Žiadne búranie sa nechystá. Nové Mesto dementuje tvrdenia o zániku Polikliniky Tehelná, chce zachovať súčasnú funkciu
Okolo Polikliniky Tehelná už dlhší čas koluje viacero verzií o jej smerovaní a zmene jej funkcie na rezidenčný objekt. Mestská časť Nové Mesto však trvá na stanovisku, že pôvodný zdravotnícky účel bezpodmienečne zachová. Potvrdilo to vedenie časti pre TASR, aj na svojom oficiálnom webe.
Zdroj: Kamil Varga
Poliklinka Tehelná sa nachádza na rovnomennej ulici s popisným číslom 26 v bratislavskom Novom Meste. Komplex bol postavený v roku 1986 ako súčasť Ústavu národného zdravia mesta Bratislavy. Po svojom vzniku bola frekventovaným zdravotníckym centrom, pričom v súčasnej podobe funguje od roku 2005.
Mestská časť Nové Mesto neúnavne komunikuje osud polikliniky a vyvracia hoaxy šíriace sa na sociálnych sieťach, pričom naďalej trvá na zachovaní jej funkcie. Tú požaduje aj návrh nového územného plánu zóny (ÚPZ) Tehelná, ktorý Nové Mesto pripravuje. Návrh je možné pripomienkovať do 24. februára. Informovala o tom Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).
Starosta Nového Mesta, Matúš Čupka, sa k aktuálnemu dianiu v budove a zachovaniu funkcie polikliniky vyjadril pozitívne. „Čo nás teší, je to, že sa s budovou naďalej nakladá. Pribudlo tam niekoľko nových nájomcov, vieme, že je udržiavaná. Že nič nenaznačuje, že by mala ísť do nejakého útlmu alebo zatvorenia, čo bola veľká téma pred dvoma alebo troma rokmi," spresnil. Dodal aj, že si želá zachovanie zámeru rovnako, ako obyvatelia časti aj verejnosť.
Autor: Kamil Varga
Napriek tomu, že mestská časť Nové Mesto predložilo jeden z najmenších ÚPZ, zameriava sa najmä na Polikliniku Tehelná. Prízvukuje, že objekt má teraz aj v budúcnosti fungovať ako zdravotnícke zariadenie, aj ak by sa mala jeho podoba niekedy zmeniť. Neguje taktiež zmenu na bytový dom, ktorá bola hlavným dôvodom šírenia neprávd, keďže v zámere sa uvádza, že časť budovy má mať rezidenčnú funkciu s maximálne 46 bytovými jednotkami.
Podľa TASR však táto informácia vychádza z prípadného prevzatia poliklinky súkromným investorom, ktorý by v rámci zamestnaneckých benefitov poskytol byty ako ubytovanie pre lekárov či personál.
Mestská časť sa prostredníctvom sociálnych sietí vyjadrila aj k informácii, že o revitalizáciu budovy má prevziať Ministerstvo obrany (MO) SR, v prospech rozšírenia zdravotníckych služieb. Podľa Čupku však rezort upriamuje väčšinu pozornosti na nemocnicu v Prešove a dúfa, že po jej dokončení sa začne riešiť Poliklinika Tehelná. „Aby sme vedeli pokračovať v úvodných diskusiách, ktoré sme mali s ministerstvom ohľadom budúceho vývoja tejto polikliniky," skonštatoval starosta.
Uvádza, že rovnako ako Nemocnica sv. Michala, ktorá slúži potrebám Ministerstva vnútra, by svoje zdravotnícke zariadenie získalo aj MO SR. Vedúci tlačového oddelenia ministerstva obrany Michal Bachratý však pre TASR uviedol, že nad touto možnosťou momentálne neuvažujú.
Budova polikliniky v súčasnosti patrí Ministerstvu hospodárstva (MH) SR. To už v minulosti deklarovalo, že jeho cieľom je zachovať zdravotnícke zariadenie. Pre TASR uviedlo, že vyhodnocuje možnosti, ako zmysluplne využiť areál Polikliniky Tehelná. „Kým nebudeme mať finálny návrh riešenia pre tento objekt, ministerstvo nebude robiť žiadne predbežné závery, ani komentovať prebiehajúce rokovania," uviedla hovorkyňa MH SR Mária Pavlusík.
Situácia s areálom poliklinky sa zatiaľ nemení, čo pre TASR potvrdila aj spoločnosť MH Manažment, ktorá pod ministerstvo spadá. „Spoločnosť MH Manažment bude postupovať v súlade s rozhodnutím jej akcionára - Ministerstva hospodárstva SR," vysvetlila manažérka marketingu a komunikácie spoločnosti Andrea Devánová.
Dobová fotografia Poliklinky Tehelná. Zdroj: Register architektúry
Súťaž na predaj polikliniky bola vyhlásená začiatkom júla 2022. Počiatočná suma bola znaleckým posudkom stanovená na 14,7 milióna eur s DPH. Súťaž však zrušili koncom roka 2022. Dôvodom bol nízky záujem, ale aj vstup do rokovaní na úrovni samosprávy. Viackrát padli uistenia že príchodom nového vlastníka sa nezmení ani jedna nájomná zmluva a nezruší sa ani jedna ambulancia. Budova musí byť využívaná len na účely, na ktoré bola skolaudovaná.
Na sociálnych sieťach sa tiež objavili nepravdivé informácie o údajnom búraní Polikliniky Tehelná, ktoré však boli počas verejného prerokovania viackrát vyvrátené. Upozorňuje na to vedenie aj na svojich webových stránkach. Mestská časť podporuje zachovanie polikliniky, pričom sa odvoláva práve na spomínaný rešpektujúci územný plán. Podoba budovy sa môže v budúcnosti meniť, ale v rámci stanovených podmienok, ak sa jej vlastník rozhodne pre výstavbu novej zdravotníckej stavby.
Informácie o verejnom prerokovaní boli podľa webu Nového Mesta riadne oznámené rôznymi kanálmi vrátane úradnej tabule, webu a miestnych médií. Mestská časť aktívne komunikuje s verejnosťou a vyzýva obyvateľov, aby sa zapojili do pripomienkovania územného plánu, čím môžu ovplyvniť ďalší rozvoj tejto zóny.
(Mestská časť Nové Mesto, TASR, YIM.BA)
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.

















