Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.11.2019 08:30

Vydrica spúšťa predaj prvých bytov, ide o najdrahší projekt v Bratislave

Vydrica, jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, v rámci ktorého sa obnovuje zástavba na mieste rovnomennej historickej štvrte, je už nejakú dobu v štádiu prípravných prác. Už dlhšie sa otvorene hovorilo o tom, že pôjde o jeden z najdrahších projektov v metropole. So spustením predaja pre prvých záujemcov o bývanie sa tieto slová potvrdzujú.

Article Big

Zdroj: Vydrica Development

Developer Vydrica Development v uplynulých dňoch spustil predaj prvého balíka rezidencií v dvojici bytových domov, ktoré vzniknú západne od Vodnej veže. Budovy budú osadené vo zvažujúcom sa teréne s tým, že nižšie položené objekty budú mať vyššiu podlažnosť. Blok V1B je osadený vyššie a bude mať šesť nadzemných podlaží, blok V2B bude mať o jedno podlažie viac. V prípade prvého menovaného však bude od najvyššie položenej ulice pôsobiť, ako by mal len tri podlažia. Oba bloky budú od rušnej nábrežnej cesty oddelené administratívnou budovou.

V prvej dvojici blokov má vzniknúť 115 bytov a apartmánov, z toho 48 vo V1B a 67 vo V2B. Developer tu naplánoval mix jednotiek od jednoizbových po veľké, 5-izbové rezidencie, so snahou o prilákanie rozličných skupín a typov obyvateľov. Špecifické sú byty (resp. apartmány) na štvrtom podlaží bloku V1B, ktoré obsahujú predzáhradky, keďže osadenie vo svahu umožňuje kontakt s verejným priestorom.

Vydrica sa už od svojho predstavenia prezentovala špičkovou úrovňou štandardu a náhľad do katalógu tieto predsavzatia potvrdzuje. Jednotky budú disponovať hliníkovými oknami s tienením vo forme látkových roliet, stropným chladením a podlahovým vykurovaním, drevenými podlahami, ale aj rekuperáciou, špeciálnymi vápennými omietkami alebo bezfalcovými interiérovými dverami. Tieto prvky jednoznačne signalizujú, že Vydrica má patriť do najvyššej kategórie bývania v Hlavnom meste.

Štandard v kombinácii s lokalitou a očakávanou náročnosťou projektu vedie k tomu, že tento development disponuje vysoko pravdepodobne najdrahšími bytmi v meste (ak nerátam sekundárne predaje). Najmenší 1-izbový byt s výmerou 22,6 metrov štvorcových vychádza na 183.250 eur, najdrahší 5-izbový mezonet s interiérom vo výmere 164 metrov štvorcových a exteriérom vo výmere 25 metrov štvorcových vyjde na viac ako 1,3 milióna eur. Meter štvorcový tak stojí 6- až 8-tisíc eur.

Napriek týmto (na Bratislavu) astronomickým cenám je záujem vcelku vysoký. Zo 115 bytov je už v čase písania tohto článku 27 rezervovaných a 22 kúpených. Developer pripomína, že v prípade Vydrice vznikne „zdravé bývanie“ s najvyšším štandardom v metropole, ktoré bude mať napriek tomu „staromestský ráz“. Napomôcť tomu má menší počet bytov vo vchode a aktívny život vo verejnom priestore projektu.

Predaj je realizovaný vo vlnách, čím chce investor získať priestor pre osobnú konzultáciu s klientmi. Nejakú dobu sa tak možno ešte cenník zverejňovať nebude, keďže aktuálne prebieha oslovovanie klientov, ktorí už predtým prejavili záujem o kúpu bytu v projekte.

V druhej vlne, ktorá zatiaľ nemá presne stanovený termín, by malo pribudnúť ďalších 93 bytov a apartmánov, dobudovaná však bude spoločne s prvou. Kolaudácia sa očakáva v 4Q 2022, hoci predtým sa hovorilo o polovici roka 2022.

 

Fasády domov budú členené na menšie časti, čo má asociovať parceláciu typickú pre staré centrá miest. Zdroj: Vydrica Development

 

Vydrica patrí jednoznačne k najambicióznejším projektom v súčasnej Bratislave. Územie, kde sa kedysi nachádzala osada s rovnakým názvom, patrilo k definičným štvrtiam mesta, jeho totálna transformácia spojená so zánikom pôvodnej zástavby tak bola obrovskou urbanistickou aj mentálnou ranou. Akýkoľvek pokus o novú výstavbu sa automaticky spája s obavami či odporom.

Vydrica Development, ktorej súčasťou sú spoločnosti Lucron a Vydrica, a.s., sa odhodlali pristúpiť k využitiu pozemkov, ktoré okrem historickej škvrny so sebou nesú aj určitý národno-reprezentačný význam – vďaka polohe priamo pod Bratislavským hradom a parlamentom sa projekt automaticky stane súčasťou typickej veduty Hlavného mesta. Všetky tieto faktory zvyšujú tlak na riešenie, ktoré bude na špičkovej úrovni.

Aby developer zaručil vysokú úroveň návrhu, prizval k spolupráci na projekte viacero popredných slovenských, ale aj zahraničných ateliérov – lead architects sú z kancelárie Compass, obsahovu náplň územia rieši Marko&Placemakers, administratívnu budovu navrhuje Šujan_Stassel, verejné priestory a landscape pripravuje 2ka landscape architects, projekciu zabezpečuje Siebert+Talaš. Tieto tímy sa museli prispôsobiť existujúcemu Územnému plánu zóny, ktorý stanovoval základné kritériá rozvoja lokality.

Výsledkom je projekt multifunkčnej štvrte s bývaním v približne 400 bytoch, kanceláriami s výmerou 2,8-tisíc metrov štvorcových a výrazným retailom na výmere 4,3-tisíc metrov štvorcových. Viacmenej celé prízemie Vydrice je určené pre obchodné jednotky, ale aj pre galérie, remeselné dielne, kaviarne a reštaurácie. Cieľom je totiž vznik živej časti centra mesta so silnou kultúrnou zložkou, k čomu má dopomôcť aj zrekonštruovaná pamiatka v podobe Vodnej veže. Hoci jej podoba ani funkcia ešte nie je jasná, vo všeobecnosti sa predpokladá, že by mala slúžiť kultúre.

Architekti deklarujú, že na historický odkaz Vydrice sú pripravení reagovať citlivým narábaním s niektorými historickými artefaktmi – zachovať a obnoviť sa majú tzv. ľadové jamy, Kempelenov vodovod, má sa vybudovať aj nový vstup do legendárneho klubu Subclub (ak sa podarí dohodnúť s jeho prevádzkovateľom). Na históriu sa nadviaže materiálmi, ktoré majú pripomínať starú architektúru (brizolit, kameň, tehla), alebo samotným urbanizmom so šikmými strechami a členením fasád domov.

Hovorí sa aj o prepojení Vydrice na Hrad, a to formou (pravdepodobne) výťahu. V tejto chvíli sa hľadá optimálne technické riešenie, ktoré bybolo bezbariérové a vizuálne príťažlivé. 

 

Prvá etapa Vydrice. Zdroj: Vydrica Development

 

Ide o sľubné predpoklady, ktoré však musí potvrdiť realita. Pozitívom je, že celé územie je riešené ako pešia zóna, ktorá sa má takto predĺžiť z historického jadra, problémom však ostáva bariéra v podobe podmostia Mostu SNP a nájazdov a zjazdov zo Staromestskej ulice. Preriešenie priestoru by malo byť súčasťou neskorších etáp projektu, tretia etapa Vydrice je od formy riešenia dokonca priamo závislá.

Každopádne, všetky tieto „vychytávky“ sú finančne náročné a ich cena sa musí niekde odraziť. Mimoriadne vysoké ceny za meter štvorcový sú preto na prvý pohľad šokujúce, v skutočnosti sú však celkom opodstatnené a je nanajvýš pravdepodobné, že inak by sa nedala zachovať skutočne dobrá kvalita návrhu. Keďže ide o súkromný development bez účasti verejného sektora (azda s výnimkou Vodnej veže), je potrebné brať do úvahy aj návratnosť.

Vo výsledku to však nemusí byť problém, ako nasvedčuje doterajší predaj. Ak budú noví majitelia v bytoch vo Vydrici aj reálne bývať a podarí sa zaplniť jednotlivé prevádzky, Bratislava môže skutočne rozšíriť svoje historické centrum a prepojiť ho s nábrežím, s Hradom, aj s novými developmentami, ktoré vznikli a budú postupne vznikať západným smerom. Tým by sa zacelila výrazná rana, ktorá mesto kedysi zásadne narušila.

Vydrica tak už nebude ani „mokrou štvrťou“ ani hanbou metropoly. Práve naopak – pod Hradom a pri Dunaji vzniká naprestížnejšia štvrť Bratislavy.  

 

Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Dom V2B. Zdroj: Vydrica Development
  • Dom V1B. Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Súvisiace články

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Známe sú výsledky ďalšej architektonickej súťaže: takto bude vyzerať Komenského námestie podľa návrhu štúdia @totalstudio.eu

Results of another architectural competition were revealed: this is the future look of Komenského sq by Totalstudio.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #square #publicspace #park #urbanism #city #architecture #competition #sutaz
Spoločnosť Unimed Pharma si v Rači vybuduje novú centrálu.

Unimed Pharma will build its new HQ in Rača.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #office #work #hq #headquarters #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture #expoline #cubedesign #raca #rača
V Dúbravke bola dokončená druhá etapa príjemného projektu Pekná Vyhliadka, v rámci ktorého vznikol aj príťažlivý verejný priestor s vybavenosťou.

In Dúbravka, a lovely new development called Pekná Vyhliadka (Pleasant View) was completed, containing attractive public space and retail section.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #peknavyhliadka #dubravka #architecture #modernarchitecture #contemporaryarchitecture @archikod
Pred Stanicou Nivy bola dokončená nová trolejbusová trať. 

New trolleybus track in front of Stanica Nivy.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #stanicanivy #novenivy #nivy  #street #city #downtown #architecture #modernarchitecture #publicspace #urbanism @hbreavis @sieberttalas
Tento týždeň sme videli novú podobu električkovej trate v Rači a otvorenie prvej časti parku v Sky Parku. V Petržalke sa robí Územný plán zóny Kapitulské pole, kde môže žiť vyše 8-tisíc ľudí, development napreduje v Záhorskej Bystrici aj v downtowne. Bratislava sa mení každým dňom.

This week we have seen the new look of tramway track in Rača and opening of the first part of park in Sky Park. In Petržalka, masterplan for Kapitulské pole area with potential population of 8k residents is being made and development is advancing in Záhorská Bystrica as well as in downtown. Bratislava is changing every day.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #petrzalka #architecture #modernarchitecture #raca #zahorskabystrica
Elegantný Ganz House má stavebné povolenie a už o niekoľko rokov dotvorí rozvíjajúcu sa zónu @euroveacity

Elegant Ganz House received construction permit and in a few years it will become a vital part of Eurovea City neighborhood.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #eurovea #euroveacity #riverfront #downtown #city #architecture #modernarchitecture @jtre_sk @compassarchitekti
Pozrieť viac

YouTube