala vzniknúť administratíva, ktorá by odclonila negatívny vplyv rušnej cesty. YIT Slovakia tak prebralo koncept architektov z kancelárie Ateliér 3M. 

Prvý z domov sa dostal do výstavby ešte v roku 2016. Dnes je tu už veľký obytný súbor s väčšinou dokončenými stavbami a ďalšími vznikajúcimi. Stavia sa aj na mieste, kde mala byť kancelárska budova. Trhový vývoj developera podnietil k zmenám – dopyt po administratívnych priestoroch nahradil dopyt po bývaní. K tomu sa pripojilo čoraz silnejšie volanie po rozvoji dostupného a nájomného bývania. YIT Slovakia sa preto rozhodlo objekt čiastočne transformovať. Vznikla tak upravená časť budovy s názvom Magnolia 1 a neskôr na ňu nadviazala aj Magnolia 2. Umiestnené je tu dosutpnejšie bývanie. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia

Tie sú aktuálne vo výstavbe. Dnes je už zrejmé, že Magnolia 2 onedlho dosiahne plnú výšku a dorovná sa so susednou budovou Magnolia 1. Tá už je v pokročilejšom štádiu výstavby – disponuje hotovou fasádou, zasklením i dokončenými balkónmi. Na oknách sa však stále nachádzajú ochranné fólie, úpravy sa realizujú aj v blízkom okolí stavby.

Ako informoval developer, ku koncu júla tohto roka bola dokončená hrubá stavba Magnolie 1. Koncom septembra už umožnil nahliadnuť klientom do jednotlivých nehnuteľností. V projekte Magnolia 1 je v súčasnosti voľných 16 voľných apartmánov (z 95 jednotiek), Magnolia 2 ponúka ešte 49 voľných apartmánov. Nehnuteľnosti sú pre klientov dostupnejšie najmä z hľadiska ceny – najlacnejší jednoizbový apartmán je za 115-tisíc eur, 2-izbový za 174-tisíc eur a 3-izbový za niečo vyše 225-tisíc eur. Okrem rezidencií obsahujú domy parkovanie v podzemí alebo na úrovni prvého nadzemného podlažia. Prítomná však bude aj administratíva a občianska vybavenosť. 

Aktuálne je rozostavaná aj jedenásta etapa obytného súboru Nuppu s názvom Asteri. Konkrétne ide o objekty Asteri A a Asteri B. V prvej menovanej je voľných 25 apartmánov, kým v susednom objekte je to o sedem menej. Dvojica nových objektov vzniká na severozápadnom okraji developmentu. Oba domy majú osem nadzemných podlaží, čím nadväzujú na väčšinu ostatných etáp. Stavby pôsobia veľmi racionálne aj z architektonického hľadiska, čím nadväzujú na celkový vizuál obytného súboru. 

Magnolia 2. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Domy Asteri A a Asteri B sú už z veľkej časti dokončené. Hotová je fasáda a objekty sú rovnako zasklené. Na niektorých častiach budov je ešte postavené lešenie a dokončujú sa jednotlivé detaily, vrátane balkónov. Úpravami musí ešte prejsť okolie jedenástej etapy, ktoré nateraz zostáva rozostavané. Obytný súbor sa ako celok tak už blíži k dokončeniu. Nateraz poslednými časťami projektu budú zvyšné tri sekcie Magnolie a polyfunkčný dom na prikúpenom pozemku v severozápadnej časti areálu. 

Hlavnou devízou Nuppu má byť líniový park, ktorý bude zakončený práve s dokončením Asteri. V priestore sa zriadili viaceré oddychové zóny s rozličnými funkciami – nachádza sa tu dvojica detských ihrísk, multifunkčné ihrisko, zóna na grilovanie s piknikovými stolmi a psí výbeh. V dotyku s Asteri by malo taktiež vzniknúť akési „námestie“. Ďalšími benefitmi sú komunitné miestnosti v každom dome, niektoré technické vymoženosti (vlastný carsharing) a do budúcna aj lokalita. 

Development však má aj isté mínusy. Projekt je rozsiahly, no napojenie na verejnú dopravu je zatiaľ slabšie. Do lokality bola v nedávnej minulosti zavedená autobusová linka L66, ktorá má priamo v susedstve Nuppu zriadenú zastávku Grófska niva. Problematickým bolo aj cyklistické napojenie. Zmeny majú prísť až v najbližších rokoch - popri ulici Mlynské nivy má byť vybudovaná obojsmerná segregovaná cyklotrasa, ktorá napojí Nuppu na ľavobrežnú dunajskú hrádzu a celkovo bratislavskú sieť. Zlepší sa aj napojenie verejnou dopravou, na Grófskej nive by mala končiť jedna z nových trolejbusových tratí

Problém môže byť aj nedostatočné množstvo obchodných prevádzok a vybavenosti. Prirodzene, s každou odovzdanou etapou sa to postupne zlepšuje. V projekte je tiež zriadená aj materská škola v bytovom dome Jasmiini, ktorú prevádzkuje mestská časť Ružinov. Súčasťou škôlky je menšie ohradené ihrisko a nachádza sa v priamom dotyku s veľkým detským ihriskom v rámci centrálneho parku Nuppu. 

V danej časti Ružinova - medzi Prievozom a transformujúcimi sa Mlynskými nivami - tak bude čoskoro vybudované pomerne mohutné sídlisko, v ktorom bude žiť až štvorciferný počet obyvateľov. Nuppu zmenilo bratislavský brownfield na aktívnu časť metropoly. Vzniklo množstvo potrebných bytov, rozšírila sa zeleň a kedysi polomŕtva lokalita sa stala obľúbenou a relatívne dostupnejšou voľbou pre mnohých ľudí. Došlo tak k rozumnému zhodnoteniu zdegradovaného územia. 

 

Fotografie z 1.11.2022. Pozrite si výstavbu Nuppu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

24.01.2020 17:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube