Author photoAdrian Gubčo 15.03.2019 09:00

Výstavba Bašternákovho projektu na Vajnorskej je pozastavená

Na Vajnorskej ulici v mestskej časti Nové Mesto sa už pred časom spustila realizácia Bytového domu Vajnorská, ktorý mal nahradiť starší objekt novým nárožným domom s niekoľkými prevázkami v parteri. Výstavba však bola pozastavená, čo pravdepodobne významne súvisí s aktuálnymi problémami developera so zákonom.

Spoločnosťou, ktorá za projektom stojí, je KLM Group, v ktorej až do roku 2017 figuroval podnikateľ Ladislav Bašternák, kým ho nenahradil jeho aktuálny obhajca Peter Filip. Napriek tomu ostával firme blízky a aj samotná realizácia sa spustila ešte v priebehu minulého roka, kedy už bol Ladislav Bašternák vyšetrovaný, ale nie priamo odsúdený alebo usvedčený.

Práce však postupne ustávali po asanácii pôvodného objektu a vykopaní stavebnej jamy, čo sa časovo približne kryje s tým, ako bol Ladislav Bašternák v novembri minulého roka obžalovaný a s prihliadnutím na jeho priznanie odsúdený. Odvtedy je jama prakticky prázdna, bez viditeľnej výraznejšej aktivity.

Kedy sa projekt opäť naštartuje, je otázne, vysoko pravdepodobne však v ňom už odsúdený a t.č. uväznený podnikateľ figurovať nebude. L. Bašternák najbližších päť rokov strávi vo výkone trestu a ďalších päť rokov nebude môcť podnikať. Jeho záväzky a podiely prebrali iné osoby. Zatiaľ nie je známe, ako sa bude vyvíjať realizácia jeho developerských aktivít.

Samotný bytový dom na Vajnorskej bol témou dlhé roky. Prvotné návrhy boli desivé a prirodzene sa stretli s nesúhlasom verejnosti, ktorá žiadala výrazné úpravy – a tie sa aj podarilo zapracovať. Pôvodne mal mať dom deväť nadzemných podlaží a v prostredí viacmenej vyrovnanej zástavby z prvej polovice 20. storočia by výrazne dominoval. Jeho výška aj architektúra však boli výrazne pozmenené.

 

Dom bol dho upravovaný do dnešnej podoby, nakoniec je však jeho výstavba pozastavená. Zdroj: KLM Group

 

Finálny realizačný projekt výškovo a stavebne nadväzoval na okolitu zástavbu, pričom vytváral celkom prirodzené vymedzenie hrany mestského bloku. Dom mal mať šesť nadzemných podlaží, kde bolo prvé podlažie určené pre parkovanie a niekoľko priestorov pre obchodné prevádzky, na vyšších podlažiach boli naplánované predovšetkým malometrážne byty a apartmány. Celkovo tu malo byť 88 jednotiek, obslúžených 106 parkovacími miestami.

Za architektonickým návrhom stojí Ateliér A1 Ľubomíra Hurajta. Tento architekt je spojený s viacerými mediálne známymi nehnuteľnosťami – medzi nimi s bytovým komplexom Bonaparte, vilou Ladislava Bašternáka alebo s vilou exministra financií Jána Počiatka. Všetky tieto projekty sa vyznačujú zreteľnou snahou o vyjadrenie vysokého statusu, ale nie triezvym a nenápadným spôsobom, ako to je u naozaj špičkových architektov, ale mimoriadnou vyumelkovanosťou aj vulgárnosťou. Našťastie, pri Vajnorskej to tak nie je, dom pôsobí z jedinej dostupnej vizualizácie relatívne dobre.

Kedy bude Bytový dom Vajnorská dokončený, nie je známe, je dokonca celkom možné, že v súčasnom stave ostane dlhšiu dobu. Vyhĺbená jama uprostred príjemnej kompaktnej štvrte a pochovaný dlho pripravovaný zámer nie najhoršie pôsobiaceho domu snáď ostane aspoň mementom pre kriminálnikov, ktorí podvodne získané peniaze reinvestujú v podobe developerských projektov. Spravodlivosť môže nakoniec dobehnúť aj ich.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: KLM Group

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube