Author photoSimona Schreinerová 15.05.2024 14:35

Bývanie v lone zelene. Polyfunkčný objekt pri Karloveskom ramene získava súhlas mesta

Okolie Karloveské ramena patrí k nádherným rekreačným častiam Bratislavy. Veľké množstvo zelene a relatívna dostupnosť centra Bratislavy však zároveň láka potenciálnych obyvateľov a ruka v ruke s nimi aj investorov. Výsledkom sú developerské zámery, ktoré chcú využiť voľné zastaviteľné parcely. Najnovší projekt pripravuje zatiaľ malá firma, ktorá má ale očividne väčšie ambície. 

Zdroj: Google Maps

Zdroj: Google Maps

Časť Karlovej Vsi medzi Botanickou ulicou a Karloveským ramenom je pomerne atraktívna. Nachádza sa tu najmä občianska vybavenosť v podobe internátov, ale tiež rodinné a bytové domy. Štvrť je dobre dostupná verejnou dopravou. V lokalite je viacero autobusových zastávok, električková trať vedie po Botanickej ulici a spája Dúbravku s centrom mesta. Navyše je tu aj dobré napojenie na diaľničný obchvat. Predovšetkým si však územie zachováva mimoriadne zelený charakter. 

Hlavným krajinotvorným prvkom je Karloveské rameno s priľahlou lužnou krajinou. Umiestnená je tu aj Botanická záhrada Prírodovedeckej fakulty Slovenskej univerzity, ktorá bola založená v roku 1942. Práve neďaleko nej, medzi ulicami Botanická a Karloveské rameno, sa plánuje výstavba nového polyfunkčného objektu od firmy BAK Development. 

Polyfunkčný dom bude susediť s rodinnými domami, neďaleko sa nachádza pub, reštaurácia aj tenisové kurty. Naproti cez ulicu Karloveské rameno stojí rovnomenný development od JTRE. Zámer má vydané súhlasné záväzné stanovisko Magistrátu, čo znamená, že v blízkej dobe by sa mohlo začať konanie o umiestnení stavby.

Pôjde o izolovaný objekt nepravidelného pôdorysu s dvoma podzemnými podlažiami. Hmotovo-kompozične bude objekt tvorený dvoma časťami. Severovýchodná sekcia so štyrmi nadzemnými podlažiami (NP) bude mať najmä funkciu občianskej vybavenosti, zatiaľ čo juhozápadná časť so šiestimi NP poskytne predovšetkým bývanie.

Jednotlivé podlažia budú prepojené samostatnými schodiskami. Každá funkcia, teda bývanie a občianska vybavenosť, bude mať samostatné schodisko aj vstup na úrovni prvého NP objektu. Na prízemí severovýchodnej sekcie sa má nachádzať obchodná prevádzka s vlastným vstupom a hygienickým zázemím. Na druhom a treťom NP by mali vzniknúť kancelárie s vlastným zázemím a samostatným schodiskom. Na štvrtom NP bude priestranný byt s terasou, ktorý bude mať prístup zo spoločnej chodby v juhozápadnej sekcii.

Prvé až šieste NP v juhozápadnej sekcii budú určené pre výstavbu bytov. V tejto časti vznikne 24 bytov s balkónmi, loggiami alebo terasami. Celkovo projekt počíta s 25 bytovými jednotkami. Prístup do bytov bude zo spoločnej chodby.

Parkovanie pre obyvateľov a užívateľov priestorov občianskej vybavenosti bude zabezpečené v podzemnej  garáži s kapacitou 36 parkovacích miest. Pôjde o systém zakladačov, ktorý zabezpečí plne automatické parkovanie na druhom PP. Výškový rozdiel prekoná hydraulická otočná plošina. V severovýchodnej sekcii na prvom PP budú umiestnené technické priestory, priestory domovej vybavenosti, priestor pre odpadové hospodárstvo a parkovanie/odkladanie bicyklov. Vizuálna podoba projektu zatiaľ nie je známa, avšak podľa všetkého za ním stojí architekt Michal Hlušík.

 

Rovnaký developer pripravuje aj projekt Rezidencia Hronská. Zdroj: BAK Development

 

BAK Development zatiaľ nie je veľmi známa firma. Aktívna je predovšetkým v Prahe, kde realizuje menšie projekty. Podbné chce očividne budovať aj v Bratislave - príkladom je Rezidencia Hronská v mestskej časti Podunajské Biskupice. Komorný projekt vznikol ako rekonštrukcia a prístavba pôvodne komerčného priestoru. V objekte sa bude nachádzať celkovo osem jednotiek, z ktorých sedem má byť bytových a jedna nebytová. Developer uvádza, že by mal byť dokončený v polovici budúceho roka. 

Výmera bytov sa bude pohybovať od 28 m2 do 51 m2. Nebytový priestor bude mať komerčné využitie. Ceny bytov sa pohybujú od približne 150- ´do 226-tisíc eur. Nebytový priestor s úžitkovou plochou 27,3 m2 stojí takmer 140-tisíc eur. Čo sa týka vizualizácii, malo by ísť o nenápadný vstup do sídliska v okrajovej časti Bratislavy.

Či sa v prípade Rezidencie Karloveské rameno navrhne obdobný vizuál, alebo to bude niečo odvážnejšie, zrejme ukážu najbližšie mesiace. Vzhľadom na lokalitu ale možno očakávať vyššie ceny bytov. Karloveské rameno je napokon populárne miesto pre trávenie času v prírodnom prostredí, navyše v neveľkej vzdialenosti od centra mesta. Pre množstvo potenciálnych kupujúcich tak môže ísť o veľmi príťažlivú ponuku.   

Kľúčovou otázkou tak ostáva, kedy sa začne projekt realizovať. Karlova Ves patrí k mestským častiam, v ktorých sa nové zámery objavujú sporadickejšie. Komplikáciou je kritický prístup miestnej samosprávy, čo vedie k tomu, že v prípade výstavby ide skôr o menšie developmenty. Negatívne reakcie vyvoláva development najmä na Dlhých Dieloch. 

V tejto lokalite boli v ostatnom období ohlásené viaceré projekty. Jedným z nich sú Polyfunkčné objekty Kinisperk od privátneho investora, ktoré majú vzniknúť na svahovitom pozemku medzi ulicami Hlaváčiková a Dlhé Diely I. Medzi ulicami Iskerníkova a Hlaváčikova chce navrhovateľ SLAPEX s.r.o. postaviť Polyfunkčný objekt Dlhé diely, ktorý je v územnom konaní. Neďaleko chce zas Reding stavať Bytový dom na Sihoťou. Napokon má v lokalite svoj zámer aj Hlavné mesto, ktoré má záujme vybudovať nízkokapacitné sociálno-zdravotné zariadenie pre seniorov na Hlaváčikovej ulici.

Karlova Ves tak developerov stále láka. Využiť chcú voľné parcely vo viacerých lokalitách, pričom hlavnými benefitmi majú byť zeleň, výhľady či dostupnosť centra Bratislavy. Cestu k naplneniu svojich plánov však jednoduchú mať nebudú. Miestna samospráva ich totiž žiadnym spôsobom nevíta. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube