Author photoAdrian Gubčo 11.05.2021 13:22

Rozvoj Lužnej ulice pokračuje ďalšími etapami

Sever Petržalky v okolí Lužnej, Bosákovej a Šustekovej patrí k najviac sa meniacim lokalitám tejto mestskej časti. Už dve desaťročia prebieha postupná transformácia niekdajšieho brownfieldu na obytnú zástavbu. Stavebný rozvoj bude prebiehať ešte niekoľko rokov – investor Vodotika – MG totiž pridáva nové a nové etapy, ktoré dotvoria blokovú zástavbu v oblasti.

V. a VI. etapa. Zdroj: GDA Group

V. a VI. etapa. Zdroj: GDA Group

Developer zónu nebuduje naraz, ale postupne pridáva jeden dom za druhým. Každá etapa je tým trochu odlišná od predchádzajúcej, hoci inak nesú podobné znaky. Fakt, že za celou zónou stojí v jediný investor, je jednoznačne viditeľný. Domy začínajú spoluvytvárať takmer až blokovú zástavbu, vyznačujú sa aktívnym parterom, Vodotika – MG investuje aj do vzhľadu verejného priestoru a umenia, hoci do veľkej miery skrytého za parkovacími miestami. „Parkovacia anarchia“, ktorá ešte stále charakterizuje veľkú časť Petržalky, tu však nenastáva.

Do tohto momentu znie koncepcia developmentu ako ideálna, nanešťastie sa však pri hodnotení zóny nemožno zastaviť pri architektúre jednotlivých domov. Ide v podstate o banálne bytovky, typické sú však divokou farebnosťou. Štvrť nepôsobí ani trochu hravo či živo. Niektoré domy vyzerajú zvlášť zle, keď kombinujú všetky farby dúhy alebo rozličné materiály v parteri a na fasáde. Je to škoda, lebo by nebolo treba veľa, aby tu vznikala jedna z najlepších nových štvrtí v Bratislave.

V tejto chvíli sú rozostavané dve etapy projektu, z toho jeden je už vo vysokom štádiu realizácie. Pri Lužnej 4C bolo očividne ambíciou posunúť kvalitu trochu vyššie – dom už disponuje keramickou fasádou, vzniknúť tu má akási piazzeta a povrchového parkovania je menej. Budova však pôsobí ako anachronizmus s vysunutým rizalitom, na ktorého vrchole je dokonca akýsi tympanón. V kombinácii s balkónmi a úzkymi oknami nepôsobí výsledok vôbec dobre. Na druhej strane, kupujúcich to nezastavilo: predaných je všetkých 74 bytov a apartmánov aj osem obchodných priestorov.

Ďalšia rozostavaná etapa sa nachádza na Bosákovej ulici. Stavebná jama bola vybudovaná už v prvej polovici minulého roka, v tejto chvíli sa buduje prvé podzemné podlažie (z troch). Oficiálny web spustený nebol a je otázne, či nejaký vôbec vznikne – všetko totiž nasvedčuje tomu, že investorovi sa darí úspešne vypredávať aj túto etapu. Hoci mi zástupkyňa developera odmietla prezradiť viac detailov o projekte, v piatej etape by sa malo nachádzať vyše 70 bytov a apartmánov. Parkovanie bude zabezpečené zväčša v podzemnej garáži, keďže priestorové pomery sú obmedzené.

V podobnom duchu by sa mala niesť aj šiesta etapa hneď v susedstve piatej. Opäť sa očakáva vznik desiatok bytov a apartmánov (hoci menej ako v piatej etape), prvé podlažie bude určené pre retail a druhé pre kancelárie. Parkovanie bude umiestnené prevažne v podzemnej garáži. V tomto prípade by však mohlo dôjsť k rozdielu – kým piata etapa ešte vo farebnom a materiálovom riešení pripomína doterajšie časti developmentu, šiesta je so svojou fasádou z tehličiek azda prvou, ktorá pôsobí obstojne. O skvost nepôjde, keby však podobne vyzerali aj ostatné časti projektu, bol by vnímaný úplne inak.

Lužná 4C by mala byť dokončená už na konci tohto roka, kým pri piatej etape sa očakáva ukončenie výstavby a skolaudovanie domu na prelome rokov 2022 a 2023. Šiesta sa rozbehne pravdepodobne ešte počas výstavby piatej. Vodotika – MG ešte s ohľadom na aktuálne vlastníctvo pozemkov v oblasti prinesie minimálne tri ďalšie etapy.

 

Lužná 4C

 

Dobudovanie Lužnej, resp. všetkých projektov developera v oblasti prinesie vznik pomerne veľkej obytnej zóny. Domy by svojim usporiadaním mali vytvoriť veľkorysý vnútroblok, ktorý je opäť vo vlastníctve investora. Pokiaľ by nadviazal na svoje doterajšie aktivity v oblasti zveľaďovania verejných priestranstiev, rezidenti by mohli získať príjemný parčík. Dnes je plocha neskultivovaná a slúžia ako depónia zeminy či stavebných materiálov. Či sem bude mať prístup verejnosť, je otázne, tá by však mohla profitovať aspoň z prepojenia Černyševského a Šustekovej.

Development v tejto časti Petržalky sa tým v každom prípade nekončí. Na východnom konci Šustekovej má veľké plány Hlavné mesto, ktoré by tu chcelo umiestniť niektoré z väčších projektov rozvoja nájomného bývania v Bratislave. V dvoch lokalitách – priamo na Šustekovej a o čosi východnejšie na Sosnovej – by mohli vzniknúť vo výškových domoch stovky bytov. Očakáva sa vyhlásenie architektonických súťaží a doplnenie vybavenosti, projekty by tak mali prínos pre širokú komunitu lokálnych obyvateľov. Zámery sú však závislé od zmeny Územného plánu.

Územný plán treba nakoniec zmeniť aj kvôli ďalším plánom v tejto časti Petržalky. Premeniť by sa mala dnes prázdna plocha medzi projektom Fuxova od J&T Real Estate a električkovou estakádou. Vlastníkom pozemkov je taktiež JTRE, ktoré tu v minulosti uvažovalo nad vznikom nákupného centra. Dnes sú však plány odlišné – vzniknúť by tu mala pravdepodobne polyfunkčná mestská zástavba. Vylúčený nie je ani vznik ďalšieho výškového domu zhruba na úrovni Fuxovej. Ide o správne uvažovanie, keďže má priestor vynikajúce dopravné napojenie a pozemok je priestorovo obmedzený. Pôjde o pokračovanie štvrte Nové Lido

Po vzniku Nového Lida bude táto časť Petržalky na samom okraji centra Bratislavy. V minulosti mohlo ísť o mierne prehliadanú lokalitu, ovplyvnenú blízkosťou diaľnice a stále pomerne zanedbanú, to sa však postupne mení. Diaľnica bude aj naďalej bariérou, priamo za ňou by však mali vzniknúť nielen tisíce bytov, ale aj desaťtisíce pracovných miest v nových administratívnych komplexoch, masívna občianska vybavenosť a teoreticky aj kultúrne zariadenie mestského, možno až národného významu. K tomu sa pridajú veľkorysé verejné priestory a lepšie spojenie s ľavým brehom Dunaja.

Absencia kvalitnejšej architektúry v okolí Lužnej tak zabolí o to viac, lebo mohlo ísť o priame rozšírenie nádejnej reprezentatívnej štvrte. To by možno viedlo k silnejšiemu dopytu po prepojení Nového Lida a tejto časti sídliska aj inými spôsobmi ako jednoduchými pešími lávkami. Idea premostenia Einsteinovej mohutným zeleným mostom, ktorý by odstránil bariéru v podobe diaľnice a cesty, je známa. Úseku pri Novom Lide sa však zatiaľ netýka.

V každom prípade, táto časť Bratislavy prechádza mimoriadnou premenou, ktorá sa môže v dohľadnej budúcnosti ešte zintenzívniť. Náznaky, že bude na vyššej úrovni ako doterajšie zásahy, existujú. Či sa ich podarí naplniť, bude ale závisieť nielen od developerov a mesta, ale aj od obyvateľov a ich reprezentantov. Zmena Územného plánu a s tým súvisiace vloženie kvality, mestského života a lepšieho verejného priestoru, je práve v ich rukách.

 

Fotografie z 25.4.2021. Pozrite si priebeh výstavby Lužnej 4C vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Lužná 4C
  • Lužná 4C
  • Lužná 4C. Zdroj: Vodotika - MG
  • Lužná - V. etapa
  • Lužná - V. etapa
  • Lužná - V. a VI. etapa. Zdroj: GDA Group
  • Lužná - V. a VI. etapa. Zdroj: GDA Group
  • Lužná - V. a VI. etapa. Zdroj: GDA Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube