Author photoAndrej Sárközi 09.11.2022 11:54

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Development, predtým známy ako Bergamon, bol v roku 2015 odkúpený súčasným developerom a rebrandovaný. Aktuálne ho možno označiť za jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. Umiestnený je na mieste utlmeného dopravného areálu. Už pôvodne bol naplánovaný ako dva rady bytoviek v riadkovej zástavbe, predelené líniovým parkom v centrálnej časti. V priestore pri diaľnici D1 mala vzniknúť administratíva, ktorá by odclonila negatívny vplyv rušnej cesty. YIT Slovakia tak prebralo koncept architektov z kancelárie Ateliér 3M. 

Prvý z domov sa dostal do výstavby ešte v roku 2016. Dnes je tu už veľký obytný súbor s väčšinou dokončenými stavbami a ďalšími vznikajúcimi. Stavia sa aj na mieste, kde mala byť kancelárska budova. Trhový vývoj developera podnietil k zmenám – dopyt po administratívnych priestoroch nahradil dopyt po bývaní. K tomu sa pripojilo čoraz silnejšie volanie po rozvoji dostupného a nájomného bývania. YIT Slovakia sa preto rozhodlo objekt čiastočne transformovať. Vznikla tak upravená časť budovy s názvom Magnolia 1 a neskôr na ňu nadviazala aj Magnolia 2. Umiestnené je tu dosutpnejšie bývanie. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia

Tie sú aktuálne vo výstavbe. Dnes je už zrejmé, že Magnolia 2 onedlho dosiahne plnú výšku a dorovná sa so susednou budovou Magnolia 1. Tá už je v pokročilejšom štádiu výstavby – disponuje hotovou fasádou, zasklením i dokončenými balkónmi. Na oknách sa však stále nachádzajú ochranné fólie, úpravy sa realizujú aj v blízkom okolí stavby.

Ako informoval developer, ku koncu júla tohto roka bola dokončená hrubá stavba Magnolie 1. Koncom septembra už umožnil nahliadnuť klientom do jednotlivých nehnuteľností. V projekte Magnolia 1 je v súčasnosti voľných 16 voľných apartmánov (z 95 jednotiek), Magnolia 2 ponúka ešte 49 voľných apartmánov. Nehnuteľnosti sú pre klientov dostupnejšie najmä z hľadiska ceny – najlacnejší jednoizbový apartmán je za 115-tisíc eur, 2-izbový za 174-tisíc eur a 3-izbový za niečo vyše 225-tisíc eur. Okrem rezidencií obsahujú domy parkovanie v podzemí alebo na úrovni prvého nadzemného podlažia. Prítomná však bude aj administratíva a občianska vybavenosť. 

Aktuálne je rozostavaná aj jedenásta etapa obytného súboru Nuppu s názvom Asteri. Konkrétne ide o objekty Asteri A a Asteri B. V prvej menovanej je voľných 25 apartmánov, kým v susednom objekte je to o sedem menej. Dvojica nových objektov vzniká na severozápadnom okraji developmentu. Oba domy majú osem nadzemných podlaží, čím nadväzujú na väčšinu ostatných etáp. Stavby pôsobia veľmi racionálne aj z architektonického hľadiska, čím nadväzujú na celkový vizuál obytného súboru. 

Magnolia 2. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Domy Asteri A a Asteri B sú už z veľkej časti dokončené. Hotová je fasáda a objekty sú rovnako zasklené. Na niektorých častiach budov je ešte postavené lešenie a dokončujú sa jednotlivé detaily, vrátane balkónov. Úpravami musí ešte prejsť okolie jedenástej etapy, ktoré nateraz zostáva rozostavané. Obytný súbor sa ako celok tak už blíži k dokončeniu. Nateraz poslednými časťami projektu budú zvyšné tri sekcie Magnolie a polyfunkčný dom na prikúpenom pozemku v severozápadnej časti areálu. 

Hlavnou devízou Nuppu má byť líniový park, ktorý bude zakončený práve s dokončením Asteri. V priestore sa zriadili viaceré oddychové zóny s rozličnými funkciami – nachádza sa tu dvojica detských ihrísk, multifunkčné ihrisko, zóna na grilovanie s piknikovými stolmi a psí výbeh. V dotyku s Asteri by malo taktiež vzniknúť akési „námestie“. Ďalšími benefitmi sú komunitné miestnosti v každom dome, niektoré technické vymoženosti (vlastný carsharing) a do budúcna aj lokalita. 

Development však má aj isté mínusy. Projekt je rozsiahly, no napojenie na verejnú dopravu je zatiaľ slabšie. Do lokality bola v nedávnej minulosti zavedená autobusová linka L66, ktorá má priamo v susedstve Nuppu zriadenú zastávku Grófska niva. Problematickým bolo aj cyklistické napojenie. Zmeny majú prísť až v najbližších rokoch - popri ulici Mlynské nivy má byť vybudovaná obojsmerná segregovaná cyklotrasa, ktorá napojí Nuppu na ľavobrežnú dunajskú hrádzu a celkovo bratislavskú sieť. Zlepší sa aj napojenie verejnou dopravou, na Grófskej nive by mala končiť jedna z nových trolejbusových tratí

Problém môže byť aj nedostatočné množstvo obchodných prevádzok a vybavenosti. Prirodzene, s každou odovzdanou etapou sa to postupne zlepšuje. V projekte je tiež zriadená aj materská škola v bytovom dome Jasmiini, ktorú prevádzkuje mestská časť Ružinov. Súčasťou škôlky je menšie ohradené ihrisko a nachádza sa v priamom dotyku s veľkým detským ihriskom v rámci centrálneho parku Nuppu. 

V danej časti Ružinova - medzi Prievozom a transformujúcimi sa Mlynskými nivami - tak bude čoskoro vybudované pomerne mohutné sídlisko, v ktorom bude žiť až štvorciferný počet obyvateľov. Nuppu zmenilo bratislavský brownfield na aktívnu časť metropoly. Vzniklo množstvo potrebných bytov, rozšírila sa zeleň a kedysi polomŕtva lokalita sa stala obľúbenou a relatívne dostupnejšou voľbou pre mnohých ľudí. Došlo tak k rozumnému zhodnoteniu zdegradovaného územia. 

 

Fotografie z 1.11.2022. Pozrite si výstavbu Nuppu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube