YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.06.2019 10:15

Projekt Green Atrium má územné rozhodnutie

Development v Ružinove rozhodne nespí. Okrem viacero rozbehnutých projektov napreduje aj príprava nových. Okrem včerajšej informácie, že mestská časť vydala územné rozhodnutie pre projekt Nového Apolla, získal rozhodnutie aj rezidenčný súbor Green Atrium od developera JAGR, s.r.o.

Zdroj: Google Maps

Zdroj: Google Maps

Green Atrium má vzniknúť na Trnavskej ceste, v dotyku s oceňovaným komplexom Domino od kancelárie Cakov Makara (dnes už len Cakov + Partners) a naproti supermarketu a centrále Kaufland. Nahradí staršie nehodnotné administratívne objekty a dotvorí zástavbu v tejto lokalite, ktorá má, narozdiel od Ružinova, viac charakter kompaktnej mestskej zástavby ako sídliska.

Projekt je tvorený trojicou blokov v tvare písmena U, z toho bloky A a B budú mať osem nadzemných podlaží a budú kopírovať líniu Trnavskej cesty a Teslovej ulice, blok C bude mať dve nadzemné podlažia a bude ich prepájať. Blok A bude okrem bývania bsahovať aj kancelárie a občiansku vybavenosť, blok B ráta s občianskou vybavenosťou v parteri, blok C je určený pre apartmány. Pod objektami je umiestnená dvojpodlažná podzemná garáž.

Celkovo by tu malo vzniknúť 70 bytov, z toho 16 dvojizbových, 35 trojizbových, 18 štvorizbových a jeden päťizbový byt. K tomu sa pridáva 11 apartmánov. Výmera kancelárií bude takmer 1,2-tisíc metrov štvorcových, občianska vybavenosť sa bude nachádzať na viac ako 600 metrov štvorcových. Počet parkovacích miest je 240, z toho v garáži bude 225.

V rámci pripomienkovania bolo vznesených viacero požiadaviek, z ktorých možno pripomenúť žiadosť Hlavného mesta o riešenie štítových stien bez okien, čo je zrejme chápané ako príprava na ďalšiu výstavbu v budúcnosti alebo deklarovanie novobudovaného pruhu medzi vjazdom a výjazdom ako bus-pruhu. Nanešťastie, nepodarilo sa presadiť zriadenie pešieho spojenia medzi vnútroblokom projektu a Teslovou ulicu, práve naopak, viacerí ľudia proti tomu protestovali.

O architektúre projektu zatiaľ nemožno veľmi hovoriť, existujúce materiály sú na veľmi nízkej úrovni a boli súčasťou dokumentácie EIA. Aktuálna podoba dizajnu Green Atria zatiaľ zverejnená nebola. Architektom je Pavol Škombár s kanceláriou P.S. Arch, ktorá nepatrí k popredným slovenským pracoviskám na poli architektúry. Na hodnotenie je však priskoro.

Developer bude teraz žiadať o stavebné povolenie, čo by s ohľadom na fakt, že z hľadiska rozsahu a lokality nejde o tak citlivú investíciu, nemal byť zásadný problém. Jeho vydanie očakávam v priebehu niekoľkých mesiacov, teoreticky by sa tak výstavba mohla spustiť ku koncu roka, hneď po asanácii pôvodných objektov. Ak by to tak bolo, Green Atrium bude dokončené najskôr ku koncu roka 2021.

Vhodný priestor na transformáciu, mierka, urbanistické členenie aj dobrý funkčný mix sú pozitívami projektu, hoci na celkové hodnotenie si treba istý čas počkať. Každopádne však Green Atrium prispeje k postupnému pretváraniu Trnavskej cesty na mestskú triedu.

 

Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA

 

Trnavská cesta patrí k priestorovo najveľkorysejším uliciam Bratislavy, spájajúcim strategicky dôležité Trnavské mýto s východnou časťou mesta s rezidenčnými a priemyselnými štvrťami. Rozsah priestoru má však za následok, že potenciál ulice je premrhaný a táto miestami pripomína skôr odkladisko parkujúcich áut.

Ulica patrí k tým v Bratislave, ktoré majú najlepšie možnosti premeniť sa na príjemné a priateľské mestské triedy so zastúpením všetkých druhov dopravy vo svojom vlastnom, bezpečnom koridore. To platí o individuálnej automobilovej doprave, ale aj mestskej hromadnej doprave, ktorá by mala mať všade vymedzený svoj vlastný pruh, cyklodoprave so segregovanou cyklodiaľnicou a v neposlednom rade o pešej doprave s dostatočne širokými chodníkmi, aby bolo možné zriadiť aj letné terasy podnikov.

Dnes môže takáto vízia mnohým prísť ako nereálna, nie je tomu ale celkom tak. S postupujúcim developmentom aj na severnej (resp. severozápadnej) strane ulice – napríklad v podobe projektu N!do alebo pripravovaného stavebného rozvoja na Pasienkoch – jej mestotvorný charakter a význam narastie. Verejný priestor by tomu mal sekundovať.

Je celkom možné, že napríklad spomínaná cyklotrasa sa bude realizovať už v najbližších rokoch, no Hlavné mesto by malo azda k téme pristupovať veľkorysejšie. Schválenie parkovacej politiky a jej očakávaný prínos pre mestskú pokladnicu, či vznik Metropolitného inštitútu Bratislavy, kde sa začína tvoriť Manuál tvorby verejných priestranstiev, sú dovôdom k optimizmu aj podnetom pre zvýšenie ambícií mesta.

Trnavská cesta môže byť jedným z mála skutočných bratislavských bulvárov. Z fázy stratégií a vízií však treba prejsť aj do realizácie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA
  • Situácia. Zdroj: JAGR, s.r.o. / EIA

Súvisiace články

Ružinovské Green Atrium má stavebné povolenie

02.08.2022 16:37:49 Adrian Gubčo

Polyfunkčný projekt Green Atrium, ktorý vyplní doteraz slabo využívané pozemky pri Trnavskej ceste, má stavebné povolenie. Napĺňajú sa tak plány developera Haberl Real Estate, ktorý ešte v priebehu minulého roka avizoval, že výstavbu plánuje spustiť v druhej polovici tohto roka. Nový súbor nadviaže na susednú zástavbu a prispeje rozvoju mestotvorného charakteru Trnavskej cesty.

Čítať viac

Green Atrium odhaľuje definitívnu podobu

13.12.2021 13:46:27 Adrian Gubčo

V severnej časti Ružinova, pri Trnavskej ceste, je už dlhšie v príprave projekt Green Atrium. Obytný súbor nadviaže na starší development Domino a prinesie do lokality nové byty, nebytové a obchodné priestory. Zámer pôvodne plánoval developer JAGR s.r.o., teraz ho však prebrala firma Haberl Real Estate. Tá odhalia vizualizácie projektu spolu s harmonogramom, podľa ktorého sa má výstavba spustiť v druhej polovici roka 2022.

Čítať viac

Na Trnavskej ceste pribudnú nové projekty

04.11.2021 13:27:07 Adrian Gubčo

Trnavská cesta patrí k najdlhším a najširším bratislavským triedam, úroveň zástavby v jej okolí je však veľmi rôznorodá. Aspoň čiastočne by sa to však mohlo zmeniť – v priestore medzi Sabinovskou a Tomášikovou sa plánuje hneď dvojica projektov, ktoré nadviažu na existujúcu zástavbu. Ulica tým získa mestotvornejší ráz.

Čítať viac

Novinky z Ružinova, august 2019

15.08.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Ružinov patrí k tým, kde je preferovaná rozvoľnená zástavba pred kompaktnou mestskou štruktúrou. Ide o prežitý koncept, našťastie, viaceré nové developmenty menia dlhodobo slabo využívané pozemky a dávajú im novú funkciu. Podobné transformácie sú potrebné, ak chce mesto Bratislava zlepšiť nielen priestorovú, ale aj ekonomickú a ekologickú efektivitu.

Čítať viac

Novinky z Ružinova

14.08.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube