YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.10.2019 10:35

Nivy Tower je pred finišom

Najvyššia budova Bratislavy a Slovenska, Nivy Tower, je takmer dokončená. Postupne sa ukončujú práce na exteriéri a realizujú sa interiéry. Developer HB Reavis plánuje vežu dokončiť ešte v tomto roku, a podľa všetkého tento termín stíha.

Podľa posledných informácií, ktoré developer v tomto smere publikoval, sa okrem dokončovania fasády aktuálne realizujú práce na príprave interiérov pre prvých klientov, dokončuje sa vstupná lobby a pred vchodom do Nivy Tower, ako aj do Stanice Nivy, má pribudnúť fontána. V strešnej časti veže sa inštalujú posledné potrebné technológie pre chod objektu. Všetko tak nasvedčuje tomu, že prví nájomníci sa budú môcť začať sťahovať do Nivy Tower už na prelome tohto a budúceho roka.

Mená potvrdených klientov zatiaľ neboli oznámené. Zatiaľ je známe len to, že na 6.-8. podlaží by malo sídliť co-workingové centrum HubHub, neoficiálne sa hovorí o príchodoch niekoľkých IT firiem. Bližšie informácie však budú pravdepodobne známe až v čase, kedy bude budova už odovzdávaná.

Nivy Tower je každopádne jedným z najmohutnejších kancelárskych komplexov v Bratislave, čo je dané už jeho mierkou. Na 29 podlažiach sa nachádza 30-tisíc metrov štvorcových kancelárií v najvyššom štandarde, ktoré majú spĺňať prísne nároky na certifikáciu WELL a BREEAM (pravdepodobne Excellent). K benefitom majú okrem výhľadov patriť aj najrýchlejšie výťahy na Slovensku, služby concièrge alebo bohaté zázemie pre cyklistov. Špecifickou atrakciou je strešná panoramatická reštaurácia. 

Autorom architektúry 125 metrov vysokej veže je kancelária Benoy v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš. Veža je navrhnutá ako jednoduchý kváder s mierne skosenou strechou, ktorej výrazu dominuje zarezané juhozápadné nárožie, ktoré je najviac exponované pri pohľade od centra mesta. Presklenná, takmer až zrkadlová fasáda je odľahčená osadením panelov odlišnej farby. Napriek tomu Nivy Tower pripomína výrazovo čisté americké kancelárske mrakodrapy z 90-tych rokov 20. storočia.

Veža je najvýraznejšou súčasťou masívneho developmentu Stanica Nivy, ktorý okrem kancelárií kombinuje aj nákupné centrum a autobusovú stanicu, spoločne s doplnkovými atrakciami, ako je farmárska tržnica alebo strešná záhrada, najväčšia takéhoto typu v Bratislave. Nivy Tower bola prvou časťou, ktorá išla do výstavby, a bude aj prvou dokončenou.

Samotnú Stanicu Nivy tým predbehne približne o trištvrte roka. Kompletné dokončenie projektu sa očakáva v 3Q 2020. Dovtedy bude Nivy Tower fungovať v mierne odlišnom móde, keďže v tom čase budú ešte prebiehať aj práce na prístupových komunikáciách, predovšetkým na ulici Mlynské nivy.

 

 

Nivy Tower vo svojej mierne excentrickej polohe voči iným vežiam – či už trojici veží orientovaných do Karadžičovej (VÚB, CBC, TCT), alebo vežiam Sky Parku – pôsobí výrazne dominantne, a to aj z iných častí Bratislavy. Hoci výškové rozdiely oproti ostatným najvyšším budovám nie sú také veľké, Nivy Tower si svoje jednoznačné miesto v panoráme našla.

V budúcnosti však bude jej dominancia mierne potlačená pripravovaným projektom na druhej strane ulice Mlynské nivy – Mlynské Nivy Košická, taktiež od HB Reavisu, obsahuje podobne vysokú budovu, ktorá vďaka svojej architektúre (nutné povedať, že omnoho výraznejšej) bude výškovo na úrovni Nivy Tower. Tento development má byť korunou rozvoja štvrte Nové Nivy, ako nazval developer sériu svojich realizácií v oblasti, ktorá je súčasťou nového komerčného centra Bratislavy, teda nového downtownu.

Podľa HB Reavisu má ísť o vzorovú pracovnú lokalitu, ktorá má dosahovať výnimočné ekologické parametre, o vynikajúcej úrovni štvrte hovoria aj ostatní lokálni developeri. Na skutočne vysokú kvalitu územia je však potrebné zvýšiť úroveň dopravnej obsluhy v podobe vysokokapacitnej segregovanej verejnej dopravy, teda električky.

O možnosti výstavby električkovej trate na Mlynských nivách sa hovorí už dlhšie, doteraz však nezaznelo jasné stanovisko, či a kedy by sa mohla táto trať stať realitou. Podľa nepotvrdených informácií sa už touto témou zaoberal aj HB Reavis, dôležitý však bude najmä hlas Hlavného mesta. To viackrát slovami aktuálneho vedenia potvrdilo, že má záujem o rozvoj koľajovej dopravy v oblasti.

Doteraz publikované informácie nasvedčujú, že Bratislava skutočne spracúva štúdiu budúcnosti dopravy v downtowne, dokonca je výlučne pre túto tému vyčlenený odborník na Magistráte. Už počas tejto jesene by malo zaznieť stanovisko, ako ďalej s električkami v novom centre mesta. Týkať sa to má nielen konkrétnejšie spracovanej električky po Pribinovej a Košickej ulici, ale aj trate na Mlynských nivách.

Je zrejmé, že bez lepšej obsuhy verejnou dopravou je celá vízia Nových Nív, ale aj fungovania územia, dlhodobo neudržateľná. Od rozhodnutia mesta tak bude závisieť úspech nielen miestnych developmentov a developerov, ale aj Bratislavy ako takej: jej nové centrum sa musí stať životaschopnou, atraktívnou a dostupnou časťou mesta, nie anonymným kancelárskym dištriktom, dusiacim sa pod náporom automobilovej dopravy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 6.10.2019
  • Fotografia z 6.10.2019
  • Fotografia z 6.10.2019
  • Fotografia z 3.10.2019
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Mesto veží: Aké budú najvyššie budovy v Bratislave v roku 2030

17.03.2023 16:04:53 Adrian Gubčo

Bratislava rastie do výšky. Dnes je už definitívne mestom výškových budov, pričom onedlho bude dokončený aj prvý mrakodrap. Nie je dôvod predpokladať, že by sa mal tento vývoj v najbližších rokoch zastaviť. Ku koncu tohto desaťročia tak bude panoráma v ešte väčšej miere vyplnená výškovými budovami. Ako bude vyzerať rebríček tých najvyšších?

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nivy Tower je oficiálne dokončená

17.02.2020 10:27:00 Adrian Gubčo

Po takmer troch rokoch je oficiálne ukončená výstavba aktuálne najvyššej budovy Slovenska – kancelárskej veže Nivy Tower s výškou 125 metrov. Developer HB Reavis obdržal zo strany Okresného úradu rozhodnutie o predčasnom užívaní stavby. Nivy Tower by si mala prvenstvo udržať zhruba tri roky.

Čítať viac

Novinky zo Stanice Nivy: Nové značky a zmeny v okolí

03.02.2020 15:28:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Stanica Nivy rýchlo napreduje a smeruje k svojmu otvoreniu pravdepodobne v októbri tohto roku. V súvislosti s tým developer HB Reavis ohlasuje príchod nových značiek, ale postupne sa aj púšťa do úprav okolia. Aké zmeny prinesie vznik tohto obrovského komplexu, pozostávajúceho z autobusovej stanice, nákupného centra, tržnice a kancelárií?

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

Nivy Tower je takmer dokončená, Stanica Nivy získava fasádu

22.11.2019 16:20:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby najvyššej kancelárskej budovy na Slovensku je v cieľovej rovinke. Veža je z exteriéru prakticky dokončená, pracuje sa najmä v interiéri a na úpravách okolitých verejných priestranstiev. Do fasády sa začína postupne zahaľovať aj Stanica Nivy, ktorá je už takmer v štádiu hrubej stavby. 

Čítať viac

Aké budú výhľady z reštaurácie v Nivy Tower?

01.10.2019 15:20:00 Adrian Gubčo

Momentálne najvyššia budova na Slovensku, kancelárska veža Nivy Tower od developera HB Reavis, je už viacmenej tesne pred dokončením. Bratislava tak má novú dominantu, kde má čoskoro pribudnúť nová atrakcia mesta – strešná reštaurácia s vynikajúcim výhľadom na staré aj nové centrum metropoly. Ako bude tento výhľad vyzerať?

Čítať viac

Aktuálny postup výstavby Stanice Nivy, august 2019

27.08.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

Projekt výstavby komplexu Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower pokračuje neprerušeným tempom aj v auguste, postupne sú tak čoraz viditeľnejšie kontúry budúceho multifunkčného centra, pozostávajúceho z nákupného centra, autobusovej stanice a kancelárií. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Výstavba Stanice Nivy napreduje

07.08.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave, Stanice Nivy od developera HB Reavis, dosiahla ďalšieho významného bodu – v niektorých častiach sa už začala inštalovať fasáda na budúom komplexe pozostávajúceho z kancelárskej budovy, nákupného centra a autobusovej stanice. Development sa už začína približovať dvojmu finálnemu výzoru.

Čítať viac

Nivy Tower dosiahla plnú výšku, Bratislava má novú najvyššiu budovu

19.07.2019 14:45:00 Adrian Gubčo

Na streche projektu Nivy Tower od developera HB Reavis sa dnes objavila glajcha, čo signalizuje, že veža dosiahla plnú výšku. Bratislava a Slovensko tak po sedemnástich rokoch získali novú najvyššiu budovu.

Čítať viac

Stanica Nivy a Nivy Tower z výšky

10.07.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Tak ako v uplynulých mesiacoch, ani v priebehu leta tempo pri výstavbe jedného z najväčších projektov v Bratislave nepoľavuje – Stanica Nivy od HB Reavis sa viditeľne blíži k dosiahnutiu hrubej stavby, kým Nivy Tower dosiahne plnú výšku už v najbližších dňoch. Bratislava tak ešte v júli tohto roka získa svoju najvyššiu budovu s výškou 125 metrov.

Čítať viac

Stanica Nivy a Nivy Tower, jún 2019

11.06.2019 15:40:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave, komplex Stanice Nivy a výškovej budovy Nivy Tower od developera HB Reavis, už začína nadobúdať definitívne kontúry. Všetky časti nákupného centra sú už na úrovni terénu, kým veža čoskoro dosiahne maximálnu výšku a stane sa oficiálne najvyššou budovou krajiny.

Čítať viac

Stanica Nivy rastie, Nivy Tower je pred dosiahnutím plnej výšky

30.04.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis sa blíží k dôležitému bodu – výšková budova Nivy Tower, ktorá bude na istú dobu najvyššou budovou v Bratislave a na Slovensku, čoskoro dosiahne maximálnu výšku 125 metrov. Zároveň rastie aj budúce nákupné centrum, kde sa už budujú budúce vstupy do objektu.

Čítať viac

Stanica Nivy v marci 2019

18.03.2019 15:30:00 Adrian Gubčo

Stanica Nivy nepatrí len k najväčším, ale aj k najrýchlejšie rastúcim projektom v Bratislave. Development zahŕňajúci novú autobusovú stanicu, nákupné centrum a budúcu najvyššiu budovu Slovenska – aspoň na čas – sa mení každým dňom a postupne získava kontúry. Developerom je HB Reavis.

Čítať viac

Na Stanici Nivy už rastú nadzemné podlažia, Nivy Tower je v dvoch tretinách výšky

20.02.2019 10:00:00 Adrian Gubčo

Začiatkom minulého týždňa som mal možnosť navštíviť stavenisko projektu Stanica Nivy a Nivy Tower. Jeden z najväčších projektov v porevolučnej Bratislave mení celú štvrť Nivy a bude zásadným vstupom do nového downtownu. Developerom projektu je HB Reavis.

Čítať viac

Výhľady z Nivy Tower

14.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Rok 2019 bude niečím výnimočný – Bratislava aj Slovensko získa novú najvyššiu budovu, Nivy Tower s výškou 125 metrov. Kancelárska veža už začína byť v bratislavskej panoráme veľmi výrazná a najvyššie podlažia poskytujú vynikajúce výhľady.

Čítať viac

Stanica Nivy napreduje vo výstavbe, Nivy Tower presiahol polovicu finálnej výšky

21.12.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších bratislavských projektov, Stanice Nivy a súvisiacej výškovej budovy Nivy Tower, postupuje veľmi rýchlo a prakticky každým dňom mení nielen lokalitu Nív, ale aj panorámu celého mesta. Už čoskoro bude založené celé nákupné centrum a autobusová stanica, veža je už za polovicou konečnej výšky 125 metrov.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Stanica Nivy, 18.11.2018

27.11.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba jedného z najväčších projektov v Bratislave od developera HB Reavis si zachováva vysoké tempo, čo prispieva k neustálej premene zóny Nivy. S rastom masívneho developmentu sa zvyšuje tlak na dopravnú infraštruktúru, čo vedie k hľadaniu spôsobov, ako situáciu riešiť.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy & Nivy Tower, 28.10. & 30.10.

02.11.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Stavenisko Stanice Nivy patrí k najväčším v strednej Európe a vďaka mimoriadnemu tempu výstavby sa mení každým dňom. To isté platí aj o Nivy Tower, budúcej najvyššej administratívnej budove v krajine, ktorá už začína byť viditeľná v bratislavskej panoráme.

Čítať viac

Hlavné mesto skontrolovalo postup prác na Mlynských nivách

19.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška zástupcovia Bratislavy - hlavného mesto SR v doprovode developera HB Reavis skontrolovali stav prác na prestavbe ulice Mlynské nivy a výstavbe Stanice Nivy, kde vznikne nová bratislavská autobusová stanica. Obe stavby postupujú podľa harmonogramu.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Stanica Nivy, 4.9.2018.

11.09.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba najvyššej budovy na Slovensku a nového nákupného centra napreduje mimoriadne vysokým tempom. Nivy Tower, ktorá dosiahne finálnu výšku 125 metrov, sa už začína výrazne črtať nad ulicou Mlynské nivy, kým prvé časti Stanice Nivy sú na úrovni terénu. Developerom je spoločnosť HB Reavis.

Čítať viac

Construction update: Nivy Tower & Twin City Tower, 2.8.2018

08.08.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Okolie ulice Mlynské nivy je v súčasnosti asi najrušnejším staveniskom v Bratislave. Vo veľkej blízkosti vedľa seba tu vzniká niekoľko projektov, vrátane budúcej najvyššej budovy Slovenska (snáď dočasne) a najnovšej bratislavskej výškovej budovy. Obe sú súčasťou vízie Nové Nivy od developera HB Reavis.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy, 18.06.2018

21.06.2018 08:45:00 Adrian Gubčo

Budúca najvyššia budova na Slovensku - aspoň na nejaký čas - už začína výraznejšie rásť. V realizácii je stále ešte len prízemie a vstupná časť, čoskoro však začnú rasť aj štandardné podlažia.

Čítať viac

Deň otvorených dverí na Stanici Nivy

21.05.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

V priebehu nedele, 20. mája 2018, sa na stavenisku Stanice Nivy konal Deň otvorených dverí, v rámci ktorého mohla široká verejnosť vidieť na vlastný oči rozsah tohto obrovského projektu od developera HB Reavis​.

Čítať viac

Nivy Tower má nové vizualizácie a webstránku

13.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Výstavba projektu Nivy Tower od developera HB Reavis napreduje a čoskoro bude veža na úrovni terénu. Budúca najvyššia kancelárska budova na Slovensku (a istú dobu aj najvyššia budova vôbec) je súčasťou najväčšieho rozostavaného bratislavského projektu, Stanica Nivy.

Čítať viac

Construction update: Stanica Nivy, 5.2.2018

16.02.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Druhý z aktuálne rozostavaných bratislavských projektov developera HB Reavis je mamutí development Stanica Nivy, ktorého súčasťou je aj výšková budova Nivy Tower. Ide nepochybne o jedno z najväčších stavenísk v metropole.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube