Bratislava YIMBY

Author photoAdrian Gubčo 02.10.2018 13:30

V Boroch pribudne kancelárska budova

AKTUALIZOVANÉ: Postupne vznikajúca štvrť Bory od developera Penta Real Estate sa rozšíri. Ku vznikajúcej prvej rezidenčnej fáze a nemocnici, či plánovaným dvom ďalším obytným súborom, kancelárskemu komplexu, hotelu a k tzv. business parku pribudne kancelárska budova, nazvaná Office Space Bory. Detaily sa objavili na posudzovaní na životné prostredie EIA.

Article Big

Zdroj: Morócz Tačovský

Budova vyrastie takmer v dotyku s prvou rezidenčnou fázou Bory Bývanie a novou nemocnicou. Od sídliska bude oddelená cestou, ktorá bola v doterajších materiáloch k novej štvrti prezentovaná ako hlavná os budúcej štvrte, s rezervou pre budovanie električkovej trate. Tomu mala zodpovedať aj zástavba pozdĺž tejto osi, ktorá mala viac asociovať tradičné mesto ako ostatné časti Borov a mala mať predovšetkým rezidenčnú funkciu. Táto varianta však bola pozmenená, v časti pôvodne navrhovanej obytnej zóny má vzniknúť práve daný administratívny projekt, ktorý je s originálnou ideou v súlade len čiastočne.

Nová kancelárska budova bude mať päť nadzemných podlaží a obdĺžnikový tvar, s dlhšou stranou otočenou voči ulici, čo je práve jediné nadviazanie na pôvodný koncept. Pôdorysne bude 2.-4. nadzemné podlažie mierne presahovať nad prvé, najvyššie bude ustúpené. Celkový rozsah prenajímateľných plôch pre kancelárie dosiahne takmer 2,5-tisíca metrov štvorcových, vyše 250 metrov štvorcových budú tvoriť obchody na prízemí. Parkovanie je riešené na teréne, navrhovaných je 52 parkovacích miest. Architektom projektu je kancelária Morócz - Tačovský, ktorá pre Pentu kreslí aj Bory Business Park. Dátumy spustenia a ukončenia realizácie zatiaľ neboli upresnené.

S rastom Borov sa čoraz viac začína spomínať predĺženie električkovej trate z Dúbravky až do novej mestskej zóny, pričom by vznikol aj prestup na železničnú trať spoločne so záchytným parkoviskom (P+R). Daný projekt je v riešení už nejakú dobu, pričom by malo byť vydané územné rozhodnutie pre variantu, počítajúcu s výstavbou električkovej estakády ponad železničnú trať.

Ide o nezmyselné a drahé riešenie, ktoré je však presadzované ŽSR, lebo by nebola nutnosť takých veľkých investícii zo strany štátnej spoločnosti ako pri budovaní podjazdu popod trať. Mesto by však malo trvať na výhodnejšom variante (nielen ekonomicky, ale aj prevádzkovo). Podľa nedávnych mediálnych náznakov, definitívne vyjadrenie, akým smerom sa má predĺženie karlovesko-dúbravskej radiály do Borov pohnúť, by malo padnúť už v priebehu najbližšieho obdobia.

 

AKTUALIZÁCIA: Developer Penta Real Estate doplnil informáciu, že daný pozemok pripravuje na odpredaj pre iného klienta. Office space Bory tak nie je priamo projektom Penta Real Estate.

Galéria

  • Zdroj: Morócz Tačovský
  • Zdroj: Morócz Tačovský
  • Zdroj: Morócz Tačovský / EIA

Súvisiace články

Štvrtá fáza Borov odhaľuje ďalšie vizualizácie

09.09.2019 15:38:00 Adrian Gubčo

Na severozápade Bratislavy postupne rastie nová mestská štvrť Bory od developera Penta Real Estate, ktorá kombinuje bývanie, obchody, zdravotnícku funkciu a neskôr aj kancelárie. Rezidenčné časti zóny sa členia do etáp, z ktorých je prvá dokončená, druhá vo výstavbe a tretia so štvrtou (a aj piatou) v príprave. V prípade štvrtej sa teraz odhaľujú ďalšie nové vizualizácie.

čítať viac

Construction update: Bory Bývanie, 6.4.2019 & 25.4.2019

02.05.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

Nová bratislavská štvrť Bory od developera Penta Real Estate rastie a priebežne sú z nej ohlasované novinky – okrem predstavenia tretej a štvrtej etapy bol napríklad ohlásený zámer ubytovacieho zariadenia pre zdravotnícky personál novej nemocnice, ktorá je taktiež vo výstavbe. Okrem toho je pred dokončením prvá etapa rezidenčnej časti Borov, kým druhá etapa už začína viditeľne rásť.

čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

pozrieť viac

YouTube