Author photoAndrej Sárközi 31.10.2022 14:26

Ako stavať na predmestí: Takmer dokončená Floriánka nastavuje latku aj pre ostatných

Namiesto záhrad hustá zástavba rodinných domov. V projekte Floriánka v predmestskej mestskej časti Záhorská Bystrica sa finalizuje výstavba jednotlivých objektov. Do konca tohto roka by mohol byť development dokončený. Niekdajšia vidiecka obec sa tak mení na väčšiu štvrť predmestského charakteru.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Záhorská Bystrica získala v 18. storočí neobyčajný prívlastok – išlo o najbohatšiu obec záhorskej časti Bratislavy. Disponovala na vtedajšiu dobu veľkým počtom obyvateľov, vyše 1,5-tisíc, ale aj významnou hospodárskou produkciou. V roku 1972 sa pričlenila k hlavnému mestu ako zachovaná obec s bohatým kultúrnym dedičstvom. Dnes tvorí štvrté najväčšie katastrálne územie v metropole.

Na neveľkom pozemku medzi ulicami Pútnická a Československých tankistov v staršej časti obce v minulosti absentovala akákoľvek zástavba. Pôvodne totiž išlo o záhrady susedných domov. To sa však začalo ešte na prelome tohto desaťročia meniť. Developer S12 zahájil výstavu prvej etapy rodinných domov v marci roku 2020. Po vyše dvoch rokoch sa projekt blíži k svojmu záveru. 

Architekti z kancelárie Architekti Šebo Lichý navrhli 24 jedno- až dvojpodlažných domov, ktorých predaj sa rozbiehal pozvoľna - na začiatku výstavby bolo predaných len osem objektov a šesť rezervovaných. Ku koncu roka 2022 je situácia odlišná, podľa oficiálnej stránky developmentu sú predané všetky rodinné domy. Problémom tak nakoniec neboli ani ceny, ktoré sa vyznačovali vyššou sumou, ako v prípade neďalekej konkurencie – Záhorských Sadov od Penta Real Estate. Je však pravdou, že rodinné domy v tomto developmente sa predávali za inej trhovej situácie a v odlišnej lokalite.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: S12

Na začiatku tohto roka developer informoval, že výstavba pokračuje podľa plánu. Dokončovali sa strechy, osádzali okná, murovali vnútorné priečky, zariaďovali interiéry a rovnako prebiehala inštalácia podlahového kúrenia. V celom projekte získavali svoje obrysy posledné tri domy v 4. etape výstavby. Počas leta tohto roka bolo komunikované, že objekty už majú svojich prvých obyvateľov a rodinné domy z tretej fázy projektu prechádzajú procesom kolaudácie. 

Jednotlivé objekty sú štvor- až päťizbové a vyznačujú sa pomerne veľkou flexibilitou. Tá vychádza z možnosti pridania alebo odobratia jednotlivých prvkov, nakoľko sú objekty navrhnuté v modulárnom systéme. Pozitíva tohto projektu zdôrazňoval developer aj počas tohto roka – na pozemku je možnosť postaviť si vlastný bazén či garáž a budovy môžu taktiež disponovať zelenými strechami. Architektúru domov dotvárajú aj veľkoformátové hliníkové okná.

Väšina z objektov je dnes vo veľkej miere dokončená. Na aktuálnych fotografiách možno vidieť hotovú dopravnú infraštruktúru, ukončené fasády, vysadenú zeleň alebo zhotovovanie posledných stavieb. Objekty sú v dvorových častiach oddelené plotom so zjednoteným vizuálom. Pozemky v prednej časti zase rozčleňujú menšie múriky na stojiská odpadu, a svojim riešením aj objekty samotné, keďže ide o radovú zástavbu. V celom území sa realizujú už len menšie práce, elektroinštalačné prvky a sadové úpravy. Development pôsobí vkusne a do lokality Záhorskej Bystrice medzi ostatné rodinné domy zapadol decentne.

 

Posledné rodinné domy vo výstavbe. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Projekt Floriánka sa vyznačuje relatívne dobrou lokalitou. V blízkosti rodinných domov sa nachádza staré centrum Záhorskej Bystrice, potraviny, reštaurácia, pekáreň či kostol, škola, škôlka alebo športoviská či zdravotné stredisko. Len pár minút od developmentu je vzdialená aj zastávka MHD v smere do centra Bratislavy.

Príkladný projekt rodinných domov prepojil dve časti Záhorskej Bystrice bez nutnosti akejkoľvej asanácie. Na mieste pôvodnej zelenej, no len striedmo využívanej plochy, vzniklo také rozloženie ulíc, ktoré pripomína lokálny urbanizmus. Nadväzuje na situáciu, kedy v strede súboru viacerých dvorov vznikli menšie námestíčka. Ich pôvodný účel pravdepodobne slúžil na otáčanie niekdajších povozov. Táto idea zostala v projekte zachovaná v podobe parkovo upravenej piazzety v jadre Floriánky. 

Obytná zóna projektu Floriánka vytvorila nové priečne spojenie, rozšírila verejný priestor a doplnila územie adekvátne hustou mierou zástavby, čo je pozitívom. Do lokality taktiež prispela solídnou úrovňou architektúry, modernou štruktúrou, jednotným konceptom a decentnou materialitou. Všetky tieto fakty predurčujú Floriánku k tomu, aby bola ideálnym príkladom toho, ako pristupovať k výstavbe v predmestskom prostredí. Obyvatelia čoskoro dokončeného obytného súboru tak získajú bývanie na dedine v meste s pozitívnym výhľadom do budúcnosti: rozširujúcou sa mestskou časťou, kde vznikajú dobre riešené štvrte aj nová kvalitná vybavenosť. 

 

Fotografie z 16.10.2022. Pozrite si výstavbu Floriánky vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube