Author photoAndrej Sárközi 27.03.2023 16:52

Veľký míľnik dôležitého projektu. Vydrica je bližšie k prepojeniu odtrhnutých štvrtí

Desaťročia diskusií a dlhé roky príprav. To všetko a mnoho viac predchádzalo výstavbe azda najvýznamnejšieho developmentu v Bratislave – Vydrice. Metropola v blízkej budúcnosti získa úplne nové ulice i celú štvrť, ktorú chce developer prepojiť s historickým jadrom mesta. Výstavba prvej etapy zaznamenala dôležitý miľník.

Zdroj: Lucron / Vydrica Development

Zdroj: Lucron / Vydrica Development

S výraznou transformáciou územia podhradských štvrtí Vydrica a Zuckermandel sa uvažovalo za všetkých režimov – za monarchie, Prvej republiky, Slovenského štátu, ale aj počas vlády komunistov. Práve poslední menovaní sa podieľali na zmene tejto pamätnej lokality najvýznamnejšie, keď pristúpili k deštrukcii väčšiny historickej zástavby v záujme výstavby sídliska Podhradie.  

Sídlisko sa však nikdy nedokončilo. Nová podoba územia bola témou dlhé roky, ktorý začal získava reálnejšie kontúry v roku 2006. Následne bol v priebehu druhej dekády tohto storočia zastavaný priestor Zuckermandlu, ktorý vybudovala firma J&T Real Estate. Napokon bol konečne v roku 2019 predstavený nový a finálny zámer Vydrice. Investorom je spoločnosť Vydrica Development, ktorej súčasťou je aj skúsená firma Lucron.

Obnovená štvrť bude mať zmiešanú funkciu. Väčšiu časť lokality budú tvoriť bytové domy s občianskou vybavenosťou v parteri, pribudnúť má však aj administratíva. Výstavba prvej etapy (z troch) sa po náročných prípravných prácach, spojených so stabilizáciou Hradného kopca, spustila až na začiatku roka 2022. V tomto období sa začali realizovať podzemné časti stavby. 

Galéria

  • Zdroj: Lucron / Vydrica Development
  • Zdroj: Lucron / Vydrica Development
  • Zdroj: Lucron / Vydrica Development
  • Zdroj: Lucron / Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development

Od tohto momentu postupovali stavebné práce neobyčajne rýchlo. Stavebníkovi sa tak podarilo dosiahnuť zásadný miľník. „Štyri rezidenčné budovy prvej etapy vyrástli do svojej konečnej výšky. Jednu zo striech už zdobí glajcha – tradičný symbol dosiahnutia hornej úrovne konštrukcie budov,” informuje Pavel Baslík, Head of Marketing & PR spoločnosti Lucron. Stavba tak napreduje podľa časového harmonogramu. 

Prvá etapa čoskoro prinesie súbor štyroch rezidenčných budov, v ktorých sa nachádza spolu 207 bytov, od malometrážnych jednoizbových až po päťizbové mezonety. Pôjde o vysoký štandard vyhotovenia, ku ktorému patrí stropné chladenie, podlahové kúrenie, vonkajšie tienenie aj prémiové materiály na fasádach, balkónoch a terasách. „O bývanie je kontinuálny záujem a už dve tretiny bytov sú vypredané. V parteri rezidenčných budov sa nachádza 3.300 m2 obchodných prevádzok. Prvým zverejneným nájomcom je známa značka - supermarket Yeme,” ozrejmuje Pavel Baslík. 

Developer rovnako potvrdil, že v projekte aktuálne naplno prebiehajú viaceré stavebné práce. „Začala sa realizácia kamenného obkladu múra, ktorý vymedzuje priestor medzi budovami a hradným bralom. Taktiež sa realizujú vnútorné omietky bytov, ako aj montáž vnútorných deliacich priečok. V rámci tohto roku je naplánovaná aj realizácia finálnej úpravy fasád všetkých budov, ako aj dokončenie výplní otvorov, loggií a balkónov,” uvádza sa v stanovisku. 

Fasády jednotlivých budov majú byť na vysokej úrovni. Z materiálov bude použitý najmä kameň, tehla a ušľachtilé omietky. Návštevníci Vydrice tak budú mať pri vstupe do projektu podľa developera pocit, že sa prechádzajú staromestskou ulicou. A to nielen pre použité materiály. Spoločnosť Vydrica Development sa rozhodla využiť priestorovú moduláciu budov tak, aby sa fasáda striedala takmer každých 25 metrov, čo je veľmi podobné dnešnému charakteru budov v Starom Meste. 

Po dokončení získa Bratislava tri nové ulice, ktoré predĺžia staromestskú pešiu zónu, pričom ich trasovanie kopíruje ulice historickej Vydrice. „Najdlhšou a najdôležitejšou bude ulica s pracovným názvom Floriánska (ide o pôvodný názov ulice). Bude začínať v blízkosti susednej štvrte Zuckermandel zeleným parčíkom, ktorý nesie pracovný názov Kempelenov park, a bude pokračovať pešou zónou cez centrálne námestie s historickými pamiatkami,” znejú plány podľa Pavla Baslíka. Na pešiu zónu nadviaže menšie námestie a ulica vyústi až na Rybné námestie pri Katedrále sv. Martina. 

Developer zveril túto mimoriadnu urbanistickú aj architektonickú úlohu niektorým z najvýznamnejších kancelárií na Slovensku. Hlavným architektom je Compass, na developmente sa však podieľa aj Marko&Placemakers, Šujan_Stassel, Siebert + Talaš alebo 2ka landscape architects. Vo všetkých prípadoch ide o mimoriadne skúsené pracoviská.

 

Zdroj: Lucron / Vydrica Development

Realizácia Vydrice je náročná nielen po urbanisticko-architektonickej, ale aj po stavebnej stránke. K aktuálnemu miľníku sa preto vyjadril aj Martin Barila, stavbyvedúci projektu zo spoločnosti STRABAG Pozemné staviteľstvo s.r.o. – generálny zhotoviteľ prvej etapy Vydrice.

„Sme veľmi radi, že sa nám v tak krátkom čase a v značne vysokej kvalite podarilo zrealizovať relatívne náročné monolitické konštrukcie objektov V1 a V2,” hovorí Barila na margo prvých dvoch rezidenčných sektorov Vydrice. Podľa neho objekty síce nie sú vysoké, no pri realizácii sa stretli s množstvom zložitých konštrukčných prvkov. Týkalo sa to najmä napájania na historické objekty a na hradné bralo, kde bolo jediným možným riešením kombinovanie monolitických a prefabrikovaných konštrukcií. 

„Náročná bola aj realizácia šikmých betónových plôch na najvyšších podlažiach. Na druhej strane, samozrejme, rozumieme cieľom architekta a developera zasadiť tento projekt v Podhradí čo najcitlivejšie voči okolitej jestvujúcej zástavbe a s ohľadom na nekompromisné podmienky úradov, čo sa určite podarilo,” poznamenal stavbyvedúci projektu. Podľa neho bude cieľom pre najbližšie obdobie zrealizovať fasádu a postupne interiéry. 

V rámci prvej etapy výstavby Vydrice prebieha aj revitalizácia dvoch ľadových jám - historických pamiatok z 15. storočia, ktoré budú sprístupnené verejnosti. Návštevníci si budú môcť prehliadnuť aj rekonštrukciu pôvodného Kempelenovho vodovodu alebo pripomienku pôvodných murív.

Ďalším významným krokom bude rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky – Vodnej veže, ktorá je majetkom Hlavného mesta a je jednou z najstarších pamiatok na území Bratislavy. Víťazný návrh súťaže na jej podobu vzišiel z pera architektonického štúdia Superatelier. Vodná veža bude po dokončení slúžiť na organizovanie verejných kultúrno-spoločenských podujatí.

Plánovaný termín dokončenia prvej etapy je rok 2024. Staromestský charakter uličiek Vydrice má dotvoriť aj druhá a tretia etapa, ktorých dokončenie sa odhaduje na rok 2026.

 

Zdroj: Vydrica Development

 

Pri Vydrici ide o architektonicky mimoriadny a finančne náročný development, situovaný v extrémne zložitom území medzi Hradným kopcom a cestami pri nábreží. Na prípravu aj výstavbu po celý čas dohliadajú pamiatkari či archeológovia a do toho vstupuje aj prísna regulácia, daná ÚPZ Podhradie. V tomto kontexte je postup výstavby projektu o to viac potešujúci.

Pravdepodobne najexponovanejší projekt v Bratislave prinesie veľkú premenu centra mesta aj nábrežia. Vydrica má rozšíriť korzo historického jadra (hovorí sa dokonca o najväčšej celistvej pešej zóne v Európe) a stane sa novou mestskou štruktúrou na mieste, kde desaťročia nebolo doslova nič. Predovšetkým však má prepojiť odtrhnuté štvrte a vrátiť do nich život. Ak sa to podarí, slovenská metropola bude v oveľa väčšej miere pripomínať európske veľkomesto. 

 

Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube