Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 29.05.2020 11:10

Práce na búraní Apollo Business Center opäť pokračujú

Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla viacero developerov a projektov. Asi najznámejším z nich je HB Reavis, ktorý pripravuje výstavbu kancelárskeho kompexu Nové Apollo. Ešte predtým musí zrovnať so zemou pôvodné Apollo Business Center, ktorého asanácia bola v uplynulých týždňoch pozastavená. Búranie sa však teraz opäťť spúšťa.

Article Big

Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020

Informáciu o obnovení asanačných prác potvrdil pre TASR aj samotný investor. „V priebehu týždňa opäť privezieme všetku potrebnú techniku a postupne dokončíme rozoberanie celej budovy, ktorú sme ešte v marci stabilizovali a práce na nej prerušili,“ informoval HB Reavis. Aktivita sa na stavenisku skutočne rozbehla, búracie mechanizmy už začali demolovať aj druhý objekt, ktorý bizniscentrum pôvodne tvoril.

V blízkej dobe by tak mal zaniknúť posledný zvyšok fasády, orientovaný do Prievozskej ulice. Takisto by sa mala začať demolácia budovy od Turčianskej ulice, kde je už nejakú dobu uzavretý jeden z pruhov. Dokedy budú práce trvať, developer neprezradil. Pôvodne sa však odhadovalo, že asanácia bude ukončená vo februári, hoci v polke mesiaca bolo zrejmé, že sa daný termín nestíha. V tomto prípade očakávam, že by mohli byť práce ukončené do konca júna.

Advertising

Demolácia Apollo Business Centra, ktoré bolo dokončené len v roku 2005, je dôsledkom kritických problémov so statikou, ktoré si vyžiadali jeho okamžité uzatvorenie a vyprázdnenie v roku 2015. Pôvodný developer HB Reavis sa k projektu vrátil a dlhšie hľadal nový spôsob jeho využitia. Nakoniec bolo rozhodnuté o nutnosti zbúrania budovy, keďže jej rekonštrukcia sa ukázala ako nereálna.

Developer tak prišiel s novým konceptom kancelárskeho komplexu, ktorý zároveň lepšie odráža aktuálne technologické a trhové požiadavky. Spustenie výstavby by malo byť teoreticky možné okamžite po ukončení búracích prác. Projekt už má k dispozícii stavebné povolenie.

 

Mechanizmy sa už pustili aj do druhého objektu, patriaceho k pôvodnému Apollu

 

Na mieste pôvodného bizniscentra má vzniknúť Nové Apollo, mohutná osempodlažná budova s centrálnym átriom a výrazným hlavným vchodom, nasmerovaným do Prievozskej ulice smerom k Nivy Tower. Komplex bude poskytovať 48.472 metrov štvorcových kancelárií, 3.647 metrov štvorcových retailu a 484 parkovacích miest v troch podzemných podlažiach.

Špecifikami Nového Apolla má byť najväčšia plocha na podlaží (floorplate) v rámci strednej Európy, alebo „bike hub“ s cyklokaviarňou, obchodom, požičovňou a servisom. K doplnkovým službám má patriť eventový priestor, HB Reavis sem chce priniesť aj svoje kancelárske koncepty, napríklad QUBES, v rámci ktorých poskytuje plug-in kancelárie so servisom, alebo HubHub.

Architektonický koncept vypracovala britská kancelária Make Architects, ktorá už s developerom spolupracuje na masívnej schéme Agora v Budapešti. V prípade Nového Apolla bude výraz budovy moderný s miernymi odkazmi na industriálnu minulosť územia. Dlhé horizontálne pásy jednotlivých podlaží majú byť narušené vertikálnymi pásmi výťahových a schodiskových šachiet, architekti sa plánujú vrátiť aj k zaobleným rohom budovy v jej východnej časti.

Nové Apollo má údajne priniesť aj niekoľko benefitov pre mestskú časť, teda Ružinov. Onoho času starosta informoval, že s developerom uzavrel dohodu a vyvolaných investíciách v podobe vybudovania dodatočných parkovacích kapacít, segregovanej cyklotrasy alebo obnovy športovísk. Mimoriadne zaujímavou úlohou je však vytvorenie koncepcie nového profilu ulice Mlynské nivy, ktorá by sa mohla premeniť na príťažlivý moderný mestský bulvár. V hre je aj umiestnenie električky v stredovom páse, hoci podľa posledných náznakov sa preferuje variant vedenia trate po Prístavnej ulici.

Nové Apollo bude napriek tomu, že nejde o výškvú budovu, jedným z najväčších bizniscentier v Bratislave. Pre developera bude jeho naplnenie náročnou úlohou, kedže sa dnes len v novom bratislavskom downtowne budujú mimoriadne rozsiahle kancelárske kapacity. Otázny bude aj dosah pandémie koronavírusu COVID-19, ktorý okrem toho, že spomalil asanáciu a oddialil spustenie výstavby, môže prispieť aj k výraznejšej zmene trendov pri formovaní pracovného prostredia.

 

Doterajší koncept kancelárskych budov môže prejsť vplyvom pandémie zmenami. Zdroj: HB Reavis

 

Vo svete už prebieha aktívna diskusia, ako pandémia zmení budúcnosť pracovísk a zvlášť kancelárskych priestorov. Združovanie veľkého množstva pracovníkov, zvlášť v masívnych open-space kanceláriách, sa začína považovať za veľký problém, kedy sa k výhradám z nedostatku súkromia pridávajú aj zdravotné riziká. Problém by podľa viacerých zdrojov mohli mať aj co-workingové priestory, komunitné priestory v administratívnych centrách alebo niektoré bežné časti kancelárskej práce – najmä mítingy.

Za najhorúcejší trend sa považuje masívny nárast vplyvu práce z domu. Pandémia donútila mnohých pracovníkov preniesť svoje aktivity na doma, pričom viacero veľkých korporácií ráta s daným riešením na dlhé mesiace dopredu, hoci sa v našom prípade už opatrenia začínajú uvoľňovať. Ako jedna z možností do budúcna sa navrhuje zníženie potreby esenciálnej pracovnej sily na pôvodnom pracovisku, kým zvyšní zamestnanci budú prichádzať menej často a v menších skupinách.

Nakoniec sú tu ešte zmeny v samotnom dizajne kancelárskych priestorov. K prvým riešeniam má patriť určenie bezpečnostných odstupov medzi jednotlivými pracovnými stanicami, zvýšenie podielu bezdotykových aktivít (napríklad otváranie dverí, zadávanie podlažia vo výťahu a i.), rozšírenie chodieb a, samozrejme, oživenie formátu uzavretých kancelárií.

Je zrejmé, že všetky tieto aspekty radikálne zmenia dizajn kancelárskych komplexov, nielen vnútri, ale aj navonok, a budú mať dôsledky aj pre urbanizmus miest – za predpokladu, že skúsenosť z pandémie naozaj zatrasie svetovou spoločnosťou a neodznie po pár mesiacoch, keď sa uvoľnia opatrenia. Pre dnes bežne budované kancelárske kampusy, centrá s obrovskými otvorenými podlažiami a teoreticky aj výškové budovy, nehovoriac o ich developeroch, by to mohlo znamenať problém.

Výrazne sa to týka aj HB Reavisu, ktorý sa sústredí práve na kancelárie a nákupné centrá, teda tie sektory, ktoré zaznamenali v poslednom období zásadný otras. Výrazným spôsobom by to mohlo ovplyvniť firemné stratégie, keďže v prípade Bratislavy sa firma sústredí na budovanie masívnych kancelárskych komplexov, ktoré nezriedka využívajú centrá zdieľaných služieb. Tieto budú pandémiou mimoriadne zasiahnuté a ich budúcnosť sa aj v kontexte rozvoja umelej inteligencie nevidno veľmi pozitívne.

Napriek všetkým varovaniam si však nemyslím, že prichádza doba, kedy bude väčšina ľudí pracovať z domu a prestane výstavba veľkých administratívnych centier. Ako sa pre BBC vyjadrila Amanda Stanaway, architektka v austrálskej kancelárii Woods-Bagot (v Bratislave súťažili na návrh zástavby Yosaria Plaza), popri pracovnej výkonnosti sa opomína zásadný aspekt kancelárskej práce. „Áno, väčšina ľudí pracuje, aby zarábala peniaze, pracujeme však aj preto, lebo sa radi stretávame a tvoríme nápady a riešime problémy,“ vysvetľuje A. Stenaway. „To nám v posledných týždňoch chýbalo. Pocit prepojenosti je pre ľudskú rasu zásadný.“

Pri pohľade na ľudskú evolúciu sa skutočne ukazuje, že s rastom vyspelosti a komplexity ľudskej spoločnosti dochádzalo skôr k intenzívnejšiemu združovaniu. Aj také trendy, ako suburbanizácia, sa postupne obracajú, kým napríklad tzv. internetová revolúcia v 90-tych rokoch 20. storočia, kedy sa taktiež verilo, že moderné technológie zmenia tradičný model kancelárskej práce smerom k home-office, dopadla fiaskom. Hoci dnes je technológia niekde inde, základne ľudské charakteristiky prepísať nedokáže.

Pozorovať vývoj v najbližích mesiacoch tak bude mimoriadne zaujímavé. Impakt na ľudské správanie, ale aj podobu miest, môže byť obrovský. Tieto zmeny sa citeľne dotknú aj Bratislavy.

 

Pozrite si priebeh asanácie Apollo Business Centra vo fotoalbumoch

Galéria

  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Asanácia Apollo Business Centra, fotografia z 29.5.2020
  • Zdroj: HB Reavis

Súvisiace články

Nové Nivy získali certifikát udržateľnosti

19.10.2020 12:22:00 Adrian Gubčo

Vznikajúca zóna Nové Nivy je jednou z najudržateľnejších nových štvrtí v Európe aj na svete. Aspoň to tvrdí developer HB Reavis, odkazujúc na udelenie certifikátu BREEAM Communities International na úrovni Excellent. Silnými stránkami má byť environmentálny a spoločenský dosah na blízke okolie. Z celomestského hľadiska nie je ale toto hodnotenie celkom presné.

Čítať viac

Nové Apollo rozšíri kapacitu parkovacích miest

09.10.2020 12:12:12 Adrian Gubčo

HB Reavis sa už dlhšie pripravuje na vybudovanie kancelárskeho komplexu Nové Apollo. Hoci sa očakávalo, že sa stavebné práce spustia okamžite po odstránení pôvodného Apollo Business Centra, výstavba sa pravdepodobne o nejaký čas odsunie – developer totiž pripravuje radikálny nárast počtu parkovacích miest, čo je predmetom nového schvaľovania.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Pozrieť viac

YouTube