Author photoSimona Schreinerová 27.02.2024 17:43

Z polí sa stáva mesto. Prvá etapa Nesta je dokončená, nové časti štartujú čoskoro

Developer Lucron má v Bratislave viacero dokončených aj rozpracovaných projektov. Okrem Vydrice či dobudovaného Urban Residence je to i štvrť Nesto v Petržalke. Postupne tu má vzniknúť rozsiahla polyfunkčná zóna s bývaním, občianskou vybavenosťou a verejnými priestormi. Do finálne vstúpila prvá etapa.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Počiatok vyspelej štvrte

Nesto vzniká v petržalských Kopčanoch, v dotyku so štátnou hranicou s Rakúskom. Donedávna išlo o nezastavané územie, tvorené poliami a hájmi, postupne sa to ale mení. Lucron má totiž na dosah dokončenie prvých troch objektov v rámci prvej etapy developmentu (C1-C3). Aktuálne podal návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia.

V šesťpodlažných objektoch vzniklo 180 bytov a apartmánov. V objekte C1 je voľných ešte 16 bytov, v časti C2 je na predaj 12 a v objekte C3 zostáva aktuálne dostupných 20 bytových jednotiek. Štandard je vcelku uspokojivý a vytvára predpoklady pre kvalitné bývanie. Tie budú navyše umocnené vznikom prvých prevádzok v parteri domov už v prvej etape. Do lokality je navyše zavedená verejná doprava a súčasťou projektu bude pomerne veľké množstvo zelene.

Trojica budov tvorí hranu budúceho námestia, ktoré vytvorí nástupný priestor do celej štvrte z juhu. Obklopené bude kompaktnou polyfunkčnou zástavbou, doplnenou aj o prechodné bývanie (coliving), medicentrum či materskú školu. Už dokončené novostavby síce nie sú riešené ako klasická bloková zástavba, napriek tomu dodajú námestiu mestský charakter. Ich finálnu podobu stvárnila kancelária Siebert + Talaš. 

Galéria

 • Stav z 23.11.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Stav z 23.11.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Stav z 23.11.2023. Autor: Nino Belovič / YIM.BA
 • Prvá etapa projektu. Zdroj: Lucron
 • Prvá etapa projektu. Zdroj: Lucron
 • Nové námestie. Zdroj: Lucron
 • Nesto Prime. Zdroj: Lucron
 • Centrálny park. Zdroj: Lucron

Podľa oficiálnej stánky je dokončenie naplánované na leto tohto roka. Noví obyvatelia by sa teda do svojich bytov mohli sťahovať ešte počas tohto roka. S ich príchodom začne nová štvrť ožívať, hoci ide ešte skutočne len o úplný počiatok celého rozvoja. 

Developer medzičasom odhalil aj druhú etapu s názvom Nesto Prime. Lucron tvrdí, že Prime bude to najlepšie, čo v projekte vznikne. Výstavba bude prebiehať v sektore s označením E, teda severozápadne od sektoru C a prvej etapy. Luxusná časť novovznikajúcej štvrte má vydané stavebné povolenie.

Vysoká exkluzivita bude daná viacerými faktormi. Jedým z nich je osadenie obytných objektov druhej etapy do parkovo upravenej zelene. Nepôjde pritom o blokovú alebo riadkovú zástavbu, ale o bodové domy v rozvoľnenej štruktúre. Ešte výraznejšou výhodou má ale byť štandard a celkové vybavenie.

Každá bytovka by mala poskytovať mimoriadne komorné bývanie. Na prvom podlaží objektov vznikne spoločný hlavný vstup na úrovni terénu a dva byty. Tento počet bytových jednotiek možno nájsť aj na druhom až štvrtom podlaží. Posledné piate obsahuje dve nehnuteľnosti, z toho jeden mezonetový byt, ktorý prechádza do šiesteho ustúpeného podlažia s terasou. V budovách tak bude po 10 bytov, celkovo pribudne 60 rezidencií.

Súčasťou štandardu má byť stropné chladenie, podlahové vykurovanie či hliníkové exteriérové žalúzie. Najmenšie byty budú mať 100 metrov štvorcových, najväčšie až 300. K dispozícii sú len 3-izbové a 4-izbové jednotky, resp. mezonet, ktorý je ešte väčší. Obyvatelia budú mať k dispozícii aj pomerne veľkorysý počet parkovacích miest – 155. Na strechách objektov budú inštalované fotovoltické panely, ktoré znížia náklady na správu budov.

Architektúra budov je podľa zverejnených vizualizácií pomerne racionálna, čo ale nemusí byť na škodu. Výstavba Nesto Prime by mala trvať 36 mesiacov. Dokončené tak bude najskôr v priebehu roka 2027.

V damom čase by už mohla byť dokončená alebo pred dokončením aj etapa A, v rámci ktorej vznikne sľubovaný co-living. Pôjde o novátorský koncept komunitnejšie orientovaného bývania, ktoré môže byť atraktívne pre kreatívcov, expatov či mladších ľudí, ktorí vyžadujú vysokú mieru flexibility. 

 

Nesto Prime. Zdroj: Lucron

 

Bude Nesto pre Bratislavu prínosom?

Lucron sa dnes sústredí na výstavbu Vydrice, avšak z dlhodobého hľadiska by malo mať Nesto vyššiu prioritu. Development v Petržalke má byť vytvorený podľa konceptu 20–minútového mesta, takže obyvatelia budú mať k dispozícií aj dostatok občianskej vybavenosti v pešej dostupnosti. Navyše by malo ísť o prvú uhlíkovo neutrálnu štvrť na Slovensku.

Nesto je rozsiahly a ambiciózny projekt. Jeho výstavbou Bratislava začína expandovať k štátnej hranici. Projekt bude mať logicky najväčší dopad na Petržalku, pričom jej môže pomôcť so službami a vybavenosťou, ktorá zatiaľ v mestskej častí chýba, resp. je jej nedostatok. Ovplyvňovať však bude aj život celej metropoly. 

Nedostatkom môže byť istá izolácia Nesta od zvyšku Bratislavy, ani nie tak z pohľadu dopravnej dostupnosti, ale skôr mentálnou vzdialenosťou. Nová štvrť je od zvyšku Petržalky oddelená diaľnicou, pásom výrobno-skladových areálov, sídliskom, ako aj estakádou Bratskej ulice či poliami. Situáciu by mohla zmeniť výstavba Kapitulského dvora, čo je však zatiaľ viac vízia ako črtajúca sa realita.

Dovtedy musí developer pracovať najmä na zlepšení prepojenia so zvyškom mesta a mestskej časti. Nesto má byť napojené na integrovaný dopravný systém vďaka novej železničnej zastávke. Zrealizovať sa majú aj nové dopravné prepojenia (napríklad predĺženie Bratskej) a skvalitniť existujúca infraštruktúra. Časť úprav už prebehla. 

Ak sa bude Lucron držať svojich cieľov a ambícií, v Petržalke môže vzniknúť kvalitná kompaktná štvrť s bohatou občianskou vybavenosťou. Dobre fungujúce Nesto s novým bývaním, pracovnými možnosťami, službami či rekreačnými možnosťami môže zároveň byť určitým ostrovom inšpirácie - koniec-koncov, vznik miest krátkych vzdialeností je prioritou, o ktorú sa usiluje okrem vyspelých metropol aj Bratislava. 

 

Fotografie z 23.11.2023. Pozrite si výstavbu Nesta vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube