YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 06.05.2019 09:55

Zwirn sa posúva v povoľovaní, dopravné riešenie vyvoláva odpor

Multifunkčný projekt Zwirn je čoraz bližšie k výstavbe. Už nejakú dobu prebieha rekonštrukcia objektu Pradiarne 1900, ešte tento rok by sa mala spustiť realizácia prvého z obytných blokov. Prvé povolenia už získala aj tretia etapa developmentu. Popri prípravách sa však začínajú ozývať kritici, útočiaci na dopravné riešenie.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch získal kladné záverečné stanovisko zo strany Ministerstva životného prostredia pre tretiu etapu developmentu, zahŕňajúcu okrem rezidenčných objektov aj administratívnu budovu na nároží Košickej a Svätoplukovej ulice. Ešte pred časom obdržal aj súhlasné záväzné stanovisko od Hlavného mesta. Projekt sa tak môže posunúť na územné konanie.

V tretej etape by sa malo nachádzať 193 bytov a apartmánov v domoch naviazaných na Košickú ulicu aj budúce námestie pred Pradiarňou. Od Košickej bude mať Zwirn menšiu mierku s maximálne piatimi nadzemnými podlažiami, smerom do námestia budú mať domy až dvanásť nadzemných podlaží. Výškovou dominantou projektu však bude administratívna budova so štrnástimi nadzemnými podlažiami a 11-tisíc metrami štvorcovými priestorov na prenájom.

Ako prvá však vznikne časť Zwirnu najbližšie k Dulovmu námestiu, ktorá bude obsahovať výlučne bytové domy s vybavenosťou v parteri. Aktuálne je táto etapa projektu v územnom konaní, YIT predpokladá, že by s výstavbou mohlo začať už v priebehu najbližšej jesene. V prvom z troch blokov Zwirnu sa bude nachádzať 258 rezidenčných jednotiek, ktorých predaj by sa mal spustiť taktiež do konca roka. Vzniknúť by malo aj 458 parkovacích miest.

Popri povoľovaní budov sa do konania dostalo aj preriešenie okolitej infraštruktúry, vrátane úprav ulíc, chodníkov, cyklotrás a režimu parkovania. Košická ulica sa premení na plnohodnotnú štvorprúdovku s novou oddelenou cyklotrasou na západnej strane a vynechaným stredovým pásom pre vedenie električkovej trate, rekonštruovať sa bude Páričkova, kde taktiež vznikne nová cyklotrasa, rozšírená bude Svätoplukova. Rozširovanie ciest súvisí nielen s Zwirnom, ale vo všeobecnosti s rozsiahlym developmentom v priľahlom území.

Samotná prvá fáza Zwirnu bude ukončená pravdepodobne do konca roka 2022, tretia fáza do konca roka 2023 a druhá fáza v polovici roka 2025 (v závislosti od zmeny Územného plánu, ktorú táto časť projektu potrebuje). Dopravná infraštruktúra by mala byť kompletne prebudovaná ešte v roku 2021. Električková trať zatiaľ nemá stanovený termín, autor konceptu, spoločnosť J&T Real Estate, však v priebehu minulého roka odhadoval, že by mala byť dokončená najneskôr v roku 2025.

 

Priečny rez Košickou ulicou. Zdroj: YIT Slovakia

 

Napriek tomu, že sa projektanti viditeľne snažili o čo najcitlivejšie riešenie, ktoré ponecháva priestor pre zeleň, cyklotrasy, chodníky pre peších (hoci tie mohli byť aj širšie) aj električkovú trať, kvôli ktorej bol dokonca zasunutý parter v Zwirne, aj pri tomto návrhu sa objavil odpor časti verejnosti, podporovaný časťou miestnych poslancov. Hoci kritici argumentujú životným prostredím, v skutočnosti má odpor jedinú príčinu – parkovanie.

Súčasťou projektu je totiž mierny úbytok počtu parkovacích miest na Košickej ulici, kde nemôže v snahe o ochranu zelene dôjsť k úplnému zachovaniu súčasného objemu parkovania. Developer pripomína, že obyvatelia budú mať možnosť získať náhradné miesto v podzemných garážach Zwirnu, resp. si prenajať miesto na parkovisku projektu Pari. Ani to však nezastavilo kritikov pred petíciou.

K petícii sa zároveň pridáva diletantský lobing zo strany niektorých miestnych poslancov, ktorí považujú uvažovanú výstavbu električkovej trate za neodôvodnenú a negatívne ovplyvňujúcu Košickú ulicu, lebo dôjde k pretvoreniu dnešného stredového pásu s trávnikom a pár drevinami a k zvýšeniu hluku. Inokedy pochybné komentáre hodné internetovej debaty majú inú rovinu, keď ich vyslovuje zastupiteľ, ktorý si buď neuvedomuje svoju zodpovednosť, alebo si ju – čo je horší prípad – naopak uvedomuje veľmi dobre.

Zdá sa tak, že aj najlepšie mienený návrh, ktorý dbá na potreby všetkých skupín obyvateľstva, môže byť znegovaný, lebo sa ozýva časť ľudí, ktorá sa v mnohých prípadoch považuje za najohrozenejšiu skupinu, hoci svojimi prehnanými nárokmi zhoršuje život v celom meste – teda parkujúci. V spojení s populizmom a amatérizmom to môže viesť k toxickému postupu, kedy budú verejné priestranstvá trpieť ústupkami voči parkovaniu, aj keby mohli byť využité oveľa lepšie. Príklad z Amsterdamu, ktorý plánuje zrušiť 11-tisíc parkovacích miest a nahradiť ich pešími zónami, cyklotrasami či zeleňou, ostáva zatiaľ nepredstaviteľný.  

Samotná rekonštrukcia Košickej ulice by sa mala spustiť na jar 2021, dokedy nebudú ustanovené prakticky žiadne obmedzenia a existuje predpoklad, že bude spustená aj úvodná fáza parkovacej politiky, a to najmä v štvrti 500 bytov. To by malo prispieť k radikálnemu zlepšeniu situácie a ukáže, že petícia voči navrhovaným úpravám je vlastne absolútne nezmyselná, takisto ako obavy väčšiny signatárov petície.

 

Zmeny v doprave v území. Zdroj: YIT Slovakia

 

Zwirn predstavuje jeden z najlepšie pripravených a najkomplexnejších developmentov v metropole, kde developer postupuje podľa výsledkov architektonicko-urbanistickej súťaže, v ktorej zvíťazila kancelária Compass. Návrh Compassu reaguje na urbanizmus okolia a rozvíja ho v podobe trojice mestských blokov. Jadrom územia bude námestie s obnovenou budovou Pradiarne a Silocentrály, platanovou alejou a aktívnym parterom. Architektúra jednotlivých domov má asociovať industriálnu minulosť územia.

Zwirnom zároveň vzniká prechod medzi rezidenčnými štvrťami v okolí Košickej a novým downtownom na Mlynských Nivách. Z dosiaľ prezentovaných materiálov sa zdá, že ide v rámci Bratislavy o vzorový projekt, rozvíjajúci kontinuitu mesta. Bolo by mimoriadne smutné, keby bolo jeho finálne riešenie zohavené rozličnými nevhodnými vstupmi, ktorých cieľom je individuálne pohodlie niekoľkých jedincov pred záujmom väčšiny verejnosti.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Tretia etapa projektu. Zdroj: YIT Slovakia
  • Košická ulica. Zdroj: YIT Slovakia
  • Košická ulica. Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Kúsok lepšej Bratislavy. Prvá etapa Zwirnu ide do finišu, využíva Bratislavskú dlažbu

13.03.2023 13:30:00 Adrian Gubčo

Zwirn od developera YIT Slovakia patrí k významným projektom na okraji nového centra Bratislavy. Vo viacerých smeroch je však netypický – spôsobom, akým bol obstaraný architektonický a urbanistický koncept, mierkou a do veľkej miery aj kvalitou. Dnes, keď ide do finále realizácia prvej etapy, možno celkom otvorene konštatovať, že Zwirn je príkladom, ako by mohla vyzerať podstatná časť Bratislavy.

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu konečne postupuje: Projekt získal dôležité rozhodnutie

21.12.2022 13:32:56 Andrej Sárközi

Územie medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy napreduje v písaní nového príbehu premeny na novú štvrť. Postupne tu totiž rastie projekt Zwirn od developera YIT Slovakia. Len nedávno sa kompletne odhalila fasáda domov v prvej etape, vo výstavbe je tretia a bližšie k realizácii je aj druhá - hoci je paradoxne posledná.

Čítať viac

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

13.12.2022 19:15:14 Andrej Sárközi

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Čítať viac

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

17.10.2022 15:58:41 Adrian Gubčo

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Čítať viac

Dokončenie Zwirnu je bližšie, postupuje aj posledná etapa

16.06.2022 10:06:01 RED

Atraktívny projekt Zwirn od developera YIT Slovakia postupne rastie. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie, dokončená je hrubá stavba prvej rezidenčnej etapy a vo výstavbe je aj tretia etapa s rezidenciami a kancelárskou vežou. Definitívu tak nemá už len druhá etapa, aj tu však nastal postup - projekt je v územnom konaní.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Zwirn 3 je právoplatné, projekt ide do výstavby

28.04.2022 11:42:25 Adrian Gubčo

Už onedlho sa v downtowne rozbehnú ďalšie stavebné práce. Právoplatné stavebné povolenie získala tretia etapa Zwirnu, polyfunkčného súboru, ktorý okrem bytov obsahuje aj kancelársku časť. Čoskoro tak začne pribúdať nový blok, doplnený o administratívnu výškovú dominantu celého projektu. Developerom Zwirnu aj Zwirn Offices je YIT Slovakia.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má stavebné povolenie

10.03.2022 13:44:29 Adrian Gubčo

V novom centre Bratislavy sa čoskoro rozbehne ďalšia výstavba. Stavebné povolenie získala tretia etapa projektu Zwirn od YIT Slovakia. Najnovšia časť projektu vznikne na nároží Svätoplukovej, Mlynských nív a Košickej a okrem dvojice bytových domov prinesie aj dominantu v podobe administratívneho objektu. Medzičasom, prvá etapa sa blíži k dosiahnutiu plnej výšky.

Čítať viac

Ďalšia etapa Zwirnu sa blíži k výstavbe

14.01.2022 14:24:29 Adrian Gubčo

Výstavba polyfunkčného komplexu Zwirn od YIT Slovakia rýchlo napreduje. Do areálu pôvodnej Bratislavskej cvernovej továrne sa tak postupne vracia mestská štruktúra. V dohľadnej dobe by sa mohla pridať aj ďalšia etapa – developer spustil kampaň k predaju kancelárií v objekte Zwirn Offices a pripravuje územie pre výstavbu rezidenčných objektov. Výstavba by sa mohla začať už na jar.

Čítať viac

Námestie pri Pradiarni 1900 sa otvára

10.09.2021 14:58:00 Adrian Gubčo

Bratislava získa v týchto dňoch nové námestie. Dobudovaný bol verejný priestor severovýchodne od budovy Pradiarne 1900, ktorý bude hlavným exteriérovým priestranstvom v rámci developmentu Zwirn od spoločnosti YIT Slovakia. Po jeho konečnom dobudovaní pôjde o príťažlivé miesto so zeleňou, umením, obchodmi a reštauráciami a výhľadom na industriálnu kultúrnu pamiatku.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu postupuje, podobu získava aj námestie pred Pradiarňou

14.06.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Prvá etapa projektu Zwirn od developera YIT Slovakia napreduje v realizácii podzemných podlaží. Postupne sa tak realitou stáva prvá časť projektu, ktorý v blízkej budúcnosti prinesie prepojenie staršej časti štvrte Nivy a nového centra mesta – downtownu. Súčasťou projektu bude aj námestie, ktoré sa už začína formovať v susedstve industriálnej pamiatky Pradiareň 1900.

Čítať viac

Zwirn odštartoval oficiálny predaj bytov, podoba umeleckého diela na námestí zatiaľ nie je známa

11.02.2021 12:38:05 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pred niekoľkými dňami oficiálne odštartoval predaj bytov v rozostavanej prvej etape projektu Zwirn, významného developmentu, ktorý mení bývalý brownfield na atraktívnu súčasť nového centra mesta. Ide o ďalšiu novinku po udelení územného rozhodnutia pre tretiu etapu, ako aj ukončení súťaže na sochárske dielo, ktoré má dotvoriť budúce námestie medzi Zwirnom a Pradiarňou 1900.

Čítať viac

Tretia etapa Zwirnu má územné rozhodnutie

26.01.2021 18:06:31 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia opäť pokročil v príprave realizácie ďalších častí projektu Zwirn. Po dokončení rekonštrukcie Pradiarne 1900 a spustení výstavby prvej rezidenčnej etapy získal územné rozhodnutie pre tretiu etapu, zahŕňajúcu bývanie aj kancelársku vežu. Druhá etapa je v príprave taktiež, dobudovaná však bude ako posledná.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 je dokončená, pozrite sa dovnútra

28.10.2020 13:38:00 Adrian Gubčo

Po dlhých rokoch príprav a náročnej realizácii je konečne dokončená rekonštrukcia najikonickejšej časti vznikajúceho developmentu Zwirn – Pradiarne 1900 a Silocentrály, posledných zvyškov bývalej Cvernovky. Budova je už skolaudovaná, priestory sa pripravujú pre klientov a upravujú sa okolité priestranstvá. Developerom je YIT Slovakia.

Čítať viac

Zwirn ide do výstavby

22.09.2020 11:13:00 Adrian Gubčo

Po piatich rokoch od akvizície areálu sa konečne spúšťa výstavba projektu Zwirn, dôležitého polyfunkčného developmentu, ktorý prepojí nové centrum mesta so staršou štvrťou Nivy. Developer YIT Slovakia získal stavebné povolenie pre prvú trojicu bytoviek, ktorých realizácia sa rozbehne na začiatku októbra.

Čítať viac

Silocentrála v Pradiarni 1900 získava finálnu podobu, Zwirn žiada o stavebné povolenie

17.07.2020 18:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn na okraji bratislavského downtownu je opäť o čosi bližšie realite. Kým jeho prvá časť – rekonštrukcia historického objektu pradiarne a susednej silocentrály na kancelársky projekt Pradiareň 1900 – ide do finále, prvá rezidenčná etapa žiada o stavebné povolenie. Developer YIT Slovakia napreduje aj v asanácii administratívnej budovy, ktorá je jedným z posledných zvyškov pôvodnej Cvernovky.  

Čítať viac

Druhá etapa Zwirnu odhaľuje detaily

07.05.2020 11:20:00 Adrian Gubčo

Projekt Zwirn patrí síce k najočakávanejším developmentom v Bratislave, jeho príprava sa však nezaobišla bez komplikácií. Tou najzásadnejšou bol Územný plán, ktorý sťažoval realizáciu polyfunkčného súboru v navrhovanej podobe. Aj preto sa v prípade Zwirnu vyskytla anomália – v projekte, pozostávajúcom z troch etáp, sa len teraz začala posudzovať druhá, kým tretia už získala záverečné stanovisko EIA.

Čítať viac

Ceny bytov v Zwirne sú známe, patrí k najdrahším bratislavským projektom

21.04.2020 17:14:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spustil predpredaj bytov vo svojom vlajkovom projekte Zwirn už pred niekoľkými týždňami, no detaily k jednotlivým bytom, vrátane cien, odhalené neboli. Medzičasom však tieto informácie na verejnosť predsa len prenikli a ukazujú, že Zwirn patrí k najdrahším aktuálnym projektom v Bratislave. Výstavba sa má spustiť čoskoro, vznikať už začalo budúce námestie.

Čítať viac

Predaj bytov v Zwirne sa spúšťa, koronavírus ho neovplyvní

20.03.2020 15:23:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po dlhej príprave spustil predaj bytov v prvej etape projektu Ziwrn, veľkého developmentu, ktorý premení celý mestský blok na aktívnu súčasť nového centra Bratislavy. Spustenie predaja bolo naplánované v rovnakej dobe, ako prepukla pandémia koronavíru, developer však napriek tomu v procese pokračuje.

Čítať viac

Výstavba Zwirnu sa blíži, Pradiareň 1900 odhaľuje ďalšie časti obnovenej fasády

21.11.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Komplexná premena celej veľkej zóny na okraji nového centra mesta naberá na obrátkach. Prvý z obytných blokov Zwirnu definitívne získal územné rozhodnutie, pričom bolo prehodnotené riešenie dopravy v oblasti, reagujúc na odpor časti miestnych obyvateľov. Medzičasom, najvýraznejší symbol územia – historický objekt Pradiarne 1900 – postupne odhaľuje svoju novú podobu.

Čítať viac

Pradiareň 1900 začína odhaľovať fasádu, postupuje aj príprava Zwirnu

16.09.2019 10:40:00 Adrian Gubčo

Premena veľkého mestského bloku medzi novým downtownom a ružinovskou štvrťou Nivy, kde sa kedysi nachádzala Bratislavská cvernová továreň, naberá čoraz konkrétnejšie obrysy. Asi najvýraznejší prvok v lokalite – budova niekdajšej Pradiarne – už získava novú fasádu, kým pripravované tri etapy s bývaním a kanceláriami postupujú v povoľovaní. Developerom projektu Zwirn je YIT Slovakia.

Čítať viac

Prvá etapa Zwirnu je v územnom konaní

17.04.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Veľký multifunkčný projekt Zwirn od developera YIT Slovakia sa približuje k realizácii. Predpokladom pre to je však získanie všetkých potrebných povolení, predovšetkým územného rozhodnutia. Územné konanie pre prvú etapu projektu spoločne s priľahlou dopravnou a technickou infraštruktúrou sa spúšťa práve v týchto dňoch.

Čítať viac

Rekonštrukcia Pradiarne 1900 sa oficiálne spúšťa

18.10.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Dnešným dňom spoločnosť YIT Slovakia za účasti zástupcov samosprávy oficiálne spustila rekonštrukciu Národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 spoločne s priľahlým objektom Silocentrály. Budova bude transformovaná na administratívne centrum s multifunkčným eventovým priestorom.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje tretiu etapu Zwirnu

09.10.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia v týchto dňoch podáva na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) projekt tretej etapy rozsiahleho developmentu Zwirn, ktorý premení blok po niekdajšom priemyselnom podniku na polyfunkčnú zónu s bývaním, kanceláriami, obchodmi a verejnými priestranstvami. Popri tom sa odhaľujú aj oficiálne vizualizácie.

Čítať viac

Príprava výstavby Zwirnu a rekonštrukcie Pradiarne 1900 napreduje

05.09.2018 12:00:00 Adrian Gubčo

AKTUALIZOVANÉ Už čoskoro sa spustí rekonštrukcia budovy pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky v lokalite Nivy. Budova bude niesť názov Pradiareň 1900 a premení sa na administratívny komplex, ktorý sa stane súčasťou rozsiahleho projektu Zwirn, ktorý vyplní celý blok kvalitnou mestskou zástavbou. Developerom je spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT Slovakia oficiálne potvrdzuje začiatok obnovy Pradiarne

21.08.2018 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia oficiálne oznámil, že spúšťa rekonštrukciu pradiarne v areáli niekdajšej Cvernovky pod názvom Pradiareň 1900. Na YIMBYm som o tom informoval už v čase vydania stavebného povolenia, teraz toto povolenie nadobudlo právoplatnosť. Pôjde o prvú súčasť projektu Zwirn.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre Pradiareň 1900 udelené

13.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Projekt transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne - Cvernovky, resp. projektu Zwirn - sa dostáva do ďalšej fázy. Mestská časť Ružinov udelila developerovi, spoločnosti YIT Slovakia, stavebné povolenie pre rekonštrukciu historickej budovy Pradiarne, Silocentrály a súvisiacich objektov.

Čítať viac

Príprava Zwirnu napreduje

01.02.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pokračuje v príprave realizácie projektu Zwirn. Po rekonštrukcii pamiatkovo chránenej Pradiarne a nového námestia, ktoré v rámci projektu vznikne, predložil na posudzovanie EIA aj prvú trojicu bytových domov, ktoré vytvoria prvý z troch blokov, ktoré budú Zwirn po dokončení tvoriť.

Čítať viac

Administratívna budova Bratislavskej cvernovej továrne je minulosťou

16.11.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Hoci nedávno jedna hanba v Bratislave pribudla (viď príspevok z pondelka), ďalšia definitívne zanikla. Developer YIT Slovakia dokončuje asanáciu niekdajšej administratívnej budovy v rámci prípravy na projekt Zwirn.

Čítať viac

Cvernovka sa mení na Zwirn a odhaľuje nové vizalizácie

02.10.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia napreduje v príprave projektu transformácie areálu niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne (Cvernovky), na ktorý v minulom roku usporiadal medzinárodnú architektonickú súťaž.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube