YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.11.2019 08:30

Vydrica spúšťa predaj prvých bytov, ide o najdrahší projekt v Bratislave

Vydrica, jeden z najvýznamnejších aktuálnych projektov v Bratislave, v rámci ktorého sa obnovuje zástavba na mieste rovnomennej historickej štvrte, je už nejakú dobu v štádiu prípravných prác. Už dlhšie sa otvorene hovorilo o tom, že pôjde o jeden z najdrahších projektov v metropole. So spustením predaja pre prvých záujemcov o bývanie sa tieto slová potvrdzujú.

Zdroj: Vydrica Development

Zdroj: Vydrica Development

Developer Vydrica Development v uplynulých dňoch spustil predaj prvého balíka rezidencií v dvojici bytových domov, ktoré vzniknú západne od Vodnej veže. Budovy budú osadené vo zvažujúcom sa teréne s tým, že nižšie položené objekty budú mať vyššiu podlažnosť. Blok V1B je osadený vyššie a bude mať šesť nadzemných podlaží, blok V2B bude mať o jedno podlažie viac. V prípade prvého menovaného však bude od najvyššie položenej ulice pôsobiť, ako by mal len tri podlažia. Oba bloky budú od rušnej nábrežnej cesty oddelené administratívnou budovou.

V prvej dvojici blokov má vzniknúť 115 bytov a apartmánov, z toho 48 vo V1B a 67 vo V2B. Developer tu naplánoval mix jednotiek od jednoizbových po veľké, 5-izbové rezidencie, so snahou o prilákanie rozličných skupín a typov obyvateľov. Špecifické sú byty (resp. apartmány) na štvrtom podlaží bloku V1B, ktoré obsahujú predzáhradky, keďže osadenie vo svahu umožňuje kontakt s verejným priestorom.

Vydrica sa už od svojho predstavenia prezentovala špičkovou úrovňou štandardu a náhľad do katalógu tieto predsavzatia potvrdzuje. Jednotky budú disponovať hliníkovými oknami s tienením vo forme látkových roliet, stropným chladením a podlahovým vykurovaním, drevenými podlahami, ale aj rekuperáciou, špeciálnymi vápennými omietkami alebo bezfalcovými interiérovými dverami. Tieto prvky jednoznačne signalizujú, že Vydrica má patriť do najvyššej kategórie bývania v Hlavnom meste.

Štandard v kombinácii s lokalitou a očakávanou náročnosťou projektu vedie k tomu, že tento development disponuje vysoko pravdepodobne najdrahšími bytmi v meste (ak nerátam sekundárne predaje). Najmenší 1-izbový byt s výmerou 22,6 metrov štvorcových vychádza na 183.250 eur, najdrahší 5-izbový mezonet s interiérom vo výmere 164 metrov štvorcových a exteriérom vo výmere 25 metrov štvorcových vyjde na viac ako 1,3 milióna eur. Meter štvorcový tak stojí 6- až 8-tisíc eur.

Napriek týmto (na Bratislavu) astronomickým cenám je záujem vcelku vysoký. Zo 115 bytov je už v čase písania tohto článku 27 rezervovaných a 22 kúpených. Developer pripomína, že v prípade Vydrice vznikne „zdravé bývanie“ s najvyšším štandardom v metropole, ktoré bude mať napriek tomu „staromestský ráz“. Napomôcť tomu má menší počet bytov vo vchode a aktívny život vo verejnom priestore projektu.

Predaj je realizovaný vo vlnách, čím chce investor získať priestor pre osobnú konzultáciu s klientmi. Nejakú dobu sa tak možno ešte cenník zverejňovať nebude, keďže aktuálne prebieha oslovovanie klientov, ktorí už predtým prejavili záujem o kúpu bytu v projekte.

V druhej vlne, ktorá zatiaľ nemá presne stanovený termín, by malo pribudnúť ďalších 93 bytov a apartmánov, dobudovaná však bude spoločne s prvou. Kolaudácia sa očakáva v 4Q 2022, hoci predtým sa hovorilo o polovici roka 2022.

 

Fasády domov budú členené na menšie časti, čo má asociovať parceláciu typickú pre staré centrá miest. Zdroj: Vydrica Development

 

Vydrica patrí jednoznačne k najambicióznejším projektom v súčasnej Bratislave. Územie, kde sa kedysi nachádzala osada s rovnakým názvom, patrilo k definičným štvrtiam mesta, jeho totálna transformácia spojená so zánikom pôvodnej zástavby tak bola obrovskou urbanistickou aj mentálnou ranou. Akýkoľvek pokus o novú výstavbu sa automaticky spája s obavami či odporom.

Vydrica Development, ktorej súčasťou sú spoločnosti Lucron a Vydrica, a.s., sa odhodlali pristúpiť k využitiu pozemkov, ktoré okrem historickej škvrny so sebou nesú aj určitý národno-reprezentačný význam – vďaka polohe priamo pod Bratislavským hradom a parlamentom sa projekt automaticky stane súčasťou typickej veduty Hlavného mesta. Všetky tieto faktory zvyšujú tlak na riešenie, ktoré bude na špičkovej úrovni.

Aby developer zaručil vysokú úroveň návrhu, prizval k spolupráci na projekte viacero popredných slovenských, ale aj zahraničných ateliérov – lead architects sú z kancelárie Compass, obsahovu náplň územia rieši Marko&Placemakers, administratívnu budovu navrhuje Šujan_Stassel, verejné priestory a landscape pripravuje 2ka landscape architects, projekciu zabezpečuje Siebert+Talaš. Tieto tímy sa museli prispôsobiť existujúcemu Územnému plánu zóny, ktorý stanovoval základné kritériá rozvoja lokality.

Výsledkom je projekt multifunkčnej štvrte s bývaním v približne 400 bytoch, kanceláriami s výmerou 2,8-tisíc metrov štvorcových a výrazným retailom na výmere 4,3-tisíc metrov štvorcových. Viacmenej celé prízemie Vydrice je určené pre obchodné jednotky, ale aj pre galérie, remeselné dielne, kaviarne a reštaurácie. Cieľom je totiž vznik živej časti centra mesta so silnou kultúrnou zložkou, k čomu má dopomôcť aj zrekonštruovaná pamiatka v podobe Vodnej veže. Hoci jej podoba ani funkcia ešte nie je jasná, vo všeobecnosti sa predpokladá, že by mala slúžiť kultúre.

Architekti deklarujú, že na historický odkaz Vydrice sú pripravení reagovať citlivým narábaním s niektorými historickými artefaktmi – zachovať a obnoviť sa majú tzv. ľadové jamy, Kempelenov vodovod, má sa vybudovať aj nový vstup do legendárneho klubu Subclub (ak sa podarí dohodnúť s jeho prevádzkovateľom). Na históriu sa nadviaže materiálmi, ktoré majú pripomínať starú architektúru (brizolit, kameň, tehla), alebo samotným urbanizmom so šikmými strechami a členením fasád domov.

Hovorí sa aj o prepojení Vydrice na Hrad, a to formou (pravdepodobne) výťahu. V tejto chvíli sa hľadá optimálne technické riešenie, ktoré bybolo bezbariérové a vizuálne príťažlivé. 

 

Prvá etapa Vydrice. Zdroj: Vydrica Development

 

Ide o sľubné predpoklady, ktoré však musí potvrdiť realita. Pozitívom je, že celé územie je riešené ako pešia zóna, ktorá sa má takto predĺžiť z historického jadra, problémom však ostáva bariéra v podobe podmostia Mostu SNP a nájazdov a zjazdov zo Staromestskej ulice. Preriešenie priestoru by malo byť súčasťou neskorších etáp projektu, tretia etapa Vydrice je od formy riešenia dokonca priamo závislá.

Každopádne, všetky tieto „vychytávky“ sú finančne náročné a ich cena sa musí niekde odraziť. Mimoriadne vysoké ceny za meter štvorcový sú preto na prvý pohľad šokujúce, v skutočnosti sú však celkom opodstatnené a je nanajvýš pravdepodobné, že inak by sa nedala zachovať skutočne dobrá kvalita návrhu. Keďže ide o súkromný development bez účasti verejného sektora (azda s výnimkou Vodnej veže), je potrebné brať do úvahy aj návratnosť.

Vo výsledku to však nemusí byť problém, ako nasvedčuje doterajší predaj. Ak budú noví majitelia v bytoch vo Vydrici aj reálne bývať a podarí sa zaplniť jednotlivé prevádzky, Bratislava môže skutočne rozšíriť svoje historické centrum a prepojiť ho s nábrežím, s Hradom, aj s novými developmentami, ktoré vznikli a budú postupne vznikať západným smerom. Tým by sa zacelila výrazná rana, ktorá mesto kedysi zásadne narušila.

Vydrica tak už nebude ani „mokrou štvrťou“ ani hanbou metropoly. Práve naopak – pod Hradom a pri Dunaji vzniká naprestížnejšia štvrť Bratislavy.  

 

Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Vydrica Development
  • Dom V2B. Zdroj: Vydrica Development
  • Dom V1B. Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Súvisiace články

Nové Podhradie sa stáva realitou. Vydrica získava kontúry

22.11.2022 13:35:18 Adrian Gubčo

Po dlhých prípravách a desaťročiach predchádzajúcich diskusií prebieha teraz výstavba Vydrice v bratislavskom Podhradí rýchlym tempom. Kým na začiatku roka sa len začali realizovať podzemné časti stavby, dnes už prvé domy dosiahli štádium hrubej stavby. Projekt od spoločnosti Vydrica Development navyše napreduje v príprave ďalších etáp.

Čítať viac

Najznámejšia panoráma Bratislavy má byť ohrozená, developer to odmieta

13.09.2022 14:41:55 Adrian Gubčo

Rozsiahle stavebné práce, ktoré prebiehajú na južnej strane Hradného kopca, sú už dlho predmetom dohadov o celkovej stabilite masívu. Podľa niektorých zdrojov sa po spustení prác začal kopec zosúvať, podľa nedávno publikovaných informácií sa dokonca v poslaneckej ubytovni vyskytli praskliny v stenách. Existujú tak obavy z masívnejších škôd.

Čítať viac

Vydricou to nekončí. Čo ešte vznikne v Podhradí?

05.09.2022 13:25:00 Adrian Gubčo

Aktuálne rozostavaná Vydrica od Vydrica Development si za cieľ kladie prepojiť rozdelené časti Podhradia a do istej miery ukončiť jeho vývoj. Podľa urbanistov, zodpovedných za jej návrh, je obnova pôvodnej podhradskej osady posledným dielikom skladačky. Aj napriek tomu tu však aj po jej celkovom dokončení ostane niekoľko voľných plôch, ktoré by mohli byť časom vyplnené.

Čítať viac

Najdrahší projekt v Bratislave rýchlo rastie, obnoví život v mŕtvej štvrti

16.08.2022 13:27:44 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica na mieste rovnomennej historickej štvrte je jedným z najdôležitejších developmentov v meste. Jeho výstavbou sa prepojí historické jadro s novými štvrťami v Podhradí a rozšíri sa atraktívna časť centra Bratislavy. Po dlhom čakaní sa výstavba rozbehla vo vysokom tempe, na nábreží sa tak začínajú črtať prvé budovy.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ceny všetkých bytov, patria k najdrahším v Bratislave

08.06.2022 15:11:44 Adrian Gubčo

Vydrica v bratislavskom Podhradí postupne rastie a prvé domy už získavajú nadzemné časti. Dlhšiu dobu prebieha aj predaj – podľa developera Vydrica Development je aktuálne predaných 60% bytov z prvej fázy. Spoločnosť teraz pristúpila k nečakanému kroku: zverejnené boli ceny všetkých zostávajúcich bytov. Cieľom má byť uľahčenie výberu vhodného bývania potenciálnym klientom.

Čítať viac

Výsledky súťaže na Vodnú vežu sú odhalené

23.05.2022 15:45:58 Adrian Gubčo

Deštrukcia bratislavského Podhradia priniesla mimoriadne kultúrne a architektonické straty. Búranie prežilo len málo objektov, medzi nimi aj Vodná veža, jedna z najstarších a najvzácnejších stavebných štruktúr v meste. Unikátna stavba by sa mala už čoskoro stať srdcom novej Vydrice, ktorá okolo nej dnes rastie. Jej budúcu podobu odhalila medzinárodná architektonická súťaž.

Čítať viac

Vydrica napreduje a odhaľuje ďalšie vizualizácie

13.04.2022 16:31:58 Adrian Gubčo

Po dlhom čakaní a prípravách sa konečne naplno rozbieha výstavba prvej etapy Vydrice, dôležitého developmentu, ktorý má rozšíriť historického jadro mesta a prepojiť ho lepšie s Hradom a nábrežím. V Podhradí pribúdajú žeriavy a podobu získava aj masívny oporný múr, ktorý dnes vyvoláva veľké kontroverzie. Developer Vydrica Development okrem toho pripravuje spustenie predaja bytov aj v druhej fáze projektu.

Čítať viac

Prvá etapa Vydrice má definitívneho zhotoviteľa, konečne začne rásť

21.02.2022 12:48:58 Adrian Gubčo

Spoločnosť Vydrica Development oznámila, že vybrala generálneho dodávateľa pre výstavbu prvej etapy Vydrice. Masívny development v Podhradí bude budovať stavebná firma STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. Znamená to, že sa v priebehu niekoľkých dní konečne rozbehnú práce na realizácii podzemných podlaží a Vydrica začne rásť.

Čítať viac

Architektonická súťaž na riešenie Vodnej veže je vyhlásená

15.12.2021 13:10:51 Adrian Gubčo

Spoločnosť Vydrica Development dnes spustila architektonickú súťaž na budúcu podobu národnej kultúrnej pamiatky Vodná veža, jedného z najstarších a najvzácnejších objektov v historickom centre Bratislavy. V budúcnosti by sa mala stať jadrom developmentu Vydrica, pričom sa tu predpokladá umiestnenie kultúrneho pavilónu. Vyzvanej súťaže sa zúčastnia slovenské a české ateliéry.

Čítať viac

Do predaja ide ďalší dom vo Vydrici, ceny presahujú aj 10-tisíc eur za meter štvorcový

19.11.2021 12:53:43 Adrian Gubčo

Stavebné práce na projekte Vydrica sa po prípravnej fáze postupne rozbiehajú a už čoskoro začnú pod Bratislavským hradom rásť prvé domy. Pri tejto príležitosti nasadil developer, spoločnosť Vydrica Development, do predaja byty v ďalšej bytovke. Cenou za meter štvorcový by mali patriť k najdrahším v Bratislave, pričom niektoré z nich prekonali aj „čarovnú“ hranicu 10-tisíc eur za meter štvorcový.

Čítať viac

Ďalšie novinky zo Žižkovej: Vydrica a Stengl Campus sa pripravujú na výstavbu, dokončuje sa nová bytovka

29.10.2021 17:56:16 Adrian Gubčo

Žižkova ulica v bratislavskom Podhradí patrí k najviac sa meniacim uliciam v meste. Prvou radikálnou úpravou jej charakteru bol vznik projektu Zuckermandel od J&T Real Estate. Už nejakú dobu sa na jej východnom okraji pracuje na príprave vzniku Vydrice. Medzičasom, v jej strednej časti by malo čoskoro vzniknúť nové sídlo firmy Stengl a dokončuje sa tu aj bytový dom pre zahraničné zastupiteľstvo.

Čítať viac

Stavebné povolenie pre prvú etapu Vydrice je právoplatné

22.07.2021 13:23:03 Adrian Gubčo

Už v najbližších týždňoch až mesiacoch by mohli začať rásť prvé budovy v dlhoočakávanom projekte Vydrica. Zámer obnovy mestskej štruktúry v kľúčovej polohe v bratislavskom Podhradí čakal na zisk stavebného povolenia a jeho správoplatnenie 16 mesiacov. V prvej etape by sa mal vyplniť priestor medzi Žižkovou ulicou a Vodnou vežou.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa môže konečne spustiť

17.06.2021 14:30:16 Adrian Gubčo

Jeden z najdôležitejších aktuálnych projektov v Bratislave môže konečne odštartovať riadnu výstavbu. Vydrica, polyfunkčný súbor na asi najviac exponovanom pozemku v krajine, je v príprave už dlhšiu dobu, počas ktorej bol odhalený svah hradného kopca. Realizácia nových budov sa však nezačala, keďže projektu stále chýbalo stavebné povolenie. To obdržalo až v posledných dňoch.

Čítať viac

Ako ďalej s Vydricou?

24.02.2021 16:20:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Keď bola v apríli 2019 odhalená podoba novej Vydrice, spoločnosť Vydrica Development, ktorého súčasťou je aj developer Lucron, predpokladala, že výstavbu spustí v dohľadnej dobe a v druhom kvartáli roku 2022 už bude dokončená prvá etapa. Teraz je začiatok roka 2021 a zatiaľ stále prebiehajú len prípravné práce. Čo sa v bratislavskom podhradí deje?

Čítať viac

Hlavné mesto podpísalo Memorandum o spolupráci pri projekte Vydrice

23.10.2020 11:02:04 Adrian Gubčo

Bratislavskí poslanci na ostatnom Mestskom zastupiteľstve rozhodli o odpredaji dvojice mestských pozemkov v prospech spoločnosti Vydrica Development, ktorá v danom území pripravuje výstavbu novej Vydrice. Okrem predaja bolo s investorom podpísané memorandum, kde sa developer zaväzuje k určitým úpravám v prospech vysokej kvality projektu.

Čítať viac

Vydrica spustila predaj bytov

09.06.2020 10:20:00 Adrian Gubčo

Na nábreží Dunaja v centre Bratislavy postupuje príprava výstavby projektu Vydrica, ktorú nezastavila ani pandémia koronavírusu COVID-19. Podľa developera Vydrica Development táto výrazne neovplyvnila ani predaj bytov pre prvých záujemcov. Investor teraz spúšťa predaj všetkých zvyšných rezidencií a odhaľuje ponuku obchodných priestorov, ktoré majú byť súčasťou rozšíreného bratislavského Korza.

Čítať viac

Vydrica vyvoláva opäť kontroverzie

21.05.2020 17:30:00 Adrian Gubčo

Prípravné práce pred výstavbou novej Vydrice prebiehajú už niekoľko mesiacov, s čím súvisia masívne úpravy svahov hradného kopca. Pre mnohých ľudí ide o šokujúci pohľad, pričom sa ozývajú hlasy, že developer Vydrica Development devastuje historické prostredie. Ten však vysvetľuje, že to nie je pravda, práve naopak, všetky nálezy budú zaznamenané a čiastočne do novej Vydrice aj zapracované.

Čítať viac

Vydrica pokračuje v prípravných prácach aj napriek pandémii

25.03.2020 11:10:00 Adrian Gubčo

Pandémia koronavírusu sa pravdepodobne najviac dotkne najmä projektov, ktorých realizácia sa ešte nespustila alebo sa len spúšťa. Jedným z takých – a zároveň najočakávanejších – je Vydrica, kde už prebiehajú terénne práce, na ktoré nadviaže výstavba, ktorá má obnoviť život v tradičnej bratislavskej lokalite. Nateraz sa však zdá, že realizácia developmentu by sa narušiť nemala.

Čítať viac

Vydrica napreduje v príprave, čoskoro pribudne aj prezentačné centrum

11.11.2019 09:53:00 Adrian Gubčo

Príprava projektu Vydrica, spojená s masívnymi zemnými prácami na exponovanom pozemku priamo v Podhradí, postupuje a prináša mnoho prekvapených reakcií. Rozsah prác je totiž mimoriadny a pre časť verejnosti šokujúci. Developer Vydrica Development však upozorňuje, že ide o normálnu vec a pre zlepšenie informovanosti o projekte pripravuje prezentačné centrum.

Čítať viac

Výstavba Vydrice sa rozbieha

17.09.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Realizácia projektu Vydrica sa postupne začína rozbiehať. Na pozemku v exponovanej polohe priamo na nábreží Dunaja pod Bratislavským hradom už prebiehajú zemné práce, ktoré jednoznačne signalizujú, že Hlavné mesto čoskoro obnoví svoje Podhradie. Developerom projektu je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Príprava Vydrice sa spustila

20.08.2019 10:43:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa rozbieha. V super-exponovanej lokalite pod Bratislavským hradom sa spustili prípravné práce pre prvú časť novej štvrte Vydrica, ktorá má prepojiť nábrežie s historickým jadrom a obnoviť tak zaniknutú urbanistickú štruktúru, ktorá tu existovala niekoľko storočí. Developerom je spoločnosť Vydrica Development.

Čítať viac

Prípravné práce na Vydrici sa čoskoro spustia

23.05.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Projekt Vydrica, ktorý prinesie obnovenie mestskej štvrte pod Bratislavským hradom, sa blíži k realite. Už čoskoro by sa v tejto extrémne exponovanej lokalite mali spustiť prvé práce na príprave územia pre ďalšie etapy výstavby, developer Vydrica Development totiž obdržal stavebné povolenie na hrubé terénne úpravy pozemku.

Čítať viac

Vydrica odhaľuje ďalšie detaily

04.04.2019 12:00:00 Adrian Gubčo

Uplynulé dni patria odhaleniu prvých informácií o projekte Vydrica, ktorý vznikne v jednej z najdôležitejších lokalít v Bratislave, priamo v dotyku s historickým jadrom mesta, areálom Bratislavského hradu a na dunajskom nábreží. Developmentu je preto oprávnene venovaná náležitá pozornosť.

Čítať viac

Projekt Vydrica sa odhaľuje, Bratislava opäť získa svoje Podhradie

03.04.2019 17:00:00 Adrian Gubčo

Po desaťročiach čakania sa definitívne odhaľuje podoba prvej fázy budúcej Vydrice, ktorá vznikne na mieste v minulosti zaniknutej štvrte a vytvorí tak dôležité pokračovanie historického centra mesta západným smerom. Prvé oficiálne informácie a vizuály dnes predstavili zástupcovia spoločností Lucron a Vydrica Development pred poslancami Hlavného mesta.

Čítať viac

Čo čakať od novej Vydrice?

27.11.2018 14:30:00 Adrian Gubčo

Pomaly sa blíži odhalenie jedného z najvýznamnejšíc projektov v Bratislave – novej Vydrice, ktorá vráti život na miesto, kde niekoľko storočí vznikala mestská štvrť, aby bola kompletne zrovnaná so zemou v druhej polovici 20. storočia. Čo v tejto chvíli vieme a ako sa to odrazí na podobe Vydrice?

Čítať viac

Bolo podané odvolanie voči vyhláseniu estakád Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku

08.06.2018 16:20:00 Adrian Gubčo

Na víkend ešte jedna dobrá správa: Portál Bratislava24.sk informuje, že voči vyhláseniu Mosta SNP za Národnú kultúrnu pamiatku, konkrétne jeho estakád, boli podané odvolania zo strany Magistrátu Bratislavy - hlavného mesta SR, mestskej časti Staré Mesto a spoločnosti Vydrica, a.s.

Čítať viac

Vydrica bližšie k realizácii

16.02.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Zdá sa, že dlhé roky spiaci projekt Vydrice sa hýbe dopredu. Ako informovali Hospodárske noviny, potvrdila sa staršia informácia o vstupe developera Lucron do projektu, ktorého cieľom je vrátiť život na miesto, kde sa kedysi nachádzala historická bratislavská štvrť, ktorá zanikla v 60-tych rokoch 20. storočia, aby uvoľnila miesto výstavbe Mostu SNP a nového sídliska.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube