Author photoAndrej Sárközi 27.02.2023 11:53

Veža pri známej tržnici sa stáva realitou: Olivia Residence začína rásť

Relatívne nedávno išlo o prázdne a nezastavané územie, dnes tu však pribúdajú projekty - vrátane rezidenčných. Okolie križovatky Trnavskej cesty a Tomášikovej čoskoro získa suseda s prevažne obytnou funkciou. O apartmánovom dome Olivia Residence sme informovali ešte v októbri minulého roka, dnes už možno pozorovať jej rast. Developerom je BZ Group. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Projekt rastie v priamom dotyku s objektom Fresh Marketu, keďže ide v podstate o jeho ďalšiu etapu (zhodný je aj investor). Pôvodný zámer ešte z roku 2018 počítal s kancelárskym komplexom. Vzniknúť tu mal 14-podlažný objekt s výškou viac ako 53 metrov. Do lokality mal priniesť približne 10-tisíc štvorcových metrov kancelárskych plôch a parkovanie pre 300 automobilov. Zmena funkcie na bývanie však môže priniesť developerovi pozitívnejší výsledok s ohľadom na súčasný dopyt po bývaní. 

Development sa prezentuje najmä výhodnou polohou a dostupnosťou. Rezidenti budú mať obchod s potravinami a gastroprevádzkami priamo pod oknami, v pešej dostupnosti sa nachádza supermarket, pošta, železničná stanica, rekreačný areál Kuchajda s bežeckou dráhou či obchodné centrum Vivo! Susedom budovy je aj centrála Slovenskej sporiteľne.

Olivia Residence prinesie do oblasti na 15-tich podlažiach nové ubytovanie i služby. Pri ubytovacej časti je naplánovaných 11 jednoizbových apartmánov, jeden a pol izbových bude 33, dvojizbových je navrhnutých 68 a trojizbových nehnuteľností bude 23. Tri najluxusnejšie 4-izbové apartmány budú situované na najvyššom 15. podlaží. Cena pri nich uvedená nie je, rozpätie pri ostatných jednotkách sa však pohybuje medzi 70-tisíc až 380-tisíc eurami. Na prvých dvoch podlažiach je podľa vizualizácií naplánovaný retail.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Atelier 3M
  • Zdroj: Atelier 3M
  • Zdroj: Atelier 3M

Architekti navrhli interiér rezidencií v aktuálne populárnom "škandinávskom" štýle. Apartmány budú komplexne zariadené, vrátane vybavenej kuchyne so spotrebičmi a sanitou. Developer pripomína, že záujemcom na nasťahovanie stačí len vybrať nábytok. Jednotky majú tiež obsahovať veľkometrážne balkóny a terasy s eletrickým exteriérovým slnečným tienením. Parkovanie je vyriešené podzemnou garážou, v ktorých Olivia Residence ponúka garážové státia na prenájom. 

Oficiálny web uvádza niektoré apartmány ako rezervované. Nejde však o veľký počet, čo je pravdepodobne dané najmä súčasnou situáciou na trhu s nehnuteľnosťami. Developer sa musí pripraviť na dlhšie trvajúci predaj. 

Olivia Residence sa podľa prezentovaných materiálov vyznačuje súčasnou architektúrou, ktorá je vhodne začlenená do okolitého prostredia. Dominantným prvkom na objekte bude predsadená konštrukcia s výraznými exteriérovými tieniacim roletami, ktoré možno nájsť na každom balkóne či terase. Inak je výraz domu tvorený rastrom konštrukcie, ktorý opticky rozdeľuje jednotlivé podlažia domu. Vizualizáciám tiež dominuje zeleň, nachádzajúca sa na balkónoch. Tento prvok však pravdepodobne nebude súčasťou architektonického riešenia, jeho realizácia bude záležať na majiteľoch jednotlivých apartmánov. Autorom architektonického riešenia je Atelier 3M. 

Stavebné práce sa na pozemku spustili v novembri minulého roka. Tempo je rýchle, keďže priestor bol pripravený pre realizáciu kancelárskeho vežiaka. Dnes už preto vidno rast Olivia Residence do výšky. V prvej polovici februára boli vybudované dve nadzemné podlažia a zo strany Tomášikovej ulice sa budovalo tretie. Developer uvádza, že kolaudácia je naplánovaná v prvom polroku 2024.

 

Zdroj: Atelier 3M

Podľa oficiálnej stránky developmentu, Olivia Residence vsádza na „moderný štýl bývania v dynamickej lokalite so skvelými možnosťami”. Tento argument však nie je až taký výnimočný. Podobnou charakteristikou sa môže pokojne hrdiť aj polyfunkčný projekt priamo oproti Olivia Residence – N!do.

Súbor, pozostávajúci z rezidenčnej, komerčnej a administratívnej časti, sa nachádza priamo na nároží križovatky Tomášikova a Rožňavská. Svojou osobitou a súčasnou architektúrou či trasformáciou celého územia je tento development od spoločnosti IURIS a kancelárie GRIDO Architekti komplexnejší a pokrokovejší. To však nič nemení na tom, že projekt Olivia Rezidence do okolia zapadne a svojou funkciou obohatí lokalitu o nové možnosti bývania. 

Lokalita sa tak postupne zapĺňa novostavbami a mení sa na aktívnejšiu časť Bratislavy. Na začiatku 21. storočia išlo prakticky o nevyužité územie, no dnes dochádza k urbanizácii zostávajúcich prázdnych plôch. Po dokončení Olivia Residence ich ešte niekoľko ostane - napríklad veľké povrchové parkovisko za budovou SLSP, vzorom efektivity nie je ani areál Klientskeho centra.

Tomášikova sa však mení na mestskú triedu, ktorej význam sa do budúcna bude len zvyšovať. Bývanie v tejto lokalite sa tak stane omnoho lukratívnejším, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nejde ale o vývoj, ktorého sa treba obávať - práve naopak. Ide o jednu z tých častí mesta, kde výstavba nových polyfunkčných súborov môže len pomôcť. 

 

Fotografie z 11.2.2023. Sledujte vývoj Olivie Residence vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube