YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 15.03.2019 09:00

Výstavba Bašternákovho projektu na Vajnorskej je pozastavená

Na Vajnorskej ulici v mestskej časti Nové Mesto sa už pred časom spustila realizácia Bytového domu Vajnorská, ktorý mal nahradiť starší objekt novým nárožným domom s niekoľkými prevázkami v parteri. Výstavba však bola pozastavená, čo pravdepodobne významne súvisí s aktuálnymi problémami developera so zákonom.

Spoločnosťou, ktorá za projektom stojí, je KLM Group, v ktorej až do roku 2017 figuroval podnikateľ Ladislav Bašternák, kým ho nenahradil jeho aktuálny obhajca Peter Filip. Napriek tomu ostával firme blízky a aj samotná realizácia sa spustila ešte v priebehu minulého roka, kedy už bol Ladislav Bašternák vyšetrovaný, ale nie priamo odsúdený alebo usvedčený.

Práce však postupne ustávali po asanácii pôvodného objektu a vykopaní stavebnej jamy, čo sa časovo približne kryje s tým, ako bol Ladislav Bašternák v novembri minulého roka obžalovaný a s prihliadnutím na jeho priznanie odsúdený. Odvtedy je jama prakticky prázdna, bez viditeľnej výraznejšej aktivity.

Kedy sa projekt opäť naštartuje, je otázne, vysoko pravdepodobne však v ňom už odsúdený a t.č. uväznený podnikateľ figurovať nebude. L. Bašternák najbližších päť rokov strávi vo výkone trestu a ďalších päť rokov nebude môcť podnikať. Jeho záväzky a podiely prebrali iné osoby. Zatiaľ nie je známe, ako sa bude vyvíjať realizácia jeho developerských aktivít.

Samotný bytový dom na Vajnorskej bol témou dlhé roky. Prvotné návrhy boli desivé a prirodzene sa stretli s nesúhlasom verejnosti, ktorá žiadala výrazné úpravy – a tie sa aj podarilo zapracovať. Pôvodne mal mať dom deväť nadzemných podlaží a v prostredí viacmenej vyrovnanej zástavby z prvej polovice 20. storočia by výrazne dominoval. Jeho výška aj architektúra však boli výrazne pozmenené.

 

Dom bol dho upravovaný do dnešnej podoby, nakoniec je však jeho výstavba pozastavená. Zdroj: KLM Group

 

Finálny realizačný projekt výškovo a stavebne nadväzoval na okolitu zástavbu, pričom vytváral celkom prirodzené vymedzenie hrany mestského bloku. Dom mal mať šesť nadzemných podlaží, kde bolo prvé podlažie určené pre parkovanie a niekoľko priestorov pre obchodné prevádzky, na vyšších podlažiach boli naplánované predovšetkým malometrážne byty a apartmány. Celkovo tu malo byť 88 jednotiek, obslúžených 106 parkovacími miestami.

Za architektonickým návrhom stojí Ateliér A1 Ľubomíra Hurajta. Tento architekt je spojený s viacerými mediálne známymi nehnuteľnosťami – medzi nimi s bytovým komplexom Bonaparte, vilou Ladislava Bašternáka alebo s vilou exministra financií Jána Počiatka. Všetky tieto projekty sa vyznačujú zreteľnou snahou o vyjadrenie vysokého statusu, ale nie triezvym a nenápadným spôsobom, ako to je u naozaj špičkových architektov, ale mimoriadnou vyumelkovanosťou aj vulgárnosťou. Našťastie, pri Vajnorskej to tak nie je, dom pôsobí z jedinej dostupnej vizualizácie relatívne dobre.

Kedy bude Bytový dom Vajnorská dokončený, nie je známe, je dokonca celkom možné, že v súčasnom stave ostane dlhšiu dobu. Vyhĺbená jama uprostred príjemnej kompaktnej štvrte a pochovaný dlho pripravovaný zámer nie najhoršie pôsobiaceho domu snáď ostane aspoň mementom pre kriminálnikov, ktorí podvodne získané peniaze reinvestujú v podobe developerských projektov. Spravodlivosť môže nakoniec dobehnúť aj ich.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: KLM Group

Súvisiace články

Z kontroverzného zámeru atraktívny mestský dom. Nová Vajnorská sa blíži k dokončeniu

04.11.2022 10:43:07 Andrej Sárközi

Nová Vajnorská bola v minulosti spájaná s odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom. Dnes je však príkladom dobre navrhnutého developmentu vo vyhľadávanej lokalite Bratislavy. Bytový dom bude čoskoro dokončený a doplní zástavbu tejto mestsky pôsobiacej ulice. Za projektom stojí dvojica developerov OXIO a BTK invest s.r.o. 

Čítať viac

Nová Vajnorská je vo výstavbe a odhaľuje ďalšie vizualizácie

04.08.2021 14:06:30 Adrian Gubčo

Stredne veľký projekt Nová Vajnorská púta už dlhodobo pozornosť. Spočiatku zaujal svojim spojením s kontroverzným a dnes už odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom, dnes je však príťažlivý svojim konceptom, architektúrou a lokalitou. Development je aktuálne vo výstavbe, pričom developeri projekt už prakticky úplne vypredali.

Čítať viac

Nová Vajnorská postupuje, známe sú ďalšie detaily

21.04.2021 12:37:08 Adrian Gubčo

Projekt Nová Vajnorská, v minulosti spojený s „podnikateľom“ Ladislavom Bašternákom, sa po zmene majiteľov stal jedným z najatraktívnejších zámerov mestského bývania. Developeri BTK – Bývanie, Teplo, Klimatizácia a Oxio postupne rozbiehajú prípravné práce a aktuálne aj žiadajú o zmenu stavby pred dokončením. Úpravy pomôžu k vyššej kvalite developmentu.

Čítať viac

Ďalšie zmeny na Vajnorskej: Vajnorská 21 a Budyšínska Rezidencia pred dokončením, Bytový dom Vajnorská rebranduje na Novú Vajnorskú

14.01.2021 12:15:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí k uliciam s vysokým investičným potenciálom. K jej výhodám patrí dobrá dostupnosť do centra, množstvo blízkej občianskej vybavenosti, predovšetkým športovej, ako aj výhľadová premena na príťažlivý bulvár. Vedomí sú si toho viacerí developeri, ktorí tu dokončujú alebo pripravujú viaceré projekty.

Čítať viac

Novinky z Vajnorskej ulice

25.10.2019 09:23:00 Adrian Gubčo

Vajnorská ulica patrí v úseku medzi Trnavským mýtom a križovatkou s Tomášikovou, ale najmä v lokalite po Novú Dobu, k najmestskejšie pôsobiacim uliciam v Bratislave, navyše s vynikajúcou dostupnosťou do centra mesta a dostatkom vybavenosti. Nie je prekvapením, že o lokalitu majú záujem developeri. Aktuálne tu vznikajú, alebo možno čoskoro začnú vznikať, až tri projekty tesne vedľa seba.

Čítať viac

Construction update: Bytový dom Vajnorská, 16.8.2018

20.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Na Vajnorskej ulici ožíva stavebná aktivita. Prvým z projektov, ktoré sa na tejto ulici začínajú realizovať, je Bytový dom Vajnorská, ktorý vzniká na nároží Vajnorskej ulice a Ulice Odbojárov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube