Author photoMartina Gregová 04.11.2024 19:45

Dôstojná rozlúčka s príbuznými a výnimočný priestor zároveň. Malé mesto pripravuje rozšírenie cintorína špičkovej kvality

Cintoríny a ich rozšírenia sú štandardnou súčasťou každého mesta aj obce. Len zriedkavo sú ale vnímané ako potenciálne výnimočný priestor, ktorým možno vyjadriť úctu k blízkym a spraviť z neho výnimočné miesto na rozlúčku i rozjímanie. Práve takýto projekt sa ale pripravuje v menšom stredoslovenskom meste. Projekt, ktorý je výsledkom architektonickej súťaže, sa blíži k realizácii. 

Zdroj: Architekti B.K.P.Š.

Zdroj: Architekti B.K.P.Š.

V roku 2021 vyhlásilo mesto Brezno architektonickú súťaž návrhov, ktorej cieľom bolo rozšírenie existujúceho mestského cintorína o nový objekt – Dom rozlúčky. Súčasťou súťažného zadania boli aj krajinné úpravy riešeného územia s cieľom vytvorenia nového cintorína ako samostatného celku s kompletnou vybavenosťou, potrebnou na jeho prevádzku a údržbu.

Riešené územie sa nachádza v severnej časti mesta, na rozhraní urbanistických okrskov nového centra (vznikajúca štvrť na mieste bývalých kasární) a severnej časti mesta. Zámer má vzniknúť na pozemkoch o veľkosti približne 3.500 metrov štvorcových. Návrh rieši územie ako celok, cintorín koncipuje ako pietne miesto a záhradu ako verejný priestor prístupný pre všetkých.

Do súťaže, vyhlásenej samosprávou, sa v roku 2021 zapojilo celkovo 21 autorských kolektívov. Pomerne vysoká účasť pravdepodobne súvisí s nedostatkom obdobných súťaží na našom území. Architekti na Slovensku totiž málokedy dostanú možnosť podobné zadanie vôbec riešiť, nehovoriac o takmer nulovom počte architektonických súťaží tohto druhu.

Galéria

  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š.
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š.
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š.
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š.
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š.
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š.
  • Zdroj: Architekti B.K.P.Š.

Odborná porota za najlepší z predložených návrhov označila víziu od kolektívu Architekti B.K.P.Š. Vo svojom komentári vyzdvihla predovšetkým koncept „dom-plot“, ktorý síce bol v určitej podobe prítomný v každom z návrhov, ktoré postúpili do druhého kola, no najpresvedčivejšie bol podľa porotcov stvárnený práve vo víťaznom projekte.

„Sila návrhu spočíva aj v rozvíjaní lokálnej typológie cintorína v Brezne: brána, ktorá je zároveň krytým neformálnym priestorom, kde sa môže odohrávať rozlúčka, a zároveň plot-múr. Dom rozlúčky tu nie je samostatnou stavbou, ktorá púta pozornosť, ale je len akoby časťou domu-plotu. Múr, ktorý oddeľuje cintorín od okolia, je zároveň kolumbáriom. Jedným z najsilnejších momentov návrhu je atmosféra samostatného sveta vnútorného nádvoria cintorína-parku,“ tvrdia porotcovia. „Autori ponúkajú Breznu nielen stavbu Domu rozlúčky, ale zároveň miesto so silnou atmosférou, otvorené pre každého,“ dodávajú.

Hlavný objekt s kolumbáriom má podľa zámeru navrhovanej činnosti pre EIA dosahovať zastavanú plochu až 2.145 metrov štvorcových. Okrem hlavného podlažia bude disponovať aj suterénom o veľkosti 308 metrov štvorcových. Suterén bude slúžiť predovšetkým ako parkovisko a technické zázemie objektu. Na nadzemnom podlaží sa má nachádzať obradná sála a priestor, v ktorom bude pred obradom umiestnené telo zosnulého. V blízkosti Domu rozlúčky bude navyše situované aj vonkajšie parkovisko pre 30 áut.

Súčasťou projektu je okrem Domu rozlúčky aj kolonáda s urnami a poloverejná záhrada, ktorej dominantou je centrálne umiestnená vodná plocha odrážajúca nebo. Architekti ďalej v návrhu kládli dôraz na koncepčne vyvážené rozmiestnenie zelene, nadväzujúce na vegetáciu okolitých vrchov. Okrem borovíc a hrabov majú byť v riešenom areáli vysadené aj doplnkové dreviny s menšími korunami či podrastové formácie z trvaliek a tráv. Celá plocha vnútorného parku je navyše koncipovaná ako vodopriepustná a zároveň pochôdzna.

Vybudovanie nového Domu rozlúčky s krajinnou úpravou dotknutého územia s cieľom vytvorenia nového verejného pohrebiska by mestu Brezno zabezpečilo dostatok pietnych priestorov až do roku 2070. Okrem toho cintorín prinesie do lokality aj unikátny verejný priestor. Malé mestečko na strednom Slovensku by tak v najbližšej dobe mohlo konečne získať pietne miesto, ktoré mu môžu závidieť aj oveľa väčšie mestá vrátane Bratislavy.

 

Zdroj: Architekti B.K.P.Š.

 

Cintoríny predstavujú špecifický verejný priestor, ktorý je spojený s hlbokými emóciami a rozjímaním. Nedostatok hrobových miest vo väčších slovenských mestách skôr či neskôr povedie k nutnosti budovať úplne nové cintoríny, čo je skvelá príležitosť pre architektov a krajinných architektov. Práve oni môžu priestory cintorínov navrhnúť nielen funkčne, ale aj esteticky. Napokon, niekoľko úspešných projektov tohto druhu už na Slovensku máme.

Jedným z nich je Mestský cintorín v Prešove, ktorý v roku 2018 doplnil už existujúci starší cintorín. Za návrhom projektu stojí štúdio STOA Architekti. Výsledkom realizácie je moderný cintorín navrhnutý v štýle lesoparku. Tento jedinečný projekt si vyslúžil aj nomináciu na prestížne ocenenie EU Mies Award v roku 2022.

Odbornou verejnosťou oceňovaný je tiež Monument Mayer, ktorý bol vybudovaný ako súčasť vojenského cintorína z 1. svetovej vojny v Banskej Bystrici, na obnovu ktorého bola v roku 2016 vypísaná architektonická súťaž. Vďaka svojej jedinečnej architektúre a funkcii si monument vyslúžil víťazstvo v rámci ocenenia CE ZA AR 2020 v kategórii Občianske a priemyselné stavby.

Medzi ďalšie vydarené projekty smútočnej architektúry, ktoré sú zrealizované na Slovensku, patrí aj rekonštrukcia Domu smútku v Trebišove, Kolumbárium v Prievidzi či rekonštrukcia domu obradov a časti areálu ortodoxného židovského cintorína v Bratislave.

 

(Mesto Brezno, Enviroportal, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube