Author photoSimona Schreinerová 11.06.2024 10:04

Zo zanedbaného domu atraktívna stavba. Dom na Sasinkovej vstupuje do povoľovania

Záujem transformovať zanedbaný objekt v Starom meste je známy už dlhšie. Pôvodnú stavbu by mal nahradiť moderný a atraktívny dom, ktorý obohatí okolie. Projekt z dielne kancelárie Kuklica Smerek Architekti začína s povoľovacím procesom.

Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Navrhovaná novostavba na Sasinkovej 15 od developera EKO-ADR Europe, s.r.o. bude štvorpodlažná budova s obytným podkrovím, zakončená sedlovou strechou. Celková výmera územia projektu je 216 m², z toho 135,95 m² bude zastavaných. Podlažná plocha nadzemných podlaží bude 631,89 m². Celková výška budovy bude 17,70 metra od úrovne podlahy, rozmery bytového objektu budú približne 11,95 x 11,40 metra.

Na druhom a treťom podlaží bude po dvoch bytoch, mezonetový byt sa bude nachádzať na štvrtom podlaží a s obytným podkrovím bude prepojený vnútorným schodiskom. Statická doprava bude riešená vjazdom zo Sasinkovej ulice, pričom parkovanie budú zabezpečené pomocou dvoch zakladačov pre štyri stojiská a dvoch parkovacích miest na teréne, čo zabezpečí šesť miest pre obyvateľov.

Architektúra domu je navrhnutá tak, aby harmonizovala s okolím a rešpektovala urbanistické regulatívy. Budova bude obsahovať exteriérovú loggiu, ktorá bude v letných mesiacoch slúžiť ako rozšírenie interiéru. Zároveň bude za domom zriadená záhrada, ktorá poskytne priestor pre komunitné aktivity rezidentov.

Galéria

  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti
  • Zdroj: Kuklica Smerek Architekti

Architektom projektu je oceňovaná kancelária Kuklica Smerek Architekti, ktorej sa darí realizovať príťažlivé projekty. Z významnejších realizácií možno v Bratislave spomenúť napríklad bytový dom Podunajská. Dom na Sasinkovej získal súhlasné záväzné stanovisko mesta koncom minulého roka, aktuálne bolo zverejnené upovedomenie o začatí územného konania.

Výstavba by sa tak mohla začať niekedy v priebehu budúceho roka a byť dokončená v roku 2028. Ešte predtým však bude potrebné zrovnať so zemou existujúci starší zanedbaný dom, pravdepodobne zo začiatku 20. storočia. Novostavba prispeje k dotvoreniu tradičnej štruktúry ulice. 

Nadviaže tým na viaceré projekty z okolia, ktoré vypĺňajú prieluky a dodávajú prostrediu mestskejší charakter. Príkladom je Polyfunkčný dom Sasinkova od A.E. Invest, s.r.o., dokončený v roku 2019. Dom má päť nadzemných podlaží a dominujúcou funkciou je bývanie. Architektúra budovy je triezva a jednoduchá, hoci architekti z kancelárie AVK Architects si dovolili zdôrazniť nárožie objektu.

Inou realizáciou je Milton House II, ktorý je tesne pred dokončením. Ako z názvu vyplýva, ide o pokračovanie staršieho projektu, ktoré prináša nadštandardné bývanie v podobe 13 bytov do prieluky na Strážnickej ulici. Developerom je BL Development, architektúru spracovala kancelária Spacio. 

Lokalita v okolí Sasinkovej sa tak postupne sceľuje a revitalizuje. Dobrou správou je, že je tento vývoj spojený s dobrou kvalitou architektúry a rešpektovaním charakteru územia. Našťastie, nejde o ojedinelý proces. Momentálne je pozorovateľný aj v iných častiach Bratislavy, kde sa vyskytuje narušená bloková zástavba. 

 

V centre Bratislavy postupne ubúdajú prieluky, čoho dôkazom je aj zámer na Mýtnej 37. Zdroj: Occam Real Estate

 

K úspešným projektom patrí napríklad bytový dom Varšavská od K.E.S. Invest, ktorý dokázal, že je možné efektívne integrovať nové budovy do staršej zástavby. Čiastočný zánik zrejme čaká aj prieluku na Záhradníckej v Ružinove. Zámer bytového domu v prieluke medzi novším sedempodlažným polyfunkčným objektom na Záhradníckej 30 a jednopodlažnou komerčnou stavbou má v rukách Cresco Real Estate. Projekt má súhlasné záväzné stanovisko mesta, avšak detaily projektu zatiaľ nie sú známe.

Prieluky sú slabinou aj jednej z mestotvorných bratislavských ulíc – Šancovej. Jednu z nich by mal vyplniť projekt Schanz finančnej skupiny Proxenta. Osempodlažný polyfunkčný dom s funkciou bývania, administratívy a obchodu je v územnom konaní. Naráža však na odpor časti verejnosti, čím sa proces komplikuje a predlžuje. Architektonické riešenie spracovala kancelária Expoline.

Z tejto istej ulice - a od tých istých architektov ako Dom na bývanie Sasinkova - pochádza aj zámer Mýtna 37. Developer Occam Real Estate plánuje nahradiť zdevastované domčeky medzi Mýtnou a Šancovou atraktívnym polyfunkčným domom s bývaním a retailom v parteri. Projekt je aktuálne v úvodných fázach prípravy. 

Dom na bývanie Sasinkova tak možno vnímať ako ďalší krok k revitalizácii Starého Mesta. Centrum Bratislavy sa stáva čoraz atraktívnejším miestom pre život, čo je dané dostupnosťou služieb aj príjemným mestským prostredím. Do budúcna tak budú obdobné zámery len pribúdať. Ak si udržia vysokú architektonickú úroveň, metropolu to výrazne pozdvihne. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube