Author photoAdrian Gubčo 27.04.2023 11:46

Najmodernejšia nemocnica na Slovensku? Nemocnica Rázsochy odhaľuje podobu

Len pred necelým mesiacom bola otvorené dosiaľ najmodernejšie zdravotnícke zariadenie na Slovensku, Nemocnica Bory. Do budúcna ju však má vystriedať ešte väčšia a modernejšia – Univerzitná nemocnica Bratislava - Rázsochy. Štátne zariadenie má byť špičkovou koncovou nemocnicou a jednou z vrcholných investícií na Slovensku. Odhalené boli jej vizualizácie.

Zdroj: Mochly-Eldar Architects

Zdroj: Mochly-Eldar Architects

Nemocnica má vzniknúť v Lamači, v lokalite Rázsochy. Nejde o nový zámer – zdravotnícky komplex tu mal stáť už desiatky rokov. Výhodami malo byť napojenie na diaľnicu a blízkosť zeleného prírodného prostredia Malých Karpát.

Začiatky pôvodného projektu sa tak datujú do roku 1982, kedy bola spracovaná projektová dokumentácia na novú nemocnicu a o tri roky neskôr aj schválená. Dlhoočakávané stavebné povolenie získala nemocnica v roku 1987, kedy sa začali prvé stavebné práce. Tie však boli začiatkom 90. rokov utlmené a nakoniec aj zastavené pre zrušenie financovania v roku 2000. Projekt bol vtedy v štádiu hrubej stavby.

Táto bola zbúraná na konci minulého desaťročia s víziou výstavby novej nemocnice – hoci na stole nebol ešte žiaden nový a konkrétny koncept. Až v roku 2022 sa projekt nového zdravotníckeho zariadenia, ktoré bude stáť na mieste bývalého skeletu, výraznejšie posunul vpred. Výstavbu nemocnice na Rázsochách schválila vláda Slovenskej republiky, pričom hrubá stavba mala byť financovaná z Plánu obnovy a odolnosti.

Galéria

  • Zdroj: Mochly-Eldar Architects
  • Zdroj: Mochly-Eldar Architects
  • Koordinačná situácia. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR / EIA
  • Umiestenie navrhovanej činnosti. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR / EIA
  • Skelet nemocnice Rázsochy. Zdroj: Google Maps
  • Búranie skeletu pôvodnej nemocnice Rázsochy. Zdroj: TASR

V lete minulého roka sa taktiež konečne určilo, kto komplex navrhne. Zhotoviteľom projektovej dokumentácie sa stala skupina dodávateľov, tvorená spoločnosťami Amberg Engineering Slovakia a CED Consulting. Za konzultanta pre tvorbu urbanisticko-architektonického konceptu si spoločnosti vybrali izraelskú firmu Assuta. Táto oslovila taktiež izraelskú firmu Mochly-Eldar Architects, ktorá sa špecializuje na tento typ projektov.

Ministerstvo zdravotníctva teraz odhalilo vizualizácie možnej podoby budúcich Rázsoch. Ako píšu architekti, zverejnená vízia ráta s vytvorením medicínskeho centra, doplneného o akademickú budovu, infraštruktúru či parkovisko, obsahujúcu 685 postelí a výhľadovo 500 ďalších. Nachádzať by sa tu malo 17 oddelení (v Boroch ich je 8, resp. 6 programov), 24 operačných miestností (Bory ich majú 14) a kliniky.

Vizualizácie korešpondujú s dokumentáciou, ktorá bola na začiatku roka predložená na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Tá približuje, že nemocnica bude tvorená základňou, z ktorej budú vyrastať dve veže v pôdorysnom tvare písmena H. Objekt nemocnice bude mať štyri podzemné a sedem nadzemných podlaží. Na strešnej konštrukcii juhovýchodnej veže bude vybudovaný vyvýšený heliport pre urgentný príjem.

Známe sú aj detaily umiestnenia jednotlivých funkcií. Na štvrtom a treťom podzemnom podlaží budú umiestnené sklady, archívy, kuchyne či logistické miestnosti. Na druhom sa bude nachádzať hydroterapia, kaplnka, hyperbarická komora, komerčné priestory, lobby, RTG alebo pohotovosť, ale aj parkovanie. Prvé podzemné podlažie bude tvorené úrazovou klinikou, urológiou, administratívou, hlavnou jednotkou intenzívnej starostlivosti či neurológiou alebo neurochirurgiou.

Na prvom nadzemnom podlaží sa bude nachádzať vstupné lobby, interné oddelenie, denná starostlivosť, mamografia, fyzioterapeut, krčné oddelenie alebo gastroentrológia. Druhé nadzemné podlažie bude tvoriť pôrodnícke oddelenie, eonatálna jednotka intenzívnej starostlivosti, očné, nosné, krčné oddelenie, verejná jedáleň i jedáleň pre personál. Tretie až šieste podlažie bude tvorené lôžkovou časťou a najvyššie siedme v zámere nie je definované. Celkovo však bude objekt nemocnice disponovať rozlohou vyše 155-tisíc metrov štvorcových.

Akademická budova bude pozostávať z 5 suterénov a 6 nadzemných podlaží. Stavba je riešená ako celok orientovaný kolmo na objekt nemocnice, pričom oba objekty budú prepojené „komunikačným tunelom" prístupným z tretieho nadzemného podlažia. Podzemné priestory budú tvorené zväčša parkoviskami a strojovňami. Nadzemné podlažia budú obsahovať počítačové miestnosti, administratívne priestory, učebne, posluchárne, biotechnologické či laboratórne centrum a pracoviská. Celkovo tak pôjde o rozlohu vyše 44-tisíc metrov štvorcových.

Z aktuálnej tlačovej konferencie vyplývajú určité úpravy oproti pôvodne prezentovanému zámeru. Počet lôžok by sa mal zvýšiť na 802 lôžok. Aj naďalej sa počíta s cenou hrubej stavby vo výške 281 miliónov eur. Vláda však už po novom pripúšťa, že realizácia hrubej stavby do polovice roka 2026 sa nemusí stihnúť – a peniaze bude potrebné hľadať inde.

 

Zdroj: Mochly-Eldar Architects

 

Práve v tom je kameň úrazu celého zámeru novej nemocnice. Obrovský projekt takéhoto rozsahu stojí enormné peniaze, ktoré malo Slovensko získať z Fondu obnovy. Tieto je však potrebné preinvestovať do polovice roka 2026, inak na nemocnicu nepôjde z externých zdrojov ani cent. Pre Slovensko pôjde o mimoriadnu finančnú záťaž – okrem ceny za hrubú stavbu treba pripočítať ešte ďalšie stovky miliónov na vybavenie.

Projekt dnes vykazuje výrazné meškanie. Toto sa údajne zmenšilo, ale stále existujú mimoriadne pochybnosti o tom, či je do roku 2026 štát schopný stavbu vôbec rozostavať. Dočasne poverený premiér Eduard Heger pripúšťa, že v tomto prípade má aj plán B a C, no zatiaľ sa vízia, že Rázsochy sa postavia z plánu obnovy, nemení. Neuvažuje sa ani nad zmenou lokality, čo preferuje strana SaS.

Vláda v stredu schválila aktualizáciu plánu obnovy, v rámci ktorej sa posúvajú niektoré míľniky. Podľa ministerstva zdravotníctva nie je vylúčené, že sa bude meniť aj míľnik dostavby Rázsoch. Dnes sa predpokladá, že úplné dokončenie nemocnice nastane v roku 2029. Okrem tejto nemocnice sa majú komplexne zrekonštruovať nemocnice v Ružinove či Petržalke.

Opozícia kritizuje vládu, že jej plány sú nereálne. V tomto ohľade možno súhlasiť. Od začiatku posudzovania EIA či zverejnenia vizualizácií po spustenie výstavby je ešte veľmi dlhá cesta – hoci niekde treba začať. Fakt, že konkrétny projekt novej koncovej nemocnice na Rázsochách nebol už dávno pripravený, aby sa dal realizovať okamžite po obdržaní financií, je však zodpovednosťou všetkých doterajších vlád.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube