Author photoAdrian Gubčo 04.01.2019 10:45

Prior na Kamennom námestí má nového majiteľa

Včera prebehla médiámi správa o prevode vlastníctva obchodného odmu Prior (alebo Tesco) na Kamennom námestí do rúk podnikateľa Georgea Trabelssieho, ktorý je developerom žilinského nákupného centra Mirage. Aký bude ďalší vývoj tejto v otázke revitalizácie vzácneho stavebného súboru, nie je známe.

Zdroj: Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava

Zdroj: Magistrát Hlavného mesta SR Bratislava

Podľa hovorkyne investorskej spoločnosti patriacej podnikateľovi, citovanej v Hospodárskych novinách, predaj je už ukončený a prebehol aj zápis do katastra. Spoločnosť Tesco, ktorá obchodný dom predávala, sa ho snažila zbaviť už dlhšie. V nedávnej dobe predala aj nákupné centrá v Žiline či Nitre, pričom obe získal ten istý majiteľ.

Okrem iných podnikateľských aktivít je jeho najvýraznejším krokom výstavba nákupného centra Mirage v úplnom centre mesta Žilina. Napriek relatívne dobrej polohe, nákupné centrum celkom nenaplnilo svoj komerčný potenciál, čo je dané aj jeho prehnanou mierkou a zlou, extravagantnou (až gýčovou) architektúrou.

Teraz však George Trabelssie vstúpil do centra Bratislavy, kde sa dostal ku stavebnému súboru s neporovnateľne vyššou architektonickou hodnotou. Unikátny komplex od architekta Ivana Matušíka vznikal v rokoch 1961-1973 a je považovaný za jedno z vrcholných diel neskorej slovenskej moderny. Nanešťastie, pokusy zapísať Prior a hotel Kyjev medzi národné kultúrne pamiatky boli doteraz neúspešné.

Celý Prior aj s niekdajším hotelom Kyjev je dnes v náročnej situácii. V relatívne blízkej dobe sa očakáva masívna prestavba celého bloku – výškovú budovu hotela, ale aj viacero priľahlých budov totiž vlastní developer Lordship, ktorý plánuje revitalizáciu a dostavbu územia. Na samotnú fasádu hotela Kyjev usporiadal architektonickú súťaž, ktorej výsledky sú však veľmi rozporuplné.

Konkrétne plány nového majiteľa obchodného domu nie sú teraz známe. Je však jasné, že cieľom Georgea Trabelssieho je takto lukratívne umiestnenú nehnuteľnosť maximálne zhodnotiť. Hľadiac na doterajšie aktivity podnikateľa, môže byť unikátna architektúra Prioru v ohrození.

Akákoľvek snaha zlepšiť komerčný potenciál Prioru, v konkurencii oveľa modernejších a na súčasné pomery lepšie pripravených nákupných centier si totiž bude vyžadovať radikálnu prestavbu, dostavbu či vloženie nových funkcií. Zachovanie súčasnej podoby si v tomto ohľade nedokážem predstaviť.

Bolo by katastrofou, keby sa do úplného centra Bratislavy vložilo nejaké gýčové riešenie, patriace na perifériu okresného mesta – tak totiž nákupné centrum Mirage dnes pôsobí. Jadro Hlavného mesta republiky si zaslúži mimoriadne citlivý a kvalitný vstup na najvyššej úrovni, kde bude v rovnováhe verejné hľadisko s požiadavkami investora.

Isteže, toto spojenie môže vylučovať súkromného investora, ktorého cieľom je zisk. Neexistuje však dôvod, prečo by celý súbor nemohol prevziať do rúk verejný sektor a financovať nákup z verejných rozpočtov. Nanešťastie, keďže rozpočet Hlavného mesta je absurdne nízky, zodpovednosť by mala byť v rukách štátu, ktorý zatiaľ Bratislave nedal ani zlomok z toho, čo Bratislava dáva štátu.

Výsledkom dlhodobého zanedbávania financovania mesta je hroziaca transformácia centra Bratislavy na miesto prezentácie lacnej architektúry a nízkej úrovne, hodnej menej vyspelých miest východnej Európy. Ide zároveň o najlepšiu odpoveď pre mnohých ľudí, ktorí by si želali Prior s hotelom Kyjev zbúrať: náhrada môže byť už len horšia.

Isté je, že tak hotel Kyjev od Lordshipu, tak Prior od Mirage Shopping Center, a.s., budú ešte predmetom veľmi horúcich debát. Kľúčové bude, ako sa k téme postaví súčasné vedenie Hlavného mesta, ktoré pred voľbami deklarovalo silný záujem dohliadať nad kvalitou developmentu, verejného priestoru a architektonického dedičstva metropoly. Ak do procesu aktívne vstúpi, šanca na záchranu hodnôt územia môže stále existovať. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube