Výstavba výškových budov sa netýka iba dowtownu. Pripravujú sa v okolí Kuchajdy, na Bajkalskej, ale aj pri Trnavskom mýte v rámci projektu Jégého Alej V. Developer FINEP už pred časom dokončil prvú etapu, ktorej súčasťou je veža Danubius One. Výškovou dominantou sa má ale stať druhá rezidenčná veža, ktorá čakala na posledné povolenie niekoľko rokov.
Zdroj: A69 - Architekti, Beňuška Topinka Architekti
Český developer FINEP je v lokalite na hranici mestských častí Ružinov a Nové Mesto aktívny zhruba dve desaťročia. Vybudoval tu už niekoľko mohutných obytných, resp. polyfunkčných súborov, nazývaných Jégého Alej I-V. Projekty sa však netešia obľube verejnosti, za čo zrejme môže nejasná urbanistická schéma, nízka architektonická úroveň či nedostatok kvalitných verejných priestorov.
Určité rozpaky sprevádzali aj informáciu, že developer odkúpil areál bývalej Cvernovky na Trnavskej ceste, známej ako Danubiuska. Spolu s ním totiž získal aj projekt, ktorý sa tu pripravoval ešte pred krízou v roku 2008. Pôvodný zámer s názvom Century Residence počítal s obstavaním hlavnej budovy Danubiusky, ktorá je chránená ako národná kultúrna pamiatka.
Okrem toho sa naplánovali aj nižšie bloky a výškové budovy. Pôvodný investor získal územné rozhodnutie, čo bola pre FINEP výhoda. Ak by development pripravoval úplne od začiatku, masívne hmoty by zrejme postaviť nemohol. FINEP preto neupravil nič, čo by menilo podstatu územného rozhodnutia. Úpravou prešla architektúra či koncepcia verejných priestorov.
Takto developer požiadal o stavebné povolenie pre prvú časť, tvorenú nižším blokom, nižšou z dvojice veží a parkovaním, a neskôr aj pre druhú časť. Prvá etapa po určitých výhradách starostu a menšom odpore okolia získala povolenie a začala sa budovať v priebehu roka 2020.
Nižšie bloky s ôsmimi podlažiami aj výšková budova Danubius One s 26 podlažiami sú už obývané. Celkovo tu vzniklo 302 bytov a apartmánov. Budovy spolu s Danubiuskou zvierajú vnútroblok, ktorý dostal parkovú úpravu. Pod vnútroblokom sa nachádza parkovanie.
Na zelenú pre druhú fázu Jégého Aleje V čakal developer niekoľko rokov. Situácia sa zmenila len celkom nedávno. FINEP končene získal stavebné povolenie na pokračovanie piatej etapy.
Tvoriť ju bude Danubius Two, ktorá má mať 34 podlaží a 118 metrov. Je teda ešte omnoho vyššia ako prvá veža. Aktuálne by to z nej robilo jednu z najvyšších veží v Bratislave. Vyššia je len Eurovea Tower so 168 metrami a Nivy Tower so 125 metrami. Z rozostavaných projektov dosiahne väčšiu výšku ešte Sky Park Tower.
Danubius Two bude prevažne rezidenčná, okrem bytov sa tu majú nachádzať aj apartmány, teda nebytové priestory. Na prvom nadzemnom podlaží (NP) sa navrhuje kaviareň, komerčná plocha pre služby a miestnosť odpadového hospodárstva. Na druhom NP vzniknú nebytové priestory, ktoré majú slúžiť ako kancelárie a galéria kaviarne.
Od tretieho po šieste NP sú navrhované apartmány pre prechodné bývanie. Byty sa budú nachádzať na siedmom až 34. NP, avšak na 29. až 31. NP vzniknú rezidencie s vyššou konštrukčnou výškou podlaží, umožňujúce rozšírenie o galériu. Na najvyšších troch podlažiach sú na západnej strane navrhované veľké päťizbové byty.
Celkovo bude v objekte 158 bytov a 24 apartmánov. Z najväčšieho bytu na najvyššom NP bude výstup na strechu, ktorej časť bude využitá ako terasa. Na dvoch podzemných podlažiach budú parkovacie miesta rezidentov v celkovom počte 108 a technické miestnosti.
Súčasťou druhej fázy je navyše aj rekonštrukcia a nadstavba historickej Cvernovky. Existujúci objekt má štyri NP, doplnené budú dve NP prístavby a jedno podzemné podlažie. Na prízemí sa budú nachádzať prevažne nebytové priestory (apartmány), priestory občianskej vybavenosti ako reštaurácia, kancelárie a priestory na voľnočasové aktivity, a veľkorysé átrium. Na druhom NP vznikne časť fitness a nebytové priestory loftových apartmánov, ktoré budú aj na treťom a štvrtom NP. V novej nadstavbe na streche pôvodného technického podlažia budú priestranné dvojpodlažné mezonetové byty.
Po rekonštrukcii sa bude v objekte nachádzať sedem bytových jednotiek a 66 nebytových priestorov (apartmánov). Parkovanie bude umiestnené v podzemnom podlaží, pričom tu vznikne 43 parkovacích miest.
Architektonické riešenie rekonštrukcie Danubiusky spracovala kancelária Beňuška Topinka Architekti. Vzniknúť tu majú niektoré z mála loftov v Bratislave, čo je dané asanáciou veľkej časti industriálnej architektúry v minulosti. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, takže stavebník bude musieť k rekonštrukcii pristupovať mimoriadne pozorne.
Stavebné povolenie rieši aj sadové úpravy na ploche pri oboch objektoch. Parteru bude dominovať centrálna pobytová plocha pri výškovom objekte, druhá plocha s herným prvkom bude pri objekte Cvernovky. V rámci projektu sa počíta s výsadbou zelene aj stromov. Okrem iného majú stromy vytvoriť kostru predzáhradiek, ktoré budú zatrávnené.
Súčasťou stavebného povolenia je aj vyhodnotenie pripomienok účastníkov konania, ktorí sa do procesu zapojili. Developer aj stavebný úrad sa nimi museli zaoberať, pričom zo strany FINEPu bolo potrebné aj vyhodnotenie podmienok či doplnenie stanovísk a dokumentácie. Množstvo námietok stavebné konanie nepochybne zdržalo.
S vydaním povolenia sa ale naplnili predpoklady, že druhá etapa dostane skôr či neskôr zelenú aj bez toho, aby sa zásadným spôsobom menila. Ak by sa výstavba spustila ešte v tomto roku, dokončenie by mohlo prísť najskôr v roku 2028.
FINEP sa už pokúsil prekonať zlú povesť angažovaním kvalitných architektov z českej kancelárie A69 – Architekti, ktorí však boli limitovaní vydaným územným rozhodnutím. Preto sa ich práca zúžila na fasády veží, dispozície či verejný priestor (ktorý navrhli v spolupráci s GutGut a Marko&Placemakers). Developer ale pristúpil k zmene dizajnu, čím výsledok zhoršil. Pri druhej veži má ešte šancu prekvapiť, s ohľadom na doterajšiu históriu projektu sa to ale javí ako nepravdepodobné.
Bratislava tak dostane novú výraznú výškovú budovu. Jej výstavba prichádza v čase, keď sa na Trnavskom mýte pripravuje aj realizácia 115 metrov vysokej veže v rámci nového Istropolisu od Immocapu. Táto časť mesta tak posilní svoj význam v mestskej panoráme. Nanešťastie, vstupy od FINEPu pravdepodobne nebudú tými dominantami, ktoré by vytvárali pozitívne asociácie.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac