Author photoSimona Schreinerová 07.03.2024 11:50

Obrovský projekt vstupuje do finále. Nuppu smeruje k výstavbe posledných budov, dotvoria modernú štvrť

Nuppu je už niekoľko rokov rastúcou obytnou zónou na mieste bývalého dopravného areálu v lokalite Mlynské Nivy - Východ. Projekt od YIT Slovakia patrí s vyše tisíckou bytov k najrozsiahlejším bratislavským rezidenčným areálom v poslednom období. Development pritom nie je ukončený, keďže čoskoro tu pribudne nový polyfunkčný objekt.

Zdroj: YIT Slovakia / EIA

Zdroj: YIT Slovakia / EIA

Nuppu je umiestnené na hranici dvoch ružinovských štvrtí - Prievozu a Mlynských Nív. Oficiálne patrí do katastrálneho územia Nivy. Development nadväzuje na transformačné územie Mlynských Nív, mierkou ale neprevyšuje panelové domy na západnom okraji Prievozu. Vytvára tým pomerne citlivý prechod medzi rastúcou zástavbou rozširujúceho sa nového centra mesta a tradičnejšou štvrťou.

Obytný súbor je tvorený sériou bytových domov v riadkovej zástavbe, uzatvárajúcich centrálny líniový park. Pôvodne sa začal vyvíjať ako polyfunkčný súbor Bergamon od portugalskej skupiny Mota-Engil. V roku 2015 však došlo k akvizícii projektu zo strany spoločnosti YIT Slovakia, ktorá v princípe zachovala pôvodný koncept a po roku aj spustila výstavbu. Každá z etáp bola pomenovaná fínskym názvom kvetov.

K objektom Lilja, Tulppaani a Ruusu, umiestneným pri ulici Mlynské Nivy, postupne pribudli Jasmiini, Hyasintti, Orkidea, Hortensia, Thuja a Juniperus. Poslednými etapami sú Asteri a Magnolia. Etapy Nuppu Asteri a Magnolia 1 sa odovzdávali v lete minulého roka. Magnolia 2 je podľa oficiálnej stránky developera skolaudovaná, Magnolia 3 je zatiaľ vo výstavbe. Magnolia 1-3 nie sú súčasťou hlavnej časti projektu v susedstve líniového parku. Nachádzajú sa v južnej časti Nuppu a sú súbežné s neďalekou diaľnicou D1.

Galéria

  • Plánovaná budova popri Mlynských nivách. Zdroj: YIT Slovakia / EIA
  • Plánovaná budova popri Mlynských nivách. Zdroj: YIT Slovakia / EIA
  • Plánovaná budova popri Mlynských nivách. Zdroj: YIT Slovakia / EIA
  • Plánovaná budova popri Mlynských nivách. Zdroj: YIT Slovakia / EIA
  • Plánovaná budova popri Mlynských nivách. Zdroj: YIT Slovakia / EIA
  • Výstavba Magnolie. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Výstavba Magnolie. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Výstavba Magnolie. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Z Nuppu sa stáva relatívne dobre vybavené sídlisko, tým sa ale jeho rozvoj nekončí. Jeho súčasťou má byť po dokončení aktuálne rozostavaných etáp ešte trojica budov. Dve z nich nadviažu na Magnoliu, no k realizácii bola potrebná zmena Územného plánu. Pôvodne tu v súlade s pôvodnou reguláciou mala vzniknúť kancelárska budova, developer však zámer prehodnotil a rozhodol sa tu vybudovať bývanie. Keďže sa ale plán zmenil v priebehu minulého roka, teraz by už nič nemalo brániť k skorému začiatku výstavby. 

Ešte skôr sa ale môže spustiť stavba polyfunkčného domu priamo pri ulici Mlynské nivy, severne od etapy Asteri. Dom má totiž vydané stavebné povolenie. Objekt je naplánovaný na pozemku odkúpenom v roku 2019 od Air Products Slovakia, s.r.o. Posudzovaním vplyvov na životné prostredie prechádzal pomerne dlho. Predložený bol v máji 2021 a rozhodnutie získal vo februári 2023.    

Polyfunkčný objekt s pôdorysným tvarom „L“ bude tvorený časťou administratívy a časťou bývania, pričom bude rozdelený na dva stavebné objekty (SO201 a SO202). Stavba bude mať dve podzemné podlažia (PP) a osem nadzemných podlaží (NP). Deviate NP majú tvoriť podstrešné priestory pod šikmou strechou – galérie a mezaníny prístupné z úrovne ôsmeho NP príslušného bytu alebo nebytového priestoru.

V objekte bude celkovo 41 bytov a 84 nebytových priestorov. Z celkového počtu bytov by sa malo v dome nachádzať 29 menších (jedno- a dvojizbové), sedem bytov bude trojizbových a päť štvorizbových. Na podzemných podlažiach sa navrhuje 121 parkovacích miest a technická vybavenosť. V časti SO201 (administratívna časť) bude na prvom NP umiestených 21 parkovacích miest, v časti SO202 (bytová časť) bude priestor pre materskú školu. Na druhom NP sa navrhuje administratíva, resp. v bytovej časti sú to byty a nebytové priestory.

Ostatné podlažia v administratívnej časti budú tvorené kancelárskymi priestormi. V rezidenčnej časti sa na vyšších podlažiach navrhujú byty, pričom na úrovni ôsmeho NP sa bude nachádzať oddychová terasa. Tá má v danej časti predstavovať posledné NP a zároveň má ôsme NP objekt opticky rozčleniť na bytovú a administratívnu časť.  

 

Nová budova bude umiestnená vpravo od dvojice menších bytoviek (Asteri A a B). Zdroj: YIT Slovakia

 

Podobu Polyfunkčného objektu Mlynské Nivy navrhli architekti z Ateliér 3M, teda autori celého Nuppu, resp. ešte Bergamonu. Hlavnou filozofiou ich návrhu bolo ideálne dotvorenie developmentu budovou, ktorá bude rešpektovať vzniknutú štruktúru a neprinášať zásadný kontrast. Výškovo bude novostavba zapadať medzi ostatné objekty a bude nadväzovať na uličnú čiaru stanovenú predošlým developmentom. Výrazovo má byť dom tvorený prízemím, nad ktorým budú podlažia „podnože“. Zvyšné podlažia budú tvorené dvojicou šikmých hmôt, medzi ktorými vznikne terasa s posedením pre majiteľov či návštevníkov objektu.

S ohľadom na vydané povolenie možno predpokladať, že developer realizáciu rozbehne v priebehu niekoľkých mesiacov. Budova by tak mohla byť dokončená v priebehu roka 2026, resp. 2027. Malo by ísť do veľkej miery o bodku za celkovým rozvojom celého Nuppu. Jeho realizácia bude trvať dokopy približne desať rokov. 

Nuppu si aj napriek blížiacemu sa dokončeniu zachováva charkter sídliska. Typickú modernistickú zástavbu pripomína veľkým podielom jednej funkcie, urbanistickým riešením v podobe budovania jednotlivých riadkov a konceptom bývania v zeleni. Nemožno však poprieť, že výstavbou projektu nepochybne prišlo ku skvalitneniu lokality, nakoľko zanikol zanedbaný brownfield, tvorený najmä spevnenými plochami. Na jeho mieste je dnes vcelku príjemné miesto na život.

Ten istý developer buduje aj Zwirn na okraji bratislavského downtownu. Projekt sa dá v mnohých ohľadoch považovať za vzorový spôsob rozvoja mesta. Je ukážkou mestskej blokovej zástavby s miešaním funkcií, aktívnym parterom, príťažlivou architektúrou a rozličnými typológiami verejných priestranstiev. Okrem kancelárskej budovy Pradiareň 1900 ho tvorí trojica rezidenčných etáp a druhý administratívny objekt Zwirn Offices.

Nuppu a Zwirn mieria na rozdielne cieľové skupiny. Bolo by veľmi nepríjemné konštatovanie, že mestotvornosť je len pre bonitnejších klientov a zvyšok trhu si musí vystačiť si inovovanou verziou klasických sídlisk. Hoci v tomto prípade úlohu zohral fakt, že pôvodný Bergamon už mal vydané územné rozhodnutie a developer by išiel proti sebe, keby menil koncept, u mnohých developerov nezriedka vidno práve tento prístup. Kvalitné mestské prostredie by ale malo byť vymoženosťou, dostupnou pre všetkých. 

 

Fotografie z 27.12.2023. Pozrite si priebeh výstavby Nuppu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube