Author photoMartina Gregová 05.01.2025 09:45

Luxus v harmónii s prírodou. Interiér víkendového domu spája eleganciu s rešpektom k okoliu

Na chalupy sa zvykol nosiť starý nábytok, ktorý už nikto nechcel, ale majiteľom bolo ľúto vyhodiť ho. Ich interiéry preto vyzerali vždy ako zmes všetkých možných štýlov a neštýlov. Dnešní majitelia chát si však dávajú záležať na prostredí, v ktorom oddychujú- Dôkazom je projekt HAJ Cottage, ktorý sa nachádza v českých horách.

Autor: BoysPlayNice

Autor: BoysPlayNice

Víkendové domy či chaty sa v našich končinách spájajú predovšetkým s horským a prírodným prostredím. Lokalita týchto stavieb sa prirodzene podpisuje na ich architektonickom výraze a na použitých materiáloch. Na Slovensku, rovnako ako aj v Českej republike či Poľsku, sú rovnako populárne rekonštrukcie starších objektov tohto typu ako aj výstavba úplne nových víkendových domov.  

Pri ich výstavbe sa v ideálnom prípade kladie dôraz na to, či stavba vhodne zapadá do okolitého prostredia. Dôležitou súčasťou návrhu sa v posledných rokoch stávajú tiež interiéry týchto objektov, ktoré rovnako ako ich zovňajšok, vedia vzdať hold jedinečnému prírodnému prostrediu, ktoré ich obklopuje.  

Zo slovenských interiérov tohto typu možno vyzdvihnúť napríklad interiér drevenice nachádzajúcej sa v Demänovskej doline. Za jeho návrhom stojí známe slovenské štúdio RULES. „Dizajn interiéru rešpektuje drevené konštrukcie obvodových stien a stropov, ktoré sme nechali v plnej miere priznané. Čisté a presné línie moderného zariadenia kontrastujú s hrubým rustikálnym drevom a tvoria dizajnovo harmonický priestor s útulnou atmosférou,” popisujú autori.  

Galéria

  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice
  • Autor: BoysPlayNice

Kvality objektu v Demänovskej doline boli vyzdvihnuté najmä novými interiérovými prvkami a vhodne zvolenou paletou materiálov. Realizácia je príkladom úcty k tradičnej slovenskej architektúre a dôkazom toho, že aj takéto objekty môžu napĺňať súčasné požiadavky na prechodné či celoročné bývanie.   

Rovnako pozoruhodný interiér vznikol len pomerne nedávno na západnom svahu krkonošského hraničného hrebeňa v Česku. Za návrhom samotnej stavby stojí štúdio ADR. Interiér navrhli dizajnéri zo štúdia Formafatal.  

Ako popisujú architekti z ADR: „Stavba mala zapadnúť do krajiny a rešpektovať miestnu architektúru, zároveň pôsobiť moderným dojmom a spĺňať potreby súčasného bývania.” Stavba je zložená z dvoch objemov - hlavný objem so sedlovou strechou je z jednej strany doplnený o prízemnú hmotu s plochou strechou. Z materiálov na fasáde prevláda smrekovcové drevo a čierny hliník. 

Centrom prvého nadzemného podlažia sa v tomto prípade stala denná miestnosť, ktorej popri koženej sedačke a zaujímavo riešenej knižnice, dominuje aj pomerne rozsiahle jedálenské sedenie a premyslená kuchynská linka s barovým ostrovom. Rovnako dôležitú úlohu zohráva aj miestnosť so saunou a výstupom na zadnú terasu s vírivkou. Zvyšnú časť podlažia zaberajú vstupné a chodbové priestory, kúpeľňa a viacero menší servisných miestností.  

Pri návrhu interiérového dizajnu bol celkom netypicky kladený dôraz aj na riešenie chodbových priestorov. V tejto časti víkendového domu jednoznačne dominuje čierny oceľový, dierovaný plech v okolí schodiska a pomerne rozsiahly úložný priestor s výraznými drevenými úchytkami s čiernym detailom. Tie sa následne objavujú v celom dome, či už na umývadlových skrinkách alebo ako držiak na uteráky v časti vane a sprchového kúta.

Na druhom podlaží objektu sú umiestnené dve izby, hlavná spálňa, dve kúpeľne, samostatné wc a šatník. Z detských izieb je vďaka menším oceľových schodiskám navyše možný aj výstup do najvyššieho podlažia. „Klienti túžili po chate odrážajúcej okolité hory v spojení s plným komfortom moderného domu,” popisujú dizajnéri.  

V interiéri celého objektu prevládajú predovšetkým prírodné materiály ako masívne drevo či cementový poter. Drevo sa vo vnútorných priestoroch objavuje vo viacerých podobách, a to od podlahy, cez nábytok vyrobený na mieru až po priznaný drevený krov. Hlavný materiál je následne doplnený o kovové prvky, keramické obklady a komfortný mobiliár.  

Súhru medzi exteriérom a interiérom podčiarkuje tiež použitá farebná škála. Drevo je totiž v interiéri doplnené výhradne o čierne a sivé prvky. Jedinú výnimku tvorí sedačka zemitej farby. Zvolená paleta materiálov sa objavuje aj v jednotlivých kúpeľniach, v ktorých sa hlavnou dominantou stali atypicky riešené umývadlové zostavy.  

Projekt, ktorý nesie názov HAJ Cottage zaberá podlažnú plochu 344 metrov štvorcových. Ani zďaleka však nejde len o víkendový dom so všetkými potrebnými funkciami. Vďaka jedinečnej architektúre a pozoruhodnému interiérovému dizajnu je tiež skvelým príkladom toho, že aj takéto objekty môžu byť navrhnuté s ohľadom na okolité prostredie, komfort a aktuálne trendy.  

 

(Amazingarchitecture, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube