Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 02.05.2019 15:00

Na nádvorí Filozofickej fakulty UK môže vzniknúť kultúrne centrum

Filozofická fakulta Univerzity Komenského sídli v jednom z najreprezentatívnejších historických objektov v Bratislave, v budove Vojenského veliteľstva 5. cisárskeho a kráľovského armádneho zboru, neskôr známej ako Vládna budova. Na jej nádvorí sa nachádza zanedbaná stavba niekdajšieho skladu, ktorý by chceli študenti a pedagógovia fakulty premeniť na kultúrne centrum UniverSaal.

Article Big

Zdroj: O.z. Univerzál

Objekt bol vybudovaný spoločne s celou budovou ako stajňa pre kone dôstojníkov, tomuto účelu však neslúžil veľmi dlho a bol premenený na sklad. Dnes je v zlom stave a vyžaduje si rekonštrukciu. Túto komplikáciu, ale zároveň aj príležitosť chce využiť skupina študentov, pedagógov a absolventov fakulty z občianskeho združenia Univerzál, ktorá chce priestoru dodať nový význam.

Zámerom iniciatívy UniverSaal je zriadiť v objekte akúsi „intelektuálnu dielňu“, resp. kultúrny priestor, ktorý bude slúžiť ako platforma pre stretnutia a debaty medzi študentmi, profesormi aj širokou verejnosťou. Mala by tu vzniknúť scéna pre študentské divadlá a rôzne kultúrne produkcie, zároveň by sa týmto mal posilniť hlas akademickej obce vo verejnej debate.

Po rekonštrukcii by mali vzniknúť tri hlavné priestory – na prízemí vznikne hlavná sála, kde sa budú môcť organizovať podujatia a bude tu aj kaviareň, v podkroví, ktoré je intímnejším priestorom, sa má zriadiť galéria, a nakoniec prejde zmenou nádvorie, ktoré bude mať formu terasy a univerzálneho pódia. V rámci obnovy objektu sa otvorí jeho južná fasáda, čím sa posilní kontakt medzi interiérom a exteriérom. Architektom projektu je kancelária Plural, ktorá je spojená aj s mimoriadne úspešnou obnovou synagógy v Žiline, kde vzniklo prvé slovenské Kunsthalle.

Rozpočet na rekonštrukciu sa odhaduje na približne 200-tisíc eur, čo síce nie je v kontexte iných investícií v Bratislave veľa, pre rozpočet Filozofickej fakulty UK však ide o masívnu položku. Preto organizuje o.z. Univerzál verejnú zbierku, v rámci ktorej chce potrebné prostriedky vyzbierať. Cieľom je rekonštrukciu dokončiť do roku 2021, kedy bude Filozofická fakulta oslavovať storočnicu od svojho vzniku.

Premena niekdajšieho skladu na kultúrny priestor, spojený s aktivitami kľúčovej vzdelávacej inštitútice v oblasti humanitných vied na Slovensku, je rozhodne dobrá idea, ktorá je hodná podpory. Slovenským akademickým ústavom vo všeobecnosti chýbajú priestory, v rámci ktorých by mohli svoju prácu prezentovať a konfrontovať s verejnosťou, rovnako ako študentom chýba miesto, kde by mohli rozvíjať svoje myšlienky a aktivity. UniverSaal preto môže tento nedostatok aspoň čiastočne vynahradiť.

Príklad Žiliny ukazuje zmysel rozvoja kultúrnych priestorov, ktoré sú pri vhodnom nastavení mimoriadne životaschopné a prospievajú širokej komunite. Nie je žiadnym tajomstvom, že ekonomický úspech miest je priamo prepojený s kvalitou života a tá je zas prepojená s pocitmi sebauplatnenia, vyžitia a s dobrými medziľudskými vzťahmi. Tieto aspekty však potrebujú priestor pre to, aby sa mohli rozvíjať.

Najlepšie sú pre ne práve podobné atraktívne a živé verejné priestory, pričom najlepšie to zvládajú, ak je na vysokej úrovni ich architektúra. Občianskemu združeniu Univerzál slúži ku cti, že pre návrh oslovilo renomovanú architektonickú kanceláriu, ktorá už v minulosti ukázala, že dobre zvláda tvorbu miest pre stretávanie sa a medziľudskú interakciu.

Úspešnosť zbierky na Universaal sa ešte iba ukáže, napriek tomu už teraz možno povedať, že vďaka proaktívnemu prístupu môže Bratislava získať príjemný verejný kultúrny priestor, ktorý môže priniesť spoločnosti úžitok nemalého významu.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: O.z. Univerzál
  • Zdroj: O.z. Univerzál
  • Zdroj: O.z. Univerzál

Súvisiace články

Na Škarniclovej vzniká nový parčík

03.09.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Na Škarniclovej ulici v Starom Meste sa popri južnej fasáde internátu Svoradov nachádza dlhodobo zanedbaná a nevyužitá zelená plocha. Tú si všimla skupina miestnych obyvateľov, ktorí sa spojili a založili iniciatívu Park Škarniclova, ktorej cieľom je tento priestor oživiť.

Čítať viac

Ako vyzerá parčík na Škarniclovej?

25.09.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pred pár týždňami som písal o vznikajúcom Park Škarniclova - dobrovoľníckej iniciatíve skupiny mladých aktivistov, ktorí vyzbierali financie na to, aby mohli zmeniť zanedbanú a prehliadanú plochu na príjemný lokálny parčík. Ako vyzerá plocha teraz?

Čítať viac

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Bratislava získava nové námestie: pri Pradiarni 1900 pribudlo 33 platanov.

Bratislava is getting a new square: 33 plane trees were planted next to Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #zwirn #publicspace #urbanism #city #verejnypriestor #pradiaren1900 #square #architecture #contemporaryarchitecture #industrialarchitecture

@yitslovakia @compassarchitekti
BSK schválil projekt nového športového areálu v Petržalke. Bude tu športová škola, hokejová akadémia, multifunkčné haly aj atletický štadión.

Bratislava County Government approved the project of new sporting zone in Petržalka. It will contain sport academy, ice-hockey academy, sport venues or athletic stadium.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #sport #athletics #icehockey #hokej #atletika #volleyball #swimming #education #publicspace #petrzalka #petržalka

@bratislavsky_kraj
V Pruger-Wallnerovej záhrade pri Horskom parku pribudne nové komunitné centrum.

New community center in Pruger-Wallner garden next to Horský park (Mountain park) will be built soon.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #park #garden #publicspace #community #communitycenter #zahrada #city #urbanism #architecture
Nový projekt Medze v Dúbravke je výsledkom medzinárodnej architektonickej súťaže.

Medze development in Dúbravka is the result of international architectural competition.

@penta_real_estate

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #dubravka #urbanism #architecture #contemporaryarchitecture

@pantograph_architects
Bratislavská ZOO by mohla už na budúci rok získať nový výbeh pre medvede. Pôjde o súčasť zóny Karpatský les, kde budú prezentované zvieratá, žijúce v našej prírode.

Bratislava ZOO might get a new bear enclosure next year. It will be a part of Carpathian forest area presenting animals living in Slovak nature.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #zoo #zoologicalgarden #zoology #bear #brownbear #architecture #design #slovakia #medved

@zoobratislava
Vznik novej Bratislavy je niekedy spojený so zánikom nevyhovujúcich alebo nevhodných objektov. Ide o normálny cyklus v meste, ktoré sa rozvíja.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #destruction #demolition #oldvsnew #mlynskenivy #nivy
Pozrieť viac

YouTube