Author photoAdrian Gubčo 07.06.2023 17:00

Rozvoj Eurovea City nekončí. Čo príde ďalej?

Dokončenie a otvorenie nákupnej časti druhej etapy projektu Eurovea II je pre developer J&T Real Estate dôležitou udalosťou. V kontexte rozvoja celej okolitej štvrte však nemožno hovoriť o takej zásadnej udalosti. V blízkosti nákupného centra sa totiž dokončujú alebo pripravujú nové budovy alebo celé projekty, ktoré urobia z lokality jadro nového centra Bratislavy.

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, JTRE

Zdroj: Nino Belovič / YIM.BA, JTRE

Architekti a urbanisti predpokladali už v druhej polovici minulého storočia postupnú expanziu centra slovenskej metropoly východným smerom. Transformovať sa pritom mala niekdajšia priemyselná štvrť v južnej časti Nív. Z pohľadu mesta s menej ako stotisíc obyvateľmi na začiatku 20. storočia bola jej poloha logická. S ohľadom na plány prebudovania Bratislavy na miliónové veľkomesto sa ale nachádzala príliš blízko.

Preto začala vznikať koncepcia, podľa ktorej sa mala vybudovať hlavná mestská trieda medzi Hlavnou stanicou a nábrežím Dunaja. Pozdĺž tejto veľkorysej ulice („Priečnej osi“) by sa nachádzali reprezentatívne verejné budovy aj bytové dom experimentálneho charakteru. V susedstve Dunaja by bolo veľkolepé námestie pred budovou Slovenského národného divadla, smerom k mostu v predĺžení Košickej ulice by boli umiestnené aj výškové budovy.

Hoci sa časom plány zmenili, v prípade lokality v okolí Dunaja sa územie vyvíja takmer presne podľa toho, čo kreslili urbanisti už pred desiatkami rokov. V súlade s originálnymi plánmi bola prvá etapa, dokončená v roku 2010, ale v princípe aj druhá. Aktuálny development prichádza s prísľubom dopovedania celej vízie. Developer ho pomenoval Eurovea City

 

Staršia vízia prestavby priestoru dnešnej Eurovea City. Zdroj: Architekti BKPŠ

 

Eurovea II smeruje k dokončeniu

Najdôležitejším aktuálnym projektom je druhá etapa komplexu Eurovea. Ide o najvýznamnejšiu súčasť Eurovea City, keďže okrem extenzie nákupného centra zahŕňa aj kancelársku a rezidenčnú časť. Obe sa dnes chýlia k celkovému dokončeniu a otvoreniu.

Z pohľadu verejnosti je zaujímavá najmä rezidenčná sekcia. Tvorená je dvomi časťami. Eurovea Riverside je nižšia, pozostáva z bytoviek, obrátených smerom k Dunaju, a je predĺžením podobnej zástavby v rámci prvej etapy projektu. Vzniklo tu 96 bytov. Pozornosť však búda najmä Eurovea Tower, prvý slovenský mrakodrap s 46 nadzemnými podlažiami, 168 metrami (po architektonický vrchol) a takmer štyristo bytmi a apartmánmi.

Kancelárske budovy sú obrátené na severnú stranu smerom k Pribinovej ulici. Budova Pribinova 34 sa nachádza priamo nad nákupnou galériou na deviatich podlažiach bude poskytovať 18-tisíc metrov štvorcových prenajímateľných priestorov. Pribinova 40 je pomerne mohutným objektom na východnej strane Eurovey, v susedstve Mostu Apollo. Vzniká tu 22-tisíc metrov štvorcových kancelárií v 15-podlažnom objekte, ktorý bude navyše disponovať certifikáciou BREEAM Outstanding.

Developer navyše zásadne zmodernizoval Pribinovu ulicu. Vytvoril tak nové vstupy do podzemných garáží, skvalitnil priestory pre peších, vybudoval novú cyklotrasu a územie pripravil na hypotetickú výstavbu novej električkovej trate. Do podzemia sa podľa JTRE presunie až 80% individuálnej dopravy za súčasného zlepšenia verejného priestoru.

Z pohľadu verejného priestoru je však kľúčové predĺženie promenády popri Dunaji. Smerom k rieke sú obrátené prevádzky v parteri domov. Medzi promenádou a železničnou vlečkou, ktorá Euroveu oddeľuje od vodného toku, vzniká nová zeleň. Pod Mostom Apollo je naplánovaná športová zóna

Celý mohutný projekt je tesne pred dokončením. Potvrdzuje to aj Daniel Suchý, hovorca a Senior PR Manager v JTRE. „Vo februári boli skolaudované a následne odovzdané do užívania predĺženie Pribinovej ulice za Mostom Apollo a cesta za SND. V máji boli skolaudované a otvorené rozšírenie nákupného centra a priľahlé verejné priestory,“ vypočítava, čo už bolo oficiálne dokončené a odovzdané.

Na užívanie čakajú ešte zvyšné budovy. „Aktuálne prebieha kolaudačné konanie rezidencií Riverside. V lete sa začnú kolaudovať administratívne budovy a mrakodrap Eurovea Tower,“ konštatuje Suchý. O niekoľko týždňov tak bude dokončená najvyššia budova Slovenska aj Bratislavy – aspoň na nejakú dobu.

Verejnosťou očakávané je aj sprístupnenie zvyšku exteriérových plôch. „Otvorenie verejných priestorov – zvyšnej časti promenády so sochou Octahedral Body od Viktora Freša a Pribinovej ulice – je plánované koncom septembra,“ naznačuje hovorca. „Priebežne je uvádzaná do užívania aj technická infraštruktúra.“

Celkom jasné ešte nie je, kedy bude sprístupnená športová zóna pod Mostom Apollo, Nachádzať by sa tu mal napríklad veľký skatepark. „Športoviská pod Mostom Apollo realizujeme v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava, hovoriť o konkrétnych termínoch je zatiaľ predčasné,“ pripúšťa Suchý.

Podobu pokračovania Eurovey stvárnila architektonicko-projekčná kancelária GFI. Developer si slovenských autorov vybral pred prestížnymi medzinárodnými menami. Verejné priestory navrhla španielska kancelária BB+GG.

 

Veľké časti projektu Eurovea II ešte čakajú na dokončenie. Autor: Nino Belovič / YIM.BA

 

Vyplní sa celé územie

Po dokončení pokračovania Eurovey sa najaktuálnejšou stane zástavba trojuholníkového pozemku medzi Pribinovou a Čulenovou ulicou. Dnes ide o prázdnu plochu, kde sa nachádza parkovisko. V minulosti tu bola dvojica schátraných domov, ktoré boli pred časom zrovnané so zemou.

JTRE tu naplánovalo projekt Ganz House, polyfunkčný súbor, tvorený bytovou časťou popri Pribinovej – naproti pokračovaniu Eurovey – a kancelárskou v zužujúcom sa priestore medzi Pribinovou a Čulenovou ulicou. Architektúra pôsobí z dosiaľ zverejnených vizualizácií atraktívne. Ide o výsledok menšej architektonickej súťaže, v ktorej sa presadil renomovaný ateliér Compass Architekti.

Dosiaľ známe informácie naznačujú, že rezidenčná sekcia bude v desiatich podlažiach obsahovať 58 bytov a 8 apartmánov vyššieho štandardu. Administratívna časť bude mať deväť podlaží, z toho dve budú ustúpené. Budova bude mať veľkorysé lobby na úrovni prvého a redukovaného druhého nadzemného podlažia, typické podlažie bude mať rozlohu takmer 1,6-tisíc metrov štvorcových. Celkovo by tu malo vzniknúť asi 10-tisíc metrov štvorcových kancelárskych priestorov vyššieho štandardu.

Charakter projektu dotvorí parter, ktorý bude mať výšku dvoch podlaží s vloženým mezanínom, čo budove dodá veľkomestský výraz. V strede dispozície vznikne medzi Pribinovou a Čulenovou prekrytý priestor a malé piazzety, do ktorých sa odporúča vloženie prevádzok kaviarní či reštaurácií. V podzemnej garáži vznikne 205 parkovacích miest a jej konštrukcia by mala umožniť výsadbu veľkých stromov na okolitých uliciach.

Budova je už z procesného hľadiska pripravená na výstavbu. Tento rok sa na pozemku ale stroje ešte neobjavia. „Začiatok výstavby projektu Ganz House plánujeme v budúcom roku,“ hovorí Daniel Suchý. „Projekt prechádza finálnymi úpravami. Určitú formu predpredaja plánujeme spustiť ešte v tomto roku.“

Ak sa podarí dodať projekt v ohlasovanej kvalite a podobe, pôjde nielen o aktívne, ale aj veľmi atraktívne vyplnenie daného pozemku. Pribinova ulica bude bližšie k premene na skutočnú mestskú triedu.

 

Ganz House. Zdroj: J&T Real Estate

 

Ganz House bol v pôvodných oficiálnych dokumentoch známy aj ako Triangel House. V nadväznosti na to JTRE pripravuje aj Triangel House II. Malo by ísť o kancelársku budovu medzi Dostojevského radom, Krupkovou a Pribinovou. Osempodlažné bizniscentrum developer označuje za príklad veľkorysej a veľkomestskej architektúry.

Tvarovo ide v podstate o dve oválne hmoty dvojpodlažnej podnože, prepojené hlavnou časťou objektu. Veľkú väčšinu podlažnej plochy tvoria kancelárie, komplex však bude mať aktívny parter s obchodmi a službami. Parter bude dvojpodlažný a umožní severojužný prechod priečne budovou. Jeho zasunutím parteru má vzniknúť námestie, ktoré nadviaže na nástupný priestor do nákupného centra Eurovea.

Predpokladá sa, že tu vznikne okolo 21-tisíc metrov štvorcových kancelárií a takmer 900 metrov štvorcových retailu. Parkovacích miest by tu malo byť 346, z toho drvivá väčšina bude v podzemí. Otvoria sa tak plochy pre vznik verejných priestranstiev, ktorých súčasťou by mali byť stromoradia pozdĺž jednotlivých ulíc.

Projekt má mať atraktívny organický výraz. Za jeho architektúrou stojí kancelária GFI, ktorá sa presadila v internej súťaži.

Susedstvo Eurovey však nedoplní tak skoro. Zámer má v tejto chvíli k dispozícii záväzné stanovisko mesta, na ďalšie povolenia čaká. Hovorca developera preto nechce povedať presné termíny. „Ďalšie časti štvrte Eurovea City sú v rôznom štádiu plánovania a príprav, preto je v súčasnosti predčasné uviesť presný časový harmonogram a postupnosť ich realizácie,“ zhŕňa Suchý.

Netýka sa to len Trianglu II, ale napríklad aj úpravy podnože budovy Tower 115. Podľa starších plánov by sa z južnej strany veže mal vybudovať prezentačný pavilón developera. Prestavbu si vyžaduje aj východná strana budovy. Po asanácii niekdajších tlačiarní tu ostala len holá stena.

 

Triangel II. Zdroj: J&T Real Estate / EIA

 

Pribudne druhý mrakodrap?

Veľkou otázkou ostáva riešenie priestoru východne od Tower 115. Dlhšie sa predpokladalo, že tu vznikne kancelárska veža East Tower, mohutná výšková budova s podobnými rozmermi ako jej starší sused. Vyznačovať sa mala vcelku atraktívnou architektúrou s čiastočne odhalenou konštrukciou či zaoblenými rohmi. Nejakú dobu sa uvažovalo, že bude doplnená o relatívne veľké kongresové centrum. Medzi vežami by vzniklo námestie.

Potom sa však na konci minulého roka objavila informácia, že JTRE zámer prehodnocuje. Namiesto kancelárskej budovy by tu rado umiestnilo rezidenčnú vežu. Potvrdzuje to aj D. Suchý. „Na mieste projektu East Tower overujeme možnosti využitia tohto cenného územia, ktoré bude tvoriť vstupnú bránu do rozvíjajúceho sa moderného centra Bratislavy. Cieľom je priniesť rôzne formy bývania a rozsiahle verejné priestory,“ objasňuje novú koncepciu.

Nová veža by navyše nemala byť obyčajná – mala by byť rovno najvyššia v Bratislave a v podstate aj jednou z najvyšších v celej Európskej únii: „Uvažujeme s umiestnením mrakodrapu, kde testujeme výšku okolo 250 metrov, a samostatne stojaceho kongresového centra s kapacitou okolo 2.200 návštevníkov.“

Developer tvrdí, že mu takáto zmena dáva zmysel. „Uvažovaná zmena funkcie z administratívnej na rezidenčnú reflektuje tvorbu mesta krátkych vzdialeností tým, že posilňuje funkciu bývania v prostredí, v ktorom je dostatok funkcií občianskej vybavenosti,“ zdôvodňuje hovorca spoločnosti. S danou výškou by bol nový mrakodrap mimoriadnou dominantou celého mesta.

Či však naozaj vznikne, ostáva neznáme. Od decembra, kedy bola vízia prvýkrát potvrdená, JTRE svoje stanovisko neaktualizovalo. Viac nie je známe ani o architektúre. Z toho mála materiálov, ktoré sú k dispozícii, sa zdá, že by malo ísť o superštíhlu budovu, aké sa dnes stavajú napríklad v New Yorku, hoci z úplne iných dôvodov. Autorom architektonického riešenia je GFI.

 

Hmotová štúdia mesta s možným novým mrakodrapom. Zdroj: J&T Real Estate 

 

Čakanie na centrum

Kombinácia pripravovaných projektov, doplnená o iné uvažované lokálne developmenty, radikálne zmení charakter tejto časti mesta – a to aj oproti dnešku. Kompaktne dotvorená Eurovea City prepojí zástavbu Starého Mesta s bratislavským downtownom a priblíži mesto k rieke. V zóne budú žiť ďalšie stovky ľudí, pracovať tisíce a navštevovať ju desaťtisíce. Pohybovať sa pritom budú v modernom prostredí, definovanom súčasnou architektúrou.

Všetko navyše nasvedčuje tomu, že v susedstve zóny vznikne miesto s najvyššími budovami mesta. Okolie križovatky Košickej s Prístavnou a Landererovou bude tvorené Eurovea Tower, možným mrakodrapom na mieste East Tower, Klingerkou 2, Portumom a vežou na mieste Ryby. O jej výške nie sú známe žiadne informácie, nie je však vylúčené, že bude podobne vysoká ako niektoré susedné budovy.

Výstavba v lokalite bude pokračovať najbližšie roky, nebude to však dlhšie ako desaťročie. Možno už do konca tejto dekády bude mať slovenská metropola kompletne prebudovanú bývalú priemyselnú štvrť, ktorá sa stane novým centrom Bratislavy.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube