Author photoAdrian Gubčo 08.01.2021 14:05

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Priestor, kde sa Urban Residence nachádza, bol kedysi súčasťou priemyselnej oblasti v okolí Račianskej ulice, rozvíjajúcej sa vo väzbe na železničnú trať. Pôvodná zástavba bývalého závodu Ferona však v očakávaní výstavby zanikla v roku 2007 a takmer desaťročie ostával pozemok prázdny. Situácia sa začala meniť až v polovici minulej dekády, kedy sa začali konkretizovať predstavy majiteľa pozemkov, developera Lucron.

Ten tu po určitom vývoji navrhol trojicu doskových polyfunkčných bytových domov (dva domy v prvej etape sú spojené), doplnených o bodový dom. Spoločne vytvárajú polootvorený vnútroblok, ktorý má parkovú úpravu. Development tak asociuje tradičnú mestskú blokovú zástavbu, čo viedlo aj k jeho pomenovaniu – Urban Residence. Prvá etapa sa začala stavať v roku 2016, druhá na ňu nadviazala o rok neskôr. Výstavba tretej sa spustila v prvej polovici roka 2019.

Advertising

Dnes sú práce na poslednej časti súboru tesne pred ukončením. Exteriérové práce sú takmer ukončené, finálnu podobu získava parter budovy. Väčšina zostávajúcich prác prebieha v interiéri, do celkového dokončenia tak ostáva už len zopár mesiacov. „Predpokladaný termín kolaudácie posledného bytového domu C je na jar 2021 a následný termín začatia odovzdávania bytov je leto 2021,“ potvrdzuje Pavel Baslík, Head of Marketing & PR v Lucron. „Termíny sú predpokladané, keďže ich včasné splnenie záleží aj od tretích strán a taktiež na tom, do akej miery ovplyvní jednotlivé procesy prebiehajúca pandémia.“

V dvanásťpodlažnom dome vzniklo 80 bytov, nepredaná ostáva podľa oficiálnej webstránky projektu posledná šestica bytov. Byty disponujú uspokojivým stredným štandardom a racionálnymi dispozíciami. Dominujúcim prvkom výrazu budovy je predsadený raster vertikálnych a horizontálnych konštrukcií, vďaka čomu vznikli priestranné priebežné balkóny. K výhodám bývania v projekte má patriť aj dostupná občianska vybavenosť.

„Budú tu celkovo štyri prevádzky. Dve z nich budú mať klasický retailový charakter a dve budú slúžiť ako pracoviská/ateliéry,“ približuje P. Baslík. „Takéto priestory sú vhodné okrem klasických retailových prevádzok aj pre menšie firmy, ktoré tam chcú presunúť svoje kancelárie.“ Vybavenosť v tretej etape sa tak pridá k obchodom či službám, ktoré sa nachádzajú v prechádzajúcich častiach projektu. Naplnenosť parteru bola pomerne dobrá, čo snáď bude platiť aj po pandémii.

Developer okrem toho pripomína, že s dokončením tretej etapy dotvorí aj rozsiahle pobytové priestranstvá, ktoré v projekte vznikli. „Detské ihrisko s pridruženou zeleňou plánujeme dokončiť a odovzdať do užívania spolu s odovzdávaním bytov v bytovom dome C, teda v lete 2021. Bude sa jednať o nadštandardné detské ihrisko s mnohými hernými prvkami – naši obyvatelia sa majú na čo tešiť,“ sľubuje hovorca developera. Kvalitné ihrisko však bude nepochybne lákať aj ľudí z okolia, ktoré prešlo v posledných rokoch výraznou premenou.

V priestore medzi Urban Residence a areálom dnes nevyužívanej železničnej stanice Filiálka sa navyše nedávno objavil oznam, potvrdzujúci, že tu vznikne ďalšia parkovo upravená plocha. Hoci nejde o rozsiahly priestor, revitalizované územie dobre dotvorí a vytvorí zelenú hranu medzi novým developmentom a zanedbaným koľajiskom. „Určite potešíme obyvateľov Urban Residence, ako aj ostatných obyvateľov z okolia, že na týchto pozemkoch vznikne park, ktorý bude mať športovo-relaxačné využitie a bude okrem iného obsahovať aj herné prvky pre hendikepovaných obyvateľov. Park realizujeme v spolupráci s mestskou časťou Bratislava Nové Mesto,“ zhŕňa Lucron.

Podoba parku vo forme vizualizácie nebola zatiaľ zverejnená, dostupná je len jednoduchá situácia. Developer prisľúbil, že konkrétnu podobu parku a termíny realizácie odhalí v priebehu najbližších mesiacov.

 

Parčík vznikne v priestore východne od tretej etapy projektu

 

Zriadenie nového parčíka tak bude akousi čerešničkou za vznikom tohto podareného projektu, ktorý výborne zhodnotil prázdny pozemok a doplnil ho polyfunkčnou mestskou štruktúrou, z ktorej benefitujú nielen rezidenti, ale aj obyvatelia okolia. Urban Residence je hodný svojho mena a skvalitnil podobu Račianskej, ktorá v tomto úseku pripomína mestskú triedu, zvýšil úroveň verejných priestranstiev a priniesol sem príjemnú súčasnú architektúru.

Autorom architektonického konceptu je známa kancelária Compass, ktorá pri formovaní projektu spolupracovala so skúseným ateliérom Šujan_Stassel. Pôvodne navrhovaná štruktúra bodových bytoviek bola nahradená vhodnejším a mestotvornejším riešením. Táto štruktúra umožňuje do budúcna ďalší rozvoj konceptu, kedy vznikne od Račianskej obalová zástavba, za ňou sa však bude nachádzať k ulici paralelná zelená os.

V tomto duchu je napríklad navrhnutá tretia etapa projektu Pri Mýte od Penta Real Estate, ktorá sa po dlhom váhaní a zmenách konečne blíži k zisku dôležitých povolení. Od Račianskej by tak mal pribudnúť ďalší dom, kým zo zadnej časti pribudne parkovo upravený vnútroblok, ktorý nadviaže na park v Urban Residence. Túto víziu rešpektuje aj zámer Kominarca, plánovaný spoločnosťou Arca Capital na Kominárskej ulici.

Advertising

Kým Račianska ulica získava postupne atraktívnejšiu podobu, otázna ostáva budúcnosť Filiálky. V súvislosti s uvažovanými investíciami v rámci Plánu obnovy sa v kuloároch čoraz hlasnejšie hovorí o možnosti výstavby železničnej stanice, čo nedávno podporili aj bratislavskí mestskí poslanci či Bratislavský samosprávny kraj. Na druhej strane, medzi odborníkmi sú o zmysluplnosti projektu v danej podobe – teda vzniku hlavovej železničnej stanice (kde sa trať končí) – pochybnosti.

Ak by sa ale predsa len zámer pohol, charakter územia by radikálne zmenil. Kým tzv. Štúdia realizovateľnosti železničného uzla Bratislava tu navrhuje mierne zapustený alebo vyvýšený variant, Hlavné mesto aj Minister dopravy Andrej Doležal presadzujú podzemný. Takýmto spôsobom by sa dal využiť povrch nad traťou a nedošlo by ku vzniku bariéry – či už fyzickej alebo vizuálnej. Budúcnosť územia má overiť aktuálne realizovaná podrobnejšia štúdia.

S dokončením poslednej etapy Urban Residence sa tak výrazná transformácia oblasti ani zďaleka nekončí. Daná časť mesta, v tesnej väzbe na Trnavské Mýto, bude pravdepodobne počas celého nadchádzajúceho desaťročia miestom mimoriadnej stavebnej aktivity. Na jej konci tu pravdepodobne vznikne jedno z nových subcentier Bratislavy.  

 

Fotografie z 20.12.2020. Pozrite si výstavbu Urban Residence vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Miesto, kde bude v budúcnosti detské ihrisko
  • Zdroj: Lucron
  • Situácia plánovaného parčíku. Zdroj: SkyscraperCity

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube