YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.11.2017 14:00

Zuckermandel pred dokončením

Jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, Zuckermandel, je pred celkovým dokončením, keď sa finišuje s prácami na poslednej dvojici budov CX a CY. Zavŕšil sa tak ďalší krok k postupnému oživovaniu bratislavských nábreží.

V poslednom dokončovanom bloku vznikla kancelárska budova CX a rezidenčný objekt CY s 28 bytmi. Kým kancelárie sú už viacmenej v prevádzke - sídli tu napríklad spoločnosť Novartis - pri bytovom dome prebiehajú posledné práce. Každopádne, avizovaný termín dokončenia koncom tohto roka je reálny. Architektúru tohto bloku spracovala kancelária A.M. architects.

Developer, ktorým je J&T Real Estate, okrem toho doťahuje aj posledné detaily v rámci areálu, vrátane zelených úprav a doplnenia drobnej architektúry. Pred niekoľkými týždňami som v rozsiahlom článku zhodnotil, že až na pár drobností dosahujú verejné priestranstvá v Zuckermandli dobrú úroveň. Tá sa s postupujúcim časom ďalej potvrdzuje.

V blízkej dobe sa tak ukáže, či dokáže Zuckermandel skutočne ožiť. Zatiaľ chýbajú mnohé plánované prevádzky, napríklad možnosti stravovania, čo sa developer snaží sanovať opatreniami v podobe pop-up stánkov. Čo je však pozitívom, okolití vlastníci sa snažia reagovať na zatraktívnenie a oživenie územia.

Dôkazom toho je aktivita mestskej časti Bratislava - Staré Mesto, ktoré obnovilo vozovku a zriadilo civilizované parkovanie na Žižkovej, no najmä aktivita na budove niekdajšieho hostinca U čierneho medveďa, kde sa objavili na vyšších podlažiach okná. Azda tak zasvietila nádej, že by sa konečne mohla v blízkej dobe dokončiť jeho obnova a tento by ďalej rozšíril znovuobnovený Zuckermandel.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Budova CX
 • Ulička medzi budovou CX a centrálou ČSOB
 • Budova CX
 • Práce na budove CY
 • Bytový dom CY
 • Bytový dom CY
 • Developer by si mal dať pozor, aby drahé intervencie nevyšli navnivoč kvôli nezodpovedným parkujúcim
 • Kvalitná dlažba na Žižkovej ulici
 • V článku o verejných priestranstvách Zuckermandlu som napísal, že tu chýba viac lavičiek. Ťažko povedať, či osadenie týchto lavičiek je reakcia na môj článok, každopádne, tento krok je veľmi pozitívny.
 • Jeseň v parčíku okolo tzv. Skalného nosa
 • Dokončené nádvorie a nový prechod medzi Žižkovou a nábrežím pri bloku A
 • Obnovená Žižkova ulica
 • Obnovená Žižkova ulica
 • Na budove hostinca U čierneho medveďa sa objavila aktivita, nainštalovali sa okná na vyšších podlažiach. Žeby to bola predzvesť toho, že čoskoro sa obnova dokončí?
 • Developer rieši nedostatok možností na stravovanie využitím street-food stánkov. Súčasný a rozumný prístup
 • Banka s väzbami na developera osadila v blízkosti projektu takýto bankomat. Ide o výrazne nevhodný vstup do verejné priestoru na nízkej estetickej úrovni
 • Zdroj: J&T Real Estate
 • Zdroj: J&T Real Estate

Súvisiace články

Prestížny Zuckermandel sa rozšíri. Začali už stavebné práce?

08.12.2022 17:02:23 Adrian Gubčo

Veľký polyfunkčný projekt Zuckermandel od spoločnosti JTRE je vo svojom súčasnom rozsahu dokončený už od roku 2018. Na miesto pôvodnej rovnomennej štvrte priniesol bývanie, kancelárie i verejné priestory. Zóna je prestížnou adresou, čo vytvára predpoklady pre ďalšiu výstavbu bytov. Problémom je však minimum miesta, kde sa dá umiestniť.

Čítať viac

Vydricou to nekončí. Čo ešte vznikne v Podhradí?

05.09.2022 13:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálne rozostavaná Vydrica od Vydrica Development si za cieľ kladie prepojiť rozdelené časti Podhradia a do istej miery ukončiť jeho vývoj. Podľa urbanistov, zodpovedných za jej návrh, je obnova pôvodnej podhradskej osady posledným dielikom skladačky. Aj napriek tomu tu však aj po jej celkovom dokončení ostane niekoľko voľných plôch, ktoré by mohli byť časom vyplnené.

Čítať viac

Vznikne na lávke v Zuckermandli bar?

21.10.2021 14:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Zuckermandel od developera J&T Real Estate nie je všetkými vnímaný pozitívne, treba však pripustiť, že verejným priestranstvám tu je venovaná veľká starostlivosť. Kľúčovým miestom je Messerschmidtovo námestie, ktoré vďaka lávke ponad nábrežnú komunikáciu vybieha až nad Dunaj. Súčasťou pôvodného projektu je aj zriadenie prevádzky – pravdepodobne baru – na lávke. Vznikne tu naozaj?

Čítať viac

Dokončený projekt: Zuckermandel

11.06.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

V podstate definitívne dokončený je jeden z väčších bratislavských projektov, ktorý je tvorený súborom budov, tvoriacich mestskú mikroštvrť: Zuckermandel od developera J&T Real Estate (JTRE).

Čítať viac

Zuckermandel: Verejné priestory

05.09.2017 11:00:00 Adrian Gubčo

Prednedávnom som zhodnotil dokončenú prvú časť jedného z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave - Zuckermandlu. Význam tohto developmentu od J&T Real Estate spočíva v zastavaní a skompaktnení významnej časti centra mesta, ktoré bolo brutálnymi zásahmi v minulosti narušené. Ambíciou tak bolo rozšíriť centrum do tohto priestoru. Pri akomkoľvek podobnom cieli sa ako kľúčová ukazuje kvalita verejných priestranstiev, na ktoré sme sa pozreli bližšie.

Čítať viac

Prvá etapa Zuckermandlu dokončená

20.08.2017 14:00:00 Adrian Gubčo

Prakticky dokončená je prvá etapa jedného z najvýznamnejších projektov v Bratislave, Zuckermandel, ktorý vyrástol na mieste rovnomennej štvrte v bratislavskom Podhradí, ktorá zanikla v minulom storočí. Developer J&T Real Estate prišiel s ambíciou prepojenia nábrežia a historického centra, v ktorom má nová zóna hrať kľúčovú úlohu. V tejto chvíli je už možné hodnotiť, do akej miery sa tento cieľ darí naplniť. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube