Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 09.08.2017 08:00

Výstavba Národného futbalového štadióna napreduje

Na stavenisku s aktuálne najväčším počtom žeriavov v Bratislave rýchlo napreduje výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ). Komplex bude okrem športovej funkcie obsahovať aj komerčné časti, ktoré budú ešte výraznejšie.

Article Big

Čo sa týka športovej časti, zreteľne už rastú tribúny, predovšetkým západná a východná, kde sú vybudované spodné úrovne najbližšie k budúcej hracej ploche, kde je zatiaľ depónia materiálu, postupne sa buduje aj severná.

Okrem športovej časti sa aktívne pracuje aj na ostatných častiach komplexu, predovšetkým na bytovom dome s výškovou časťou viditeľnou od Bajkalskej ulice, postupne vzniká nákupná pasáž a ďalšia výšková budova administratívy v juhozápadnom rohu štadióna už má vybudované základy. Developujúca spoločnosť NFŠ, a.s., pracuje vo vysokom tempe, aby stihla projekt dokončiť do konca roku 2018. 

Po dokončení tak bude okrem štadióna s kapacitou 22.500 divákov areál obsahovať nákupné centrum, rezidenčnú časť s 334 bytmi a 20-podlažnú administratívnu vežu, nazvanú Tower 5, s 19.600 metrami štvorcovými prenajímateľnej plochy.

Pozemok po niekdajšom stánku futbalového Slovana sa premení na obrovskú komerčnú zónu, z ktorej jeho majiteľ vyťaží maximum možného a zatlačí slávnu futbalovú históriu, spojenú s týmto priestorom, úplne do úzadia. Celkovému vyzneniu nepomôže ani mizerná architektonická úroveň, za ktorou stojí štúdio Expoline architekta Karola Kállaya ml. Podstatnú časť financií potrebných pre výstavbu zabezpečuje štát, ktorý poskytol dotáciu 27 milión eur.

Národný futbalový štadión sa veľmi pravdepodobne po dokončení stane národnou futbalovou hanbou, financovanou čiastočne z verejných zdrojov. Pôjde o memento, ktoré by nás malo upozorniť na to, aby sa veľké štátne zákazky realizovali s povinnou architektonickou súťažou, nielen so súťažou na zhotoviteľa.

 

Fotografie z 29.7.2017.

Galéria

  • Zdroj: NFŠ, a.s.

Súvisiace články

Národný futbalový štadión je skolaudovaný

04.12.2019 15:22:00 Adrian Gubčo

Výstavba Národného futbalového štadióna na Tehelnom poli v Novom Meste je konečne ukončená. Štadión bol v predčasom užívaní už takmer rok, hoci počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov ešte prebiehali dokončovacie práce. Projekt je spojený s viacerými kontroverziami a s výrazným predražením.

Čítať viac

Tower 5 a Byty Tehelné Pole sú pred dokončením

29.10.2019 11:25:00 Adrian Gubčo

Komplex Národného futbalového štadiónu, zahŕňajúci okrem športového stánku aj kancelársku budovu a rezidenčný súbor, bol s veľkou slávou otváraný už v marci 2019, s prísľubom, že do jesene bude celý development dokončený. Či sa to podarí dodržať, je otázne, navonok sa však zdá, že rezidenčná časť je už pripravená na kolaudáciu, kým kancelárska si ešte nejakú dobu počká.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube