YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.01.2019 10:45

Prior na Kamennom námestí má nového majiteľa

Včera prebehla médiámi správa o prevode vlastníctva obchodného odmu Prior (alebo Tesco) na Kamennom námestí do rúk podnikateľa Georgea Trabelssieho, ktorý je developerom žilinského nákupného centra Mirage. Aký bude ďalší vývoj tejto v otázke revitalizácie vzácneho stavebného súboru, nie je známe.

Zdroj: Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava

Zdroj: Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava

Podľa hovorkyne investorskej spoločnosti patriacej podnikateľovi, citovanej v Hospodárskych novinách, predaj je už ukončený a prebehol aj zápis do katastra. Spoločnosť Tesco, ktorá obchodný dom predávala, sa ho snažila zbaviť už dlhšie. V nedávnej dobe predala aj nákupné centrá v Žiline či Nitre, pričom obe získal ten istý majiteľ.

Okrem iných podnikateľských aktivít je jeho najvýraznejším krokom výstavba nákupného centra Mirage v úplnom centre mesta Žilina. Napriek relatívne dobrej polohe, nákupné centrum celkom nenaplnilo svoj komerčný potenciál, čo je dané aj jeho prehnanou mierkou a zlou, extravagantnou (až gýčovou) architektúrou.

Teraz však George Trabelssie vstúpil do centra Bratislavy, kde sa dostal ku stavebnému súboru s neporovnateľne vyššou architektonickou hodnotou. Unikátny komplex od architekta Ivana Matušíka vznikal v rokoch 1961-1973 a je považovaný za jedno z vrcholných diel neskorej slovenskej moderny. Nanešťastie, pokusy zapísať Prior a hotel Kyjev medzi národné kultúrne pamiatky boli doteraz neúspešné.

Celý Prior aj s niekdajším hotelom Kyjev je dnes v náročnej situácii. V relatívne blízkej dobe sa očakáva masívna prestavba celého bloku – výškovú budovu hotela, ale aj viacero priľahlých budov totiž vlastní developer Lordship, ktorý plánuje revitalizáciu a dostavbu územia. Na samotnú fasádu hotela Kyjev usporiadal architektonickú súťaž, ktorej výsledky sú však veľmi rozporuplné.

Konkrétne plány nového majiteľa obchodného domu nie sú teraz známe. Je však jasné, že cieľom Georgea Trabelssieho je takto lukratívne umiestnenú nehnuteľnosť maximálne zhodnotiť. Hľadiac na doterajšie aktivity podnikateľa, môže byť unikátna architektúra Prioru v ohrození.

Akákoľvek snaha zlepšiť komerčný potenciál Prioru, v konkurencii oveľa modernejších a na súčasné pomery lepšie pripravených nákupných centier si totiž bude vyžadovať radikálnu prestavbu, dostavbu či vloženie nových funkcií. Zachovanie súčasnej podoby si v tomto ohľade nedokážem predstaviť.

Bolo by katastrofou, keby sa do úplného centra Bratislavy vložilo nejaké gýčové riešenie, patriace na perifériu okresného mesta – tak totiž nákupné centrum Mirage dnes pôsobí. Jadro Hlavného mesta republiky si zaslúži mimoriadne citlivý a kvalitný vstup na najvyššej úrovni, kde bude v rovnováhe verejné hľadisko s požiadavkami investora.

Isteže, toto spojenie môže vylučovať súkromného investora, ktorého cieľom je zisk. Neexistuje však dôvod, prečo by celý súbor nemohol prevziať do rúk verejný sektor a financovať nákup z verejných rozpočtov. Nanešťastie, keďže rozpočet Hlavného mesta je absurdne nízky, zodpovednosť by mala byť v rukách štátu, ktorý zatiaľ Bratislave nedal ani zlomok z toho, čo Bratislava dáva štátu.

Výsledkom dlhodobého zanedbávania financovania mesta je hroziaca transformácia centra Bratislavy na miesto prezentácie lacnej architektúry a nízkej úrovne, hodnej menej vyspelých miest východnej Európy. Ide zároveň o najlepšiu odpoveď pre mnohých ľudí, ktorí by si želali Prior s hotelom Kyjev zbúrať: náhrada môže byť už len horšia.

Isté je, že tak hotel Kyjev od Lordshipu, tak Prior od Mirage Shopping Center, a.s., budú ešte predmetom veľmi horúcich debát. Kľúčové bude, ako sa k téme postaví súčasné vedenie Hlavného mesta, ktoré pred voľbami deklarovalo silný záujem dohliadať nad kvalitou developmentu, verejného priestoru a architektonického dedičstva metropoly. Ak do procesu aktívne vstúpi, šanca na záchranu hodnôt územia môže stále existovať. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Prežije. Ikonický hotel Kyjev dostane novú podobu od známeho ateliéru

19.10.2022 16:00:00 Adrian Gubčo

Zánik Domu odborov Istropolis priniesol živú debatu o osude stavieb v štýle neskorej moderny. Mnohým zaujímavým realizáciám chýba pamiatková ochrana, preto sú vystavené nevhodným zásahom alebo rovno zániku. Za ohrozený sa v tomto ohľade označuje aj komplex obchodného domu Prior a hotela Kyjev v centre Bratislavy.

Čítať viac

V Priore vznikne veľká gastrozóna, definitívna budúcnosť územia ostáva naďalej nejasná

21.01.2020 11:05:00 Adrian Gubčo

V interiéri obchodného domu Prior, naposledy známeho ako My, v súčasnosti prebiehajú stavebné práce. Aktuálny majiteľ, ktorým je žilinský podnikateľ George Trabelssie, tu plánuje už v dohľadnej dobe otvoriť novú gastrozónu a viacero obchodov. Definitívna budúcnosť vzácneho neskoromodernistického komplexu však ostáva nejasná. O téme informovali Bratislavské noviny.

Čítať viac

Lordship rokuje o ďalšej podobe fasády hotela Kyjev

20.02.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer Lordship, ktorý pripravuje rekonštrukciu a dostavbu okolia areálu hotela Kyjev, pokračuje v hľadaní vízie novej podoby ikonickej výškovej budovy v centre Bratislavy. Zástupcovia spoločnosti sa za okrúhlym stolom stretli s vedením Hlavného mesta aj mestskej časti.

Čítať viac

Živé námestie sa stáva realitou

23.01.2019 08:40:00 Adrian Gubčo

V máji minulého roka bola po komplexnom participačnom procese predstavená iniciatíva Živé námestie, ktorá si kladie za cieľ zásadne zlepšiť stav Námestia SNP a Kamenného námestia, dvoch kľúčových verejných priestranstiev v úplnom centre Bratislavy. Okrem prípravy podkladov pre architektonickú súťaž priniesla aj sériu rýchlych riešení, ktoré sa postupne začínajú realizovať.

Čítať viac

Ideová architektonická súťaž na fasádu hotela Kyjev má víťazov

29.11.2018 14:39:20 Adrian Gubčo

Developer Lordship odhaľuje podobu víťazných návrhov na fasádu hotela Kyjev, na ktorý pripravuje projekt rekonštrukcie, a susednú kancelársku budovu. Výnimočný modernistický súbor od architekta Ivana Matušíka je jednou z dominánt Bratislavy a zasluhuje si preto špičkovú kvalitu finálneho riešenia. Či sú tým riešením víťazné návrhy, považujem za sporné.

Čítať viac

Hlavné mesto pokračuje v revitalizácii Kamenného námestia

03.10.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Bratislava - hlavné mesto SR pokračuje v revitalizačných prácach na Kamennom námestí. Po odstránení nelegálnych stánkov (alebo lepšie povedané, ich presune) začalo s úpravami niekdajších kríkov, ktoré boli známe prítomnosťou hlodavcov.

Čítať viac

Lordship vyhlasuje architektonickú súťaž na riešenie fasád Hotela Kyjev

18.09.2018 11:30:00 Adrian Gubčo

Developer Lordship dnes oznámil spustenie súťaže na riešenie fasád v rámci pripravovanej prestavby bývalého Hotela Kyjev a okolitých budov na Špitálskej a Rajskej ulici. Súťaž má byť otvorená a verejná, výsledky budú mať charakter ideového návrhu, ktorý bude viac rozpracovaný pri príprave konkrétneho projektu.

Čítať viac

Začína sa revitalizácia Kamenného námestia

15.08.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Lordship, pripravujúca projekt Nové Kamenné námestie, spoločne s Bratislavou - hlavným mestom SR a v spolupráci s expertmi okolo iniciatívy Aliancia Stará tržnica, ktorí stoja za projektom Živé námestie, spúšťajú revitalizáciu Kamenného námestia. Premena priestoru sa začína presunom stravovacích zariadení na rozhraní s Námestím SNP.

Čítať viac

Nová podoba Hotela Kyjev

25.06.2018 18:00:00 Adrian Gubčo

Videli ste už novú podobu Hotela Kyjev?

Čítať viac

Pripravuje sa obnova Námestia SNP

02.05.2018 15:00:00 Adrian Gubčo

Zástupcovia iniciatívy Živé námestie, na ktorej pracujú organizácie Aliancia Stará tržnica a Inštitút SGI v spolupráci s architektonickými kanceláriami 2021 a LABAK, a partnerstvom Bratislava - hlavné mesto SR, dnes predstavili víziu postupnej transformácie Námestia SNP a súvisiacej časti Kamenného námestia. Projekt je výsledkom rozsiahleho participačného procesu.

Čítať viac

Nová podoba Hotela Kyjev je známa

31.01.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer Lordship predstavil najnovšie vizualizácie budúcej podoby hotela Kyjev a jeho blízkeho okolia, teda projektu, ktorý sa pripravuje už pomerne dlhú dobu. Hoci s výhradami a bez definitívnych záverov, keďže ide o pracovné vizualizácie, zatiaľ možno predstavenú podobu hodnotiť ako najlepšiu, aká bola pre dané územie zverejnená.

Čítať viac

Blíži sa premena Hotela Kyjev a Kamenného námestia?

06.12.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Už dlhšie prebiehajú v zákulisí šumy o rastúcej aktivite v prípade transformácie bloku, kde sa nachádza Hotel Kyjev, nákupné centrum MY a Kamenné námestie. S prvými odhaleniami teraz prichádza portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube