YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.02.2023 17:18

Problémy sporného projektu. Rozvoj Jégého Aleje V sa stretáva s komplikáciami

K výrazným rozostavaným projektom vo vnútornej časti Bratislavy patrí Jégého Alej V od pôvodom českého developera FINEP. Už dokončená je časť obytného súboru v podobe dvojice bytoviek, vo výstavbe je prvá z veží, pribudnúť má druhá a rekonštrukciou má prejsť chránená Pradiareň na Trnavskej ceste. Development má však ďaleko od bezchybného, navyše ho stíha jeden problém za druhým.

Zdroj: FINEP

Zdroj: FINEP

Nad Trnavskou cestou sa už nejakú dobu týči nová veža. Zahalená je v lešení, no na rozdiel od nižších častí daného projektu v podobe dvojice bytoviek, ktoré sú už dokončené, tu postup nevidno. Developer má na to dôvod. Výšková budova Danubius One, prvá z dvojice veží, ktoré budú definovať v poradí už piatu etapu Jégého Aleje, prechádza redizajnom. Nedá sa pritom povedať, že by išlo o zmenu k lepšiemu.

FINEP sa rozhodol zjednodušiť výraz fasády 26-podlažnej budovy. Kým predtým mala byť veža zvonka tvorená rastrom bielej omietky, ktorý by vypĺňali plochy z keramického obkladu s okennými výplňami, po novom bude Danubius One jednoduchou bielou stavbou. Jedinou „zaujímavosťou“ bude nepravidelné rozloženie okien. Predtým by išlo v podstate o neviditeľnú súčasť celkového riešenia, po novom však bude dominovať celkovému vyzneniu budovy.

Z relatívne elegantnej budovy sa tak stala omnoho banálnejšia. „Finálnu podobu objektu Danubius One ovplyvnili nepredvídateľné udalosti - extrémne výpadky materiálov a dostupnosti pracovníkov,“ vysvetľuje Borek Simandl, generálny riaditeľ FINEP SK. „Spoločne s architektmi sme tak riešili novú podobu budovy aj s ohľedom na koncept celého projektu. Ako najlepšia vyšla novo prezentovaná minimalisticky čistá varianta. Na ňu bude reagovať aj podoba nadväzujúcej etapy. Spoločne vytvoria fungujúcu dvojicu.“

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: FINEP
  • Zdroj: A69 - Architekti
  • Pôvodná podoba Danubius One. Zdroj: FINEP
  • Nová podoba Danubius One. Zdroj: FINEP

Architektom Jégého Aleje V je prestížna česká kancelária A69 – Architekti. Ide o rešpektované pracovisko, ktoré má za sebou viaceré vynikajúce realizácie. V tomto prípade sa však stretli s výraznými obmedzeniami, danými platným územným rozhodnutím. To už predtým zadefinovali základné rámce projektu, ktoré developer nechcel zásadne prekročiť, aby nemusel vybavovať povolenia odznova. Talentovaní autori sa tak mohli realizovať najmä v dispozíciách, vonkajšom výraze či verejnom priestore, nie však v celkovej filozofii projektu.

Po novom sa však stráca aj výrazná časť toho, čo veži dávalo akú-takú vonkajšiu kvalitu. Nižšie budovy, aj keď nemožne usporiadané (snaha o vznik atraktívneho bloku vyznela naprázdno, keďže ide o samostatné objekty, medzi ktorými vznikli tmavé úzke priestory), nepôsobia z hľadiska výrazu až tak zle. Nie je vylúčené, že veža, ktorá ich mala dotvárať, teraz bude pôsobiť cudzo.

Zmena výrazu Danubius One je však nanešťastie len jeden z viacerých – a možno nie najhorších -problémov, ktoré sú s projektom spojené. Zrealizovaný projekt je predmetom pripomienok časti rezidentov, ktorí už preberajú byty. Po vstupe do svojich bytov zistili, že niektoré riešenia sú iné, ako bolo pôvodne sľubované.

 

Tesná zástavba v novom projekte. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Nižšia kvalita bývania?

V tomto momente sú dokončené dva osempodlažné domy (A, B), ktoré uzatvárajú akýsi blok medzi Jégého Alejou IV a budovou niekdajšej Cvernovky (alebo Danubiusky). Vzniklo tu 184 bytov, parkovanie je riešené pod vnútroblokovým priestorom. Nejde však o klasickú podzemnú garáž, keďže vnútroblok je vyvýšený – developer tak značne ušetril oproti náročnejšiemu a drahšiemu riešeniu, keby išiel do hĺbky. Keďže však prízemie domov A a B nemá aktívny parter, nebol k tomu ani nútený.

Druhou stranou mince je, že jednotlivé byty boli relatívne lacnejšie oproti vtedajšej ponuke na trhu. Dnes už ostáva voľných len zopár (6) jednotiek. Majitelia postupne preberajú svoje byty a sťahujú sa. Nie je to však spojené len s radosťou z nového bytu.

Redakciu YIM.BA oslovili klienti, ktorí boli po prebratí bytu nepríjemne zaskočení. Niektoré jednotky majú totiž okná priamo nad vonkajšou elektrocentrálou, ktorej výduchy nie sú nijakým spôsobom prekryté. Išlo o prekvapenie, keďže dostupné materiály tento fakt neprezentovali. Navyše, developer podľa nich postupne znižoval mieru komunikácie a kooperácie.

FINEP naopak tvrdí, že všetci majitelia vedeli, do čoho idú. „Trafostanica bola vždy súčasťou predajných materiálov v objemovej podobe a jej poloha voči domu bola zohľadnená už pri samotnej cenotvorbe projektu,“ hovorí Simandl. Odmieta tak výhrady obyvateľov, ktorí považujú tento krok za nekorektný a požadujú nejakú mieru kompenzácie. Podľa Simandla je dostatočnou kompenzáciou už nižšia cena týchto bytov. Na druhej strane, aspoň obmedzené zlepšenie sa pripravuje. „Spoločne s majiteľom trafostanice riešime jej budúcu vizuálnu podobu, vrátane výduchov,“ dopĺňa developer.

Na jednej strane sa dá odporúčať, aby si klienti veľmi presne preštudovali všetky materiály, vrátane projektových dokumentácií, na strane druhej je ale problém, keď je komfort bývania narušený takou tesnou blízkosťou technickej infraštruktúry. Developeri by mali voliť riešenia, ktoré nezasahujú citeľne do výhľadov.

V tomto ohľade Jégého Alej V zlyháva hneď viacnásobne. Trafostanica je len jedným nedostatkom, druhým sú medzery medzi domami A, B a C, do ktorých sú orientované aj okenné otvory. Je možné, že ich viacerí klienti kúpili ako investíciu (predávali sa celkom dobre), ide však o negatívny precedens. Celkovej kvalite architektúry obytných súborov to nepomôže.

 

Developer zmenil vizuál budovy. Zdroj: FINEP

 

Dlhé čakanie na celkové dokončenie

Developer chce po dokončení tejto etapy (kde ostáva dobudovať Danubius One – predpoklad FINEPu je leto tohto roka) vybudovať druhú etapu, tvorenú ešte vyššou vežou s 34 podlažiami a 118 metrami a zrekonštruovanou Danubiuskou. Zmenami neprejde len Danubius One, ale aj vyššia Danubius Two.

Priznáva to aj Borek Simandl: „Súbežne s úpravou podoby domu Danubius One prebieha aj finalizácia návrhu susednej veže Danubius Two tak, aby sme zaistili jasnú vizuálnu nadväznosť.“ Doteraz prezentované vizualizácie obsahujú štíhlu tmavšiu budovu. Tak ako prvá veža, aj táto mala byť založená na rastri, do ktorého by boli vsadené časti s keramickou fasádou. Okná majú byť nepravidelne rozmiestnené. Po mnohých stránkach tak ide o klon prvej etapy.

Developer tu naplánoval približne 158 bytov a 24 apartmánov. Na prvých dvoch podlažiach sa majú nachádzať obchody a občianska vybavenosť. Medzi Danubius Two, One a opravenou Cvernovkou má vzniknúť „plaza“, hlavný verejný priestor v rámci developmentu. Charakter projektu tak má byť „metropolitný“. Podľa architektov má na mieste bývalého brownfieldu vzniknúť príjemné miesto pre život vďaka citlivej aplikácií efektívnych a overených riešení (napríklad rastra, ktorý bol medzičasom opustený).

Otázkou však ostáva, kedy to bude. FINEP aj naďalej čaká na kľúčové povolenie. „V súčasnosti sme stále pred vydaním stavebného povolenia,“ pripomína B. Simandl. Pripomína však, že na toto povolenie firma čaká už veľmi dlho: „Nemôžem inak ako sa posťažovať na neúmerne dlhé povoľovacie procesy. Tie sa niekedy netýkajú faktických parametrov projektu, ale toho, ako si jednotliví úradníci sami vykladajú zákon.“ Z pohľadu investora je toto pravdepodobne najvýznamnejší problém, spojený s developmentom.

Podľa Simandla sa dlhé čakanie na vydanie povolení negatívne odrazí na pamiatkových hodnotách najvzácnejšieho objektu v lokalite – Danubiusky. „V tomto prípade je to o to smutnejšie, že cieľom je rekonštrukcia existujúcej budovy, ktorá každým ďalším rokom čakania chátra. Nielen, že to znamená rast nákladov na stavbu. Ukazuje to takisto problém, ktorý bude stále aktuálnejší - potrebu vdýchnuť existujúcim budovám nový život, aby sa nestali jen chátrajúcimi pamätníkmi minulých dôb,“ upozorňuje. Developer v Danubiuske naplánoval 66 apartmánov a 7 mezonetových bytov v nadstavbe nad historickým objektom. Na prízemí má byť retail.

Riaditeľ FINEPu konštatuje, že investorov môže podobné konanie odradiť od náročnejších projektov. „A pokiaľ bude aj v týchto prípadoch proces takto komplikovaný, bude tu stále snaha mesto skôr rozširovať, ako využívať jeho už zastavané, ale aktuálne nefungujúce časti,“ uzatvára Borek Simandl.

Termíny realizácie druhej etapy Jégého Aleje V tak teraz ešte nemožno hodnoverne odhadnúť. Ak by ale dostala stavebné povolenie už v priebehu tohto roka, dokončená by mohla byť v roku 2026.

 

Nedostatky projektu má zmierniť aspoň verejný priestor. Zdroj: A69 - Architekti

 

Jégého Alej V – viac problém ako pozitívna správa

Development vzniká v časti mesta, ktorá bola na začiatku tohto storočia jedným z najlepších miest pre výstavbu v Bratislave. Nachádza sa v širšom centre, v dotyku s jedným z najvýznamnejších dopravných uzlov v metropole, pričom územie obsahovalo len striedmu zástavbu. Ide o prechod medzi mestskejšou kompaktnejšou zástavbou a sídliskom. Schopný urbanista by to vedel premeniť na silu a naplánovať tu atraktívnu kombináciu rušných mestských priestorov aj pokojných zelených vnútroblokov. To sa však nestalo.

V divokom období pred finančnou krízou v roku 2008 sa tu pripravilo viacero zámerov, ktoré postrádali logiku a očividne len maximalizovali využitie pozemku bez rešpektovania vzájomných vzťahov. Postupne tu FINEP zrealizoval štyri etapy Jégého Aleje. Súčasná piata je pôvodne dielom iného developera, ktorý sa tiež netrápil s rešpektom k okolitému prostrediu. Keďže získal územné rozhodnutie, súčasný investor neurobil – ako je jeho zvykom – nič zásadné, aby dopad zámeru redukoval.

Keďže sa však Bratislava odvtedy predsa len posunula, musel angažovať skúsených architektov. Napokon ale ani to nestačilo – zásadný redizajn budovy tesne pred dokončením ďalej znížil úroveň projektu. Správy o nezhodách s klientmi zapadajú do obrazu developera, ktorý ide tvrdo po zisku. Nemožno sa potom čudovať, že viac či menej objektívne sťažnosti na rýchlosť posudzovania projektu v tomto prípade pravdepodobne narazia na hluché uši. Jégého Alej V nie je populárna a odďaľovanie jej celkového dokončenia skôr príslušnému štatutárovi zaručí podporu.

FINEP premárnil príležitosť na vznik obľúbenej a kvalitnej štvrte. Určite sa nájde dosť kupcov, ktorí sú spokojní a dokonca aj obľubujú bývanie v jednotlivých etapách. To však nemení nič na fakte, že táto lokalita mala na viac. Namiesto spokojnosti so vznikom vzorovej zástavby s dobrou mierkou, architektúrou alebo bytmi tak bude celá štvrť skôr ukážkou, ako sa to nemá robiť. Zmena potenciálne elegantnej veže na biely prostredník to len podčiarkuje.

 

Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Danubius One je pred dosiahnutím plnej výšky, Jégého Alej sa začne čoskoro otvárať

24.06.2022 17:28:30 Adrian Gubčo

Blízke okolie Trnavského mýta získava ďalšiu výškovú dominantu. Už čoskoro by mala plnú výšku dosiahnuť veža Danubius One, súčasť projektu Jégého Alej V od developera FINEP. Blízko k dokončeniu sú prvé, nižšie časti rozsiahleho developmentu, ktorý zahustí túto postindustriálnu lokalitu. To však nie je všetko – developer ešte plánuje ďalšiu vežu, ktorá bude jednou z najvyšších v Bratislave.

Čítať viac

Danubius One prerastá okolie

24.01.2022 13:39:47 Adrian Gubčo

Jégého Alej V od developera FINEP je dnes jedným z väčších rezidenčných projektov, ktoré vznikajú v bratislavskom vnútornom meste. V prvej etape vzniká prvá trojica bytoviek, ktorá bude neskôr doplnená o ďalšiu novostavbu a zrekonštruovaný objekt bývalej Cvernovky, prezývanej aj Ružový hrad. V lokalite blízko Trnavského mýta rastie prvá z dvojice veží, ktoré tu vytvoria ďalšie bratislavské hniezdo výškových budov.

Čítať viac

Jégého Alej V začína získavať definitívnu podobu, rastie aj výšková budova

28.06.2021 17:25:32 Adrian Gubčo

Veľký rezidenčný projekt Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo napreduje. Miestami sa už začína odhaľovať definitívna podoba fasády, ktorá má čiastočne asociovať priemyselnú minulosť lokality. Nad úroveň terénu sa už prediera aj budova Danubius One – prvá z dvojice veží, ktoré v rámci developmentu vzniknú. Bratislava tak získava ďalšiu výškovú budovu.

Čítať viac

Jégého Alej V sa rozširuje o vežu Danubius One, prvé budovy dosiahli štádium hrubej stavby

12.01.2021 11:55:00 Adrian Gubčo

Masívny development Jégého Alej V od developera FINEP rýchlo mení okolie niekdajšej továrne Danubius. Východne od historickej pamiatky už vyrástla dvojica bytových domov, ktorá vytvára základ akéhosi bloku, čoskoro k nim pribudne aj prvá z dvojice plánovaných výškových budov. Developer sa pri jej pomenovaní inšpiroval historickým názvom fabriky.

Čítať viac

Ludwigov Mlyn a Jégého Alej V rastú a menia okolie Trnavského mýta

29.09.2020 08:30:00 Adrian Gubčo

Trnavské mýto v posledných rokoch posilňuje svoj centrálny význam. V budúcnosti pôjde o jeden z uzlových dopravných, ale aj spoločenských bodov na mape Bratislavy. Už teraz na to aktívne reagujú developeri – aktuálne realizované projekty, ktoré, každý iným spôsobom, odrážajú potenciál a ambície lokality, ktorá najradikálnejšími zmenami ešte len prejde.

Čítať viac

Jégého Alej V je už vo výstavbe

07.04.2020 11:44:00 Adrian Gubčo

V Ružinove sa rozbehli práce na realizácii ďalšieho projektu. Prvá etapa obytného súboru Jégého Alej prinesie výstavbu trojice domov, práce sa najprv zamerajú na dva nižšie doskové domy. Druhá etapa je stále v povoľovacom konaní, aj v tomto ohľade však nastal postup.

Čítať viac

Jégého Alej V má stavebné povolenie

13.12.2019 16:11:48 Adrian Gubčo

Výstavba dlho pripravovaného a kontroverzného projektu Jégého Alej V, oficiálne známeho ako Nová Cvernovka – Century Residence, sa čoskoro rozbehne. Informáciu o podpise stavebného povolenia oznámil na sociálnej sieti starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren, aktuálne je toto povolenie zverejnené aj na úradnej tabuli.

Čítať viac

Jégého Alej V spúšťa predaj bytov v prvej etape

25.11.2019 10:45:00 Adrian Gubčo

Projekt Jégého Alej V, oficiálne známy aj ako Nová Cvernovka – Century Residence, spúšťa predaj bytov v prvej dvojici domov prvej etapy. Kontroverzný projekt z dielne developera FINEP je súčasťou prestavby okolia Cvernovky – „Ružového hradu“, v rámci ktorej vznikne niekoľko nových budov, vrátane dvojice veží, a prebehne rekonštrukcia a nadstavba industriálnej pamiatky.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence odhaľuje ďalšiu etapu, pri Trnavskom mýte bude ďalšia veža

24.10.2019 11:15:00 Adrian Gubčo

Zámer prestavby niekdajších Závodov MDŽ, alebo Cvernovky na Trnavskej ceste, odhaľuje detaily k druhej etape. Prvá časť bola predstavená už pred časom a momentálne čaká na vydanie posledných povolení, aby sa mohlo pristúpiť k výstavbe. Developerom projektu, po ktorom pribudne v blízkosti Trnavského mýta rezidenčný areál s jednou z najvyšších veží v meste, je FINEP.

Čítať viac

Nová Cvernovka – Century Residence pôjde čoskoro do výstavby

09.08.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Development v okolí Cvernovky – „Ružového hradu“ – je veľmi blízko k spusteniu realizácie. Developer FINEP je na ceste k zisku stavebného povolenia na celý rozsiahly projekt, ktorý bude rozdelený na dve etapy. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa odhaľuje

31.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Budúcnosť výraznej industriálnej pamiatky, Cvernovky na Trnavskej ceste, je známa. V priebehu včerajšej prezentácie jej pripravovanú podobu odhalil architekt Peter Topinka z kancelárie Beňuška Topinka Architekti. Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Prvá vizualizácia developmentu pri Cvernovke na Trnavskej ceste

13.09.2018 14:15:00 Adrian Gubčo

Zverejnená bola prvá oficiálna vizualizácia projektu, ktorý vyrastie okolo Cvernovky na Trnavskej ceste - "Ružového hradu". Developerom projektu je FINEP.

Čítať viac

Budúcnosť Cvernovky na Trnavskej ceste sa začína odhaľovať

05.06.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Už nejakú dobu je známe, že Cvernovka na Trnavskej ceste, známa ako "Ružový hrad", má ožiť, pričom projekt na tomto mieste zrealizuje developer FINEP. Po niekoľkoročných prípravách sa teraz prvé informácie objavujú v rámci procesu EIA.

Čítať viac

FINEP zvyšuje aktivitu a predstavuje projekty Endlicher House a Na lúke

18.09.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer českého pôvodu FINEP je v Bratislave známy viacerými kontroverznými projektami - patria k nim napríklad obytné súbory Jégého Alej I-IV, no najmä výšková budova na Šancovej ulici, známa pod názvom Première. Teraz boli odhalené plány na ďalšie projekty - k Première pripojená budova Endlicher House a v Dúbravke projekt Na lúke. Okrem toho, čoraz viac sa hovorí o ďalšom pokračovaní Jégého Aleje v blízkosti Cvernovky - "Ružového hradu".

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube