Author photoAdrian Gubčo 22.10.2019 09:15

Metropolitan Star spúšťa predaj bytov a odhaľuje finálny výzor

Projekt Metropolitan Star na Námestí 1. mája je vo výstavbe už nejakú dobu, až donedávna však neboli známe informácie o definitívnom počte bytov, dátume spustenia predaja a v podstate ani finálny vzhľad developmentu. Developer Archikód však medzičasom spustil oficiálnu webstránku polyfunkčného súboru, ktorý vyplní zásadnú prieluku v centrálnej časti Bratislavy.

Zdroj: Archikód

Zdroj: Archikód

Metropolitan Star alebo kedysi Palác Hviezda patrí k starým projektom, ktoré boli prvýkrát predstavené ešte v predkrízovom období. Vtedy sa predpokladalo, že výstavba bude ukončená v roku 2010, v realite sa však o desaťročie posunula. Potrebný bol vstup nového developera, ktorým je zmieňovaný Archikód.

Ten pokračuje v pôvodnej vízii projektu, ktorý bol načrtnutý architektom Ľubomírom Závodným. Na dlhom a úzkom pozemku medzi Námestím 1. mája a Banskobystrickou ulicou tak vznikne stavebný súbor pozostávajúci z kancelárskeho objektu od námestia, apartmánového domu v strednom trakte a bytového domu od Banskobystrickej. V minulosti sa hovorilo o obnove kedysi populárneho kina Hviezda, údajne by sa malo realizovať aj v súčasnom projekte. 

Bytový dom bude mať osem podlaží a bude obsahovať 20 bytov, v ponuke je ich zatiaľ 15. Tie sú rovnomerne rozdelené na 5 dvojizbových, 5 troj- a 5 štvorizbových rezidencií. Tie sa prezentujú vysokým štandardom, ku ktorému patrí podlahové vykurovanie, predpríprava na klimatizáciu alebo hliníkové okná. Väčšie byty budú preplávajúce. Dispozície sú príjemné v prípade dvojizbových a v princípe aj trojizbových bytov, pri exkluzívnych štvorizbákoch by však mohli byť lepšie.

Developer cenník nezverejnil, cenová úroveň ani predajnosť tak nie je známa. Projekt však možno zaradiť medzi luxusné, čo znamená, že ceny za meter štvorcový môžu pokojne atakovať úroveň 4-tisíc eur za meter štvorcový. Vôbec žiadne informácie nie sú zverejnené v prípade piatich bytov na dvoch najvyšších podlažiach, ktoré sú ustúpené, čím vzniká priestor pre terasy s výhľadom na Prezidentskú záhradu a Slavín. Ide pravdepodobne o bývanie pre exkluzívnych klientov.

Detaily neboli doteraz zverejnené ani v prípade apartmánového domu či kancelárskeho objektu. Staršie materiály však uvádzajú, že vzniknúť by tu malo približne 7,1-tisíc metrov štvorcových kancelárskej plochy a takmer tisíc metrov štvorcových retailu (plus zmieňované kino, ktoré bude v parteri administratívnej budovy). Počet apartmánov možno na základe vizualizácie odhadnúť na 28. Pasáž, ktorá by prepájala Námestie 1. mája a Banskobystrickú ulicu, podľa všetkého v rámci tohto projektu nevznikne (hoci by sa mohla nachádzať v susednom developmente Kesselbauer od Proxenty).

Archikód, ktorý je spojený s architektonickou kanceláriou Petra Vavricu, projekt najprv prezentoval ako tamer zhodnú kópiu návrhu Ľubomíra Závodného, aktuálne materiály však už nasvedčujú o racionalizácii. Kancelársky objekt zo strany námestia už nebude charakteristický meniacimi sa uhlami jednotlivých podlaží voči stavebnej čiare, tento prvok ostal zachovaný len na druhom najvyššom podlaží (z deviatich). Zvyšok fasády je mierne vysunutý v smere do centra. Dvorové fasády sú veľmi jednoduché, objekt s fasádou obrátenou do Prezidentskej záhrady ostáva na vcelku dobrej úrovni, hoci by prospeli ušľachtilejšie materiály.

Výstavba aktuálne rýchlo napreduje, v prípade kancelárskeho objektu by už mala byť na úrovni tretieho nadzemného podlažia, čím začína dotvárať domoradie severnej strany Námestia 1. mája. V realizácii sú aj zvyšné objekty. Dokončenie možno predbežne očakávať v máji 2021.

 

Rezidenčná budova. Zdroj: Archikód

 

Metropolitan Star tak už čoskoro nahradí bývalú dlhoročnú prieluku, kde sa nachádzalo – v susedstve Prezidentskej záhrady a úplného centra mesta – prašné parkovisko. Dané využitie pozemku bolo hanbou Bratislavy, jeho zastavanie je tak veľmi správne.

Samozrejme, je možné pochybovať o architektúre alebo o zmenách v projekte, stále však ide o vhodnú formu zástavby, ktorá prináša do lokality bývanie, čo je v centre dôležitá funkcia, ale aj pracoviská, obchodné priestory a azda aj kino, čím táto časť mesta ešte viac ožije. Námestie 1. mája je síce rušné, takýto typ projektu mu však v ničom neublíži.

Situácia v území sa ešte zlepší, keď bude dobudovaný aj susedný projekt Kesselbauer spoločne s Vilou Bielou od Proxenty, čím sa definitívne zacelia diery v rámci Námestia 1. mája a viacmenej aj Banskobystickej ulice, čím bude celý mestský blok stavebne takmer ukončený. Nasledovať musí revitalizácia verejného priestranstva.

V tomto smere som už viackrát písal o zámere rekonštrukcie Kollárovho námestia. Od naposledy publikovaných informácií týkajúcich sa boja o výstavbu podzemnej garáže pod námestím je však o zámere ticho. Stále platí, že Hlavné mesto má záujem transformovať dopravu v území v podobe zobojsmernenia Jánskej ulice a rozšírenia pešej časti na západnej strane Kollárovho námestia. Kedy by tomu mohlo byť, známe nie je, hoci primátor Hlavného mesta avizoval, že v dohľadnom čase mesto vyhlási architektonickú súťaž na celé námestie. Ak však bude situáciu naďalej komplikovať spor o garáže, alebo skôr o stromy nad nimi, môže to istú dobu trvať.

Revitalizácia zásadného mestského priestoru, ktorý by mohol rozšíriť časti mesta určené peším a prepojiť viaceré zásadné priestranstvá, tak stojí na odpore niekoľkých ľudí, ktorí odmietajú diskutovať o akýchkoľvek alternatívach. Nepochybne konajú v dobrej viere, že pomáhajú Bratislavu zlepšovať, opak je však pravdou: ak chceme lepší verejný priestor, je nutné podstúpiť určité „obete“. A tie sa netýkajú len utlmovania automobilovej dopravy, s čím mnohí aktivisti nadšene a nekriticky súhlasia, ale v určitých prípadoch aj výrubu niekoľkých stromov či drevín.

Dôležitý je v tomto smere výsledok. A tým môže bť lepšie námestie, ktoré sa stane jadrom spoločenského života, dopravne utlmené okolité ulice, čistý priestor, bezpečné chodníky a vyššia úroveň pešieho a cyklistického pohybu. A to stojí aj za zánik pár stromov, ktoré budú viac než adekvátne nahradené.

 

Pozrite si práce na pozemku vo fotogalérii.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Archikód
  • Zdroj: Archikód
  • Zdroj: Archikód
  • Zdroj: Archikód
  • Zdroj: Archikód

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube