YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.05.2020 11:10

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020

Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020

Informáciu o obnovení asanačných prác potvrdil pre TASR aj samotný investor. „V priebehu týždňa opäť privezieme všetku potrebnú techniku a postupne dokončíme rozoberanie celej budovy, ktorú sme ešte v marci stabilizovali a práce na nej prerušili,“ informoval HB Reavis. Aktivita sa na stavenisku skutočne rozbehla, búracie mechanizmy už začali demolovať aj druhý objekt, ktorý bizniscentrum pôvodne tvoril.

V blízkej dobe by tak mal zaniknúť posledný zvyšok fasády, orientovaný do Prievozskej ulice. Takisto by sa mala začať demolácia budovy od Turčianskej ulice, kde je už nejakú dobu uzavretý jeden z pruhov. Dokedy budú práce trvať, developer neprezradil. Pôvodne sa však odhadovalo, že asanácia bude ukončená vo februári, hoci v polke mesiaca bolo zrejmé, že sa daný termín nestíha. V tomto prípade očakávam, že by mohli byť práce ukončené do konca júna.

Nido

Demolácia Apollo Business Centra, ktoré bolo dokončené len v roku 2005, je dôsledkom kritických problémov so statikou, ktoré si vyžiadali jeho okamžité uzatvorenie a vyprázdnenie v roku 2015. Pôvodný developer HB Reavis sa k projektu vrátil a dlhšie hľadal nový spôsob jeho využitia. Nakoniec bolo rozhodnuté o nutnosti zbúrania budovy, keďže jej rekonštrukcia sa ukázala ako nereálna.

Developer tak prišiel s novým konceptom kancelárskeho komplexu, ktorý zároveň lepšie odráža aktuálne technologické a trhové požiadavky. Spustenie výstavby by malo byť teoreticky možné okamžite po ukončení búracích prác. Projekt už má k dispozícii stavebné povolenie.

 

Mechanizmy sa už pustili aj do druhého objektu, patriaceho k pôvodnému Apollu

 

Na mieste pôvodného bizniscentra má vzniknúť Nové Apollo, mohutná osempodlažná budova s centrálnym átriom a výrazným hlavným vchodom, nasmerovaným do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach.

Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom. K doplnkovým službám má patriť eventový priestor, HB Reavis sem chce priniesť aj svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub.

Architektonický koncept vypracovala britská kancelária Make Architects, ktorá už s developerom spolupracuje na masívnej schéme Agora v Budapešti. V prípade Nového Apolla bude výraz budovy moderný s miernymi odkazmi na industriálnu minulosť územia. Dlhé horizontálne pásy jednotlivých podlaží majú byť narušené vertikálnymi pásmi výťahových a schodiskových šachiet, architekti sa plánujú vrátiť aj k zaobleným rohom budovy v jej východnej časti.

Nové Apollo má údajne priniesť aj niekoľko benefitov pre mestskú časť, teda Ružinov. Onoho času starosta informoval, že s developerom uzavrel dohodu a vyvolaných investíciách v podobe vybudovania dodatočných parkovacích kapacít, segregovanej cyklotrasy alebo obnovy športovísk. Mimoriadne zaujímavou úlohou je však vytvorenie koncepcie nového profilu ulice Mlynské nivy, ktorá by sa mohla premeniť na príťažlivý moderný mestský bulvár. V hre je aj umiestnenie električky v stredovom páse, hoci podľa posledných náznakov sa preferuje variant vedenia trate po Prístavnej ulici.

Nové Apollo bude napriek tomu, že nejde o výškvú budovu, jedným z najväčších bizniscentier v Bratislave. Pre developera bude jeho naplnenie náročnou úlohou, kedže sa dnes len v novom bratislavskom downtowne budujú mimoriadne rozsiahle kancelárske kapacity. Otázny bude aj dosah pandémie koronavírusu COVID-19, ktorý okrem toho, že spomalil asanáciu a oddialil spustenie výstavby, môže prispieť aj k výraznejšej zmene trendov pri formovaní pracovného prostredia.

 

Doterajší koncept kancelárskych budov môže prejsť vplyvom pandémie zmenami. Zdroj: HB Reavis

 

Vo svete už prebieha aktívna diskusia, ako pandémia zmení budúcnosť pracovísk a zvlášť kancelárskych priestorov. Združovanie veľkého množstva pracovníkov, zvlášť v masívnych open-space kanceláriách, sa začína považovať za veľký problém, kedy sa k výhradám z nedostatku súkromia pridávajú aj zdravotné riziká. Problém by podľa viacerých zdrojov mohli mať aj co-workingové priestory, komunitné priestory v administratívnych centrách alebo niektoré bežné časti kancelárskej práce – najmä mítingy.

Za najhorúcejší trend sa považuje masívny nárast vplyvu práce z domu. Pandémia donútila mnohých pracovníkov preniesť svoje aktivity na doma, pričom viacero veľkých korporácií ráta s daným riešením na dlhé mesiace dopredu, hoci sa v našom prípade už opatrenia začínajú uvoľňovať. Ako jedna z možností do budúcna sa navrhuje zníženie potreby esenciálnej pracovnej sily na pôvodnom pracovisku, kým zvyšní zamestnanci budú prichádzať menej často a v menších skupinách.

Nakoniec sú tu ešte zmeny v samotnom dizajne kancelárskych priestorov. K prvým riešeniam má patriť určenie bezpečnostných odstupov medzi jednotlivými pracovnými stanicami, zvýšenie podielu bezdotykových aktivít (napríklad otváranie dverí, zadávanie podlažia vo výťahu a i.), rozšírenie chodieb a, samozrejme, oživenie formátu uzavretých kancelárií.

Je zrejmé, že všetky tieto aspekty radikálne zmenia dizajn kancelárskych komplexov, nielen vnútri, ale aj navonok, a budú mať dôsledky aj pre urbanizmus miest – za predpokladu, že skúsenosť z pandémie naozaj zatrasie svetovou spoločnosťou a neodznie po pár mesiacoch, keď sa uvoľnia opatrenia. Pre dnes bežne budované kancelárske kampusy, centrá s obrovskými otvorenými podlažiami a teoreticky aj výškové budovy, nehovoriac o ich developeroch, by to mohlo znamenať problém.

Výrazne sa to týka aj HB Reavisu, ktorý sa sústredí práve na kancelárie a nákupné centrá, teda tie sektory, ktoré zaznamenali v poslednom období zásadný otras. Výrazným spôsobom by to mohlo ovplyvniť firemné stratégie, keďže v prípade Bratislavy sa firma sústredí na budovanie masívnych kancelárskych komplexov, ktoré nezriedka využívajú centrá zdieľaných služieb. Tieto budú pandémiou mimoriadne zasiahnuté a ich budúcnosť sa aj v kontexte rozvoja umelej inteligencie nevidno veľmi pozitívne.

Napriek všetkým varovaniam si však nemyslím, že prichádza doba, kedy bude väčšina ľudí pracovať z domu a prestane výstavba veľkých administratívnych centier. Ako sa pre BBC vyjadrila Amanda Stanaway, architektka v austrálskej kancelárii Woods-Bagot (v Bratislave súťažili na návrh zástavby Yosaria Plaza), popri pracovnej výkonnosti sa opomína zásadný aspekt kancelárskej práce. „Áno, väčšina ľudí pracuje, aby zarábala peniaze, pracujeme však aj preto, lebo sa radi stretávame a tvoríme nápady a riešime problémy,“ vysvetľuje A. Stenaway. „To nám v posledných týždňoch chýbalo. Pocit prepojenosti je pre ľudskú rasu zásadný.“

Pri pohľade na ľudskú evolúciu sa skutočne ukazuje, že s rastom vyspelosti a komplexity ľudskej spoločnosti dochádzalo skôr k intenzívnejšiemu združovaniu. Aj také trendy, ako suburbanizácia, sa postupne obracajú, kým napríklad tzv. internetová revolúcia v 90-tych rokoch 20. storočia, kedy sa taktiež verilo, že moderné technológie zmenia tradičný model kancelárskej práce smerom k home-office, dopadla fiaskom. Hoci dnes je technológia niekde inde, základne ľudské charakteristiky prepísať nedokáže.

Pozorovať vývoj v najbližích mesiacoch tak bude mimoriadne zaujímavé. Impakt na ľudské správanie, ale aj podobu miest, môže byť obrovský. Tieto zmeny sa citeľne dotknú aj Bratislavy.

 

Pozrite si priebeh asanácie Apollo Business Centra vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Bodka za developmentom. HB Reavis dokončil Nové Apollo

17.02.2023 17:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava získala nové bizniscentrum, ktoré je asi najväčším projektom svojho druhu v meste. Nové Apollo, ktoré vzniklo na mieste neslávne známeho Apollo Business Center, tvorí nielen východnú bránu do biznisovej a komerčnej zóny Nové Nivy, ale na nejakú dobu aj bratislavskú bodku za developmentom zo strany stavebníka, spoločnosti HB Reavis.

Čítať viac

Veľká zmena u kľúčového developera. HB Reavis mení model podnikania

03.01.2023 10:38:44 Adrian Gubčo

V posledných týždňoch prenikali z kuloárov informácie o pripravovaných veľkých zmenách vnútri jednej z najvýznamnejších developerských spoločností HB Reavis. Firma dokončuje veľký administratívny projekt Nové Apollo, inak však v najbližšej dobe neplánovala v Bratislave rozbehnúť žiaden nový. Dnes je známe, prečo – firma úplne utlmuje svoje aktivity na Slovensku.

Čítať viac

Finálne leštenie najväčšieho bizniscentra. Nové Apollo je pred dokončením

10.12.2022 17:43:21 Adrian Gubčo

V Bratislave bude už čoskoro dokončený ďalší veľký projekt. Finálne práce prebiehajú na administratívnom komplexe Nové Apollo, tvoriacom východnú časť biznis zóny Nové Nivy. Developer HB Reavis tak prinesie na trh najväčšie bizniscentrum v meste. Po jeho otvorení nebude mať v metropole rozostavané nič iné – prvýkrát za mnoho rokov.

Čítať viac

Výnimočný projekt je pred dokončením. HB Reavis finišuje s Novým Apollom

06.10.2022 20:11:56 Adrian Gubčo

Najväčšou aktuálne rozostavanou samostatnou kancelárskou budovou v Bratislave je Nové Apollo od developera HB Reavis. Projekt, ktorý vzniká na mieste neslávne známeho Apollo Business Centra, po dokončení dotvorí východnú stranu komerčnej zóny Nové Nivy. Na objekte prebiehajú finálne práce, ktoré mu majú dodať „londýnsky charakter“.

Čítať viac

Nové Apollo: londýnsky štandard v Bratislave?

30.06.2022 09:30:38 Adrian Gubčo

Výstavba kancelárskeho komplexu Nové Apollo od developera HB Reavis sa pomaly chýli k záveru. V posledných týždňoch sa začala odhaľovať fasáda, začínajú sa realizovať prvé sadové úpravy a v interiéri boli prvé priestory odovzdané klientom, aby začali pracovať na ich zariadení. Developer sľubuje, že po dokončení poskytne budova londýnsky štandard architektúry. Čo to presne znamená?

Čítať viac

Nové Apollo je v štádiu hrubej stavby

08.03.2022 18:09:27 Adrian Gubčo

V tejto chvíli najväčší kancelársky development v Bratislave dosiahol významný míľnik: Nové Apollo od developera HB Reavis dosiahol štádium hrubej stavby. Dôležitý moment si stavebník spolu s generálnym zhotoviteľom, dodávateľmi a projekčným tímom pripomenul osadením glajchy na vrchole budovy. Výstavba medzičasom napreduje a dokončená by mohla byť do konca roka.

Čítať viac

Nové Apollo je pred dosiahnutím hrubej stavby, The Mill odhaľuje definitívnu podobu

20.12.2021 16:10:13 Adrian Gubčo

Na Mlynských nivách napreduje dvojica veľkých administratívnych projektov. Nové Apollo od developera HB Reavis je už takmer v štádiu hrubej stavby a budova začína získavať fasádu. Medzičasom, spoločnosť Immocap rozbieha výstavbu The Mill a odhaľuje definitívne vizualizácie. Táto časť mesta smeruje k premene na súčasť nového komerčného centra Bratislavy.

Čítať viac

Nové Apollo rastie, zvyšok Nových Nív na definitívnu podobu čaká

08.10.2021 16:03:17 Adrian Gubčo

Okrem otvorenia multifunkčného komplexu Nivy developer HB Reavis pracuje aj na ďalších projektoch. V realizačnej fáze je bizniscentrum Nové Apollo, ktoré postupne získava nadzemné podlažia. Opäť sa tak začína vypĺňať „diera“, ktorá vznikla po odstránení pôvodného Apolla. Pri ostatných plánoch zatiaľ HB Reavis mlčí, hoci krok po kroku sa pripravujú aj tie.

Čítať viac

Výstavba Nového Apolla postupuje, čoskoro začnú rásť nadzemné podlažia

25.05.2021 14:39:04 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval výstavbu projektu Nové Apollo len na začiatku tohto roka, napriek tomu už čoskoro ukončí realizáciu podzemných podlaží a pustí sa do výstavby nadzemných. Investorovi sa podarilo získať kľúčového nájomníka pre kancelársky komplex aj počas pandémie, čo je podnetom pre rýchlu realizáciu. Nové Apollo by malo byť dokončené na začiatku roka 2023.

Čítať viac

HB Reavis rozbehol výstavbu Nového Apolla, získal veľkého nájomníka

04.05.2021 16:42:07 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis odštartoval realizáciu veľkého kancelárskeho projektu Nové Apollo. Výstavbu spúšťa aj napriek aktuálnej pandémii koronavírusu COVID-19 a s tým súvisiacej neistote ohľadne budúcnosti pracovných priestorov. Investorovi sa však podarilo získať veľkého nájomníka z prostredia IT, ktorý by mal obsadiť väčšinu budovy.

Čítať viac

HB Reavis sa pripravuje na výstavbu Nového Apolla napriek pandémii

19.02.2021 17:11:11 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis patrí k spoločnostiam, ktoré boli pandémiou koronavírusu výrazne zasiahnuté. Preventívne opatrenia sa dotkli kľúčových častí biznisu firmy, teda výstavby a poskytovania administratívnych a retailových priestorov. Napriek neistote, developer pokračuje v príprave veľkého kancelárskeho komplexu Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Zánik Apollo Business Centra na fotografiách

27.07.2020 16:15:00 Adrian Gubčo

Keď sa v roku 2005 dokončilo Apollo Business Center, išlo o mimoriadnu udalosť: administratívny komplex od developera HB Reavis v lokalite Mlynské Nivy bol považovaný za príklad mestotvorného projektu, ktorý stál na začiatku novej generácie kancelárskych budov. Dnes, len 15 rokov od dokončenia, odchádza budova definitívne do minulosti.

Čítať viac

Bratislavský downtown sa bude rozširovať, treba sa na to pripraviť

14.07.2020 16:48:00 Adrian Gubčo

V najbližších mesiacoch sa v bratislavskom downtowne, resp. v časti štvrte Nivy medzi Páričkovou a Dunajom, dokončia ďalšie väčšie areály alebo výrazné časti nového centra mesta. S dobudovávaním už povolených alebo pripravovaných projektov sa ťažisko rozvoja začne presúvať na iné smery – predovšetkým na východ do zóny Mlynské Nivy – Západ. Chyby rozvoja prvej časti dowtownu už nemožno zopakovať.

Čítať viac

Apollo Business Center postupne zaniká, Nové Apollo má stavebné povolenie

18.02.2020 16:30:00 Adrian Gubčo

Kancelársky komplex Apollo Business Center, ktorý tvoril roky zásadnú súčasť štvrte Mlynské Nivy, sa stráca každým dňom. Developer HB Reavis postupuje v jeho asanácii potom, ako bola budova (resp. budovy) pred niekoľkými rokmi uzavretá kvôli problémom so statikou a na jej mieste bol naplánovaný nový projekt. Nové Apollo už má stavebné povolenie.

Čítať viac

Asanácia Apollo Business Centra sa naplno rozbieha + nové vizualizácie Nového Apolla

28.01.2020 10:18:00 Adrian Gubčo

Búracie práce na bývalom kancelárskom komplexe Apollo Business Center I sa v týchto dňoch naplno rozbiehajú. Kým vypratávanie budovy sa spustilo ešte na jeseň minulého roku, momentálne sa do budovy pustili už aj búracie mechanizmy, ktoré čoskoro pripravia plochu pre výstavbu administratívneho centra Nové Apollo.

Čítať viac

Nové Nivy z výšky

18.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis, ktorý je v súčasnosti už významným európskym hráčom na poli kancelárskych nehnuteľností, vznikol ako spoločnosť, ktorá postupne budovala jednotlivé projekty na bratislavských Nivách. S rastom korporácie sa však zväčšil aj rozsah developmentu, ktorý dnes pod názvom Nové Nivy mení celú štvrť. Najväčšie zásahy už získavajú finálnu podobu.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje novú podobu Nového Apolla

30.09.2019 14:10:23 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis napreduje v príprave svojho najnovšieho bratislavského kancelárskeho developmentu – Nové Apollo začne už čoskoro rásť na mieste zbúraného Apollo Business Centra, pričom prvé práce sa už začali. Okrem toho spoločnosť predstavila aj aktualizované vizualizácie kancelárskej budovy, ktorá bude patriť k najväčším v Bratislave.

Čítať viac

Búranie Apollo Business Centra sa začne už o niekoľko dní

10.09.2019 13:10:00 Adrian Gubčo

Neslávne známy administratívny komplex Apollo Business Center bude už čoskoro minulosťou. Asanácia budovy sa začne 16. septembra, po jej zániku vyrastie na jej mieste Nové Apollo od developera HB Reavis. O novinke informovala mestská časť Bratislava – Ružinov.

Čítať viac

Nové Apollo má územné rozhodnutie

27.06.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Výstavba ďalšieho veľkého administratívneho komplexu v zóne Nové Nivy – Nové Apollo – je bližšie. Mestská časť Ružinov vydala k projektu od developera HB Reavis územné rozhodnutie. Development vyrastie na mieste niekoľko rokov uzavretého Apollo Business Center, ktoré bolo vyprázdnené kvôli statickým problémom.

Čítať viac

HB Reavis má búracie povolenie na Apollo Business Center

06.02.2019 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis má k vydané búracie povolenie k asanácii kancelárskeho komplexu Apollo Business Center, tvoriacom východný okraj rozsiahlej administratívnej zóny, ktorú táto spoločnosť buduje v lokalite Nivy, teda v novom bratislavskom downtowne. Povolenie vydala mestská časť Ružinov, v tejto chvíli ešte musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čítať viac

HB Reavis odhaľuje nové Apollo

29.05.2018 13:32:00 Adrian Gubčo

Po prvých vizualizáciách nového Apollo Business Center, ktoré ste videli na tejto stránke, ako aj zverejnení dokumentácie EIA, pristúpil developer HB Reavis k zverejneniu prvých podrobnejších informácii o kancelárskej budove, ktorá nahradí pôvodnú, zatvorenú kvôli narušenej statike. Výstavba nového projektu by sa mala naštartovať koncom roka 2019.

Čítať viac

Prvé vizualizácie nového Apollo Business Centra odhalené

10.05.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Developer HB Reavis sa pripravuje na skoré odhalenie administratívneho projektu New Apollo, ktoré vznikne na mieste pôvodného Apollo Business Center, ktorá bolo uzavreté kvôli narušenej statike. Prvé vizualizácie sa objavili na kancelárskych realitných portáloch.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube