Author photoSimona Schreinerová 21.06.2024 18:24

Namiesto starého domu nová bytovka. Mesto dáva zelenú zámeru v atraktívnej štvrti, zahusťovanie vnútorného mesta pokračuje

Len nedávno zanikol na Kupeckého 9 starý dom, ktorý sa tu nachádzal už pred viac ako storočím. Priestor po zanedbanej budove však nemá ostať nadlho prázdny - majiteľ pozemku totiž chystá nový zámer, ku ktorému teraz dostal zelenú od mesta. Stalo sa to pritom až na druhý pokus.

Zdroj: Google Street View

Zdroj: Google Street View

Kupeckého ulica sa nachádza v mestskej časti Ružinov, konkrétne v štvrti Nivy. Ulica, pomenovaná po známom barokovom maliarovi Jánovi Kupeckom, sa tiahne sa od Záhradníckej po Jelačičovu a je charakteristická kombináciou rezidenčných a komerčných budov v narušenej blokovej zástavbe. Tá sa začala vyvíjať už na začiatku 20. storočia. 

K starším domom v lokalite patril aj objekt na Kupeckého 9. Rovnomenná spoločnosť KUPECKÉHO 9 s.r.o. tu už nejakú dobu plánuje výstavbu novej bytovky, ktorá by nahradila starší dom s dvoma nadzemnými podlažiami a povalovým priestorom pod valbovou strechou. Ten bol pred niekoľkými mesiacmi zrovnaný so zemou. 

Novostavba bude mať päť nadzemných podlaží a jedno podzemné, pričom pôdorys bude približne rovnaký ako pri pôvodnej stavbe. V suteréne budú spoločenské miestnosti, pivnice a technické priestory. Byty budú umiestnené od prvého po piate nadzemné podlažie. Stavba bude zastrešená kombináciou pultovej a plochej strechy s extenzívnou vegetáciou.

Celková podlažná plocha bude 997 m², pričom všetka plocha je určená pre bytové jednotky. Zeleň na pozemku je navrhovaná na ploche 45 m². Nový bytový dom ponúkne 11 bytov a 20 parkovacích miest. Nároky na statickú dopravu vyžadujú minimálne 18 miest, z toho dve pre krátkodobé parkovanie návštev. Investor bude vlastniť 16 parkovacích miest a štyri získa dlhodobým prenájmom v susednom objekte na Žellovej ulici.

Zámer už získal súhlasné záväzné stanovisko mesta. Podarilo sa to až na druhý pokus, keďže minulý rok bolo vydané nesúhlasné stanovisko. Hlavné mesto nesúhlasilo so zámerom v rozsahu predloženej projektovej dokumentácie, konkrétne so zabratím chodníka a plôch verejnej, parkovo upravenej zelene. Projekt preto musel prejsť výraznejšími zmenami, aby dostal zelenú.

Magistrát pre umožnenie výstavby uviedol niekoľko podmienok. Patrí k nim parkovania pre bicykle, opravy chodníka pozdĺž Kupeckého ulice v celom rozsahu stavby z oboch strán objektu či zvýšenie energetickej efektívnosti budovy. Vizualizácie zatiaľ nie sú známe, spracovateľom projektovej dokumentácie však bola firma ART-KPP, s.r.o., pod vedením autorizovaného architekta Reného Kosmana. Termíny výstavby taktiež nie sú definované, nakoľko zámer ešte čaká územné a stavebné konanie. 

Nový bytový dom na Kupeckého ulici je ďalším krokom v postupnom "pomešťovaní" štvrte Nivy. Prinesie síce efektívnejšie využitie priestoru, nakoľko poskytne 11 nových bytov. S ohľadom na neznámu budúcu podobu však nemožno v tomto momente povedať, či ide o kvalitatívne lepšiu architektúru. Pôvodný dom síce nebol mimoriadne vzácny, dotváral ale kolorit lokality. Pamiatkou nebol, preto investorovi v asanácii nebránilo v podstate nič. 

 

Na Sasinkovej vznikne nový bytový dom. Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

 

Zámer prestavby na Kupeckého možno vnímať v kontexte postupnej transformácie a zintenzívňovania využívania vnútorného mesta. Veľkých lukratívnych pozemkov v blízkosti centra mesta vhodných na výstavbu je čoraz menej. Na druhej strane, prieluk či chátrajúcich objektov by sa našlo podstatne viac. Investori sa tak sústreďujú na menšie, exkluzívnejšie projekty, aby tieto budovy či priestory vyťažili. 

Priamo na Nivách sa napríklad pripravuje zámer na Koceľovej v podobe prestavby pozemku, kde sa dnes nachádza budova Vydavateľstva Príroda. Nahradená bude elegantným päťpodlažným polyfunkčným domom od kancelárie Hantabal Architekti. Dotvorí sa tak mestský blok, pribudnú byty a vytvorí sa priestor pre služby. 

Na transformáciu čaká aj rozsiahly blok medzi ulicami Záhradnícka, Svätoplukova, Koceľova a Karadžičova, teda medzi mestskými časťami Staré Mesto a Ružinov. Aktuálne je pripravovaný jeden projekt, ktorý by mal priniesť čiastočné vyplnenie prieluky na Záhradníckej v podobe osempodlažného domu s prevažujúcou funkciou bývania a občianskou vybavenosťou. Za zámerom stojí spoločnosť Cresco Real Estate. Ide o jeden z projektov, ktorý developer prevzal po spoločnosti Eltraco.

Premena čaká aj dom na Sasinkovej ulici 15. Navrhovaná novostavba od developera EKO-ADR Europe, s.r.o., bude štvorpodlažná budova s obytným podkrovím, zakončená sedlovou strechou. Architektúra domu je navrhnutá tak, aby harmonizovala s okolím a rešpektovala urbanistické regulatívy.  Zároveň bude za ním zriadená záhrada, ktorá poskytne priestor pre komunitné aktivity rezidentov. Architektúru navrhla kancelária Kuklica Smerek Architekti.

Atraktívne lokality v centre mesta sa stávajú stále príťažlivejším miestom na život vďaka výbornej dostupnosti služieb a príjemnému mestskému prostrediu. Podobné projekty budú pribúdať aj v budúcnosti. Ak budú na vysokej architektonickej úrovni, výrazne prispejú k rozvoju a atraktivite tejto časti hlavného mesta. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube