Author photoSimona Schreinerová 03.08.2023 16:36

Posledný krok k novej veži: Ister Tower čaká na stavebné povolenie

V priestore nového centra Bratislavy môže vzniknúť ďalší polyfunkčný súbor s dominantnou výškovou budovou. Nad jeho realizáciou visel istý čas otáznik, no keď do projektu vstúpil nový investor, veci sa začali hýbať rýchlejšie. Aktuálne je development na najlepšej ceste k realizácii.

Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

Ister Tower je plánovaný medzi Landererovou, projektom Portum a areálom Západoslovenských elektrární. Za developmentom stojí spoločnosť The Galata Group, spojená s podnikateľom Matúšom Trajterom. Zámer bol v kuloároch dlho označovaný za položku na predaj. Začiatkom tohto roka však bol potvrdený vstup českej investičnej skupiny DRFG. Bolo to v čase, kedy development získal právoplatné územné rozhodnutie

Komplex bude tvorený blokovou zástavbou, pozostávajúcou z troch prepojených objektov, a jednou samostatnou budovou. Najvyšší objekt, veža Ister Tower, bude mať 33 podlaží a výšku 100 metrov. K nej sa pridá administratívno-bytový dom so siedmimi podlažiami a dvanásťpodlažný hotel. Solitérny apartmánový hotel s ôsmimi podlažiami bude vklinený medzi vežu a areál ZSE.

Celkovo by mal byť development tvorený 500 bytmi a apartmánmi. Tieto by nemali byť určené iba pre najbohatšiu klientelu, ale aj pre vyššiu strednú vrstvu. Rezidenčné časti by mali patriť k relatívne dostupným (oproti susedným realizáciám), investor by podľa vlastných slov rád prilákal aj rodiny. Tie by mali zaujať nielen klasické dvojizbové byty, ale najmä väčšie bytové jednotky s výmerou viac ako 80 metrov štvorcových. Rozpočet na celý zámer predstavuje až 250 miliónov eur.

Galéria

  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Zdroj: The Galata Group / Ister Tower
  • Portum ráta s veľkým parkom vo vnútrobloku, na ktorý snáď nadviaže aj Ister. Zdroj: Portum Towers

Povoľovanie je dnes vo finálnej fáze. Mestská časť Staré Mesto oznámila, že obdržala žiadosť o vydanie stavebného povolenia pre polyfunkčný objekt D (apartmánový hotel) aj pre objekty A, B, C, teda výškovú budovu, administratívu s bývaním a hotel. Po vydaní a správoplatnení povolenia stavebníkovi po administratívnej stránke už nič nebráni tomu, aby začal komplex realizovať. 

Zahájenie výstavby sa predpokladá na prvú polovicu roka 2024, ukončená by mohla byť približne o tri roky neskôr. Pred spustením samotnej výstavby bude ešte potrebné rozsiahle čistenie environmentálnej záťaže. Projekt totiž vznikne na mieste, kde sa kedysi nachádzala rafinéria Apollo. V roku 1944 však bola zbombardovaná, pričom do podložia prenikli ropné produkty. Odstránené neboli dodnes. 

 

Zdroj: The Galata Group / Ister Tower

 

Ister Tower prešiel redizajnom

Pokrok v príprave projektu sa odrazil nielen na príchode nového investora. Prišlo totiž aj k zmene architektov a pomerne výraznému redizajnu. Pôvodných P.S. Arch nahradila kancelária A1 Architecture, ktorá do veľkej miery stojí aj za susedným komplexom Portum.

Nedávno odhalená vizualizácia predstavila dynamicky pôsobiacu presklenú vežu. Ister Tower má fasádnym riešením odkazovať na Dunaj a jeho meandre. Podobne uvažovali aj predošlí architekti, avšak pôvodná verzia pripomínala skôr lacnejšiu kópiu mrakodrapu Aqua Tower v Chicagu od Studio Gang. Funkčné riešenie sa nijako nezmenilo, vzhľadom na vydané právoplatné územné rozhodnutie by to ani nebolo v prospech projektu.

Príchod investora aj úprava architektúry Ister Tower prospel. Pre verejnosť bude zase prínosom urbanizácia nevyužitého priestoru downtownu, spojená s odstránením výraznej environmentálnej záťaže. Pozitívom by malo byť aj zlepšenie priechodnosti, nové funkcie a veľký zelený vnútroblok.

Ister by mal totiž zdieľať parkovo upravený vnútroblok s Portumom, ktorý sa spojil so skúseným českým krajinným architektom Ferdinandom Lefflerom. Výsledkom by mal byť atraktívny zelený verejný priestor. Pokiaľ by na neho úspešne nadviazal Ister, mohlo by ísť o veľmi príjemné miesto v čoraz rušnejšom downtowne.

 

Predchádzajúci vizuál veže. Zdroj: The Galata Group

 

Projekt v náročnej situácii 

Ister Tower a Portum vyplnia významný priestor v rámci lokality a nadviažu na princípy Územného plánu zóny Chalupkova. Ten počíta s výstavbou veží organizovaných v blokovej zástavbe. Nadviažu tak lepšie na staromestské prostredie a nebudú mať formu solitérov v parku. Výškovo zas Ister Tower bude pripomínať susedné developmenty - naproti stojace Panorama Towers od JTRE alebo Sky Park Residence 4 od Alto Real Estate.

Okolité projekty nie sú konkurenciou len v prípade výšky, ale aj predaja. Developer bude musieť prejsť náročnou výstavbou, spojenou s odstraňovaním environmentálnej záťaže, ako aj marketingovou kampaňou. V downtowne sa realizujú skúsení hráči ako J&T Real Estate, Penta Real Estate, Alto Real Estate alebo YIT Slovakia, ktorí sa môžu prezentovať väčším portfóliom produktov a menej problematickým renomé.

S rezervou tak treba brať ambície Ister Tower priniesť do lokality dostupnejšie bývanie. Do ceny sa prenesú náklady na čistenie, inflácia či ceny materiálov. Vzhľadom na dynamický vývoj na rezidenčnom trhu v posledných rokoch je ťažké odhadnúť, aká bude situácia v čase výstavby. Ešte náročnejšie je predpokladať, aký bude ekonomický a sociálny vývoj v čase dokončenia, teda najskôr v roku 2027.

Dnes je ale očividné, že projekt smeruje k zisku stavebného povolenia a výstavbe. Atraktívna lokalita sa doplní o novú zástavbu, ktorá nadviaže na okolité schémy, určené pre najbohatšiu klientelu - či už ide o obyvateľov alebo nájomcov kancelárií. Či bude medzi nimi výnimočná svojou dostupnosťou, ostáva v tomto momente vysoko otázne. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube