YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 21.01.2019 09:30

Stein2 sa blíži k dokončeniu

Rezidenčná časť projektu Stein2, ktorý vznikol na mieste niekdajšieho pivovaru Stein, získava finálne kontúry. Takmer dokončené sú už všetky fasády a realizujú sa exteriérové úpravy. Jeden z najmestskejšie pôsobiacich projektov v Bratislave bude v priebehu tohto roka dokončneý.

Stein2 zároveň patrí aj k najväčším projektom, ktoré kompletne transformujú bývalý priemyselný areál na aktívnu súčasť mesta. Development sa spočiatku nevyhol kontroverziám, keď bola pôvodná zástavba s výnimkou jedného objektu – Spilky – kompletne zasanovaná. Jej náhrada sa pokúsila industriálnu tradíciu asociovať aspoň architektúrou.

Projekt bol rozdelený na dve časti, rezidenčnú a kancelársku, pričom každú realizoval iný developer. Kancelárska časť bola dokončená už dávnejšie a jej developer, spoločnosť AMW Development, ju stihol medzičasom už aj predať Prvému realitnému fondu, ktorý spravuje spoločnosť IAD Investments, a ktorá ju premenovala na Steinerka Business Center. Rezidenčná časť bola developovaná spoločnosťou YIT Slovakia.

YIT rozdelilo svoju časť Stein2 na štyri etapy, ktoré sa takto aj postupne dokončovali. Základná urbanistická štruktúra je tvorená pootvoreným blokom, v ktorom vznikol ešte jeden objekt. Maximálna podlažnosť je deväť nadzemných podlaží, ktoré dosahuje časť štvrtej etapy orientovaná do budúceho námestia, ktoré vznikne pred Novým evanjelickým kostolom.

V komplexe vzniklo 408 bytov, voľných, resp. nepredaných ostáva ešte 34. Developer sa môže pochváliť vynikajúcou predajnosťou a projekt ako taký je jednoznačný úspech, a to aj napriek vysokým cenám, presahujúcim 3-tisíc eur za meter štvorcový. Stein2 sa každopádne stáva súčasťou stabilizovanej lokality v blízkosti centra mesta, ako aj dostatku občianskej vybavenosti, z hľadiska polohy mu teda niet čo vytknúť. Dá sa predpokladať, že investícia do bývania v tejto časti mesta sa v budúcnosti zhodnotí.

 

Projekt sa dobre začlenil do danej lokality, ktorej prinesie nové služby a život

 

Projekt sám disponuje pomerne rozľahlou výmerou občianskej vybavenosti, ktorej je určený v podstate celý parter od Bumentálskej a Bernolákovej ulice, ako aj časť Steinovho dvoru, nového verejného priestoru, ktorý výstavbou Steinu2 vznikol. Celkovo sa tu nachádza 1.450 metrov štvorcových retailových priestorov, čo by pi vhodnom obsadení mohlo vyplniť všetky základné potreby pre obyvateľov. Parkovanie je riešené takmer výlučne v podzemí, ku komplexu patrí 581 parkovacích miest.

Developer pri prezentovaní projektu zdôrazňuje existenciu kvalitných exteriérových priestranstiev v podobe dvora, ktorého časť je privátna, z hľadiska verejnosti je však kľúčové spomínané námestie pred kostolom. Hoci pôvodné vizualizácie tento priestor zobrazovali, aktuálne to už neplatí. Podľa mojich informácií však YIT Slovakia pripravuje nový koncept námestia, ktoré má byť priamym predĺžením zrevitalizovaného parku na Kmeťovom námestí, vznikne tak spojitý verejný priestor na vysokej úrovni. Medzi parkom a budúcim námestím už vznikol vyvýšený prah, ktorý ich bezbariérovo spojí.

 

Prechod k budúcemu námestiu pred kostolom

 

Stein2, ako bolo povedané, bude dokončený ešte v priebehu tohto roka. Prvé dve fázy sú skolaudované, kolaudácia tretej etapy prebieha a k nasťahovaniu má byť pripravená približne v marci, kolaudácia štvrtej etapy sa očakáva v letných mesiacoch s odovzdávaním bytov na jeseň. Dátum realizácie námestia zatiaľ nebol upresnený.

Tento projekt výrazne ovplyvní život v štvrti, v ktorej sa nachádza, ale pozitívnym spôsobom. Mŕtvy priemyselný areál v širšom centre mesta nahradí štandardný mestský blok s bývaním a službami, ktorého architektúra síce nie je výnimočná, ale s daným prostredím sa dobre zžije. Aspoň náznakovo došlo k pripomienke na priemyselné aktivity v minulosti, čo je napriek minuým kontroverziám správny krok. Architektom projektu je Ivan Kubík. 

Stein2 predstavuje spôsob, ako developovať podobné pozemky vo vnútornom meste – s adekvátnou hustotou a správnou mierkou, so živým parterom, zeleňou vo vnútrobloku, regulovaným parkovaním v podzemných garážach či s nekričiacou, no príjemnou architektúrou. V ideálnom prípade k projektu patrí aj kvalitná práca s okolitými verejnými priestranstvami a určitá forma podpory komunity. Nejde o nedosiahnuteľné princípy, práve naopak, do veľkej miery sú prenosné na väčšinu projektov v centrálnej časti Bratislavy.

Na druhej strane, v tomto ohľade si musí splniť svoju úlohu aj mesto a mestské časti, a svojim nastavením umožniť realizáciu podobných projektov. Výsledkom bude príjemnejšie mesto pre nových aj starých obyvateľov – teda pre všetkých, čo je prioritným záujmom samosprávy. Budúcnosť spočíva v spolupráci verejného sektoru a developerov.

 

Fotografie z 13.1.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • III. fáza z Krížnej ulice
  • III. fáza
  • II. fáza
  • Parter od Blumentálskej v II. fáze
  • III. a IV. fáza
  • IV. fáza
  • IV. fáza z Kmeťovho námestia
  • Vyvýšený prechod medzi Kmeťovym námestím a budúcim priestorom pred kostolom
  • IV. fáza
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Promenáda pred kostolom na Legionárskej sa konečne dobuduje

14.04.2021 14:01:20 Adrian Gubčo

Spolu s dokončením rezidenčnej časti projektu Stein2 od developera YIT Slovakia vznikol v predĺžení Kmeťovho námestia smerom k tzv. Novému evanjelickému kostolu na Legionárskej príjemný verejný priestor – „promenáda“. Nelogicky však ostáva zakončený nevzhľadnou betónovou plochou, oplotením a parkoviskom. Čoskoro by sa to mohlo zmeniť.

Čítať viac

Park pri Stein2 čaká zmena: vznikne nová bratislavská promenáda?

15.06.2020 14:26:50 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Projekt Stein2 od developera YIT Slovakia v spolupráci s MiddleCap Group (vtedy ešte AMW Development) nepriniesol len vznik kancelárskych kapacít a bytových domov, ale aj vytvorenie nových verejných priestorov. Okrem privátneho dvora je to najmä časť budúcej promenády medzi Kmeťovym námestím a Novým evanjelickým kostolom. Víziu však môžu narušiť plány Starého Mesta a STU vybudovať tu priestor pre škôlku.

Čítať viac

Na Steine2 prebiehajú posledné úpravy, Spilka získala finálnu podobu

21.06.2019 09:00:00 Adrian Gubčo

Multifunkčný projekt Stein2 je prakticky kompletne dokončený. Na developmente prebiehajú už len finálne úpravy, čo sa netýka len rezidenčnej časti, ktorá bola hotová skôr, ale aj poslednej fázy kancelárskej časti v podobe rekonštrukcie Spilky, jedinej zachovanej súčasti pôvodného areálu pivovaru Stein.

Čítať viac

Vznikne pri Steine2 nové námestie?

12.06.2019 06:45:00 Adrian Gubčo

S dokončovaním projektu Stein2 sa v bezprostrednom okolí realizujú aj finálne práce na úprave verejných priestranstiev. Najkrajšie z nich by mohlo vzniknúť v predĺžení Kmeťovho námestia až k Evanjelickému kostolu na Legionárskej. Ideu však brzdia komplikované vzťahy v území. Podarí sa ich prekonať a vybudovať atraktívne námestie so zeleňou?

Čítať viac

Stein2 je pred dokončením, Staré Mesto má ďalší rehabilitovaný mestský blok

15.04.2019 10:05:00 Adrian Gubčo

V týchto týždňoch sa dokončuje výstavba projektu Stein2, ktorý mení prakticky celý mestský blok z opusteného priemyselného areálu na aktívnu súčasť mesta. Okrem rezidenčnej časti finálnu poobu získava aj kancelárska, dokončiť ešte ostáva verejné priestranstvá, hoci tieto si na ideálnu podobu ešte nejakú dobu počkajú.

Čítať viac

Pri Steine vzniká nový verejný priestor

22.02.2019 08:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Stein sa blíži k dokončeniu, s čím súvisí aj ukončovanie prác v bezprostrednom okolí. Na mieste, kde sa predtým nachádzalo bunkovisko a zariadenie staveniska, v týchto dňoch vzniká verejný priestor, ktorý bude predĺžením Kmeťovho námestia.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 03.07.2018

11.07.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Projekt prestavby celého mestského bloku, kde sa kedysi nachádzal areál pivovaru Stein, sa dostáva do finálnych fáz. Prvé časti projektu sú už dokončené a všetky zvyšné sú už prinajmenšom v štádiu hrubej stavby.

Čítať viac

Stein2 spúšťa predaj poslednej etapy

21.03.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v poslednej etape projektu Stein2. Pôvodne ich malo byť päť, štvrtá a piata však boli spojené do jednej. Posledná časť komplexu je už vo výstavbe.

Čítať viac

Construction update: Stein2, 2.12.2017

05.12.2017 09:20:00 Adrian Gubčo

Stein2, pomerne rozsiahly projekt premeny celého mestského bloku pod hlavičkou dvoch developerov, YIT Slovakia developujúceho rezidenčnú časť a AMW Development developujúceho administratívu, má dokončené prvé časti.

Čítať viac

Predaj bytov v tretej etape Stein2 spustený

25.09.2017 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia spúšťa predaj bytov v tretej etape projektu Stein2. O tomto dátume som písali už dávnejšie a skorý začiatok predaja potvrdzovalo aj tempo výstavby - tretia etapa rezidenčnej časti tohto väčšieho developmentu už rastie.

Čítať viac

Odhaľuje sa budúcnosť Spilky v projekte Stein2

30.08.2017 10:30:00 Adrian Gubčo

Po Blumentali, na ktorý sme sa pozreli v minulom článku, je Stein2 ďalším väčším projektom, meniacim okolie Račianskeho mýta. Rozsiahla premena niekdajšieho priemyselného areálu pivovaru na polyfunkčný blok s bývaním a kanceláriami developujú spoločnosti YIT Slovaka a AMW Development. Zároveň sa konečne odhalili zámery s budovou tzv. Spilky, ktorá sa ako jediná budova z pivovaru zachovala.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube