Author photoAdrian Gubčo 28.09.2021 10:00

Rekonštrukcia Nemeckej školy na Kramároch je pred dokončením

Na Bárdošovej ulici na Kramároch finišujú práce na masívnej rekonštrukcii budovy niekdajšieho Ústavu vzdelávania a služieb. Po novom tu bude sídliť súkromná Nemecká škola – Deutsche Schule Bratislava. Inštitúcia sa presťahuje z dnes už kapacitne nevyhovujúcich priestoroch na Palisádoch a Panenskej ulici, v novom sídle by sa však mali zároveň výrazne zlepšiť predpoklady pre kvalitnejšie vzdelávanie.

Deutsche Schule sídli na Slovensku dnes už 16 rokov, počas ktorých si prenajímala priestory bývalého Evanjelického lýcea na Palisádach (hoci viac známeho ako „ŠUPKA“ – škola umeleckého priemyslu). Umiestnená tu je materská škola, základná škola a osemročné gymnázium. Postupný rast počtu žiakov si vyžiadal rozšírenie do ďalšej budovy na Panenskej ulici. Z dlhodobého hľadiska však nešlo o udržateľné riešenie. Nutné bolo zabezpečiť stále sídlo, ideálne s dobrou polohou v blízkosti centra Bratislavy, no zároveň v pokojnej lokalite.

„Počet žiakov neustále rastie, a preto sme považovali za nevyhnutné kúpiť novú budovu, vyhovujúcu požiadavkám vyučovania 21. storočia,“ zhodnotil situáciu ešte pred rokom Peter Kršák, predseda predstavenstva školy. „Týmto krokom chceme nielen rozšíriť naše priestory, ale zároveň poskytnúť kvalitnú vzdelávaciu inštitúciu, ktorá drží krok s najnovšími digitálnymi trendami a inovatívnymi prístupmi k edukácii.“ Jednou z alternatív tak bola výstavba budovy na zelenej lúke, to by si však vyžadovalo sťahovanie z centra. Vhod preto prišla možnosť prevziať a zrekonštruovať objekt bývalého Ústavu vzdelávania a služieb na Bárdošovej.

Budova, už predtým využívaná na vzdelávanie, sa nachádza v pokojnej lokalite so silnou prítomnosťou zelene. Ide o modernú stavbu, ktorá však vyžadovala výraznú rekonštrukciu. Tá sa naštartovala v priebehu septembra 2020, pričom výška investície dosahuje až 12 miliónov eur. Za tieto peniaze prejde objekt nielen kompletnou modernizáciou, ale aj dostavbou, v rámci ktorej vznikne nová telocvičňa a na jej streche nové multifunkčné ihrisko.

Rekonštrukcia zachováva základný charakter a dispozíciu budovy, hoci dôjde k určitým zmenám. Okrem prístavby telocvične sa napríklad mení poloha hlavného vchodu, ktorý bude po novom orientovaný do ulice Na Revíne. Vedľajší, orientovaný do Bárdošovej, sa však zachováva taktiež a umožňuje bezbariérový prístup do budovy. Žiaci budú mať v škole k dispozícii okrem tried, jedálne či multifunkčnej študovne aj vonkajšie pobytové priestory. Multifunkčné ihrisko zas bude prepojené s jedálňou, takže bude môcť byť teoreticky využívané počas školských podujatí. Do budúcnosti (nie tak vzdialenej) sa počíta aj so vznikom hvezdárne na streche budovy.

Architektúru rekonštrukcie spracovala kancelária MS Arch, v spolupráci s projektantom z kancelárie RAUM3. Ako vysvetľuje pre časopis ASB architektka Monika Šutá, snahou bolo zachovať pôvodný architektonický výraz budovy, hlavnou zmenou je tak začlenenie pôvodných loggií do interiéru. Výrazným prvkom bude farebné riešenie, kde má časť okenných rámov červenú alebo žltú farbu – po vzore nemeckej vlajky. Škola má byť nízkoenergetická.

V tejto chvíli je už podstatná časť exteriérových prác dokončená a prebiehajú finálne úpravy. Rekonštrukcia sa spustila v septembri 2020, žiaci by sa mali do školy nasťahovať v lete 2022. Z ohľadom na rozpočet ide o veľkorysý projekt, a to v celoslovenskom rozsahu. „Našu víziu by však nebolo možné uskutočniť bez finančnej pomoci Nemeckej spolkovej republiky, ktorá prispela viac ako polovicou z celkovej potrebnej sumy, predstavujúcej hodnotu 12 miliónov eur. Táto investícia do prvotriedneho školského zariadenia pozitívne ovplyvní nielen žiakov ale i učiteľov či iných pracovníkov, vďaka čomu môžeme budovať status jednotky na trhu v rámci top škôl v Európe,“ zhŕňa P. Kršák.

Deutsche Schule poskytuje vzdelanie žiakom všetkých národností, ktorí po skončení štúdia dosiahnu úroveň nemeckého jazyka na úrovni C2 – teda prakticky na úrovni materinského jazyka. Deutsche Schule Bratislava má certifikát Exzelente Deutsche Auslandsschule a je v sieti približne 140 najlepších nemeckých zahraničných škôl vo svete.

 

Nový hlavný vstup, vpravo novostavba telocvične s multifunkčným ihriskom. Zdroj: RAUM3 via ASB.sk

 

Rekonštrukcia zanedbaného objektu a jeho premena na školu – v súlade s pôvodným účelom – je dobrá forma jeho opätovného využitia. Z hľadiska prostredia ide o skvelé miesto pre školu. Problémom je dostupnosť verejnou dopravou, v dôsledku čoho možno po jej spustení očakávať zvýšenie dopravnej záťaže v okolí. Väčšina žiakov bude k škole pravdepodobne zvážaná autami rodičov. Užitočné by tak bolo posilnenie verejnej dopravy v čase pred vyučovaním a po ňom.

V každom prípade ide v súčasnosti o jednu z najvýraznejších investícií do školstva v Bratislave, hoci ide o súkromnú školu, spolufinancovanú Spolkovou republikou Nemecko. Pri celkovo nedostatočnej miere rozvoja školstva na Slovensku ide o pozitívnu správu. Bratislavské školy majú pri snahe o svoj rozvoj nezriedka horšiu východiskovú pozíciu ako školy v iných častiach krajiny. Bratislava totiž nie je oprávnená čerpať na školstvo eurofondy v takej miere ako zaostávajúce regióny, čo znamená, že zriaďovatelia – v prípade materských a základných škôl mestské časti – zápasia s finančnými problémami a výzvami.

Výnimky v tomto smere existujú. Výrazné investície do vzdelávania sa zrealizovali, realizujú alebo sa budú realizovať v Záhorskej Bystrici, Rači a výhľadovo aj v Ružinove, súkromné projekty sa zas pripravujú v Petržalke. Projekty úplne nových škôl sú len výnimočné, jednak kvôli enormnej náročnosti, ale aj saturovanosti viacerých lokalít. Problémy majú v súčasnosti najmä obce na predmestí Bratislavy, ktoré ich zvládajú rozličnými kontajnerovými riešeniami.

Prirodzene, nejde o žiadúci stav. Pokiaľ je bezpečnosť a sloboda základným kritériom pre vysokú kvalitu života, kvalita vzdelávania a zdravotníctva sú hneď za nimi. Slovensko zdedilo relatívne dobré školstvo, toto však stráca v porovnaní so svetovými lídrami vo Fínsku, Južnej Kórei alebo hoci aj v Poľsku dych. Investície do škôl totiž znamenajú nielen zateplenie, výmenu okien, opravu toaliet či rekonštrukciu kuchýň, ale aj do technológií, multifunkčných a oddychových priestorov a športovísk. Úloha školy dnes už nie len o vzdelávaní, ale aj o vytvorení komunitného centra a bezpečného prostredia.

V tomto zatiaľ slovenské školstvo zlyháva (nehovoriac o podmienkach učiteľov a personálu). Bratislavské nie je výnimkou, hoci podľa naivnej predstavy by práve školy v hlavnom meste mali byť tými najšpičkovejšími. Nie je to ale pravda. Vyššie investície do budov sú nezriedka dané len prítomnosťou bohatších rodičov, nejde však o zdroj, na ktorý sa možno (a na ktorý by sa malo) spoliehať.

Deutsche Schule je tak príkladom zaujímavého a potrebného projektu – avšak v tomto prípade súkromného. Ak má byť slovenské školstvo špičkové, nesmie byť Deutsche Schule výnimkou. Fyzická úroveň tohto zariadenia musí byť nielen inšpiratívnou realizáciou, ale aj latkou, ktorú musia ostatné školy minimálne dorovnať.

 

Fotografie z 26.9.2021

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: RAUM3 via ASB.sk

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube