Author photoAdrian Gubčo 09.10.2019 10:35

Nivy Tower je pred finišom

Najvyššia budova Bratislavy a Slovenska, Nivy Tower, je takmer dokončená. Postupne sa ukončujú práce na exteriéri a realizujú sa interiéry. Developer HB Reavis plánuje vežu dokončiť ešte v tomto roku, a podľa všetkého tento termín stíha.

Podľa posledných informácií, ktoré developer v tomto smere publikoval, sa okrem dokončovania fasády aktuálne realizujú práce na príprave interiérov pre prvých klientov, dokončuje sa vstupná lobby a pred vchodom do Nivy Tower, ako aj do Stanice Nivy, má pribudnúť fontána. V strešnej časti veže sa inštalujú posledné potrebné technológie pre chod objektu. Všetko tak nasvedčuje tomu, že prví nájomníci sa budú môcť začať sťahovať do Nivy Tower už na prelome tohto a budúceho roka.

Mená potvrdených klientov zatiaľ neboli oznámené. Zatiaľ je známe len to, že na 6.-8. podlaží by malo sídliť co-workingové centrum HubHub, neoficiálne sa hovorí o príchodoch niekoľkých IT firiem. Bližšie informácie však budú pravdepodobne známe až v čase, kedy bude budova už odovzdávaná.

Nivy Tower je každopádne jedným z najmohutnejších kancelárskych komplexov v Bratislave, čo je dané už jeho mierkou. Na 29 podlažiach sa nachádza 30-tisíc metrov štvorcových kancelárií v najvyššom štandarde, ktoré majú spĺňať prísne nároky na certifikáciu WELL a BREEAM (pravdepodobne Excellent). K benefitom majú okrem výhľadov patriť aj najrýchlejšie výťahy na Slovensku, služby concièrge alebo bohaté zázemie pre cyklistov. Špecifickou atrakciou je strešná panoramatická reštaurácia. 

Autorom architektúry 125 metrov vysokej veže je kancelária Benoy v spolupráci so slovenským partnerom Siebert + Talaš. Veža je navrhnutá ako jednoduchý kváder s mierne skosenou strechou, ktorej výrazu dominuje zarezané juhozápadné nárožie, ktoré je najviac exponované pri pohľade od centra mesta. Presklenná, takmer až zrkadlová fasáda je odľahčená osadením panelov odlišnej farby. Napriek tomu Nivy Tower pripomína výrazovo čisté americké kancelárske mrakodrapy z 90-tych rokov 20. storočia.

Veža je najvýraznejšou súčasťou masívneho developmentu Stanica Nivy, ktorý okrem kancelárií kombinuje aj nákupné centrum a autobusovú stanicu, spoločne s doplnkovými atrakciami, ako je farmárska tržnica alebo strešná záhrada, najväčšia takéhoto typu v Bratislave. Nivy Tower bola prvou časťou, ktorá išla do výstavby, a bude aj prvou dokončenou.

Samotnú Stanicu Nivy tým predbehne približne o trištvrte roka. Kompletné dokončenie projektu sa očakáva v 3Q 2020. Dovtedy bude Nivy Tower fungovať v mierne odlišnom móde, keďže v tom čase budú ešte prebiehať aj práce na prístupových komunikáciách, predovšetkým na ulici Mlynské nivy.

 

 

Nivy Tower vo svojej mierne excentrickej polohe voči iným vežiam – či už trojici veží orientovaných do Karadžičovej (VÚB, CBC, TCT), alebo vežiam Sky Parku – pôsobí výrazne dominantne, a to aj z iných častí Bratislavy. Hoci výškové rozdiely oproti ostatným najvyšším budovám nie sú také veľké, Nivy Tower si svoje jednoznačné miesto v panoráme našla.

V budúcnosti však bude jej dominancia mierne potlačená pripravovaným projektom na druhej strane ulice Mlynské nivy – Mlynské Nivy Košická, taktiež od HB Reavisu, obsahuje podobne vysokú budovu, ktorá vďaka svojej architektúre (nutné povedať, že omnoho výraznejšej) bude výškovo na úrovni Nivy Tower. Tento development má byť korunou rozvoja štvrte Nové Nivy, ako nazval developer sériu svojich realizácií v oblasti, ktorá je súčasťou nového komerčného centra Bratislavy, teda nového downtownu.

Podľa HB Reavisu má ísť o vzorovú pracovnú lokalitu, ktorá má dosahovať výnimočné ekologické parametre, o vynikajúcej úrovni štvrte hovoria aj ostatní lokálni developeri. Na skutočne vysokú kvalitu územia je však potrebné zvýšiť úroveň dopravnej obsluhy v podobe vysokokapacitnej segregovanej verejnej dopravy, teda električky.

O možnosti výstavby električkovej trate na Mlynských nivách sa hovorí už dlhšie, doteraz však nezaznelo jasné stanovisko, či a kedy by sa mohla táto trať stať realitou. Podľa nepotvrdených informácií sa už touto témou zaoberal aj HB Reavis, dôležitý však bude najmä hlas Hlavného mesta. To viackrát slovami aktuálneho vedenia potvrdilo, že má záujem o rozvoj koľajovej dopravy v oblasti.

Doteraz publikované informácie nasvedčujú, že Bratislava skutočne spracúva štúdiu budúcnosti dopravy v downtowne, dokonca je výlučne pre túto tému vyčlenený odborník na Magistráte. Už počas tejto jesene by malo zaznieť stanovisko, ako ďalej s električkami v novom centre mesta. Týkať sa to má nielen konkrétnejšie spracovanej električky po Pribinovej a Košickej ulici, ale aj trate na Mlynských nivách.

Je zrejmé, že bez lepšej obsuhy verejnou dopravou je celá vízia Nových Nív, ale aj fungovania územia, dlhodobo neudržateľná. Od rozhodnutia mesta tak bude závisieť úspech nielen miestnych developmentov a developerov, ale aj Bratislavy ako takej: jej nové centrum sa musí stať životaschopnou, atraktívnou a dostupnou časťou mesta, nie anonymným kancelárskym dištriktom, dusiacim sa pod náporom automobilovej dopravy.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Fotografia z 6.10.2019
  • Fotografia z 6.10.2019
  • Fotografia z 6.10.2019
  • Fotografia z 3.10.2019
  • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube