Author photoAdrian Gubčo 29.02.2024 17:00

Výnimočný penthouse v jadre metropoly: Známy developer predstavuje unikátnu rezidenciu, prepája bývanie s biznisom

Postupujúci development v centre mesta vedie k postupnému vypĺňaniu dostupných pozemkov. Tým sa nevyhnutne obmedzujú možnosti vzniku bývania, ktoré by dosahovalo kvality novostavby. Nedostatkovým tovarom sú aj byty, ktoré by boli priestorovo veľkorysejšie, príp. boli vhodné pre investíciu. Presne takýto produkt – ktorý je navyše dokončený – ponúka exkluzívne skupina Proxenta.

Zdroj: Proxenta

Zdroj: Proxenta

Bývanie v úplnom srdci mesta

V roku 2021 spoločnosť Proxenta ohlásila, že v centre Bratislavy zrealizuje projekt Blokk. Názov odkázal na typickú staromestskú blokovú zástavbu, ktorej kvalita sa zakladala nielen na dobrej dostupnosti služieb v okolí, ale aj vytvorení vlastného poloprivátneho priestoru v podobe pokojného nádvoria – a presne takýto zámer developer naplánoval.

Z bývalého kancelárskeho objektu na nároží Vysokej a Námestia 1. mája, v ktorom sídlila banka Volksbank, začal po komplexnej rekonštrukcii vznikať polyfunkčný dom s bývaním. Umiestnených tu je 37 apartmánov, doplnených o občiansku vybavenosť v parteri. Ten je obrátený nielen do Vysokej, ale aj dovnútra – teda do dvora. Rezidenti tak získali dodatočný pobytový priestor.  

Prakticky v úplnom srdci mesta tak pribudlo nové bývanie staromestského charakteru. Z jednej strany je vymedzené historickou Vysokou ulicou so známou vinohradníckou tradíciou, z druhej Hodžovým námestím.

Galéria

  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta
  • Zdroj: Proxenta

Kontakt s historickým jadrom, vládnou štvrťou, ale aj výborná dostupnosť na hlavné mestské ťahy z neho urobila lákavé miesto, kde sídlia veľvyslanectvá, centrála jednej z významných bánk, hotely, množstvo obchodov, parky a záhrady so zeleňou a predovšetkým sídlo prezidenta. Lokalita sa tak vyznačuje značnou dávkou prestíže.

Do daného prostredia prichádza Blokk, ktorý je úspešne dokončený a takmer kompletne vypredaný. Klienti ocenili výhody lokality a ponuku, ktorá im umožňuje vlastniť byty veľkomestského charakteru. Voľná ostáva prakticky už len jedna rezidencia – päťizbový apartmán priamo na najvyššom podlaží budovy.

 

Nádvorie Blokku. Zdroj: Proxenta

 

Dva byty v cene jedného

Voľná jednotka má v rámci Blokku výnimočnú pozíciu – ako jedna z mála kombinuje interiér s exteriérom v podobe rozsiahlej terasy. Taktiež sa vyznačuje veľkorysou výmerou 156 metrov štvorcových, z ktorých vonkajší priestor zaberá približne 30 metrov štvorcových. To je v kontexte centra mesta dosť.

Základná dispozícia kombinuje obývačku s jedálňou a kuchynským kútom, samostatnú rodičovskú spálňu s vlastnou kúpeľňou, dvojicu detských izieb, vstupnú halu, kúpeľňu so samostatnou toaletou, ale aj čoraz populárnejší prvok v podobe samostatnej pracovne. K apartmánu patria aj dve parkovacie miesta.

Teoreticky tak môže z apartmánu vzniknúť decentná rodinná rezidencia s výhľadmi na strechy Starého Mesta, ale aj bratislavský downtown. Proxenta k tomu ponúka služby interiérovej dizajnérky, ktorá pomôže navrhnúť ideálne zariadenie. Architektka sa už priestoru venovala, pričom demonštrovala široký potenciál priestoru pre transformáciu na vysoko atraktívne bývanie.

Developer ale upozorňuje, že dispozícia je vysoko flexibilná. Vďaka svojmu riešeniu ponúka nielen možnosť dispozičných úprav, ale najmä rozdelenie apartmánu na dve jednotky. Vznikol by tak jeden trojizbový – výhodný pre osobné užívanie – a dvojizbový, ktorý je ideálny na prenájom, napríklad aj vo forme AirBnB. Ponuka tak v podstate zahŕňa dva byty v cene jedného.  

Naostatok, apartmán je možné využiť aj ako firemné sídlo. Pôdorys s jadrom priamo v strede jednotky otvára široké možnosti pre zariadenie priestoru pre účely menšej spoločnosti, napríklad právnickej kancelárie alebo ateliéru. Aj v tomto prípade možno konštatovať, že pre určitý typ firiem možno len sotva nájsť lepšie miesto, ako práve budovu, ktorá je od Prezidentského paláca vzdialená vzdušnou čiarou len sto metrov – a navyše s benefitom vlastných exteriérových plôch.

 

V Blokku vzniklo prestížne bývanie v lukratívnej lokalite. Zdroj: Proxenta

 

Byt, akých už nebude veľa

Exkluzívny byt – alebo byty – v srdci metropoly je maximálne nedostatkovým tovarom. Daný typ ponuky sa na trhu objavuje len zriedka a zvyčajne sa rýchlo aj vypredá. O bývanie alebo nehnuteľnosti v dobrej lokalite je záujem, čo je dané nielen výhodami polohy s výbornou dostupnosťou služieb či bodov záujmu, ale aj obmedzenosťou produktu.

Staré centrá miest sa totiž nedajú nafúknuť a existujúce možnosti sa rýchlo míňajú. Kým v minulosti sa dalo konštatovať, že v centre Bratislavy ešte zostáva dosť prieluk pre vznik štvorciferného počtu bytov, do dneška sa tento potenciál dramaticky znížil. Do budúcna tak nebude jednoduché dostať sa k podstate úplne novému bytu v centre mesta. Ojedinelé ponuky sa rýchlo rozchytajú – možno ešte skôr, ako sa dostanú do predaja. Je to trend, viditeľný pri viacerých lukratívnych projektoch.

Blokk tak pracuje s cenným artiklom. Bývanie v projekte môže byť zaujímavé pre manažéra alebo manažérku, ktorí dočasne žijú v Bratislave a potrebujú bývať na prestížnom mieste, kde rýchlo nájdu potrebné služby aj prístup na diaľnicu a letisko. Domov tu môžu nájsť ľudia, ktorí uprednostňujú dynamickejšie prostredie. Vyhovovať môže investorovi, ktorý chce zužitkovať potenciál centra.

Ten bude rokmi len rásť. Už obnova fontány na Námestí slobody dramaticky zmenila pohľad na tento verejný priestor. Vedenie Bratislavy sa netají záujmom o ďalšie skvalitňovanie verejného priestoru, vrátane Hodžovho námestia, Kollárovho námestia a ďalších blízkych lokalít. Na rozvoji budú najviac profitovať vlastníci nehnuteľností, ktorí sa rozhodli v správnom čase.

 

Byty s kvalitou novostavby v Starom Meste sú artikel s dlhodobou hodnotou. Zdroj: Proxenta

 

Projekt od stabilného developera

Veľkou výhodou Blokku je stav realizácie – teda že projekt je úspešne skolaudovaný a prakticky pripravený na nasťahovanie. To je benefit, ktorý mnohé sľubne pôsobiace zámery nemôžu naplniť, keďže sa ešte len začínajú realizovať, príp. čakajú na vydanie príslušných povolení. Iné developmenty, ktoré boli dokončené pred časom, sú dnes už spravidla vypredané a nezriedka ponúkané za oveľa vyššie sumy. Spolu s umiestnením či potenciálom pre osobné či komerčné využitie tak vzniká výborná kombinácia pre možných kupujúcich.

Naostatok, pridať možno aj meno developera. Proxenta zrealizovala v uplynulých rokoch stovky bytov vo viacerých projektoch a ďalšie pripravuje. Firma v tomto smere postupne rastie a stáva sa stabilnou súčasťou bratislavského developerského trhu.

Viaceré príklady napokon možno nájsť v priamom susedstve Blokku. Už pred časom investor vybudoval polyfunkčný projekt Weinhauer, ktorým vyplnil prieluku na Jozefskej ulici. V jeho priamom susedstve nedávno dokončil výstavbu polyfunkčného súboru Kesselbauer. Okrem toho tu realizuje nadštandardnú bytovku Vila Biela.

Blokk zapadá do vízie ďalšieho oživenia a pretvorenia centra Bratislavy projektami s vysokým štandardom, nahrádzajúcimi predtým mŕtve alebo opustené objekty. V každom ohľade ide o úspešnú realizáciu. Penthouse na najvyššom podlaží je pomyselnou čerešničkou, ktorá čaká na nepochybne výnimočného klienta.

 

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Proxenta. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Kategórie

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube